Lechia na 4. miejscu w ekstraklasie

1 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Stojan Vranjes strzelił wiosną dla Lechii siedem goli. Cztery ostatnie w ciągu pięciu dni z karnych. Stojan Vranjes strzelił wiosną dla Lechii siedem goli. Cztery ostatnie w ciągu pięciu dni z karnych.

Piłkarze Lechii po raz pierwszy w ekstraklasie wygrali w Zabrzu. Sukces wyjazdowy nad Górnikiem 2:0 (0:0) ma też jeszcze innym wymiar historyczny. Podopieczni Ricardo Moniza skończyli sezon na 4. miejscu, co jest drugim najlepszym wynikiem w dziejach występów gdańskiego klubu w ekstraklasie. Lepiej było tylko w 1956 roku, gdy biało-zielonym udało się zdobyć jedyny, brązowy medal. Stojan Vranjes, podobnie jak w ostatnią środę, ponownie strzelił dwa gole z rzutów karnych. Mistrzem ponownie została Legia Warszawa, która wyprzedziła Lecha Poznań i Ruch Chorzów.

Kasprzik - Olkowski, Danch, Gancarczyk, Kosznik - Sobolewski, Drewniak - Gwaze, Iwan, Madej - Nakoulma
Sędziowie: Gil (Lublin)
M.Bąk - Stolarski, Dawidowicz, Janicki, Leković - Vranjes, Pietrowski - Makuszewski, Tuszyński, Grzelczak - Sadajew
  • 78' Iwan Zmiany Zachara
  • 78' Drewniak Zmiany Oziębała
  • 88' Kosznik Zmiany Szeweluchin
  • 46' Stolarski Zmiany Deleu
  • 90' Tuszyński Zmiany Frankowski
  • 68' Vranjes karny
  • 90+3 Vranjes karny
  • 55' Drewniak
  • 67' Gancarczyk
  • 68' Kasprzik
  • 31' Sadajew

ZOBACZ, KTÓRE MIEJSCE ZAJMOWAŁA LECHIA W KOLEJNYCH SEZONACH WYSTĘPÓW W EKSTRAKLASIE

ZOBACZ, JAK VRANJES STRZELAŁ GOLE Z KARNYCH WIŚLE - VIDEO

Dwie zmiany w Lechii w porównaniu z "11" na Wisłę, do podstawowego składu weszli Stolarski (LECHIA Gdańsk) i Tuszyński (LECHIA Gdańsk), dla tego pierwszego do inauguracyjny występ ligowy w gdańskiej drużynie od pierwszej minuty, Deleu przesunięty na ławkę, a Wiśniewskiego nie ma w "18"
na ławce Lechii nie ma wielkiej jakości ofensywnej, do przednich formacji mogą wejść tylko Frankowski oraz Nishi, który w ekstraklasie jeszcze nie grał, ponadto w rezerwie wyłącznie defensywni gracze: Deleu, Kostrzewa, Pazio i Garbacik oraz bramkarz Rosa
w Górniku ostatnie mecz rozgrywają Olkowski (Górnik Zabrze) i Nakoulma (Górnik Zabrze), obaj odchodzą za darmo, obrońca podpisał już kontrakt w Kolonii, reprezentant Burkina Faso nadal przebiega w ofertach
Górnik dokonał aż pięciu zmian w porównaniu z ostatnim meczem, w tym aż trzy roszady w defensywie
przed meczem Górnik podziękował za grę w Zabrzu: Nakoulmie (Górnik Zabrze), Olkowskiemu (Górnik Zabrze), Witkowskiemu, Łukasiewiczowi, Wełnickiemu, wszystkim kończą się kontrakty i nie zostaną przedłużone z różnych względów
1'
mecz rozpoczął Górnik, gospodarze w strojach z niebiesko-czerwonymi wstawkami, Lechia na zielono, wszystkie spotkania grupy mistrzowskie miały wystartować o 18:00
2'
przerwa w grze, bo na boisko spadły serpentyny
3'
Sadajew (LECHIA Gdańsk) zabrał piłkę Gancarczykowi (Górnik Zabrze), ale po chwili dał się dogonić rywalowi i nic z tej akcji nie wyszło
4'
podanie Sobolewskiego (Górnik Zabrze) do Nakoulmy (Górnik Zabrze), napastnik gospodarzy na spalonym
6'
na spalonym tym razem Sadajew (LECHIA Gdańsk), który od pierwszej minuty jest bardzo aktywny
8'
dobra postawa gdańskiej defensywy, zablokowane strzały Gwaze (Górnik Zabrze) i Sobolewskiego (Górnik Zabrze)
9'
strzał Sadajewa (LECHIA Gdańsk) w boczną siatkę, napastnik z łatwością minął Gancarczyka (Górnik Zabrze)
13'
Bąk obronił w pojedynku sam na sam strzał Nakoulmy (Górnik Zabrze), do którego piłkę w pole karne Lechii zagrał miejscowy bramkarz
13'
Danch (Górnik Zabrze) wybił piłkę na róg pod dośrodkowaniu Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk)
14'
bez zagrożenia dla Górnika po dośrodkowaniu z rogu Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk)
Zawisza prowadzi z Wisłą 1:0, to dobry wynik dla Lechii, bo oznacza, że na razie krakowska drużyna nie zagrozi gdańszczanom
17'
wyrównany mecz w Zabrzu, choć z lekkim wskazaniem na Lechię
18'
drugi róg dla Lechii, dośrodkowanie Lekovicia (LECHIA Gdańsk) zablokował Danch (Górnik Zabrze)
18'
kolejne dośrodkowanie z rogu Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk) nie robi krzywdy obronie Górnika
Wisła wyrównała w meczu u siebie z Zawiszą na 1:1, jednak ten wynik przy remisie Lechii w Zabrzu nie zmienia miejsc w tabeli poszczególnych drużyn
20'
Bąk przechwycił piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Drewniaka (Górnik Zabrze)
21'
pomocy medycznej wymaga Pietrowski (LECHIA Gdańsk), który ucierpiał w starciu z Madejem (Górnik Zabrze)
22'
Bąk uratował Lechię, bramkarz wybił piłkę na róg po strzale Iwana (Górnik Zabrze)
23'
kolejny róg dla Górnika
24'
strzał nad bramką Sobolewskiego (Górnik Zabrze) po podaniu Olkowskiego (Górnik Zabrze)
25'
na spalonym Nakoulma (Górnik Zabrze) po podaniu Kosznika, byłego piłkarz m.in. Lechii
27'
Kasprzik (Górnik Zabrze) sparował na róg strzał głową Tuszyńskiego (LECHIA Gdańsk)
28'
bez zagrożenia dla bramki Górnika po rogu Lechii
29'
róg tym razem dla Górnika po akcji Nakoulmy (Górnik Zabrze)
29'
po dośrodkowaniu z rogu Drewniaka (Górnik Zabrze) niecelnie główkował Danch (Górnik Zabrze)
30'
zablokowany strzał Nakoulmy (Górnik Zabrze)
31'
Żółtą kartką został ukarany Sadajew (LECHIA Gdańsk) po faulu na Iwanie
32'
od kilkunastu minut zarysowuje się przewaga Górnika
33'
kontra Lechii zakończona niecelnym podaniem Vranjesa (LECHIA Gdańsk)
34'
wolny dla Górnika z około 25 metrów, gdyż piłkę ręką dotknął Tuszyński (LECHIA Gdańsk)
34'
Bąk na róg wybił piłkę po dobrym strzale z wolnego Gancarczyka (Górnik Zabrze)
35'
tym razem Górnik krótko rozegrał róg, w polu karnym przewrócił się Danch (Górnik Zabrze), ale sędzia nakazał grać dalej
35'
po akcji Grzelczaka (LECHIA Gdańsk) Kasprzik (Górnik Zabrze) obronił strzał Tuszyńskiego (LECHIA Gdańsk)
Wisła prowadzi z Zawiszą 2:1, ten wynik oznacza, że w tej chwili Lechia spada na 6. miejsce w tabeli
38'
kontra Lechii, w polu karnym Górnika Danch (Górnik Zabrze) zatrzymał piłkę, którą Sadajew (LECHIA Gdańsk) wycofywał w kierunku Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk)
39'
Bąk wybił piłkę po strzale Gwaze (Górnik Zabrze)
40'
Nakoulma (Górnik Zabrze) zagrał wzdłuż pola karnego Lechii, nie doszedł do nieh żaden z piłkarzy Górnika
41'
na spalonym Nakoulma (Górnik Zabrze)
41'
Grzelczak (LECHIA Gdańsk) z woleja strzelił w słupek z 7. metra, piłkę dogrywał z prawego skrzydła Makuszewski (LECHIA Gdańsk)
43'
strzał Sadajewa (LECHIA Gdańsk) w trudnej sytuacji w boczną siatkę bramki Górnika
44'
Madej (Górnik Zabrze) minął Stolarskiego (LECHIA Gdańsk) i dośrodkował, z pola karnego Lechii piłkę wybił Leković (LECHIA Gdańsk)
45'
szczęście przy Lechii, Iwan (Górnik Zabrze) spudłował z 5. metra po podaniu Nakoulmy (Górnik Zabrze)
45'
sędzia doliczył minutę
45+1
Bąk pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Gwaze (Górnik Zabrze)
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W ZABRZU BEZ GOLI
W Zabrzu oglądamy dość wyrównany mecz, w którym nie brakuje spięć podbramkowych. Piłkarze są jednak na bakier ze skutecznością. Dlatego z 16 (10 Górnik/6 Lechia) oddanych strzałów tylko 6 (4/2) było celny, ale i po nich bramkarze zachowali czyste kontro. Lechia najbliżej prowadzenia była po strzale z woleja Grzelczaka (LECHIA Gdańsk), po którym piłka zatrzymała się na słupku.
Natomiast Bąk potwierdził, że zasługuje na nowy kontrakt w Lechii, m.in. wygrywając pojedynek sam na sam z Nakoulmą (Górnik Zabrze) oraz broniąc strzał z wolnego Gancarczyka (Górnik Zabrze)
w grupie mistrzowskiej do przerwy gole padały tylko w Krakowie, Wisła prowadzi z Zawiszą 2:1, na trzech innych stadionach są bez bramkowe remisy, w tej chwili zatem dochodzi tylko do jednej zmiany w tabeli ustalonej po 36. kolejce. Lechia spada na 6. miejsce, a 5. oddaje Wiśle.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Stolarski, w jego miejsce wchodzi Deleu. Górnik bez zmian w składzie
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
od razu atak Lechii, po dośrodkowaniu Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk) w piłkę nie trafił Sadajew (LECHIA Gdańsk), a zamykający akcję Grzelczak (LECHIA Gdańsk) strzelił niecelnie
48'
Grzelczak (LECHIA Gdańsk) fatalnie spudłował, Sadajew (LECHIA Gdańsk) przerzucił do niego piłkę nad linią obrony, a sędzia puścił grę, mimo że chyba był spalony, Piotr z 6. metra strzelił niecelnie
50'
zdecydowany atak Lechii po przerwie, tym razem powstrzymany Vranjes (LECHIA Gdańsk)
50'
Górnik spróbował się "ogryźć", niecelny strzał Madeja (Górnik Zabrze)
Legia objęła prowadzenie w meczu z Lechem 1:0, jednak ten rezultat nic już nie zmieni na szczycie tabeli, Legia znów jest mistrzem, a Lech ponownie wicemistrzem
52'
Janicki (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Nakoulmy (Górnik Zabrze), róg dla Górnika
53'
Pietrowski (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę z pola karnego Lechii po rogu Górnika
53'
Bąk uprzedził Madeja (Górnik Zabrze), w kierunku którego podawał Iwan (Górnik Zabrze)
55'
Żółtą kartką został ukarany Drewniak (Górnik Zabrze) po faulu na Pietrowskim
56'
niecelny strzał z dystansu Dawidowicza (LECHIA Gdańsk)
57'
Kosznik (Górnik Zabrze) nie doszedł do piłki bitej z wolnego Gancarczyka (Górnik Zabrze)
58'
Górnik stara się otrząsnąć z przewagi Lechii, z którą mieliśmy do czynienia od początku drugiej połowy, gospodarze po przejęciu piłki starają się dłużej przy niej utrzymać
58'
piłka uciekła Olkowskiemu (Górnik Zabrze), od bramki rozpocznie Bąk
60'
Bąk pewnie złapał piłkę, którą z wolnego wrzucał Drewniak (Górnik Zabrze)
62'
niecelny strzał z dystansu Deleu (LECHIA Gdańsk)
66'
kilka minut bez spięć podbramkowych, co najwyżej obie drużyny próbowały dośrodkowań, ale niecelnych
67'
karny dla Lechii po faulu na Sadajewie (LECHIA Gdańsk)!
67'
Żółtą kartką został ukarany Gancarczyk (Górnik Zabrze), bo protestował najmocniej, faulował Sadajewa bowiem Danch
68'
Żółtą kartką został ukarany Kasprzik (Górnik Zabrze), też za protesty przeciwko karnemu
68'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Kasprzik rzucił się w lewy róg, tam gdzie uderzył Bośniak, ale nie sięgnął precyzyjnie uderzonej piłki
68'
w tej chwili Lechia jest na 4. miejscu w ekstraklasie!
71'
Olkowski (Górnik Zabrze) wybił piłkę na róg po wrzutce Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk)
72'
Tuszyński (LECHIA Gdańsk) strzelił nad poprzeczką po rogu Makuszewskiego
73'
"Gramy do końca" - krzyczą kibice Górnika, ale znów rośnie przewaga Lechii
73'
Kasprzik (Górnik Zabrze) obronił strzał Vranjesa (LECHIA Gdańsk)
74'
powinno być 2:0, Kasprzik (Górnik Zabrze) kapitalnie wybił nad poprzeczką piłkę po strzale Sadajewa (LECHIA Gdańsk), to uderzenie poprzedziła błyskawiczna akcja, Dawidowicz przerzucił piłkę z własnej połowy, a Grzelczak od razu zagrał w pole karnego do Rosjanina
74'
po dośrodkowaniu z rogu Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk) w piłkę nie trafił Janicki (LECHIA Gdańsk)
75'
Sadajew (LECHIA Gdańsk) tuż przed własnym polem karnym sfaulował Olkowskiego (Górnik Zabrze)
76'
Bąk wypiąstkował piłkę po strzale z wolnego Gancarczyka (Górnik Zabrze)
78'
podwójna ofensywne zmiana w Górniku
78'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Iwan, w jego miejsce wchodzi Zachara.
78'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Drewniak, w jego miejsce wchodzi Oziębała.
79'
Leković (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Gancarczyka (Górnik Zabrze)
81'
po strzale Sobolewskiego (Górnik Zabrze) rykoszet i róg dla Górnika
81'
Bąk pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu z rogu Gancarczyka (Górnik Zabrze)
84'
Górnik stara się atakować, ale Lechia umiejętnie rozbija te ataki
85'
słaby strzał Madeja (Górnik Zabrze), pewnie broni Bąk
Lechia w walce o ligowe punkty po raz ostatni wygrała w Zabrzu w... 1954 roku, wówczas była to II liga! Młodsi kibice pamiętają z pewnością sukces z 2010 roku w Pucharze Polski. Oba te spotkania gdańszczanie wygrali 2:0
88'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kosznik, w jego miejsce wchodzi Szeweluchin.
Legia prowadzi z Lechem już 2:0
90'
piłkarze Górnika sygnalizowali zagranie ręką Dawidowicza (LECHIA Gdańsk) w polu karnym, sędzia nakazał grać dalej
90'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tuszyński, w jego miejsce wchodzi Frankowski.
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
drugi karny dla Lechii, tym razem Gancarczyk (Górnik Zabrze) sfaulował Makuszewskiego (LECHIA Gdańsk)!
90+3
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vranjes. Niemal tak samo strzelił Bośniak i tak samo interweniował Kasprzik jak przy pierwszym karnym
90+4
Bąk z kłopotami, ale złapał piłkę po dośrodkowaniu Olkowskiego (Górnik Zabrze)
90+4
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:0 I KOŃCZY SEZON NA 4. MIEJSCU. TO DRUGI WYNIK W HISTORII GDAŃSKIEGO KLUBU!

• GRUPA A
  • Górnik Zabrze - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:0)
  • Legia Warszawa - Lech Poznań 2:0 (0:0)
  • Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin 0:0
  • Wisła Kraków - Zawisza Bydgoszcz 2:1 (2:1)
  • GRUPA B
  • Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:2 (2:1)
  • Korona Kielce - Śląsk Wrocław 1:5 (1:2)
  • Piast Gliwice - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0)
  • Zagłębie Lubin - Widzew Łódź 0:3 walkower
  • * mecz przerwany w 90. minucie przy wyniku 3:3 (1:2) przez kibiców gospodarzy

Opinie (235) ponad 20 zablokowanych

• (13)

Lechia to jest potęga Lechia najlepsza jest !!!
    znowu super weekend arka nie awansowała Lechia 4 w Polsce

• 279 32

• (4)

najgorsze miejsce w sporcie to 4 miejsce i z czego tu się cieszyć...