Lechia rozbiła Piasta w kwadrans

29 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Maciej Makuszewski strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Lechii Gdańsk czym dał gdańszczanom prowadzenie 2:0. Maciej Makuszewski strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Lechii Gdańsk czym dał gdańszczanom prowadzenie 2:0.

Pierwszy raz od 2007 roku trener Lechii wygrał w ligowym debiucie. Co prawda Ricardo Moniz nie zmienił radykalnie oblicza biało-zielonych, ale wystarczył kwadrans drugiej połowy i trzy wysokiej klasy akcje, aby gospodarze pokonali na PGE Arenie Piasta Gliwice 3:1 (0:0). Bramki Piotra GrzelczakaMacieja Makuszewskiego na pewno będą ozdobą kolejki. Biało-zielonym nie zaszkodziła nawet czerwona kartka dla Zaura Sadajewa przy wyniku 1:0. Jednak w tabeli ekstraklasy gdańska drużyna jest nadal poza grupą mistrzowską.

M. Bąk - Oualembo, Janicki, Madera, Leković - Makuszewski, Vranjes, Kostrzewa, Tuszyński, Grzelczak - Sadajew
Sędziowie: Musiał (Kraków), Mucha, Ślusarski
Widzów: 7705
Szumski - Matras, Polak, Horvat, Król - Podgórski, Badia, Wilczek, Nikiema, Hanzel - Kędziora
  • 83' Makuszewski Zmiany Frankowski
  • 90+3 Kostrzewa Zmiany K. Bąk
  • 58' Kędziora Zmiany Jurado
  • 65' Nikiema Zmiany Rabiola
  • 80' Badia Zmiany Szeliga
  • 49' Grzelczak
  • 57' Makuszewski
  • 64' Vranjes
  • 90+5 Jurado
  • 29' Kostrzewa
  • 52' Sadajew

Trenerzy po meczu:

Ricardo Moniz Ricardo Moniz
Ricardo Moniz (Lechia)
Nie było to łatwe spotkanie. Dopiero dwa dni przed meczem poznałem się z drużyną. Do tego zespół ciągle ma w głowie pożegnanie z poprzednim szkoleniowcem. Każdy mecz z ostatnich trzech w rundzie zasadniczej jest jak finał i musimy dostać się do ósemki. Drużyna zaakceptowała wstępną, pozytywna krytykę i to znalazło przełożenie na boisku.

Postawiliśmy zatem na grę ofensywną, dwóch napastników i dwóch skrzydłowych. W pierwszej połowie upiekło się nam dwa razy. Cudowny gol strzelony prawą nogą w drugiej połowie przez Grzelczaka zmienił oblicze starcia. Później był moment, który mnie zadziwił, czyli czerwona kartka. Zespół jednak się zmobilizował i zagrał tak, jakby było nas więcej, a nie mniej.

Stadion jest piękny i powinien być pełny. Mam po dzisiejszym dniu pełen szacunek, tak dla kibiców, jak i całej drużyny.

Przed meczem miałem wielkie wsparcie ze strony asystentów. Na samym początku powiedziałem, że sukces można odnieść jedynie wtedy, gdy stanowi się jedność. Każdy jest ważny, ale zawodnicy muszą zrozumieć, że potrzebna jest komunikacja i otwarcie na siebie. W ciągu dwóch dni treningów mogłem spostrzec, że większość piłkarzy bardziej interesuje się sobą, niż innymi. Dzisiaj to skorygowali i nakreślili nową linię jako drużyna. Ważnym elementem było zaufanie graczy do siebie samych. Każdy piłkarz jest specyficzny i swoje walory musi rozwijać. A publiczność płaci pieniądze, aby oglądać wyjątki, a nie przeciętność.

SPRAWDŹ WYNIKI, KTÓRE OSIĄGALI W DEBIUCIE WSZYSCY TRENERZY LECHII OD 2001 ROKU

Marcin Brosz Marcin Brosz
Marcin Brosz (Piast)
Zdawaliśmy sobie sprawę, że najsilniejszą bronią Lechii są kontry, dlatego się cofnęliśmy i od początku meczu chcieliśmy grać jak gdańszczanie. Mieliśmy okazje do strzelenia bramki, ale ich nie wykorzystaliśmy. W drugiej połowie o losach meczu zadecydowała bramka Grzelczaka, po której mocniej poszliśmy do przodu i zostaliśmy skarceni.

Nowy trener Lechii ma zasiąść na ławce trenerskiej Lechii. Ostatnich debiutów szkoleniowców kibice biało-zielonych nie wspominają dobrze. Ostatnie zwycięstw odniósł w... 2007 roku Dariusz Kubicki.
Nowy szkoleniowiec został przywitany przez kibiców Lechii brawami
Moniz zdecydował się przywrócić do "11" Oualembo (LECHIA), Makuszewskiego (LECHIA) i Kostrzewę (LECHIA). Wyjściowy skład, podobnie jak podczas ostatniego starcia PP, ponownie pomieścił trzech napastników. Czyżby Moniz już od pierwszego meczy chciał zaprezentować ofensywną Lechię, którą obiecał wszystkim na czwartkowej konferencji prasowej?
Frekwencja dzisiaj nie zachwyca, choć kibice wciąż przybywają na stadion. Dokładną ilość widzów podamy tradycyjnie w przerwie spotkania.
Piłkarze na boisku, kibice śpiewają: "My wierzymy..."
Moniz pojawił się na ławce rezerwowych Lechii
1'
Zaczynamy mecz, pierwszą piłkę zagrywają piłkarze Lechii. Gospodarze cali na biało, goście na czerwono.
1'
Klepka Grzelczaka (LECHIA) z Lekoviciem (LECHIA), ale obrońca niedokładnie wrzuca piłkę w pole karne.
2'
Rzut wolny dla Lechii, szansa na dośrodkowanie w pole karne.
2'
Dośrodkowanie Vranjesa (LECHIA), błąd Szumskiego (PIAST), który wybił piłkę do Grzelczaka (LECHIA), ale ten, strzelając prawą nogą, posłał piłkę wysoko nad bramką.
3'
Sadajew (LECHIA) wbiega w pole karne, ale popełnia o jeden zwód za dużo
3'
Hej Lechia gol, hej Lechia gol - śpiewają kibice
4'
Wilczek (PIAST) lewą stroną, wbiega w pole karne, M. Bąk (LECHIA) skraca kąt, a zawodnik gości strzela obok bramki
6'
Wolny dla Piasta, będzie dośrodkowanie
6'
Goście posyłają niedokładną piłkę w pole karne Lechii
6'
Grzelczak (LECHIA) źle podaje przed pole karne do Sadajewa (LECHIA)
7'
Wilczek (PIAST) ponownie w polu karnym Lechii, wypracowuje sobie dogodną sytuację do strzału, ale piłka na szczęście przelatuje nad bramką.
8'
Odpowiedź Grzelczaka (LECHIA), także niecelna
8'
A na trybunach PGE Areny, dyrektor Piasta, Zdzisław Kręcina
9'
Zagranie ręką Sadajewa (LECHIA) i upomnienie od sędziego
10'
Strata Tuszyńskiego (LECHIA), faul Vranjesa (LECHIA) i kolejna szansa na dośrodkowanie dla gości.
10'
Na trybunach nieustający doping gdańskich kibiców
11'
Kolejna strata Tuszyńskiego (LECHIA)
12'
Dośrodkowanie Grzelczaka (LECHIA), ale Makuszewski (LECHIA) nie ma szans dojść do piłki
13'
Goście wywalczyli rzut rożny
13'
Janicki (LECHIA) wybija piłkę po dośrodkowaniu z rogu
15'
Obie drużyny obdarowały się autami
16'
Wilczek (PIAST) ponownie w polu karnym Lechii i wywalczył róg
16'
Lekovic (LECHIA) i kolejny rzut rożny dla Piasta
16'
Błąd obrońców Lechii, Kędziora (PIAST) otrzymuje prezent w polu karnym, staje oko w oko z M. Bąkiem (LECHIA), ale golkiper biało-zielonych jakimś cudem broni jego strzał!
17'
W odpowiedzi Sadajew (LECHIA) wbiega w pole karne gości, tradycyjnie "zakos", strzał, ale zbyt lekki
18'
Nikiema (PIAST) leży na boisku, po starciu z zawodnikiem Lechii, potrzebuje pomocy medycznej
19'
Zawodnik gości już zdolny do gry
19'
Gdańsk Lechia - słychać z trybun
21'
Grzelczak (LECHIA) w pole karne do Sadajewa (LECHIA), ten może przepuścić piłkę, ale woli ją zatrzymać, zastawia się i... traci futbolówkę
23'
Grzelczak (LECHIA) chce grac klepkę z Lekoviciem (LECHIA), ale robi to za mocno
23'
Słychać pierwsze gwizdy na trybunach
23'
Sadajew (LECHIA) do wbiegającego w pole karne Makuszewskiego (LECHIA), ten sam na sam z bramkarzem gości, ale trafia prosto w niego
24'
Makuszewski (LECHIA) dopada do odbitej piłki, dośrodkowuje na głowę Vranjesa (LECHIA), ten strzela, ale tylko w słupek
25'
Szumskiemu (PIAST) udzielana jest pomoc medyczna, gdyż ucierpiał przy jednym z poprzednich starć
26'
Szumski (PIAST) zostaje w bramce, róg dla Lechii
27'
Goście wybijają piłkę z "16" po rogu dla Lechii
27'
Janicki (LECHIA) podaje zbyt mocno i piłka wychodzi poza linię końcową
28'
Faul na Tuszyńskim (LECHIA) w środku pola
29'
Żółtą kartką został ukarany Kostrzewa (LECHIA), który ostro faulował w środkowej strefie boiska
30'
Piłka w bramce Lechii, ale wcześniej sędzia odgwizdał faul Kędziory (PIAST)
31'
Na trybunach transparent: "Heniu, Kalka, M. Probierz - dziękujemy!"
32'
Dośrodkowanie Podgórskiego (PIAST) zablokowane przez Vranjesa (LECHIA)
34'
Makuszewski (LECHIA) biegnie z piłką pół boiska prawą stroną, dośrodkowuje, Sadajew (LECHIA) strzela "przewrotką", ale nad bramką
35'
Grzelczak (LECHIA) podaje z lewej strony, Tuszyński (LECHIA) przedłuża w polu karnym do Makuszewskiego (LECHIA), ale ten nie dochodzi do piłki
35'
Faul na Grzelczaku (LECHIA), będzie dośrodkowanie w pole karne
35'
Makuszewski (LECHIA) dośrodkowuje, obrońcy Piasta wybijają przed pole karne, Grzelczak (LECHIA) składa się do strzału z powietrza, ale... nie trafia w piłkę
37'
Lechia gol, Lechia gol, Lechia gol - słychać z trybun
37'
Nikiema (PIAST) podaje do... M. Bąka (LECHIA)
39'
Matras (PIAST) dośrodkowuje z prawej strony, piłka spada na 5. metrze na głowę Wilczka, strzał, ale prosto w M. Bąka (LECHIA)
40'
Piast, dzięki autom, znalazł się pod polem karnym Lechii
41'
Dośrodkowanie Matrasa (PIAST) na głowę Oualembo (LECHIA), ale ten oddaje piłkę zawodnikowi Piasta. Wycofanie do Podgórskiego (PIAST), który strzela nad bramką
42'
BKS, BKS, BKS, każdy kibice wie, co to jest - śpiewają fani Lechii
43'
Sadajew (LECHIA) i Grzelczak (LECHIA) nie są w stanie poradzić sobie pod "16" gości
44'
Sadajew (LECHIA) drybluje w polu karnym i... aut
45'
Rzut rożny dla biało-zielonych po strzale prawa nogą Grzelczaka (LECHIA)
45'
Główka Matrasa (PIAST) i kolejny róg
45'
Madera (LECHIA) strzela głową, ale obok bramki
45'
Sędzia dolicza 3 minuty
45+1
Hanzel (PIAST) traci piłkę pod polem karnym Lechii
45+2
Makuszewski (LECHIA) niecelnie do Tuszyńskiego (LECHIA)
Piłkarzy żegnają lekkie gwizdy
Po pierwszej połowie wrażenia nie są pozytywne. Lechia nie atakuje jakoś zaciekle, choć miała dwie sytuacje, po których mogła zdobyć bramkę. Niestety Makuszewski (LECHIA) trafił w Szumskiego (PIAST), a Vranjes (LECHIA) w słupek. W tym elemencie również jest jednak remis, gdyż biało-zielonych, przed utrata gola dwukrotnie ratował M. Bąk (LECHIA).
Dzisiejszy mecz na PGE Arenie ogląda 7705 kibiców
46'
Piast zaczyna drugą połowę. Obie drużyny bez zmian.
46'
My, wierzymy... - słychać z trybun
47'
Piłka po strzale gości leci wysoko nad bramką
47'
Hej Lechia gol - śpiewają fani
47'
Król (PIAST) dośrodkowuje z lewego skrzydła, piłkę łapie M. Bąk (LECHIA)
49'
Sadajew (LECHIA) na lewą stronę do Grzelczaka (LECHIA), ten strzela sprzed pola karnego, ale w oborńcę
49'
[1:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Grzelczak. Zawodnik biało-zielonych uderzył z ok. 25 m i zmieścił piłkę przy słupku bramki Piasta. Co ciekawe, uderzył z prawej, teoretycznie gorszej nogi.
51'
Król (PIAST) zablokowany dwukrotnie przez Tuszyńskiego (LECHIA)
czerwona kartka
52'
Sadajew (LECHIA) otrzymał czerwoną kartkę. Napastnik ostro faulował w środku boiska Nikiemę
53'
Nikiema (PIAST) opuszcza boisko o własnych siłach
54'
Konta Lechii, Vranjes (LECHIA) do Tuszyńskiego (LECHIA), lewą stroną ucieka Grzelczak (LECHIA) jednak Tuszyński (LECHIA) strzela, obok bramki
55'
Podgórski (PIAST) wygrywa pojedynek biegowy z Maderą (LECHIA), uderza z narożnika pola karnego Lechii, ale obok bramki
56'
Każde dojście do piłki Nikiemy (PIAST) kibice okraszają gromkimi gwizdami
57'
[2:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Makuszewski. Pomocnik dostał dokładną piłkę Grzelczaka, przyjął ją ok. 18. metra i uderzył w długi róg bramki Szumskiego.
58'
PIAST przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kędziora, w jego miejsce wchodzi Jurado.
60'
Tuszyński (LECHIA) na lewą stronę do Grzelczaka (LECHIA), a ten wywalczył rzut rożny
60'
Na trybunach ciągłe śpiewy kibiców Lechii
61'
Madera (LECHIA) blokuje strzał Wilczka
62'
Po rogu dla Piasta na murawie znalazł się Kostrzewa (LECHIA), ale już wstał o własnych siłach
63'
Kolejny rzut rożny dla gości, tym razem po akcji Hanzela (PIAST)
64'
[3:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Janicki wyszedł z kontrą, podał do Makuszewskiego, ten wbiegł w pole karne, posłał piłkę wzdłuż linii bramkowej a na długim słupsku czekał na nią Vranjes!
65'
PIAST przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nikiema, w jego miejsce wchodzi Rabiola.
66'
Rajd Makuszewskiego (LECHIA) lewą stroną, piękny drybling, wrzutka w pole karne, piłkę dostaje Grzelczak (LECHIA), który strzela z prawej nogi, broni Szumski (PIAST)
68'
Wilczek (PIAST) wbiega w pole karne, ale ma problem z celnym podaniem
69'
Rabiola (PIAST) strzela głową, ładna interwencja M. Bąka (LECHIA)
70'
Kolejna groźna akcja gości i interwencja M. Bąka (LECHIA)
71'
Oualembo (LECHIA) wybija piłkę z pola karnego biało-zielonych
71'
Lechia, biało-zieloni - śpiewają kibice
73'
Goście rozgrywają piłkę, Lechia nastawiona na kontry. W tej sytuacji nie ma się jednak co dziwić takiej postawie gospodarzy
74'
Badia (PIAST) nie doskakuje do wysokiego podania
75'
Goście wywalczyli kolejny rzut rożny
76'
Ofiarna interwencja Kostrzewy (LECHIA), kontra Lechii, Janicki (LECHIA) dostaje piłkę przed polem karnym, dobrze przyjmuje, oddaje do Makuszewskiego (LECHIA), ale ten naciskany przez obrońcę strzela obok bramki
78'
Makuszewski (LECHIA) dośrodkowuje na głowę Tuszyńskiego (LECHIA), ten strzela jednak obok bramki
78'
La, la, la, la, gdańska Lechia - słychać z trybun
79'
Wilczek (PIAST) strzela sprzed pola karnego, ale zbyt lekko, żeby zaskoczyć M. Bąka (LECHIA)
80'
PIAST przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Badia, w jego miejsce wchodzi Szeliga.
80'
Faul na Tuszyńskim (LECHIA)
81'
Piast dalej na połowie Lechii, ale nic groźnego z tego nie wychodzi
83'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Makuszewski, w jego miejsce wchodzi Frankowski.
84'
Niedokładne zagranie Frankowskiego (LECHIA) przy pierwszym kontakcie z piłką
84'
Niecelny strzał Hanzela (PIAST)
86'
Pewna interwencja M. Bąka (LECHIA)
86'
86'
Frankowski (LECHIA) wybija piłkę Rabioli (PIAST)
87'
Grzelczak (LECHIA) do Tuszyńskiego (LECHIA), ten dobrze przyjmuje piłkę w powietrzu, wchodzi w pole karne, ale jego dośrodkowanie wybija obrońca gości
88'
M. Bąk (LECHIA) wyłapuje kolejne dośrodkowanie
89'
Kto wygra mecz? Lechia, Lechia, Lechia - skandują kibice
90'
Goście zatrzymują kontrę Lechii
90+1
Sędzia dolicza 5 minut
90+2
M. Bąk (LECHIA) wybija piłkę na rzut rożny
90+3
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kostrzewa, w jego miejsce wchodzi K. Bąk.