Z Canalem zawsze na remis

6 listopada 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

W 13. kolejce ekstraklasy piłkarze Arki Gdynia bezbramkowo zremisowali na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Tym samym podopieczni Wojciecha Wąsikiewicza opuścili miejsca zagrożone degradacją, a szkoleniowiec nadal jesienią jest niepokonany. Gdyby dzisiaj zakończyły się rozgrywki, żółto-niebiescy zostaliby w I lidze nawet bez konieczności gry w barażach.

POGOŃ: Pesković - Tavares, Julcimar, Magdoń, Michalski - Elokan (70 Bugaj), Łabędzki (79 Parzy), Trałka (66. Celeban), Grzelak - Edi, Milar.

ARKA: Witkowski - Kościelniak, Jakosz, Jawny, Majda - Pudysiak, Bartoszewicz (82 Ulanowski), Moskalewicz (79 Kubisz), Sobieraj, Griszczenko - Niciński (70 Pilch).

Żółte kartki: Magdoń, Celeban (Pogoń), Pudysiak, Sobieraj, Pilch. Czerwona kartka: Sobieraj (druga żółta - 78. minuta).

Po raz trzeci mecz Arki na żywo transmitował Canal+ i po raz trzeci gdynianie zremisowali, ba - po raz drugi bezbramkowo. Jednak nie był to "klozet", po którym kibic wzdycha z ulgą i mówi "nareszcie się skończyło". Obie drużyny miały szanse, aby rozstrzygnąć pojedynek na swoją korzyść. Kto wie, jak skończyłaby się gra, gdyby nie czerwona kartka dla Krzysztofa Sobieraja.

Trener Wąsikiewicz po raz kolejny dowódł, że maksyma "grają ci, którzy najlepiej trenowali w minionym tygodniu", nie jest w jego ustach wyświechtanym frazesem. Sebastian Gorząd i Dariusz Ulanowski z powodu kłopotów zdrowotnych nie mogli ćwiczyć na pełnych obrotach, a w konsekwencji stracili miejsce w podstawowym składzie. Natomiast po raz pierwszy od pierwszej minuty zagrał w ekstraklasie Radosław Bartoszewicz. W wyjściowym zestawieniu - po raz pierwszy w Arce - musiał być także Olgier Moskalewicz, gdyż kontuzjowany jest reżyser gry żółto-niebieskich Bartosz Ława.

Pogoń, która ostatecznie zanotowała piąty kolejny mecz na własnym boisku bez wygranej, rozpoczęła z dużym animuszem. Hasło do ostrzału bramki Norberta Witkowskiego dał Michał Łabędzki. W 9. minucie Roberto Claudio Milar był już sam na sam z naszym golkiperem, ale strzelił nad poprzeczką. Za chwilę szczecinianie zagrozili pod... drugą bramką. Niewiele brakowało, aby nieporozumienie Borisa Peskovica i Luiza Tavaresa Mineiro przyniosło gola samobójczego. W inauguracyjnym kwadransie Witkowskiego zatrudnili jeszcze Milar i Edi, ale popularny "Witek" nie dał się zaskoczyć.

W 17. minucie szkoleniowcowi za zaufanie mógł odpłacić się Marcin Pudysiak. Prawy pomocnik, na którego "Wąs" postawił po raz drugi, minął Krzysztofa Michalskiego. Od celu dzieliło go nie więcej niż 10 metrów. Niestety, kopnął piłkę nad poprzeczką.

Przed przerwą szczęścia próbowali jeszcze obrońcy. Witkowski powstrzymał strzelającego z pięciu metrów Pawła Magdonia, a Michalskiego na tyle wystraszył, że szczecinianin główkował za wysoko. Natomiast Peskovic kapitalnie obronił uderzenie głową Krzysztofa Majdy. Tę połowę zakończył strzał w boczną siatkę Andrija Griszczenki.

Po godzinie gry Arka miała najlepszą okazję do zdobycia gola. Griszczenko dograł do Moskalewicza, a ten z kilku metrów huknął wysoko. Chwilę wcześniej pojedynek sam na sam z Witkowskim przegrał Edi, któremu dobrą pozycję wypracował Milar. W 69. minucie po kolejnej akcji południowoamerykańskiego duetu szczecinianie mieli ochotę na karnego. Edi przewrócił się przy Grzegorzu Jakoszu, ale arbiter uznał, że interwencja obrońcy Arki była zgodna z przepisami.

Między 68. a 78. minutą sędzia uważnie przyjrzał się Krzysztofowi Sobierajowi. Najpierw ukarał defensywnego pomocnika gdynian za faul na Magdoniu, a po upadku Tavaresa wyrzucił naszego piłkarza z boiska. Po chwili żółtą kartkę za opóźnianie gry zobaczył nawet Witkowski.

Grając w osłabieniu Arka zagroziła jeszcze bramce miejscowych po "główce" Griszczenki, którą Peskovic wybił na róg. Pogoń zaś odpowiedziała niecelnym strzałem z wolnego Milara oraz - już w doliczonym czasie gry - nieclenym strzałem głową Michalskiego po dośrodkowaniu z rogu.

- Wynik nas zadawala. Trudno zważyć, kto miał więcej szans na zdobycie bramki. Cieszę się, że nie daliśmy się na trudnym terenie w Szczecinie. Zespół dobrze wytrzymał także grę na grząskim boisku, wystarczyło nam zdrowia na grę do końca. Teraz mamy dwa tygodnie, aby przygotować się do meczu z Wisłą. Chciałbym powtórzyć wynik sprzed dwóch lat, gdy wówczas II-ligowa Arka wygrała z krakowianami 2:0 -mówi trener Wąsikiewicz.

Pozostałe mecze 13. kolejki: Kolporter Korona Kielce - Górnik Łęczna 1:1 (0:0). Bramki: Hermes (77) - Bykowski (49). Górnik Zabrze -Wisła Kraków 0:1 (0:1). Sobolewski (40). Wisła Płock - Groclin Dyskobolia 2:0 (2:0). Gęsior (26), Peković (32). Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów 2:1 (1:1). Stasiak (25), Chałbiński (58) - Ujek (45). Amica Wronki - Legia Warszawa 0:2 (0:1). Burkhardt (18), Szałachowski (53). Lech Poznań - Cracovia 1:0 (0:0). Gajtkowski (69). Polonia Warszawa - Odra Wodzisław (przełożony na 6 grudnia).

• BRAWO ARECZKA!

Cenny remis w Szczecinie,spowodował,że wyszliśmy wreszcie na bezpieczne miejsce w tabeli i za dwa tygodnie Rozwalimy Wisłe u siebie,która wczoraj ledwo wygrała z Zabrzem,i będzie jeszcze piękniej! Nigdy nie spadnie! ARECZKA nigdy nie spadnie!