Judoczki z Gdańska w najlepszej drużynie Europy

25 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Polskie, drużynowe mistrzynie Europy w judo. Polskie, drużynowe mistrzynie Europy w judo.

Trzy gdańskie judoczki były w drużynie, która zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w Kazaniu. O finałowym zwycięstwie nad Rosją 3:2 przesądziło zwycięstwo Katarzyny Furmanek (AZS AWFiS). Ponadto tytuł ma swoje konto mogą zapisać: Daria Pogorzelec i Karolina Tałach (obie Wybrzeże), choć w tym turnieju ani razu nie wyszły na tatami.

Polska w mistrzostwach Europy zdobyła trzy medale. Złoto wywalczyły panie w turnieju drużynowych, a brąz przypadł w udziale Piotrowi Kuczerze (90kg) indywidualnie oraz wraz z kolegami z reprezentacyjnego zespołu.

Drużyna liczyła 10 zawodniczek. W meczu jednorazowo walczyła połowa z nich. By sięgnąć po złoto trzeba było wygrać trzy spotkania, gdyż do rywalizacji przystąpiło tylko siedem żeńskich teamów. Polki wszystkie boje wygrały po 3:2. Kolejno pokonały: Węgierki, Niemki i Rosjanki.

Z gdańskiego tercetu największy wkład w ten sukces wniosła Katarzyna Furmanek. Judoczka AZS AWFiS zwycięskie punkty zdobywała w pojedynkach z Węgierkami i Rosjankami. Szczególne zaimponowała w finale. Akademiczka pokonała przed czasem Ksenię Chibisową. Tym samym zrewanżowała się rywalce za porażkę w turnieju indywidualnym, w 1/8 finału.

Poza Furmanek punkty dla Polski zdobywały: Arleta Podolak i Katarzyna Kłys (z Rosją), Agata Perenc, Podolak i Agata Ozdoba (z Niemcami) oraz Anna Borowska i Kłys (z Węgierkami).

Dla biało-czerwonych to kolejny sukces drużynowo. W sierpniu ubiegłego roku wywalczyły tytuł wicemistrzyń świata, ulegając tylko Japonii. W obu tych ekipach znajdowały się gdańszczanki: Furmanek oraz Daria PogorzelecKarolina Tałach (obie Wybrzeże).

POLKI DRUŻYNOWYMI WICEMISTRZYNIAMI ŚWIATA W JUDO

POLSKIE MISTRZYNIE EUROPY
Katarzyna Furmanek, Daria Pogorzelec, Karolina Tałach, Karolina Pieńkowska, Agata Perenc, Arleta Podolak, Anna Borowska, Agata Ozdoba, Katarzyna Kłys, Anna Załęczna
Trener: Aneta Szczepańska

Złoto drużynowo dla gdańszczanek stanowi rekompensatę za słabsze występy indywidualne. Furmanek (+78 kg) uległa wspomnianej Chibisowej. Pogorzelec (kategoria 78 kg) pokonała Anastasiję Turczyn (Ukraina), ale w kolejnej walce przegrała z Holenderką Guusje Steenhuis. Natomiast Tałach (63 kg) nie sprostała Białorusince Danieli Kazanoi.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

Mistrzostwa w Kazaniu były ostatnim sprawdzianem formy przed finiszem kwalifikacji olimpijskich. Przepustki do Rio de Janiero rozdzielone zostaną na podstawie rankingów w poszczególnych kategoriach na koniec maja.

Z gdańskich zawodniczek obecnie na miejscach dających start w igrzyska jest tylko Pogorzelec. Zawodniczka Wybrzeża z dorobkiem 862 punktów jest na 17. pozycji, a nad pierwszą Europejką, która nie ma kwalifikacji - ma przewagę ponad 250 punktów. To praktycznie przesądza kwestię awansu na korzyść gdańszczanki.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTY RANKINGOWE JUDO

Natomiast poza Rio jest obecnie Furmanek. Popularna "Fura" w kategorii najcięższej kategorii dla pań jest na 36. miejscu, a na jej koncie jest 353 punkty. Ostatnia z Europejek kwalifikujących się obecnie do igrzysk, Sarah Adlington (W.Brytania) ma 547 pkt.

- Jest to dystans, który nasza zawodniczka może spokojnie odrobić. Potrzebne do tego są tylko wysokie miejsca w zawodach Grand Slam 6 maja oraz w Grand Prix w Ałma Aty, które odbędzie się tydzień później. Trudno wyliczyć dokładnie, które lokaty trzeba zająć gdyż punktować mogą także rywalki, ale myślę, że na przykład 3. i 5. pozycja "Fury" we wspomnianych zawodach dałoby jej start w igrzyskach - ocenia Grzegorz Skoczko, kierownik sekcji judo AZS AWFiS Gdańsk.
Ile z nich pojedzie na igrzyska olimpijskie w Rio de Janiero? Ile z nich pojedzie na igrzyska olimpijskie w Rio de Janiero?