Zabrakło ostatniego podania

Marcin Stefański (z piłką), notując double-double (18 punktów i 11 zbiórek) najlepiej prezentował się w Zielonej Górze. fot. Kazimierz Kobiak / PMEDIA

Koszykarzom Trefla nie udało się przerwać passy zwycięstw beniaminka z Zielonej Góry. Sopocianie po niezłej pierwszej połowie, "przespali" trzecią kwartę, a na 12 sekund przed końcem zgubili piłkę, która mogła przynieść sukces. Tym samym żółto-czarni przegrali na wyjeździe z Zastalem 71:72 (24:18, 16:15, 9:23, 22:13).

ZASTAL: Burgess 19, Hodge 11, Dłoniak 11, Kukiełka 8, Comagić 6 - Flieger 7, Raczyński 7, Marshall 2, Kęsicki 1, Chodkiewicz 0.

TREFL: Stefański 18, Gustas 16, Kikowski 8, Ceranić 6, Kinnard 2 - Dylewicz 9, Waczyński 7, Buskievics 3, Hlebowicki 3.

Niewiele zabrakło, aby Trefl był pierwszą ekipą TBL, która pokonała beniaminka z Zielonej Góry. Sopocianie w pierwszych 20 minutach grali dojrzalszą koszykówkę, ich akcje były bardziej składne, mieli też lepszą skuteczność. Niestety o losach meczu w głównej mierze przesądziła trzecia kwarta. Po przerwie gospodarze nękali sopocian tym co było bronią Trefla w pierwszej połowie - rzutami za trzy punkty.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia zespołu znad morza 3:0 i 7:2. Gospodarze odpowiadali pojedynczymi akcjami, jednak płynniejszą i dokładniejszą grę prezentowali sopocianie. W 6 minucie sopocianie prowadzili już 20:11 a pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 24:18.

Drugą odsłonę rzutem za 3 otworzył Adam Waczyński, w sumie w pierwszej połowie ekipa Trefla wykorzystała 5 rzutów zza linii 6,75 m. na 10 prób. Po kolejnej "trójce", tym razem Filipa Dylewicza w 14 minucie było 34:24 dla Trefla.

Sopocianie wygrali w sposób zdecydowany walkę na tablicach (21:10) mieli również dwa razy więcej asyst niż gospodarze (8:4), grali dokładniej wykorzystując większe doświadczenie Giedriusa Gustasa, Dragana Ceranicia czy właśnie Dylewicza, po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentował się Marcin Stefański.

Tymczasem pierwsze 4 minuty trzeciej kwarty gospodarze wygrali aż 10:2 i wyszli na prowadzenie 43:42. Na chwilę sopocianie odzyskali prowadzenie za sprawą Sandisa Buskievicsa (45:43).

W kolejnych minutach gospodarze zagrali z niezwykłą skutecznością za 3 punkty. Dla Zastalu punkty w ten sposób zdobywali Jakub Dłoniak, Marcin Flieger i Chris Burgess. Po 30 minutach gospodarze prowadzili 59:49.

Wyraźna przewaga Zastalu utrzymywała się również przez większość ostatniej odsłony. Dopiero w samej końcówce meczu Treflowi udało się dojść rywali. Na kilkanaście sekund przed końcem za 3 punkty trafił Stefański doprowadzając do stanu 72:71 dla Zastalu.

Piłkę przejęli gospodarze, jednak wypuścili ją na aut i przeszła ona w posiadanie sopocian. Po wznowieniu gry piłka trafiła do Gustasa. Litewski rozgrywający Trefla przedarł się w strefę podkoszową, ale kiedy chciał odegrać na środek, jeden z graczy Zastalu przejął podanie, uciekł sopocianom w kierunku narożnika parkietu i gospodarze spokojnie odczekali do ostatniej syreny.

Tabela wprowadzona: 2010-10-30

Pozostałe wyniki 4 kolejki TBL: AZS Koszalin - Polonia Warszawa 87:76 (18:16, 26:13, 20:24, 23:23), Kotwica Kołobrzeg - Anwil Włocławek 74:84 (16:25, 21:14, 16:28, 21:17), Siarka Tarnobrzeg - PBG Basket Poznań 75:76 (13:21, 22:22, 25:13, 15:20). W niedzielę zagrają: Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk, mecz Asseco Prokomu Gdynia z Turowem Zgorzelec został przeniesionuy na 16 marca 2011.