• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Piłkarze, prezesi i kibice do łopat, a i tak 70 meczów odwołanych

Damian Konwent
17 marca 2023, godz. 06:00 
Opinie (4)
W odśnieżaniu boiska pomagają także m.in. piłkarze, prezesi klubów, a także kibice. W odśnieżaniu boiska pomagają także m.in. piłkarze, prezesi klubów, a także kibice.

W ostatnich weekend na Pomorzu odwołano ponad 2/3 zaplanowanych meczów. Nie można było rozegrać około 70 zaplanowanych spotkań. Przegrano z zimowymi warunkami, mimo że wzorem ekstraklasy niektóre klubu z niższych klas rozgrywkowych mają specjalne traktorki, a gdy trzeba w ruch idą łopaty. Łapią za nie tylko zatrudnieni pracownicy, ale także piłkarze, prezesi i kibice. Czy 18 i 19 marca spodziewane są podobne perturbacje? Poniżej harmonogram meczów w Trójmieście.

Opady śniegu tym razem nie zagrożąWeekend 18-19 marca będzie pierwszym w 2023 roku, kiedy po przerwie zimowej w grze będą już wszystkie ligi piłkarskie, włącznie już z A i B Klasą. Co więcej, mecze w Trójmieście są niezagrożone, gdyż opady śniegu nie powinny pokrzyżować planów, jak to miało miejsce tydzień temu.

Sprawdź pogodę na Trojmiasto.plWówczas to Komisja ds. Rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki odgórnie odwołała wszystkie spotkania. Jednocześnie dopuszczono możliwość rozegrania meczów, o ile gospodarz uznał, że przygotuje boisko tak, żeby pojedynek odbył się w sportowych i bezpiecznych dla zawodników warunkach. Zgodę musiała wyrazić również drużyna przeciwna. Na pewno łatwiej byłoby z podgrzewaną murawą, jednak wymóg posiadania takiej obowiązuje tylko w PKO Ekstraklasie i Fortuna 1. Lidze.

Najniższe ligi piłkarskie. Sprawdź, o czym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach- W weekend 11-12 marca, w województwie pomorskim rozegrane zostały 23 mecze z ponad 90 zaplanowanych. 5 spotkań odbyło się w IV lidze, pozostałe w ligach okręgowych oraz w rozgrywkach młodzieżowych - mówi nam Agnieszka Matuszewska, wiceprezes Pomorskiego ZPN.
Ponad miesiąc temu, w lutym, zawodnikiem meczu Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk został... traktorek. Gdański klub dokonał takiego wyboru z przymrużeniem oka, gdyż bez takiego sprzętu spotkanie nie mogłoby się odbyć. Ponad miesiąc temu, w lutym, zawodnikiem meczu Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk został... traktorek. Gdański klub dokonał takiego wyboru z przymrużeniem oka, gdyż bez takiego sprzętu spotkanie nie mogłoby się odbyć.


Traktorki na ratunekTo nie pierwszy razy, gdy w Trójmieście nie było kłopotu z rozegraniem spotkań m.in. na prywatnych obiektach Jaguara Gdańsk przy ul. Budowlanych czy Gedanii przy al. Hallera 201. W tych przypadku zazwyczaj nie ma z tym problemu, dzięki odpowiedniemu sprzętowi, który wykorzystywany jest również w meczach ekstraklasy.

- Jesteśmy samowystarczalni. Od kilku lat mamy jeden traktorek, który służy m.in. do odśnieżania boisk. W ostatni weekend zatrudniona do tego osoba pracowała już od godziny 4 rano, aby odpowiednio przygotować plac do gry. Jednak prawda jest taka, że to nie jest łatwa praca. Przy intensywnych opadach to nie wystarcza. Jednak mimo to chcieliśmy grać, więc zdarzały się sytuacje, że trzeba było wspomagać się łopatami. Wówczas łapali za nie zawodnicy, a jeśli są to zespoły młodzieżowe, to również i ich rodzice. Wspólnymi siłami można zdziałać wiele. Podobnie to wygląda w przypadku treningów. Zawsze staramy się nie odpuszczać żadnej jednostki - wyjaśnia Piotr Formela, trener IV-ligowego Jaguara Gdańsk.


Podobnie jest zresztą na obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu, czyli Narodowym Stadionie Rugby czy boiskach przy ul. Olimpijskiej. Te, w przeciwieństwie do Jaguara i Gedanii, wynajmowane są dla poszczególnych drużyn, zatem to GCS powinien dbać o odpowiednie przygotowanie.

- Do dyspozycji mamy dwa traktorki. Poza tym są jeszcze ręczne odśnieżarki spalinowe. Jeśli prognozy zapowiadają większe opady, to wzmacniamy obsługę i nasi pracownicy odpowiednio wcześniej przygotowują boiska do gry. W pierwszej kolejności dla zespołów z III, IV ligi. Dlatego na przykład w ostatni weekend najpierw skupiono się na odśnieżeniu NSR. Natomiast w tym samym czasie przy ul. Olimpijskiej rozgrywane były spotkania drużyn młodzieżowych. Nie chcąc zwlekać poprosiły o specjalne łopaty i same poradziły sobie z odśnieżeniem - tłumaczy Tomasz Cząstka, wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
O co wiosną grają piłkarze w III, IV i V lidze? O co wiosną grają piłkarze w III, IV i V lidze?

Wynajmujesz boisko? Odśnieżanie w cenie, ale nie wszędzieJeśli chodzi o przygotowanie boisk, podobnych historii w Trójmieście jest dużo więcej. To dlatego, że mało który zespół posiada własne boisko. W znacznej większości są one wynajmowane od Gdańskiego Ośrodka Sportu, jak obiekty przy ul. Traugutta czy boisko w Sopocie przy ul. Jana z Kolna, które dzierżawione jest przez rugbistów Ogniwa Sopot od sopockiego MOSiR. Tutaj również są traktorki, więc zazwyczaj nie ma problemu z rozgrywaniem spotkań.

- Płacimy za wynajem boiska, więc zazwyczaj nie ma kłopotu, żeby było ono odśnieżone. Niezależnie od tego, stawki wynajmu pozostają bez zmian - tłumaczy Sebastian Muziński, wiceprezes A-klasowego Ogniwa Sopot, które swoje mecze rozgrywa przy ul. Jana z Kolna.


Inaczej to wygląda w przypadku boisk przy ul. Wyzwolenia czy Smoleńskiej w Gdańsku, które należą do szkolnych placówek. Tutaj każde odśnieżanie to dodatkowy koszt. I to niemały, bo sięgający nawet 1000 zł.

- Boisko wynajmujemy od szkoły, ale odśnieżaniem zajmuje się firma zewnętrzna. Niekiedy trzeba się mocno zastanowić, czy jest sens odśnieżania, bo co z tego, jeśli boisko zostanie przygotowane w piątek, jeśli w sobotę znów spadnie śnieg i znów trzeba płacić tę samą stawkę, a to obciąża klubowy budżet. Jednak nie zawsze tak było, bo kiedyś, gdy w tym miejscu było jeszcze boisko z naturalną murawą, wówczas sami goniliśmy z łopatami - wyjaśnia Dariusz Głos, trener A-klasowego Portowca Gdańsk, grającego na co dzień przy ul. Wyzwolenia.
O co wiosną grają piłkarze w B i A klasie? O co wiosną grają piłkarze w B i A klasie?

Prezesi i kibice też łapią za łopatyJednak nie zawsze było tak kolorowo. W przeszłości głównie radzono sobie samodzielnie, niekiedy nawet dobrze się przy tym bawiąc.

- Takich sytuacji było całe mnóstwo. Co zrobić, jeśli chcesz grać, ale śnieg nie odpuszcza? Bierzesz za łopatę i odśnieżasz. Angażowali się wszyscy, włącznie z piłkarzami, jak i prezesami, pracownikami klubów, a niekiedy również kibicami. Jeszcze o ile murawa jest sztuczna, to nie ma wielkiego problemu. Pojawia się, jeśli jest naturalna, bo nawet po odśnieżeniu jest grząska. Tak było chociażby na Sopockich Błoniach przy ul. Bitwy pod Płowcami - przypomina wiceprezes Muziński.

Najbliższe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowych i Centralnej Ligi JuniorówCENTRALNA LIGA JUNIORÓW
Raków Częstochowa - ARKA GDYNIA, sobota, godz. 10
LECHIA GDAŃSK - Wisła Kraków, sobota, godz. 11
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW u-17
LECHIA GDAŃSK - Rekord Bielsko-Biała, niedziela, godz. 12
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
AZS Uniwersytet Jageilloński - AP ORLEN GDAŃSK, sobota, godz. 13
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

III LIGA
GEDANIA 1922 GDAŃSK - Świt Skolwin, sobota, godz. 12, al. Hallera 201
KP Starogard Gdański - Bałtyk Gdynia, niedziela, godz. 14
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
GKS Kowale - JAGUAR GDAŃSK, niedziela, godz. 13
Pogoń Lębork - ARKA GDYNIA, sobota, godz. 15
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
BAŁTYK II GDYNIA - Orlęta Reda, sobota, godz. 11, ul. Górskiego 10
GEDANIA 1922 II GDAŃSK - Orkan Rumia, niedziela, godz. 11, al. Hallera 201
Sokół Bożepole Wielkie - STOCZNIOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 14
Cartusia II Kartuzy - JAGUAR II GDAŃSK, niedziela, godz. 13
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
PORTOWIEC GDAŃSK - KS Mściszewice, sobota, godz. 13, ul. Wyzwolenia 8
OGNIWO SOPOT - KTS-K II Luzino, sobota, godz. 15:30, ul. Jana z Kolna 18
Stolem II Gniewino - KP GDYNIA, sobota, godz. 15:30
MKS II Władysławowo - POMORZANIN GDYNIA, niedziela, godz. 14
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
AP KP GDYNIA - Sokół II Bożepole Wielkie, niedziela, godz. 17, ul. Olimpijska 5
AP KP II GDYNIA - Respect Przejazdowo, niedziela, godz. 19, ul. Olimpijska 5
STOCZNIOWIEC II GDAŃSK - KS Sulmin, niedziela, godz. 17, ul. Wyzwolenia 8
Czarni II Pruszcz Gdański - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, niedziela, godz. 11
UKS KLUKOWO - GTS Juszkowo, niedziela, godz. 11, ul. Radarowa 26
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY II

NUMBER ONE CUP U-11 - piątek - niedziela, ul. Budowlanych 49
42 drużyny z całej Polski i innych krajów europejskich, w tym topowe akademie Juventusu Turyn, Evertonu, Aston Villi, Liverpoolu, Blackburn Rovers czy Sportingu Lizbona.
TERMINARZ

Opinie (4) 5 zablokowanych

 • Hm nasuwa się jedna refleksja ....

  Do niczego innego jak do łopaty się nie nadają .

  • 9 5

 • Zima zaskoczyła sportowców.

  • 2 1

 • Lalkowe tylko nadają się do łopat to im dobrze idzie z piłką niech dadzą sobie spokój bo jak kopia ta piłkę to jakaś masakra

  • 1 1

 • Rozwiązać!

  • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Bałtyku

Pogoń II Szczecin
7% BAŁTYK Gdynia
7% REMIS
86% Pogoń II Szczecin

Tabela

Piłka nożna - III liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Olimpia Grudziądz 20 14 4 2 52:14 46
2 Pogoń II Szczecin 19 13 5 1 35:9 44
3 GEDANIA 1922 GDAŃSK 20 13 4 3 45:28 43
4 KP Starogard Gdański 20 11 6 3 25:16 39
5 Polonia Środa Wielkopolska 20 12 2 6 51:34 38
6 Zawisza Bydgoszcz 20 10 3 7 43:29 33
7 Świt Skolwin 20 9 4 7 35:25 31
8 Unia Swarzędz 20 7 7 6 24:28 28
9 Błękitni Stargard 20 7 6 7 33:31 27
10 Pogoń Nowe Skalmierzyce 19 8 2 9 28:34 26
11 Sokół Kleczew 20 7 4 9 28:34 25
12 Cartusia Kartuzy 20 7 3 10 21:28 24
13 Stolem Gniewino 20 5 6 9 20:32 21
14 Vineta Wolin 20 5 6 9 26:40 21
15 Jarota Jarocin 20 4 4 12 25:40 16
16 Unia Solec Kujawski 20 4 4 12 24:43 16
17 BAŁTYK GDYNIA 20 2 4 14 19:43 10
18 Unia Janikowo 20 2 4 14 17:43 10
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów będzie powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.
Unia Janikowo po 17. kolejkach wycofała się z rozgrywek i na koniec sezonu zajmie ostatnie miejsce. Kolejne spotkania z jej udziałem będą weryfikowane jako walkower na korzyść rywala.

Wyniki 21 kolejki

 • BAŁTYK GDYNIA - Pogoń II Szczecin - sobota, godz. 17
 • Unia Solec Kujawski - GEDANIA 1922 GDAŃSK - sobota, godz. 14
 • sobota
 • Vineta Wolin - Polonia Środa Wielkopolska
 • Unia Swarzędz - Zawisza Bydgoszcz
 • Sokół Kleczew - Olimpia Grudziądz
 • KP Starogard Gdański - Błękitni Stargard
 • Jarota Jarocin - Cartusia Kartuzy
 • niedziela
 • Świt Skolwin - Stolem Gniewino

Ostatnie wyniki Bałtyku

8 kwietnia 2023
KP Starogard Gdański
19 marca 2023, godz. 14:00
90% KP Starogard Gdański
6% REMIS
4% BAŁTYK Gdynia

Najbliższy mecz Gedanii

Unia Solec Kujawski
w trakcie
25 marca 2023, godz. 14:00
0% Unia Solec Kujawski
3% REMIS
97% GEDANIA 1922 Gdańsk

Ostatnie wyniki Gedanii

27 maja 2023
0% Unia Janikowo
3% REMIS
97% GEDANIA 1922 Gdańsk
95% GEDANIA 1922 Gdańsk
4% REMIS
1% Świt Skolwin

Najbliższy mecz Arki

GKS Katowice
52% ARKA Gdynia
26% REMIS
22% GKS Katowice

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Witold Stasiewski 25 36 48%
2. Marek Węgrzynowski 25 35 44%
3. Marek Dąbrowski 25 34 44%
4. Rafał Marczyński 25 33 52%
5. Tomasz Kranz 22 33 50%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 24 14 6 4 44:25 48
2 Ruch Chorzów 24 12 10 2 34:22 46
3 Wisła Kraków 24 12 6 6 39:26 42
4 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 23 10 10 3 36:25 40
5 Puszcza Niepołomice 23 11 6 6 33:25 39
6 ARKA GDYNIA 24 11 5 8 42:31 38
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 24 9 9 6 35:28 36
8 Chrobry Głogów 24 10 5 9 37:41 35
9 Stal Rzeszów 24 9 6 9 38:33 33
10 GKS Katowice 24 7 9 8 26:27 30
11 GKS Tychy 24 7 6 11 37:38 27
12 Górnik Łęczna 24 6 9 9 30:32 27
13 Resovia 24 6 9 9 25:37 27
14 Zagłębie Sosnowiec 24 6 8 10 25:32 26
15 Odra Opole 24 6 5 13 29:40 23
16 Sandecja Nowy Sącz 24 4 10 10 23:36 22
17 Skra Częstochowa 24 6 3 15 13:35 21
18 Chojniczanka Chojnice 24 4 8 12 25:38 20
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Ponadto zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.

Wyniki 24 kolejki

 • Odra Opole - ARKA GDYNIA 1:1 (1:0)
 • Skra Częstochowa - Wisła Kraków 0:3 (0:1)
 • Górnik Łęczna - Chojniczanka Chojnice 0:0
 • Puszcza Niepołomice - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (1:0)
 • GKS Katowice - Apklan Resovia 0:1 (0:1)
 • Ruch Chorzów - ŁKS Łódź 3:3 (2:2)
 • Stal Rzeszów - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (0:0)
 • Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec 0:0
 • GKS Tychy - Sandecja Nowy Sącz 2:3 (1:1)

Ostatnie wyniki Arki

19 marca 2023, godz. 18:00
7% Odra Opole
12% REMIS
81% ARKA Gdynia
Górnik Łęczna
89% ARKA Gdynia
6% REMIS
5% Górnik Łęczna

Najbliższy mecz Lechii

Śląsk Wrocław
46% LECHIA Gdańsk
29% REMIS
25% Śląsk Wrocław

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Radosław Dymkowski 31 61 64.5%
2. Krzysztof Wiecki 31 57 58.1%
3. Grzegorz A 30 53 56.7%
4. Izabela Dymkowska 31 52 54.8%
5. Renata Koczyńska 31 52 54.8%

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Raków Częstochowa 25 19 4 2 51:16 61
2 Legia Warszawa 25 15 7 3 39:26 52
3 Lech Poznań 25 12 7 6 34:23 43
4 Pogoń Szczecin 25 11 7 7 37:35 40
5 Warta Poznań 25 10 7 8 30:23 37
6 Widzew Łódź 25 10 7 8 31:28 37
7 Cracovia 25 9 7 9 28:24 34
8 Wisła Płock 25 9 5 11 34:34 32
9 Radomiak Radom 25 9 5 11 26:29 32
10 Piast Gliwice 25 8 6 11 27:27 30
11 Stal Mielec 25 8 6 11 27:31 30
12 Śląsk Wrocław 25 7 9 9 25:34 30
13 Zagłębie Lubin 25 8 6 11 24:36 30
14 Jagiellonia Białystok 25 6 11 8 35:34 29
15 Górnik Zabrze 25 7 7 11 32:38 28
16 Korona Kielce 25 7 6 12 27:37 27
17 LECHIA GDAŃSK 25 7 4 14 25:42 25
18 Miedź Legnica 25 4 7 14 25:40 19
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.

Wyniki 25 kolejki

 • Warta Poznań - LECHIA GDAŃSK 2:0 (1:0)
 • Górnik Zabrze - Wisła Płock 3:2 (0:2)
 • Radomiak Radom - Legia Warszawa 0:2 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Stal Mielec 1:1 (1:1)
 • Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 2:2 (0:1)
 • Pogoń Szczecin - Korona Kielce 0:0
 • Raków Częstochowa - Cracovia 4:1 (1:1)
 • Miedź Legnica - Piast Gliwice 0:1 (0:1)
 • Widzew Łódź - Lech Poznań 1:2 (0:0)

Ostatnie wyniki Lechii

19 marca 2023, godz. 12:30
39% Warta Poznań
24% REMIS
37% LECHIA Gdańsk
Miedź Legnica
64% LECHIA Gdańsk
19% REMIS
17% Miedź Legnica

Relacje LIVE

Najczęściej czytane