• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

X Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury

25 maja, w piątek o godzinie 17.00 zapraszamy na jubileuszowe, dziesiąte już Wyścigi Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Regaty Smoczych Łodzi, których Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.

sty 26-28

piątek - niedziela, godz. 16:00

Gdynia,
Wstęp wolny
lut 1-4

czwartek - niedziela

Gdańsk Sopot,
- Majowe Muzealne Smocze Łodzie to już trójmiejska muzealna tradycja - mówi Brygida Sonnack, kierownik Działu Inwentarzy Muzealiów NMM, koordynatorka regat i kapitan drużyny NMM - Jesteśmy muzeum morskim, więc kto jak nie my, miałby organizować Smocze Łodzie! Co roku zapraszamy do udziału w Smoczych Łodziach wszystkie instytucje kultury z Trójmiasta. Ekipy, które w tym roku nie mogły, np. z powodu napiętego grafiku, startować w wyścigach, będą nam kibicować. Tegoroczne regaty to już dziesiąta odsłona smoczej imprezy, z której jesteśmy dumni.

W tegorocznych zawodach udział wezmą: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Hewelianum i Gdańska Galeria Miejska - które wystawiają wspólną osadę oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - organizator regat i sześciokrotny zwycięzca wyścigów. Regaty, które rozpoczną się o godzinie 17.00, odbędą się na odcinku: od przystani tramwajów wodnych przy hotelu Hilton do Żurawia. Zakończenie wyścigów i wręczenie pucharów planowane jest na godzinę 19.00 - 19.30. Wygra załoga, która osiągnie najlepszy czas.

Od sześciu lat Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wygrywa zawody - Wkładamy w treningi sporo serca i czasu, ale czujemy presję i oddech innych ekip na plecach - mówi Marek Jankowski z Działu Promocji NMM, szlakowy osady - Smocze łodzie to sport wytrzymałościowo-siłowy: łódka jest tak skonstruowana, że nie rozcina wody lecz tłoczy ją pod sobą. Przez to trzeba użyć sporo siły, aby ją rozruszać. Oczywiście nie tylko siła jest tu ważna: na treningach ćwiczona jest przede wszystkim technika, a bez idealnej synchronizacji osady nie bylibyśmy w stanie płynąć w tempie 60 pociągnięć wiosłem na minutę. I wygrywać! - podkreśla Marek Jankowski. - Jednak to nie rywalizacja, lecz atmosfera wyścigów, jest najważniejsza: świetnie się razem bawimy i to jest najważniejsze!

Patronat medialny nad X Regatami Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury objęło Radio Gdańsk. Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk (MRKS) jak co roku zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów, a Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wspiera regaty finansowo.Opinie

30.11 g.17.30
Enea Zastal BC Zielona Góra
02.12 g.15.00
GKS Katowice
02.12 g.15.30
Sewertronics Sokół Łańcut
02.12 g.18.00
MMTS Kwidzyn
03.12 g.12.40
Miedź Legnica
29.11 g.18.00
Emlak Konut
27.11 g.18.00
Corotop Gwardia Opole
26.11 g.16.00
Ślęza Wrocław
25.11 g.12.00
Polonia Środa Wielkopolska