Szczypiorniści Wybrzeża blisko sensacji

Torus Wybrzeże Gdańsk

Wybrzeże uległo na wyjeździe mistrzom Polski, ale przegrana z krajową potęgą różnicą 3 bramek to i tak wiele lepszy wynik niż te, które wróżono gdańszczanom. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Szczypiorniści Wybrzeża przegrali na wyjeździe z Vive Tauron Kielce 22:25 (13:13) w inauguracyjnym meczu 9. kolejki. Mistrzowie kraju pozostają tym samym nadal z kompletem punktów w PGNiG Superligi. Gdańszczanie wracają do domu bez punktów, ale z podniesionymi czołami, gdyż dzielnie walczyli choćby o remis, a przed przerwą nawet prowadzili.

VIVE TAURON: Szmal, Sego - Cupić 8, K.Lijewski 5, Bielecki 3, Musa 3, Strlek 2, Zorman 2, Jachlewski 1, Rosiński 1, Buntić, Jurecki

WYBRZEŻE: Plaszczak, Chmieliński - Kondratiuk 3, Mogielnicki 3, Sulej 3, Jasowicz 2, Kornecki 2, M.Lijewski 2, Rakowski 2, Rogulski 2, Abram 1, Adamski 1, Papaj 1, Nilsson, Prymlewicz, Żak

ARTUR SIÓDMIAK: WYBRZEŻE BĘDZIE PUNKTOWAĆ W II RUNDZIE

Gdańszczanie jadąc na spotkanie z mistrzami Polski pojechali bardziej po cenne doświadczenie niż po punkty. Niepokonani w tym sezonie Superligi Kielczanie byli świeżo po imponującym zwycięstwie nad Orlen Wisłą Płock.

Szans na dobry wynik Wybrzeże mogło upatrywać w kontuzjach Julena Aguinagalde, Tobiasa Reichmanna (w meczu z płocczanami doznali pęknięcia żeber) i Piotra Grabarczyka. Ponadto na ławce rezerwowych usiedli Grzegorz Tkaczyk oraz Piotr Chrapkowski, gdyż Vive Taruron musiał oszczędzać siły przed weekendowym meczem w ramach Ligi Mistrzów.

Mimo tych osłabień, gospodarze pozostawali zdecydowanymi faworytami starcia rozegranego w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Wybrzeże wyszło jednak na parkiet bez kompleksów i szybko objęło jednobramkowe prowadzenie, a po trafieniu do pustej bramki Piotra Papaja przewaga gdańszczan wynosiła 6:4.

Po rzucie karnym Karola Bieleckiego i dwóch trafieniach Ivana Cupicia, gospodarze po raz pierwszy odbili jednak prowadzenie. Dla gdańszczan odzyskał je dobrze dysponowany Marcin Lijewski, który w Kielcach musiał rywalizować z własnym bratem Krzysztofem. Po "Szeryfie" z drugiej linii trawił Krzysztof Mogielnicki i gdańszczanie prowadzili 10:8.

Gospodarze poprosili o przerwę i odpowiedzieli serią 4:1, ale do przerwy był remis 13:13 co już było można uznać za sporą sensację.

Po przerwie w ciągu 6 minut na 4 bramki odskoczyli kielczanie, głównie za sprawą późniejszego MVP meczu Krzysztofa Lijewskiego oraz Cupicia. Później przewaga mistrzów Polski wynosiła nawet 5 trafień, ale walczący do końca gdańszczanie zdołali zmniejszyć straty do 2 bramek. W 58. minucie na 22:24 trafił Adrian Kondratiuk. Po znakomitej akcji i rzucie w samo okienko bramki wynik spotkania ustalił jednak Krzysztof Lijewski.

- Po meczu ze Śląskiem to było drugie spotkanie, w którym lepiej zagraliśmy tak w obronie jak i w ataku. Widzę, że to wszystko zaczyna się zazębiać i to dobry prognostyk na kolejne mecze, takie światełko na przyszłość. Zagraliśmy dziś mądrze. Przyspieszaliśmy gdy mieliśmy przyspieszyć, ale szanowaliśmy piłkę. Przeciwnik był podmęczony poprzednim spotkaniem i szukaliśmy swoich szans. Cieszy mnie przede wszystkim aspekt walki, staraliśmy się jak najmocniej popsuć kielczanom rozegranie, zagraliśmy intensywnie w obronie. Mam nadzieję, że podobnie będziemy prezentować się w kolejnych spotkaniach - podsumował trener Wybrzeża Damian Wleklak.

Wyniki 9 kolejki:

• Vive Tauron Kielce - WYBRZEŻE GDAŃSK 25:22 (13:13)
  • Gaz-System Pogoń Szczecin - PGE Stal Mielec 26:36 (10:15)
  • Nielba Wągrowiec - MMTS Kwidzyn 22:34 (10:19)
  • Śląsk Wrocław - KS Azoty Puławy 29:36 (12:17)
  • Chrobry Głogów - Orlen Wisła Płock 21:27 (14:12)
  • Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 34:33 (20:16)

Opinie (23) 5 zablokowanych

22.03 (nd) godz.16:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 0:0 mecz odwołany Zagłębie Lubin
14.03 (sob) godz.17:00 MMTS Kwidzyn 0:0 mecz odwołany TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
06.03 (pt) godz.18:00 Grupa Azoty Tarnów 31:34 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
03.03 (wt) godz.18:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 19:32 Orlen Wisła Płock LIVE!
22.02 (sob) godz.20:30 Energa MKS Kalisz 26:23 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
11.02 (wt) godz.18:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 17:27 PGE Vive Kielce LIVE!

.

• Sezon zakończono po 24. kolejce rundy zasadniczej ze względu pandemię koronawirusa i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Mistrzem Polski zostało PGE Vive Kielce, żadna z drużyn nie spada.