Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:2. Bartosz Rymaniak dał udany debiut trenerowi

11 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (88)

Bartosz Rymaniak strzelił zwycięskiego gola dla Arki Gdynia w Sosnowcu, a i przy pierwszym trafieniu miał bardzo duży udział. Szkoda tylko, że prawy obrońca nie dokończył meczu z powodu urazu mięśniowego. Bartosz Rymaniak strzelił zwycięskiego gola dla Arki Gdynia w Sosnowcu, a i przy pierwszym trafieniu miał bardzo duży udział. Szkoda tylko, że prawy obrońca nie dokończył meczu z powodu urazu mięśniowego.

Arka Gdynia wygrała na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 2:1 (0:0) na otwarcie 2023 roku w Fortuna 1. Lidze. Niespodziewanie piłkarzem, który dał wygraną w debiucie trenerowi Hermesowi, okazał się prawy obrońca. Bartosz Rymaniak strzelił pięknym wolejem zwycięskiego gola, a i przy pierwszym miał duży udział, gdyż popisał się bardzo dobrym dośrodkowaniem. Szkoda tylko, że 33-latek musiał w doliczonym czasie gry opuścić boisko na skutek urazu mięśniowego.

Sobczak

Rezerwowi: 33 Kos, 2 Bykow, 7 Bryła, 11 Fabry, 13 Dalić, 16 Ryndak, 55 Karwot, 88 Troć, 89 Chęciński

Czubak

Rezerwowi: 1 Krzepisz, 4 Dobrotka, 17 Capanni, 31 Tomal, 32 Stolc, 36 Bednarski, 37 Stępień, 77 Żebrowski
  • 70' 96 Szumilas Zmiany 11 Fabry
  • 70' 20 Klupś Zmiany 7 Bryła
  • 70' 26 Purzycki Zmiany 17 Capanni
  • 76' 11 Adamczyk Zmiany 77 Żebrowski
  • 76' 21 Skóra Zmiany 37 Stępień
  • 90+2 14 Rymaniak Zmiany 32 Stolc
  • 49' Sobczak
  • 57' Skóra
  • 62' Rymaniak
  • 6' Bodzioch
  • 10' Sobczak
  • 45+1 Wrzesiński
  • 64' Jończy
  • 7' Purzycki
  • 17' Marcjanik
  • 52' Gol
  • 87' Haydary

W Arce w roli pierwszego trenera debiutuje Hermes. czy będzie miał równie udane wejście jak szkoleniowcy, u których był w sztabie asystentem?

Sprawdź, jak debiutowali poprzednicy Hermesa

by Hermes mógł prowadzić Arkę, zgodę musiał wydać PZPN

Hermes może prowadzić Arkę Gdynia. Przeczytaj, na jakiej podstawie PZPN wyraził zgodę

szkoleniowiec na Zagłębie posyła dokładnie taką samą "11", którą wystawił do ostatniego sparingu z II-ligową Radunia Stężyca

Przeczytaj o zwycięstwach Arki Gdynia w ostatnich sparingach. Sprawdź, bilans wszystkie gier kontrolnych

ta duża niespodzianka w składzie, którą wówczas sygnalizowaliśmy, to obecność w bramce Kajzera. Golkiper nie grał przez cały poprzedni rok w pierwszej drużynie

Przeczytaj o nowym kontrakcie dla Daniela Kajzera

są też poważne zmiany w obronie, które sygnalizowaliśmy. Jedynym defensorem z ostatniego meczu Tarasiewicza, który zagra w Sosnowcu jest Marcjanik

Porównaj, kto grał, a kto może grać w obronie Arki Gdynia

Marcjanik zachował opaskę kapitana, a jego nowym zastępcą jest Gol

Przeczytaj wywiad z Januszem Golem, który został zastępcą kapitana w Arce Gdynia

w "11" jest dwóch z czterech piłkarzy pozyskanych zimą: Azacki i Gojny

Który z nowych piłkarzy będzie największym wzmocnieniem Arki Gdynia? Przeczytaj, jak to widział trener Hermes

do ciekawej zmiany doszło na lewej obronie. Gojny przeniósł się z Zagłębia do Arki, a w drugą stronę powędrował Ziemann

Dawid Gojny: Nie przyjechałem na wycieczkę nad morze. Przeczytaj wywiad z nowym obrońcą Arki Gdynia

w trakcie 19. kolejki doszło do zmiany wicelidera. Ruch zmienił na tej pozycji Puszczę. Obecnie Arka traci do 2. miejsca 7 punktów i zajmuje 7. lokatę
piłkarze wychodzą na prezentację, Arka niebieskie stroje, Zagłębie na czerwono
prezes Zagłębia - Aleksander, w przeszłości m.in. piłkarz Arki oraz dyrektor sportowy Polczaka wręczyli Gojnemu (ARKA Gdynia) koszulkę z numerem 80. Tyle spotkań rozegrał on w barwach Zagłębia
1'
od środka mecz rozpoczęła Arka
2'
na spalonym Sobczak
4'
niecelny strzał Ziemanna (Zagłębie Sosnowiec)
6'
Żółtą kartką został ukarany Bodzioch (Zagłębie Sosnowiec), który stracił piłkę na rzecz Gola i od razu sfaulował pomocnika Arki
7'
obrońcy Zagłębia wybili piłkę po dośrodkowaniu Adamczyka (ARKA Gdynia)
7'
Żółtą kartką został ukarany Purzycki (ARKA Gdynia), który przerwał faulem kontrę Sobczaka
10'
spokojny początek meczu z obu stron, trwa badanie sił
10'
Żółtą kartką został ukarany Sobczak (Zagłębie Sosnowiec). Zdaniem arbitra symulował on faul w polu karnym Kajzera, gdy wyszedł on do podania Boneckiego
11'
sędzia czeka jeszcze na konsultację z VAR
11'
decyzja utrzymana, gramy dalej
14'
Marcjanik (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza własną bramkę
14'
Bodzioch (Zagłębie Sosnowiec) faulował Rymaniaka (ARKA Gdynia) w polu karnym Arki, gdy próbował dojść do piłki dośrodkowanej z narożnika boiska przez Szumilasa (Zagłębie Sosnowiec)
15'
już 8. faul, 5. Zagłębia, przez to na razie mało płynnej gry
16'
zbyt mocne podanie w kierunku Adamczyka (ARKA Gdynia). Od bramki zacznie Gliwa (Zagłębie Sosnowiec)
17'
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia), który faulem powstrzymał Klupsia, gdy próbował przejąć piłkę po niezbyt dokładnym podaniu Gola
17'
Jończy (Zagłębie Sosnowiec) domaga się, aby sędzia pokazał czerwoną kartkę
18'
trwa weryfikacja VAR
18'
Klupś (Zagłębie Sosnowiec) wymaga pomocy medycznej
19'
Klupś (Zagłębie Sosnowiec) może kontynuować grę, Marcjanik (ARKA Gdynia) zostaje na boisku
21'
na razie faule i kartki zamiast emocji i sytuacji podbramkowych
22'
dośrodkowanie z rzutu wolnego Gojnego (ARKA Gdynia), Marcjanik (ARKA Gdynia) doszedł do piłki 17. metrów od bramki rywali, ale zagrał ją prosto w ręce Gliwy (Zagłębie Sosnowiec)
24'
obaj trenerzy na stojąco instruują swoje drużyny
25'
zablokowany strzał Borowskiego (Zagłębie Sosnowiec) sprzed pola karnego Arki
26'
nie doszła piłka od Rymaniaka (ARKA Gdynia) do wbiegającego w "16" Czubaka
28'
Rymaniak (ARKA Gdynia) już po raz drugi tego dnia wrzuca z autu w pole karne, ale też to nie przynosi efektu
31'
Ziemann (Zagłębie Sosnowiec) zdobył rzut rożny dla Zagłębia
31'
po dośrodkowaniu Szumilasa (Zagłębie Sosnowiec) z narożnika boiska Gojny (ARKA Gdynia) wybił piłkę głową w aut
32'
strzał z dystansu Bodziocha (Zagłębie Sosnowiec). Piłka w środek bramki i Kajzer (ARKA Gdynia) dobrze interweniuje
33'
poprzeczka po strzale Szumilasa (Zagłębie Sosnowiec) z 20. metra
35'
mało miejsca do gry ma Arka na połowie rywali, piłkarze gdyńscy są podwajani, a gdy nawet trzeba to i potrajani. Stąd trudno im o udaną akcję
36'
Kajzer (ARKA Gdynia) odbił piłkę po strzale Wrzesińskiego (Zagłębie Sosnowiec). Dopiero wówczas sędzia odgwizdał spalonego. Przed obrońcami był Sobczak po podaniu Ziemanna (Zagłębie Sosnowiec)
38'
zablokowany strzał Klupsia (Zagłębie Sosnowiec)
40'
i niemal kopia sytuacji sprzed kilu minut. Kajzer (ARKA Gdynia) dobrze broni, ale wcześniej spalony. Tym razem Wrzesiński (Zagłębie Sosnowiec) po zagraniu Ziemanna (Zagłębie Sosnowiec), a uderzał Szumilas
42'
Purzycki (ARKA Gdynia) miał szczęście, bo niepotrzebnie faulował rywala pod polem karnym Zagłębia, a przecież ma już żółtą kartkę na koncie
44'
Sobczak poradził sobie z Azackim (ARKA Gdynia), ale źle podgrywał w pole karne
44'
długa piłka w kierunku Wrzesińskiego (Zagłębie Sosnowiec). Kajzer (ARKA Gdynia) wyszedł z bramki na 14. metr i złapał piłkę
45'
i jeszcze jedna prostopadła piłka Zagłębia, która pada łupem Kajzera (ARKA Gdynia)
45'
co najmniej 2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
strzał z dystansu Hayday'ego. Broni Gliwa (Zagłębie Sosnowiec)
45+1
Żółtą kartką został ukarany Wrzesiński (Zagłębie Sosnowiec) po faulu na Gojnym
45+3
po wrzucie z autu Rymaniaka (ARKA Gdynia) w "16" Zagłębia Czubak zagrał piłkę głową, ale padła ona łupem Gliwy (Zagłębie Sosnowiec)
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - ARKA GDYNIA 0:0
Dość przeciętna połowa za nami. 58 procent przy piłce było Zagłębie. Ono też było bliższe prowadzenia, gdyż Szumilas (Zagłębie Sosnowiec) strzelił w poprzeczkę. Kajzer (ARKA Gdynia) mógł się też dwukrotnie wykazać przy innych strzałach, ale ostatecznie nie ma ich w statystykach, bo sędzia chwilę po udanych interwencjach bramkarza odgwizdywał spalone.
Do statystyk trafiło po 1 celnym strzale z obu stron. To jedyne gdyńskie w końcówce pierwszej połowy należało do Haydary'ego (ARKA Gdynia).
Obie drużyny muszą uważać na faule, bo sędzia pokazał, że ma łatwość sięgania po kartki. W jednej z sytuacji VAR analizował, czy czerwona nie należała się Marcjanikowi, ale skończyło się szczęśliwie dla kapitana Arki.
Po zmianie stron od żołto-niebieskich mamy prawo wymagać przede wszystkim bardziej odważnej gry w ofensywie, gdyż dotychczas dominowała taktyka, aby gola nie stracić.
46'
drugą połowę rozpoczęło Zagłębie
46'
żaden z trenerów w przerwie nie zdecydował się na zmianę
47'
mocne, ale nieznacznie nad bramką uderzenie z dystansu Gola
49'
[1:0] Zagłębie Sosnowiec STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sobczak. Borowski wrzucił piłkę z prawego skrzydła na 4. metr od bramki Arki. Kajzer został w bramce, a napastnik Zagłębia wyprzedził Marcjanika i dołożył nogę do piłki, kierując ją pod poprzeczkę bramki
51'
miejscowa publiczność regularnie, wulgarnie skanduje pod kierunkiem gości bez żadnej reakcji spikera
52'
Żółtą kartką został ukarany Gol (ARKA Gdynia) po faulu na Sobczaku
54'
tym razem Kajzer (ARKA Gdynia) wyszedł do dośrodkowania Borowskiego (Zagłębie Sosnowiec) i złapał piłkę
55'
szansa na wyrównanie. Rumaniak przerzucił piłkę nad defensywą rywali. Czubak był sam na sam z bramkarzem, ale strzelił obok bramki
56'
spieszy się Arce. Nawet trener Hermes pobiegł kilkanaście metrów, aby jak najszybciej podać piłkę do swoich piłkarzy, którzy mieli aut
57'
niecelny strzał Wrzesińskiego (Zagłębie Sosnowiec)
57'
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Skóra. Po dośrodkowaniu z prawej strony boiska Rymaniaka strzelał głową Czubak, Gliwa odbił piłkę, ale wobec dobitki Skóry z 3. metra był już bezradny
60'
Arka wyraźnie podkręca tempo w ataku, coraz bardziej widoczny w grze Adamczyk
62'
[1:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Rymaniak. Akcja obrońców. Gojny dośrodkował z lewego skrzydła, piłkę podbił głową Jończy, ale zamykający akcję prawy obrońca Rymaniak popisał się pięknym strzałem z woleja, z pierwszej piłki
64'
Żółtą kartką został ukarany Jończy (Zagłębie Sosnowiec).
66'
słupek uratował Zagłębie. Po dośrodkowaniu Gola główkował Marcjanik, a dobitka Czubaka z blisko była nieudana.
69'
Kajzer (ARKA Gdynia) sparował piłkę na rzut rożny po strzale Sobczaka
70'
po dośrodkowaniu Szumilasa (Zagłębie Sosnowiec) z narożnika boiska Sobczak sfaulował w polu karnym Arki Gojnego (ARKA Gdynia)
70'
będą zmiany w obu drużynach
70'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Purzycki, w jego miejsce wchodzi Capanni.
70'
odważna zmiana w Arce, ofensywny gracz za defensywnego
70'
Zagłębie Sosnowiec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szumilas, w jego miejsce wchodzi Fabry.
70'
Zagłębie Sosnowiec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Klupś, w jego miejsce wchodzi Bryła.
73'
kontra Zagłębia 3 na 3. Kończy ją niecelnym strzałem Sobczak
75'
na spalonym Cappani
76'
piłka po dośrodkowaniu Borowskiego (Zagłębie Sosnowiec) nad bramką Arki
76'
trener Hermes przygotowuje podwójną zmianę
76'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Adamczyk, w jego miejsce wchodzi Żebrowski.
76'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skóra, w jego miejsce wchodzi Stępień.
77'
niecelny strzał Boneckiego (Zagłębie Sosnowiec)
78'
z 5. metra strzałem głową spudłował Fabry (Zagłębie Sosnowiec)
80'
Czubak uderzył nad poprzeczką po podaniu Capanniego
84'
Arka nie spieszy się teraz przy wykonywaniu stałych fragmentów gry
85'
Gojny (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
85'
Gliwa (Zagłębie Sosnowiec) złapał piłkę po strzale głową Rymaniaka (ARKA Gdynia). Z narożnika boiska dośrodkował Gojny (ARKA Gdynia)
86'
dobrze Rymaniak (ARKA Gdynia) w obronie, zabrał piłkę, którą zagrywał Fabry (Zagłębie Sosnowiec)
87'
Haydary (ARKA Gdynia) na spalonym
87'
Żółtą kartką został ukarany Haydary (ARKA Gdynia), który faulował Jończego
88'
Kajzer (ARKA Gdynia) odbił piłkę po strzale Sobczaka
89'
sędzia oszczędził Jończego (Zagłębie Sosnowiec), który brzydko sfaulował Czubaka, a już żółtą kartkę ma na koncie
89'
niecelny strzał z rzutu wolnego Gojnego (ARKA Gdynia)
90'
co najmniej 3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
do zmiany przygotowany Stolc (ARKA Gdynia), chwilę wcześniej uraz sygnalizował Rymaniak (ARKA Gdynia)
90+2
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rymaniak, w jego miejsce wchodzi Stolc.
90+4
Kajzer (ARKA Gdynia) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Jończego (Zagłębie Sosnowiec)
90+4
KONIEC MECZU. ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - ARKA GDYNIA 1:2
piłkarze Arki udali się pod sektor gości podziękować swoim kibicom
Arka w drugiej połowie zagrała o wiele bardziej odważniej niż w pierwszej. Była także o wiele skuteczniejsza od rywali. Co prawda żółto-niebiescy jako pierwsi stracili bramkę, ale szybko odpowiedzieli dwiema. W obu udział miał prawy obrońca Rymaniak (ARKA Gdynia). Drugiego gola strzelił sam, a przy pierwszym zaliczył tzw. asystę drugiego stopnia, gdyż to jego dośrodkowanie umożliwiło strzał Czubakowi, po którym celną dobitką popisał się Skóra (ARKA Gdynia).
Zagłębie starało się wyrównać, ale Kajzer (ARKA Gdynia) już nie dał się pokonać, zbierając oklaski zwłaszcza za obronę strału Sobczaka w 88. minucie. Inna sprawa, że tylko 4 z 14 strzałów miejscowych było celnych.
Arka uderzała dziesięciokrotnie, z czego połowę strzałów skierowała w światło bramki. Była blisko też trzeciego gola, ale ostatecznie skończyło się strzałem w słupek Marcjanika, czy zmarnowaną okazją sam na sam z bramkarzem Czubaka.
Dzięki wygranej Arka awansowała na 4. miejsce w Fortuna 1. Lidze. W niedzielę tę pozycję może odebrać jej jeszcze drużyna z Niecieczy, która zagra u siebie z GKS Katowice.

18 Skra Częstochowa 19 4 3 12 10:29 15
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2023-02-13