Włosi ograni. Pomogli piłkarze z Trójmiasta

Grzegorz Tomasiewicz (z lewej) przyczynił się do zwycięstwa reprezentacji Polski do lat 20 nad Włochami. Natomiast Michał Marcjanik (z prawej) z ławki rezerwowych oglądał z porażkę młodzieżówki z rówieśnikami z tego kraju. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Czterech piłkarzy trójmiejskich klubów zaprezentowało się na międzynarodowej arenie. Ich drużyny narodowe wygrywały bądź remisowały. Reprezentacja Polski do lat 20 w ramach Turnieju Czterech Narodów pokonała w Pile Włochów 3:1 (0:0). Cały mecz rozegrał obrońca Lechii Gdańsk - Paweł Stolarski, a wynik spotkania ustalił Grzegorz Tomasiewicz, który z Arki Gdynia jest wypożyczony do I-ligowej Pogoni Siedlce.

Reprezentacja Polski do lat 20 ma szansę powtórzyć sukces z sezonu 2014/15, gdy jedyny raz triumfowała w Turnieju Czterech Narodów. Na zakończenie występów w bieżącej edycji biało-czerwoni pokonali w Pile Włochów 3:1 (0:0). Tym samym odebrali rywalom 1. miejsce w tabeli. O tym czy na nim pozostaną do końca rywalizacji, rozstrzygnie mecz Niemców w Szwajcarii 27 marca.

Cały spotkanie na prawej obronie rozegrał piłkarz Lechii Gdańsk - Paweł Stolarski. Wszystkie gole dla Polaków strzelili zawodnicy, którzy weszli do gry po przerwie. Wynik spotkania ustalił pomocnikGrzegorz Tomasiewicz, który po godzinie spotkania zastąpił Oktawiana Skrzecza, wychowanka Lechii, występującego w rezerwach niemieckiego Schalke. Natomiast powołanie otrzymał dopiero w dodatkowej puli.

Tomasiewicz zdobył bramkę w 76. minucie po podaniu Roberta Bartczaka z Zagłębia Sosnowiec. W tym sezonie gra on na zasadzie wypożyczenia w I-ligowej Pogoni Siedlce. Kontaktem jest związany z Arką. W gdyńskiej drużynie przez 1,5 sezonu zaliczył 19 meczów, strzelił 1 gola.

FINAŁY MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW EUROPY 2017 PODZIAŁ NA GRUPY I HARMONOGRAM MECZÓW W GDYNI

U-20 Piła: Polska - Włochy 3:1 (0:0)
Konrad Michalak 70, Karol Angielski 74, Grzegorz Tomasiewicz 76 - Riccardo Orsolini 52 (karny)

POLSKA: Drągowski - Stolarski, Wieteska, Bochniewicz, Bartosz - Rasak (86 Piotrowski), Jagiełło (83 Makowski) - Skrzecz (60 Tomasiewicz), Janicki (60 Bartczak), Wdowiak (46 Michalak) - Zawada (60 Angielski)

Tabela Turnieju Czterech Narodów
kolejno mecze punkty bramki

1. Polska 6 10 10:10
2. Niemcy 5 9 6: 4
3. Włochy 6 9 8: 8
4. Szwajcaria 5 4 6: 8

TUTAJ SPRAWDZISZ, KIEDY I Z KIM ZAGRAJĄ TRÓJMIEJSCY PIŁKARZE, KTÓRZY OTRZYMALI POWOŁANIA DO REPREZENTACJI W MARCU

Kilka godzin później w Krakowie Włosi wzięli rewanż w spotkaniu młodzieżówek. Dla obu drużyn był to jeden z ostatnich sprawdzianów przed finałami mistrzostw Europy, które w czerwcu odbędą się w naszym kraju. W Krakowie biało-czerwoni przegrali 1:2 (1:1), a mogli jeszcze wyżej, gdyż rywale nie wykorzystali karnego ( Alberto Cerri strzelił w słupek).

Selekcjoner Marcin Dorna sprawdził 15 piłkarzy. Nie postawił na żadnego z dwóch powołanych piłkarzy Arki Dariusza Formellę ani Michał Marcjanik. Obrońca oglądał mecz z ławki, a skrzydłowego nie było nawet w "23".

U-21 Kraków: Polska - Włochy 1:2 (1:1)
Dawid Kownacki 42 - Lorenzo Pellegrini 29, Marco Benassi 50

POLSKA: Wrąbel - Kędziora, Bednarek, Dawidowicz, Jaroszyński - Kubicki (52 Frankowski), Murawski - Kownacki (68 Buksa), Lipski (81 Niezgoda), Kapustka - Stępiński (81 Piątek).

Ze zwycięstw cieszyli się zagraniczni piłkarze z Gdańska i Gdyni. Lukas Haraslin wystąpił w pierwszym składzie reprezentacji Słowacji do lat 20 w wygranym meczu w Senicy z Serbią 2:0 (0:0). Skrzydłowy Lechii przebywał na boisku do 76. minuty.

Teraz przenosi się on do drużyny młodzieżowej. Jeśli przebije się do składu, 28 marca może zagrać przeciwko bramkarzowi biało-zielonych - Vanji Milinkoviciowi-Saviciowi w towarzyskim meczu z Serbią. Te dwie ekipy także przygotowuje się do turnieju finałowego w Polsce.

Natomiast w eliminacjach odpadła Gruzja. Dlatego buduje już nową ekipę. Luka Zarandia cieszył się ze zwycięstwa nowej młodzieżówki w towarzyskiej potyczce nad Islandią 3:1 (1:0). W Tbilisi boczny pomocnik Arki zagrał od 62. minuty.

11. mecz w pierwszej reprezentacji Curacao zaliczył Gino van Kessel. Napastnikowi nie udało się zdobyć 8. gola w narodowych barwach. Do gry wszedł z ławki w 62. minucie. Jego drużyna w Willemstad zremisowała w towarzyskim meczu z Salwadorem 1:1 (0:0), tracąc zwycięstwo w ostatniej minucie.

KOLEJNE MECZE MIĘDZYPAŃSTWOWE, W KTÓRYCH W MARCU MOGĄ WYSTĄPIĆ TRÓJMIEJSCY PIŁKARZE
24 marca
Lukas Haraslin (Słowacja) - mecz towarzyski młodzieżowych reprezentacji z Czechami
Vanja Milinković-Savić (Serbia) - mecz towarzyski młodzieżowych reprezentacji ze Szwecją