Rafał Sumowski
18 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel DME inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku. Kibice zobaczą je za darmo

Żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk rozbili na swoim torze Stal Rzeszów, która nad morze przyjechała osłabiona w składzie zaledwie pięciu zawodników. Komplety punktów zdobyli: Anders Thomsen, Oskar Fajfer, Kacper GomólskiRenat Gafurow. "Żurawie" z Podkarpacia jedyny triumf odniosły w ostatnim wyścigu, w którym trener gospodarzy Mirosław Kowalik desygnował do startu juniorów.

7. Mateusz Rząsa 0 (0,0,0,0,0)

Stal przyjechała w zaledwie pięciu zawodników. Kontuzjowanego Allena zastąpić miał Berge, który oficjalnie jest wpisany do programu zawodów, ale Francuz... źle zabukował bilety na samolot i nie dotarł do Gdańska. Natomiast za kontuzjowanego Josha Grajczonka zgłoszonego pod numerem 2, z powodu kolizji terminów w lidze angielskiej zgłoszonej jako jego macierzysta, zastosowane zostanie zastępstwo zawodnika. Oznacza to, że pozostali koledzy będą zmieniali go po razie w każdym z jego wyścigów.
Na próbę toru wyjechali Morris i W.Lampart oraz Gafurow i Kossakowski.
W Gdańsku piękna, słoneczna pogoda. To niestety rzadkość w tym sezonie, w którym co rusz odwołuje się mecze ze względu na opady.
W składzie rzeszowian zobaczymy dziś Marcela Szymko, wychowanka Wybrzeża.
Trwa prezentacja zawodników
Sędzia wylosował drugi zestaw startowy. To oznacza,że gdańszczanie rozpoczną mecz z pól A i C.
I
[4:2] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Oskar Fajfer (3 pkt), Dawid Lampart (2 pkt), Hubert Łęgowik (1 pkt), Wiktor Lampart (0 pkt).

Fajfer nerwowo na starcie, ale nie dał szans rywalom i wygrał z dużą przewagą. Łęgowik próbował naciskać D.Lamparta, ale bez powodzenia.
II
  Aureliusz Bieliński,
  Mateusz Rząsa,
  Dominik Kossakowski,
2'
2 minuty przerwy dla W.Lamparta, który pojedzie wyścig po wyścigu.
II
Fajfer, Łęgowik i W.Lampart otrzymali ostrzeżenia od sędziego za poprzedni wyścig za "czołganie" na starcie. Drugie ostrzeżenie oznaczało będzie wykluczenie.
bieg 4:2
II
[8:4] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Dominik Kossakowski (3 pkt), Wiktor Lampart (2 pkt), Aureliusz Bieliński (1 pkt), Mateusz Rząsa (0 pkt).

Pewna wygrana Kossakowskiego, który dobrze rozegrał pierwszy łuk i uciekł do przodu. Na uwagę zasługuje jednak ambitna postawa Bielińskiego, który naciskał go atakami do samej mety.
III
  Renat Gafurow,
  Marcel Szymko,
  Anders Thomsen,
  Nick Morris.
III
Na trybunach 2970 widzów - taką informację otrzymaliśmy z klubu. Dane oparte są na czytnikach z wejść, system uruchomiono w tym sezonie.
bieg 5:1
III
[13:5] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Anders Thomsen (2 pkt), Nick Morris (1 pkt), Marcel Szymko (0 pkt).

Ze startu 4:2 dla gdańszczan, ale mądrze napędzony po zewnętrznej Thomsen zaraz na wyjściu z drugiego łuku minął Morrisa bez zjeżdżania do krawężnika. Szymko daleko na końcu stawki.
IV
  Kacper Gomólski,
  Dawid Lampart.
bieg 5:1
IV
[18:6] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Dominik Kossakowski (3 pkt), Kacper Gomólski (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Mateusz Rząsa (0 pkt).

Świetny start Kossakowskiego. Gomólski wyszedł ostatni, ale w pierwszym łuku, gdzie było bardzo ciasno, przedarł się pomiędzy rywalami na drugie miejsce i ubezpieczał prowadzącego kolegę. Na ostatnim okrążeniu minął go jeszcze D.Lampart, ale Kacper na prostej jadąc łokieć w łokieć odbił pozycję. Ciekawa i fair-play walka pomiędzy Lampartem a Gomólskim, którzy po wyścigu podali sobie ręce i pogratulowali widowiska jakie stworzyli.
V
[23:7] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Anders Thomsen (3 pkt), Renat Gafurow (2 pkt), Nick Morris (1 pkt), Mateusz Rząsa (0 pkt).

Znakomity start gdańszczan, co jest rzadkością u Thomsena. Próbował gonić gospodarzy Morris, ale nie miał szans.
VI
  Marcel Szymko.
6'
2 minuty przerwy dla Morrisa, który pojedzie drugi wyścig z rzędu. Przed nami pojedynek gdańskich wychowanków Bielińskiego i Szymko.
bieg 3:3
VI
[26:10] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Kacper Gomólski (3 pkt), Marcel Szymko (2 pkt), Nick Morris (1 pkt), Aureliusz Bieliński (0 pkt).

Gomólski już w pierwszym łuku porozstawiał stawkę i pewnie dowiózł 3 pkt. Niestety, Bieliński cały wyścig jechał ostatni, choć próbował nawiązać walkę.
Przerwa na kosmetykę toru. Jest gorąco i mocno świeci słońce, a więc nie obędzie się bez polania nawierzchni.
VII
  Wiktor Lampart,
bieg 5:1
VII
[31:11] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Oskar Fajfer (3 pkt), Hubert Łęgowik (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Wiktor Lampart (0 pkt).

Równy start, ale na wejściu w drugi łuk Fajfer minął przy kredzie D.Lamparta, a w tym samym momencie Łęgowik zrobił to po zewnętrznej części toru. Pewne zwycięstwo gospodarzy.
Kolejna przerwa na kosmetykę toru.
VIII
Szymko jako zastępstwo zawodnika
8'
W pojedynku gdańskich wychowanków Szymko był lepszy od Bielińskiego. Teraz jego rywalem będzie jednak znacznie szybszy Kossakowski.
VIII
Zemdlała jedna z kibicek. W karetce udzielana jest jej w tej chwili pomoc medyczna.
bieg 4:2
VIII
[35:13] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Kacper Gomólski (3 pkt), Marcel Szymko (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Wiktor Lampart (0 pkt).

Pewny triumf Gomólskiego. Na czwartej pozycji przewrócił się W.Lampart, ale podniósł się z toru, wsiadł na motocykl i dokończył wyścig za co otrzymał brawa od kibiców.
IX
9'
2 minuty przerwy dla Szymko, który wystartuje w drugim wyścigu z rzędu.
bieg 5:1
IX
[40:14] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Hubert Łęgowik (3 pkt), Oskar Fajfer (2 pkt), Nick Morris (1 pkt), Marcel Szymko (0 pkt).

Świetny start z pierwszego pola w wykonaniu Łęgowika, który zdecydowanie przyciął do krawężnika wypychając rywali i uciekł do przodu. Ostatni z pierwszego łuku wyszedł Fajfer, ale na następnym zaatakował obu rywali za jednym zamachem i dołączył do kolegi z pary.
X
bieg 5:1
X
[45:15] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Anders Thomsen (3 pkt), Renat Gafurow (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Mateusz Rząsa (0 pkt).

Kolejny znakomity start pary Thomsen - Gafurow. Goście bez najmniejszych szans. Duńczyk razem z Rosjaninem nie oddali dziś ani jednego punktu przeciwnikom. To ich trzecie 5:1. Przypomnijmy, że dla Thomsena to pierwszy tegoroczny mecz na gdańskim torze.
Przerwa na równanie toru.
XI
W.Lampart jako zastępstwo zawodnika
bieg 4:2
XI
[49:17] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Kacper Gomólski (3 pkt), Nick Morris (2 pkt), Hubert Łęgowik (1 pkt), Wiktor Lampart (0 pkt).

Morris wygrał start, ale zaraz po rozpoczęciu drugiego okrążenia wyprzedził go na prostej Gomólski. Próbował jeszcze Łęgowik, ale trochę mu zabrakło. Gomólski zaliczył rundę honorową żegnając się z kibicami, a to oznacza, że pewnie odpuści wyścig nominowany.
XII
12'
2 minuty przerwy dla W.Lamparta, który startuje wyścig po wyścigu.
bieg 4:2
XII
[53:19] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Wiktor Lampart (2 pkt), Aureliusz Bieliński (1 pkt), Mateusz Rząsa (0 pkt).

W.Lampart wygrał start, ale Gafurow ze stoickim spokojem napędzał się przez 3,5 okrążenia aż na przedostatniej prostej po zewnętrznej części toru minął rywala.
XIII
bieg 5:1
XIII
[58:20] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Anders Thomsen (3 pkt), Oskar Fajfer (2 pkt), Dawid Lampart (1 pkt), Marcel Szymko (0 pkt).

Pewny triumf gospodarzy od startu do mety. Jadący szerzej Thomsen na samej mecie wyprzedził Fajfera, a po zakończeniu wyścigu obaj odjechali rundę honorową żegnając się z kibicami.
Przerwa na równanie toru przed wyścigami nominowanymi. Wszystko wskazuje na to, że w nich trener Kowalik zamiast najlepszym zawodnikom, da szansę Łęgowikowi i juniorom.
XIV
  brak zawodnika,
Bieliński jako rezerwa zwykła za Gafurowa
W kasku białym zgłoszony nieobecny Berge, którego nie można zastąpić w biegu nominowanym
bieg 4:2
XIV
[62:22] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Hubert Łęgowik (3 pkt), Marcel Szymko (2 pkt), Aureliusz Bieliński (1 pkt).

Pewne zwycięstwo Łęgowika. Bieliński gonił Szymkę przez cztery okrążenia i był naprawdę blisko, ale nie dał rady go minąć.
14'
Runda honorowa w wykonaniu Szymko i Łęgowika, którzy zbierają brawa od publiczności.
XV
Bieliński jako rezerwa zwykła za Thomsena
Kossakowski jako rezerwa zwykła za Gomólskiego
15'
Tak jak przewidywaliśmy, trener Kowalik zamiast śrubować wynik, da pojeździć juniorom. Przerwa dla Bielińskiego, który startuje wyścig po wyścigu.
bieg 5:1
XV
[63:27] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Nick Morris (3 pkt), Dawid Lampart (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Aureliusz Bieliński (u4/0 pkt).

Ciasno w pierwszym łuku, upadek Bielińskiego, który szybko podniósł się z toru. Kossakowski przegrał start i nie dogonił rywali, którzy odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym meczu, tak indywidualne jak i drużynowe.
15'
Koniec meczu. Zdunek Wybrzeże pokonało Stal 63:37. Nie było to wielkie widowisko, gdyż goście przyjechali w osłabionym składzie. Gdańszczanie wręcz mogli potraktować to spotkanie jak trening punktowany.

Wyniki 10 kolejki

• ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Stal Rzeszów 63:27 (bez bonusa, do rozegrania mecz w Rzeszowie)
  • Lokomotiv Daugavpils - Euro Finannce Polonia Piła 58:32 (bonus dla Lokomotivu, pierwszy mecz 40:48)
  • Arge Speedway Wanda Kraków - Polonia Bydgoszcz 51:39 (bonus dla Wandy, pierwszy mecz 35:25)
  • Grupa Azoty Unia Tarnów - Orzeł Łódź 48:41 (bez bonusa, do rozegrania mecz w Łodzi)
  • Zaległe mecze z 4. kolejki
  • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Grupa Azoty Unia Tarnów 32:28 (bez bonusa, do rozegrania mecz w Tarnowie)
  • Arge Speedway Wanda - Polonia Piła 38:51 (bez bonusa, do rozegrania mecz w Pile)
  • Zaległy mecz z 3. kolejki
  • Grupa Azoty Unia Tarnów - Lokomotiv Daugavpils 61:29 (bez bonusa, do rozegrania mecz w Daugavpils)

Opinie (60) 2 zablokowane

• Kowalik pokazał ze miał racje (6)

Hubert bardzo poprawnie, ale następny mecz ławka
    Aureliusz...tragedia
    Kosa...słabiutko na tle statystów .
    Przegrał nawet z Marcelem co uwazam za kompromitacje.
    Mecz wygrany
    Psy szczekają, karawana jedzie dalej

• 44 6

• (5)

Nie rozumiem dlaczego Bieliński tragedia - kogo mógł, tego objechał - reszta na razie poza zasięgiem.

• 11 4

• Juz Ci tłumacze dlaczego tragedia! (4)

Lampart 16 lat, miesiąc licencja i pierwszy raz na torze w Gdańsku. Aurelio lat 19 i dziesiątki biegów na tym torze. Widzisz różnice? Cieszy Cie ze wygrał z Rzasa który zrobił olimpiadę i jeździł pół toru za innymi? To jest wynik? Przynajmniej mógł w 14 pokonać Szymke bo ten wyraźnie nie miał ochoty jechac

• 13 5

• (1)

Jak by miał taki sprzęt jak lampart to by też jechał a prawda jest taka że dostaje najgorszego Komarka z klubu

• 4 8

• Sprzęt sam nie jedzie, trzeba mieć to coś smykałkę do tego sportu, ktoś albo ją ma albo nie. Bieliński jej nie ma,jeszcze sezon jako junior i koniec kariery.

• 8 4

• (1)

Podrzuć nieco grosza na sprzęt dla Bielińskiego, może lepiej będzie śmigał. Jest wolny i tyle.