ZVVZ USK Praga - VBW Arka Gdynia 80:67. Pożegnanie z Euroligą bez zwycięstwa

22 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

VBW Arka Gdynia pożegnała się z Euroligą. Mistrzynie Polski w sześciu meczach rundy zasadniczej rozgrywanych podczas turniejów w Stambule i Pradze nie odniosły ani jednej wygranej. Na zdjęciu Marissa Kastanek. VBW Arka Gdynia pożegnała się z Euroligą. Mistrzynie Polski w sześciu meczach rundy zasadniczej rozgrywanych podczas turniejów w Stambule i Pradze nie odniosły ani jednej wygranej. Na zdjęciu Marissa Kastanek.

VBW Arka Gdynia przegrała z ZVVZ USK Praga 67:80 (16:18, 13:16, 10:21, 28:25) i z kompletem porażek zakończyła rywalizację w Eurolidze Kobiet. Koszykarskie mistrzynie Polski rzucały z zaledwie niespełna 32 proc. skutecznością. Gdyniankom nie pomogło nawet sześć celnych trójek w ostatniej kwarcie.

ZVVZ: Jones 27 pkt (10 zb.), Oblak 16 (4x3, 7 as.), Rezan 10, Elhotova 11 (3x3), Conde 2 oraz Dupree 6, Vorackova 5 (1x3, 8 as.), Dojkic 3, Vyoralova 0

ARKA: Kunek 20 (2x3), Miskiniene 17 (13 zb.), Balintova 7 (7 as.), Spanou 6, Kastanek 6 (2x3) oraz Rembiszewska 9 (3x3), Slamova 2, Greinacher, Podgórna

Przed piątkowym meczem ani Arka, ani ZVVZ USK nie miały szans na awans do ćwierćfinału Euroligi. Prażanki, które były gospodyniami drugiego turnieju dla grupy B, były zarazem pewne, że bez względu na wynik i tak zakończą rywalizację na 3. miejscu.

Fenerbahce Stambuł - VBW Arka Gdynia 88:57. Relacja, oceny

Nie zamierzały jednak odpuścić gdyniankom, dla których była to ostatnia szansa, aby nie zakończyć rywalizacji z kompletem porażek. Ciekawie było już od początku spotkania. Zaraz po tym jak zza łuku trafiła Teja Oblak i dała gospodyniom prowadzenie 7:4, w ten sam sposób wyrównała Marissa Kastanek.

Później to Arka za sprawą trójki Alice Kunek odskoczyła na 14:9 a Czeszki odpłaciły się serią 5 pkt z rzędu. Mistrzynie Polski, które częściej decydowały się na rzuty z dystansu, nie zyskały na tym wiele. W drugiej partii rywalki uzyskały przewagę 25:18 a trener Gundars Vetra poprosił o czas.

VBW Arka Gdynia - LDL ASVEL Lyon 76:79. Relacja, oceny

Przewaga prażanek chwilę później wyniosła już 9 pkt po rzucie Ivany Dojkic, ale trafienia Barbory Balintovej i celny rzut Alice Kunek pozwoliły skrócić dystans.

W dalszym ciągu gdynianki rzucały jednak fatalnie. Przed przerwą ich skuteczność rzutowa wynosiła 25 proc, przy czym trafiły zaledwie 2 na 13 prób za 3 pkt. Ratowały je rzuty wolne (11/14), dzięki czemu pierwszą połowę skończyły tylko ze stratą 29:34.

Trzecia kwarta to dominacja czeskiej drużyny, która zaliczyła serię 10 pkt z rzędu. Gdynianki rzuciły tyle przez całą partię, więc na 10 minut przed końcem spotkania przegrywały już 39:55.

W ostatniej odsłonie Arka odpaliła wreszcie zza łuku. Trzy trójki rzuciła Amalia Rembiszewska a po jednej dołożyły Laura Miskiniene i Kastanek. Arka na 3 minuty przed końcem gry zbliżyła zbliżyła się na 62:69 po trafieniu Rembiszewskiej.

Dwa skuteczne wejścia pod kosz zaliczyła jednak Marija Rezan i o czas ponownie poprosił trener Vetra. Zza łuku trafiła jeszcze Kunek, ale ostatnie minuty należały do rywalek, który nie pozwoliły Arce pożegnać się zwycięstwem z Euroligą.