Wysokie wyniki w okręgowym Pucharze Polski. Gdzie na mecz w weekend?

Damian Konwent
20 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Piłkarze KP Gdynia dostarczyli wiele emocji przy ul. Olimpijskiej. W meczu przeciwko Marynarzom RP wygrywali już 4:0 do przerwy, ale spotkanie zakończyło się remisem 5:5. O ich ostatecznym zwycięstwie 7:5 zadecydowała dopiero dogrywka. Piłkarze KP Gdynia dostarczyli wiele emocji przy ul. Olimpijskiej. W meczu przeciwko Marynarzom RP wygrywali już 4:0 do przerwy, ale spotkanie zakończyło się remisem 5:5. O ich ostatecznym zwycięstwie 7:5 zadecydowała dopiero dogrywka.

5 z 12 drużyn trójmiejskich awansowało do drugiej rundy Pucharu Polski na szczeblu okręgowym. Awans uzyskały: KP Gdynia, Olimpic Gdańsk, Gedania III Gdańsk, AP Bałtyk Gdynia oraz Enerpol Nadmorska Liga Szóstek Gdynia z Rafałem Murawskim czy Michałem Nalepą w składzie. Ten ostatni strzelił dwa gole na pożegnanie z Polską i udał się do Turcji, gdzie ma podpisać kontrakt z II-ligowym Giresunsporem. W weekend wracamy do rozgrywek ligowych.

Niższe ligi piłkarskie w Trójmieście - wszystkie artykuły

W 1. rundzie Pucharu Polski na szczeblu województwa pomorskiego brały udział zespoły z najniższych klas rozgrywkowych oraz drużyny niezrzeszone. W kolejnych etapach obowiązkowo wystąpią ekipy III, IV i V ligi. Pozostałe grają na zasadzie dobrowolności. Stawką jest miejsce w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym w kolejnym sezonie 2020/21. Przypadnie ono zwycięzcy rozgrywek w danym województwie.

W pierwszym, okręgowym etapie zespoły podlegające pod Pomorski ZPN rywalizowały w trzech osobnych rozgrywkach podzielonych na podokręgi: Malbork, Słupsk i Gdańsk. O awansie do kolejnego etapu decydują pojedyncze spotkania. Od 1/8 finału rywalizacja toczyć się będzie na szczeblu Pomorskiego ZPN.

Jak co roku, do rywalizacji w rozgrywkach przystąpił Enerpol Nadmorska Liga Szóstek. Gdynianie rozpoczęli ją od efektywnego zwycięstwa 8:0 nad B-klasową Pomeranią Gdańsk. W składzie znalazł się m.in. Michał Nalepa, który z Arką Gdynia związany był od 2009 roku do końca ubiegłego sezonu. Zdobył z nią Puchar oraz dwa Superpuchary Polski. Pomocnik strzelił dwa gole na pożegnanie z Polską, bo już w czwartkowy poranek wyruszył na lotnisko do Warszawy, skąd udał się do Turcji. Swoją karierę ma kontynuować w II-ligowym Giresunsporem.

Michał Nalepa odszedł z Arki Gdynia

W składzie NL6 ponadto znalazł się ponownie m.in.: Rafał Murawski, były reprezentant Polski, który z orzełkiem na piersi wystąpił 48 razy. Zabrakło natomiast Grzegorza Nicińskiego, który obecnie jest trenerem III-ligowego Gryfa Wejherowo. Natomiast jego syn - Fabian - bronił dostępu do bramki w drugiej połowie i zakończył spotkanie z czystym kontem. Pełne 90 minut rozegrali z kolei Dariusz Ulanowski czy Tomasz Lisowski. Ten pierwszy w barwach Arki grał w latach 1994-2010, a drugi to były zawodnik m.in. Widzewa Łódź czy Korony Kielce, który również występował w kadrze Polski.

- Tak naprawdę mieliśmy nie przystępować do tej edycji, ale dzięki determinacji sponsora udało się namówić m.in. Rafała Murawskiego czy Tomka Lisowskiego, którzy pociągnęli za sobą, np. Darka Ulanowskiego. Michał Nalepa do Turcji miał wylatywać co prawda kilka dni wcześniej, ale tak się złożyło, że miał jeszcze wolne i pomógł nam w tym spotkaniu. Chwała mu za to, bo przecież kolejnego dnia leciał już podpisać zawodowy kontrakt. Każdy może i mogliby zdobyć więcej bramek, ale wszystkim zależało na czerpaniu radości z gry - mówi nam kierownik zespołu Jerzy Kania.

Wyniki 1. rundy Pucharu Polski Pomorskiego ZPN

Marynarka Wojenna RP Gdynia - KP Gdynia 5:7 po dogrywce
Nadmorska Liga Szóstek Gdynia - Pomerania Gdańsk 8:0
Olimpic Gdańsk - UKS Klukowo 6:1
Gedania III Gdańsk - Wisła Steblewo 11:1
Akademia 2020 Gdańsk - GTS Rokitnica 0:3 (walkower)
Kolegium Sędziów Gdańsk - Czarni II Pruszcz Gdański 3:10
Zaspa Gdańsk - GTS Pruszcz Gdański 2:3
EX Siedlce Gdańsk - GTS Juszkowo 2:3
AP Bałtyk Gdynia - Korona Cedry Małe 3:1
Unia 1922 Tczew - Orzeł Borkowo 9:0
Sobieski Gniew - Centrum Pelplin 3:3 k. 4:2
GOSRiT III Luzino - Gryf II Wejherowo 3:0 (walkower)
MKP Szlachta - Sokół Lubichowo 2:6

Efektowne zwycięstwo zaliczył również trzeci zespół Gedanii. Drużyna złożona z zawodników w wieku 15, 17 i 18 lat, prowadzona przez Dariusza Stasiuka wygrała z B-klasową Wisłą Steblewo aż 11:1.

- Zgłosiliśmy drużynę juniorów, aby jak najszybciej mieli szanse grać w możliwie największym wymiarze czasowym w meczach przeciwko seniorom. To ważne, aby już teraz obywali się z dorosłym futbolem, choć tak naprawdę 3-4 zawodników ma styczność z szeroką kadrą pierwszego zespołu, a i kilku pozostałych zagrało już w drugim zespole. Nie chciałbym nikogo wyróżniać indywidualnie, aczkolwiek wszyscy cieszymy się ze zwycięstwa i czekamy na kolejnego rywala - tak odnosi się do zwycięstwa swoich podopiecznych trener Dariusz Stasiuk.

Jaguar Gdańsk - Puszcza Niepołomice 1:4. Krótka przygoda w Pucharze Polski

W podobnej koncepcji zbudowany jest również Olimpic Gdańsk. Prowadzeni przez Pawła Budziwosjkiego juniorzy pokonali B-klasowy UKS Klukowo 6:1. Bohaterem spotkania był 18-letni Mateusz Kaczmarski, który strzelił aż pięć goli dla swojej drużyny. Warto wspomnieć, że w przeszłości grali tu m.in. Damian Kugiel, który zadebiutował w ekstraklasie w barwach Lechii Gdańsk czy Filip SosnowskiJakub Giec, którzy mają za sobą sobą występy w Gryfie Wejherowo.

- Wyszliśmy z założenia, aby pokonać rywala wysoką różnicą bramek. Jako zespół zagraliśmy dobre spotkanie i cieszę się, że koledzy stworzyli mi dogodne sytuacje, w których pięciokrotnie pokonywałem bramkarza. Na co dzień rywalizujemy w rozgrywkach młodzieżowych, ale wiedzieliśmy na co nas stać. Teraz każdy kolejny pojedynek będzie dla nas wyzwaniem - mówi nam 18-letni zawodnik Olimpicu.

SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

Wyboru spotkania nie pożałowali na pewno ci, którzy wybrali się na derbowe starcie w Gdyni Marynarki Wojennej RP z KP, w którym padło aż 12 bramek. O awansie tych drugich zadecydowała dopiero dogrywka, po której było 5:7. Grad goli zobaczyliśmy także w pojedynku Kolegium Sędziów Gdańsk z Czarnymi II Pruszcz Gdański. Arbitrzy ulegli B-klasowej drużynie 3:10.

- Zespół sędziów próbował grać z kontry i do 20 minuty, gdy było 1:1, gra wyglądała na wyrównaną. Czarni nie wykorzystali jednego rzutu karnego, ale więcej szczęścia mieli już przy drugim. Wtedy worek z bramkami rozwiązał się na dobre i w drugiej części spotkania trudno było oczekiwać, że szala zwycięstwa przechyli się na naszą korzyść - komentuje sędzia Mateusz Stępniak, który oglądał to starcie z trybun.

Ile sędziowie piłkarscy stracili przez koronawirus?

Awans uzyskała także Akademia Piłkarska Bałtyku Gdynia, która wygrała Koroną Cedry Małe 3:1. Z rozgrywkami pożegnali się natomiast piłkarze Zaspy Gdańsk, którzy przegrali z GTS Pruszcz Gdański 2:3.

Losowanie par drugiej rundy odbędzie się w przyszłym tygodniu, jednak dokładny termin jest w trakcie ustalania. Mecze odbędą się natomiast 9 i 10 września. Ligowe zmagania powrócą jednak wcześniej. W najbliższy weekend entuzjaści trójmiejskiego futbolu będą mieli wiele meczów do wyboru.

• Tia

Nacieszmy się, że można ewentualnie pójść na mecz bo niedługo znów wprowadzą zakazy.