Zaginiony bagaż nie przeszkodził mistrzyniom

Marta
28 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Zmęczone długą i wyczerpującą podróżą do i z Hiszpanii, bez bagaży gdzie oprócz strojów były również buty koszykarek Lotosu, gdynianki zagrały jak na mistrzynie Polski przystalo i wygrały z INEĄ AZS Poznań 74:55 74:55 (20:19, 11:14, 24:12, 19:10).

LOTOS: Irvin 20, Mieloszyńska 16, Bjelica 12, Babkina 7, Kaczmarska 2 - Wright 8, Ziętara 7, Tomiałowicz 2, Jujka 0, Misiuk 0.

INEA: Idczak 20, Makowska 13, Mowlik 9, Kędzia 5, Kotnis 4 - Mazurczak 2, Durak 2, Woźniak 0.

Gdynianki nie zamierzały wcale stosować taryfy ulgowej wobec młodego zespołu poznańskiego. Pierwsze punkty w meczu szybko zdobyła Sandora Irvin jej koleżanki dołożyły kolejne a że w ekipie przyjezdnej nie było skutecznej egzekutorki mistrzynie Polski wyszły w 4 minucie na prowadzenie 10:2.

Mimo dalekiej podróży z Hiszpanii i "atrakcji" w postaci zaginionego bagażu, gdynianki były wyraźnie szybsze i dokładniejsze od rywalek. Zamieszanie z bagażem poskutkowało m.in. tym, że gdyńskie koszykarki musiały zagrać w innych butach niż robią to zazwyczaj.

Z najbardziej dopasowanym obuwiem czy bez na parkiecie liczył się tylko jeden zespół. W 6 minucie gdynianki prowadziły już 16:6 i trener Dariusz Raczyński bardzo szybko zaczął rotować składem chcąc oszczędzać siły podstawowych koszykarek na ciężki mecz w Sopronie.

Gdynianki na chwilę zgubiły nieco tempo akcji i INEA zaczęła częściej zdobywać punkty. W ósmej minucie było 18:12 dla gospodyń i trener gdynianek poprosił o czas.

Przerwa nic jednak nie dała nadal gdynianki nie mogły odzyskać swojego rytmu. W ostatniej minucie najpierw Weronika Idczak zdobyła punkty na 18:17, później niecelny rzut za 3 punkty oddała Elżbieta Mowlik, jednak poszła za swoim rzutem, zebrała piłkę z tablicy i dobiła już spod samego kosza doprowadzając do stanu 19:18 dla INEI .

W ostatnich sekundach pierwszej kwarty gdynianki odzyskały jednak prowadzenie (20:19).

Początek drugiej odsłony był jednak fatalny w wykonaniu gospodyń. Pierwsze 4 minuty przegrały one 0:9 i zespół z Poznania wyszedł na prowadzenie 28:20. Dopiero wówczas Milka Bjelica zdobyła punkty dla Lotosu.

W 16 minucie gdyniankom udało się odrobić większość strat i po akcji 2+1 Eliny Babkiny było już tylko 27:28 dla INEI. Kilkadziesiąt sekund później było 33:27 dla poznanianek. Gdynianki znów zagrały bez przekonania w obronie.

Od tego stanu do końca pierwszej połowy punkty zdobywały już tylko koszykarki z Gdyni a pierwsza połowa zakończyła się minimalnym prowadzeniem INEI 33:31.

W pierwszych 20 minutach najwięcej punktów dla Lotosu zdobyła Sandora Irvin - 10 zaś dla akademiczek z Poznania 12 "oczek" zdobyła Weronika Idczak.

Na początku drugiej połowy do remisu doprowadziła Irvin (33:33), później prowadzenie, po dłuższym czasie, dla Lotosu odzyskała Daria Mieloszyńska (35:33). Rywalki nie zamierzały jednak ustępować i teraz z kolei one wyrównały. Kolejne punkty dla Lotosu zdobyła Mieloszyńska, po rzucie za 3 punkty, ale taki sam rzut oddała Idczak i w 25 minucie gry było 40:40.

Gospodynie poprawiły nieco zbiórki w obronie i zaczęły wyprowadzać szybkie kontry, niestety brakowało im nieco skuteczności i punkty zdobywała tylko Elina Babkina. Uczyniła to dwa razy z rzędu i w 27 minucie Lotos prowadził 44:40. Gdynianki zaczęły wreszcie skuteczniej wykańczać własne akcje i po minucie prowadziły już 50:40.

W ostatniej minucie trzeciej odsłony za 3 punkty trafiła Mieloszyńska (55:42) poznanianki odpowiedziały jednak takim samym rzutem Agnieszki Makowskiej i po 30 minutach było 55:45 dla Lotosu.

Na początku ostatniej części gry gdynianki jeszcze nieco powiększyły przewagę 60:48 a na 5 minut przed końcem meczu prowadziły 64:50. Gospodynie robiły wreszcie użytek ze swojego większego doświadczenia, np.:. umiejętnie zastawiały piłkę a w ataku były dokładniejsze.

Po raz kolejny też w meczu widać było, że jeśli tylko poprawią grę na tablicach zespół z Poznania nie był w stanie wypracować sobie tylu dogodnych pozycji rzutowych.

Na niespełna dwie minuty przed końcem meczu po punktach Bjelicy Lotos wyszedł na prowadzenie 72:52, później było jeszcze 74:52 a ostatecznie mistrzynie Polski wygrały 74:55.

- Ciesze się, że ten mecz już się zakończył, te perturbacje dały o sobie znać, długa, męcząca podróż i kłopoty z bagażem. Widać było, że Poznań starał się wykorzystać naszą słabość w pierwszej połowie. W drugiej połowie się przebudziliśmy. Ciesze się, że zespół się podniósł. Takie mecze się w karierze sportowej zdarzają więc tym bardziej cenne jest zwycięstwo w nim. Dziewczyny czasami wręcz snuły się po parkiecie, tak były zmęczone - powiedział po meczu trener Lotosu, Dariusz Raczyński.

Tabela wprowadzona: 2010-11-28
W pozostałych meczach 12 kolejki FGE: Energa Toruń - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 74:67 (24:20, 14:15, 17:15, 19:17), UTEX ROW Rybnik - Super Pol Tęcza Leszno 59:71 (17:21, 17:10, 17:20, 8:20), Odra Brzeg - Widzew Łódź 57:82 (12:25, 14:12, 18:28, 13:17), Wisła Can Pack Kraków - PTS Lider Pruszków 72:52 (24:14, 12:14, 19:7, 17:17), ŁKS Siemens AGD Łódź - CCC Polkowice 52:70 (18:16, 12:16, 10:27, 12:11).
Marta

Opinie (8) 1 zablokowana

• gratulacje :)

j.w.

szkoda, że byłem na meczu Asseco a nie na Lotosie.

• 14 0

• Brawo dziewczyny,podobnie jak poprzednik miałem nieprzyjemność być na APG
    i po tym "meczu" odechcialo mi się kosza na dziś,a szkoda...
    Obiecuję, że teraz będę na każdym meczu w Gdyni.