Wziąć odwet za Zgorzelec

Marta
10 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Takie mecze zawsze elektryzują. W sobotni wieczór w hali 100-lecia Sopotu mistrz Polski podejmować będzie wicemistrza Polski. Koszykarze Asseco Prokom, będą chcieli zapewne zrewanżować się za porażkę w pierwszej rundzie aż 59:80 ekipie Turowa Zgorzelec. Rywale przyjadą nad morze bez dotychczasowych trenerów i podstawowego rozgrywającego. Początek gry o godzinie 19.15.

Absencja szkoleniowców jest spowodowana głośną sprawą zawieszenia pierwszego trenera Turowa Saso Filipovskiego. Słoweński szkoleniowiec został ukarany przez PLK trzymiesięczną dyskwalifikacją po tym jak po grudniowym meczu Turowa w Koszalinie uderzył niczym Zinedine Zidane jednego z - jak się później okazało - działaczy Stowarzyszenia AZS. Szkoleniowiec miał być prowokowany przez tą osobę.

PLK w tym tygodniu zmniejszyła o połowę nałożoną wcześniej karę finansową i jednocześnie podtrzymała decyzję o trzymiesięcznej dyskwalifikacji. Wobec powyższego władze klubu ze Zgorzelca postanowiły rozwiązać umowę z trenerem, razem z nim odszedł jego asystent Boban Mitev. Drużynę srebrnych medalistów minionego sezonu poprowadzić ma w Sopocie dotychczasowy drugi asystent Paweł Turkiewicz .

Filipovski pracował w Zgorzelcu już trzeci sezon, zdobył z drużyną dwa srebrne medale mistrzostw Polski a także awansował w minionym sezonie do Final Eight Pucharu ULEB. To jednak nie koniec kłopotów drużyny ze Zgorzelca, poważnej kontuzji doznał jej podstawowy rozgrywający David Copeland.

Sopocianie, teoretycznie więc, powinni mieć ułatwione zadanie, jednak nie można zapominać, że Turów, to ambitna i wciąż groźna drużyna. Najlepiej więc dla sopocian będzie jeśli zagrają przez 40 minut tak jak przez pierwsze 10 minut spotkania z Barceloną. Początek ligowego hitu zaplanowano na sobotę na 19.15.

W pierwszym meczu tych ekip, rozegranym 11 listopada minionego roku sopocianie przegrali 59:80 (16:21, 19:21, 17:23, 7:15). Najwięcej punktów dla Asseco Prokomu zdobyli wówczas: David Logan 14 i Ronnie Burrell 13, dla Turowa zaś Copeland 21 i John Turek 10.

Tabela wprowadzona: 2009-01-18
Jest to jedna z trzech porażek w tym sezonie mistrzów Polski. Turów przegrał dwa razy więcej meczów, ale w tabeli PLK zajmuje... wyższą pozycję. Obecnie wicemistrzowie są na szóstym, a mistrzowie na siódmym miejscu. W ostatniej kolejce oba zespołu pauzowały. Zgorzelec z urzędu, a sopocianie uzgodnili z Energą Czarnymi, że na mecz do Słupska pojadą dopiero 14 marca.

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Sokołów Znicz Jarosław - AZS Koszalin 94:87 (26:12, 31:24, 22:25, 15:26), Polpharma Starogard Gdański - PBG Basket Poznań 79:74 (20:20, 17:16, 14:16, 28:22), Atlas Stal Ostrów - Bank BPS Basket Kwidzyn 67:75 (12:25, 20:14, 13:18, 22:18), Anwil Włocławek - Polonia Warszawa 83:69 (19:19, 17:13, 19:14, 28:23), Victoria Górnik Wałbrzych - Sportino Inowrocław 54:65 (12:13, 14:14, 17:22, 11:16).