Polskie szczypiornistki w ćwierćfinale MŚ

15 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Patrycja Kulwińska była jedną z głównych postaci starcia z Rumunią. Patrycja Kulwińska była jedną z głównych postaci starcia z Rumunią.

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych po raz pierwszy od 1997 roku znalazła się w najlepszej "8" mistrzostw świata. W środę o godzinie 17:30, w serbskim Nowym Sadzie, w ćwierćfinale biało-czerwone zmierzą się z Francją. Prawo gry w tym meczu podopieczne Kima Rasmussena wywalczyły po zwycięstwie nad Rumunią 31:29 (13:17). Losy spotkania odwróciły parady bramkarki Vistalu - Małgorzaty Gapskiej od wyniku 22:26. Natomiast ważne trafienia na wagę triumfu zdobywały m.in.: Alina Wojtas, Kinga Grzyb i druga gdynianka - Patrycja Kulwińska.

POLSKA: Wysokińska, Gapska - Koniuszaniec 1, Niedźwiedź 2, Kulwińska 6, Kudłacz 4, Byzdra, Grzyb 7, Stachowska, Szwed-Orneborg, Wojtas 9, Siódmiak, Migała, Semeniuk-Olchawa 2

Polki nigdy nie wygrały z Rumunkami. W Nowym Sadzie rozpoczęły z optymizmem. Rejestr bramkowy otworzyła rozgrywająca Vistalu Gdynia, Iwona Niedźwiedź, a po akcjach Karoliny KudłaczKingi Grzyb było - odpowiednio 2:0 i 3:1 dla naszej reprezentacji.

Rywalki po raz pierwszy objęły prowadzenie na 5:4. Biało-czerwone miały duże kłopoty w defensywie. Kim Rasmussen szybko ją podwyższył, zmieniając Monikę Stachowską na Karolinę Szwed-Orneborg, potem dokonywał kolejnych roszad, w tym także między słupkami (szansę dostała bramkarka Vistalu - Małgorzata Gapska), ale najpierw na niewiele się to zdało.

Podobnie jak czas, który wziął selekcjoner Polek. Duńczyk mówił, że przecież Rumunki nie grają niczego, do czego biało-czerwone były przygotowywane na przedmeczowej odprawie.

Już po kwadransie Rumunki prowadziły 11:7. Potem jeszcze tylko Cristina Neagu doskwierała Polkom w defensywie. Ta rozgrywająca tylko do przerwy zdobyła 7 bramek, a cała jej drużyna miała w pierwszej połowie 63 procent skuteczności.

Biało-czerwone nieoczekiwanie zerwały się do walki, gdy przy 8:12 musiały grać w osłabieniu. Nie straciły wówczas żadnej bramki, a na 10:12 zbliżyły się po bramkach Aliny Wojtas oraz obrotowej Vistalu - Patrycji Kulwińskiej.

Dopiero w 32. minucie Polkom udało się zdobyć pierwszą bramkę z kontry. Trafiła doskonale tego dnia dysponowana Grzyb. Jednak trzy minuty później przewaga Rumunek wzrosła do 20:15.

Nowy impuls grze Polek dały świetne interwencje w bramce Gapskiej. Po paradach gdynianki Rumunki stanęły na 26:22, który to wynik osiągnęły w 49. minucie.

Popularna "Ryba" nie dała się pokonać przez 9 minut! Bramki Wojtas, Kulwińskiej, Grzyb, Kudłacz oraz z karnego Karoliny Semeniuk-Olchawy wyprowadziły Polki na prowadzenie 29:26 w 58. minucie! Tej przewagi biało-czerwone już nie roztrwoniły.

BIAŁO-CZERWONE NAWIĄZAŁY DO SUKCESU REPREZENTACJI POLSKI JERZEGO CIEPLIŃSKIEGO Z 1997 ROKU

W ćwierćfinale, w najbliższą środę nasza reprezentacja w Nowym Sadzie zagra z Francją, która w niedzielę pokonała Japonię. Również w grupie Trójkolorowe odniosły komplet zwycięstw, kolejno wygrywając z: Demokratyczną Republiką Konga 31:13, Dominikaną 27:10, Holandią 23:19, Czarnogórą 17:16 oraz Koreą Południową 27:22.

Dominikana - Algieria 24:29 (9:12)
Paragwaj - Australia 23:21 po dogrywce (12:10, 18:18)
Chiny - Demokratyczna Republika Konga 23:22 (11:8)
Tunezja - Argentyna 27:21 (14:12)

Opinie (18) 3 zablokowane

• hurrra!!!

jest się z czego cieszyć...oby tak dalej!!!

• 29 1

• Pięknie grały nasze dziewczyny w końcówce !!