• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranking najsłynniejszych meczów Lechii

Zbigniew Zalewski
1 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Lechia Gdańsk

Piłkarze Lechii Gdańsk z Pucharem Polski, który zdobyli 22 czerwca 1983 roku, po zwycięstwie w finale 2:1 nad Piastem Gliwice. Piłkarze Lechii Gdańsk z Pucharem Polski, który zdobyli 22 czerwca 1983 roku, po zwycięstwie w finale 2:1 nad Piastem Gliwice.

"Remisu z Barceloną 2:2 w spotkaniu towarzyskim nie umieszczałby nie tylko na czele, ale nawet w czołówce najważniejszych meczów Lechii. Ten pojedynek może nabrać wartości dopiero wówczas, gdy stanie się punktem przełomowym i od niego zacznie się passa sukcesów drużyny Michała Probierza. Natomiast na dzisiaj na czele rankingu najsłynniejszych gier w historii biało-zielonych postawiłbym dokonania na... krajowych boiskach. Numerem jeden jest dla mnie wygrana w derbach w Gdyni 4:1, po której zapewniliśmy sobie awans do ekstraklasy w 1984 roku" - ocenia Zbigniew Zalewski, kustosz muzeum Lechii na PGE Arenie.



Który mecz dla Ciebie jest najważniejszy w historii Lechii?

W historii Lechii jest wiele ekscytujących meczów, także tych z zagranicznymi rywalami. Wszyscy wspominają pojedynki z 1983 roku w ramach Pucharu Zdobywców Pucharów z Juventusem Turyn. Mistrz Włoch grał w Gdańsku naszpikowany ówczesnymi mistrzami świata, a także z Michelem Platinim i Zbigniewem Bońkiem. Biało-zieloni prowadzili, ale ostatecznie przegrali 2:3.

Jednak i innych zagranicznych ekip nie brakowało. W październiku 1956 roku wielkim wydarzeniem była wizyta przy ul. Traugutta drużyny Bello Horizonte. Na trybunach były tłumy, kibice byli ciekawi jak grają Brazylijczycy. Mecz zakończył się remisem 0:0.

W 1974 roku w Gdańsku grał m.in. Tony Currie. Reprezentant Anglii budził zainteresowanie, gdyż był uczestnikiem słynnego dla Polski meczu na Wembley w 1973 roku, który dał biało-czerwonym zwycięski remis i awans do mistrzostw świata. Lechia towarzyski mecz z Sheffield United zremisowała 0:0.

I właśnie do tej grupy wydarzeń prestiżowych dopisałbym spotkanie z Barceloną. Jednak nie umieszczałby nie tylko na czele, ale nawet w czołówce najbardziej pamiętnych meczów Lechii. Ten pojedynek może nabrać wartości dopiero wówczas, gdy stanie się punktem przełomowym i od niego zacznie się passa sukcesów drużyny Michała Probierza. Na razie to tylko normalny mecz towarzyski.

TAK RELACJONOWALIŚMY SUPER MECZ LECHIA - BARCELONA

Jeśli nie mecze z zagranicznymi rywalami, to jakie spotkania ocenić najwyżej? Odpowiedź jest prosta. Przy ustalaniu takiego rankingu, oczywiście mojego prywatnego, biorę pod uwagę wagę i znaczenie wydarzenia na przestrzeni całej historii klubu. Dlatego w czołówce umieściłbym wyłącznie dokonania na krajowych boiskach.

Numerem jeden jest dla mnie mecz z 20 czerwca 1984 roku i wygrana w derbach w Gdyni 4:1. Ten wynik sprawił nie tylko, że po 21 latach zapewniliśmy sobie powrót do ekstraklasy.

20.06.1984, II liga, miejsce Gdynia
Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:4 (0:2)
Bramki:
Wojciech Cirkowski 89 (karny) - Jerzy Kruszczyński 25, 35, 56, Jacek Grembocki 70

ARKA: Dawidowski - Klein (52 Łosiński), Piesik, Możejko, Bianga, Stolc, Ptaszyński, Wrosz (31 Makurat), Krauze, Golecki, Cirkowski. Trener: Iżyński

LECHIA: Fajfer - Raczyński, A.Wydrowski, Salach, Cybulski, Grembocki, Kowalczyk (77 J.Wydrowski), Wójtowicz, Kamiński (62 Duda), Polak, Kruszczyński. Trener: Jastrzębowski


Na drugim miejscu postawiłbym zwycięski mecz w finale Pucharu Polski. Po raz drugi w historii Lechia doszła do decydującego pojedynku w tych rozgrywkach (pierwsze podejście 0:5 z Legią w Warszawie w 1955 roku). W sezonie 1982/83, gdy sięgnęła po trofeum po zwycięstwie nad Piastem Gliwice 2:1, grała w III lidze!

22.06.1983, finał Pucharu Polski, miejsce Piotrków Trybunalski
Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:1 (2:1)
Bramki:
Krzysztof Górski 9, Marek Kowalczyk 39 - Ryszard Kałużyński 42 (karny)

LECHIA: Fajfer - Marchel, Kulwicki, Salach, Raczyński, Kowalski (40 Józefowicz), Wójtowicz, Grembocki, Kowalczyk, Górski, Polak (65 Klinger). Trener: Jastrzębowski

PIAST: Szczech - Pałka, Kałużyński, Wilczek, Mirka, Sliz, Żemajtis, Żurek, Czernohorski, Majka, Brzezoń (76 Tkocz). Trener: Wieczorek


Który mecz na trzecim miejscu? Tutaj nie mogę się zdecydować. Na równi postawiłbym dwa wydarzenia i trzy spotkania, które wiążą się z pierwszym sezonem gry Lechii w ekstraklasie.

Aby po wojnie przebić się do piłkarskiej elity, którą wówczas nazywano klasą państwową, trzeba było pokonać szereg kwalifikacji na różnych szczeblach. Dla Lechii kluczowe były mecze w rywalizacji okręgowej z Gedanią.

Nie mecze ze słynnymi klubami Juventusem Turyn (na zdjęciu spotkanie z 1983 roku) czy FC Barceloną, ale sukcesy na krajowych boiskach są dla Zbigniewa Zalewskiego, kustosza muzeum Lechii, najsłynniejszymi wydarzeniami w historii gdańskiego klubu. Nie mecze ze słynnymi klubami Juventusem Turyn (na zdjęciu spotkanie z 1983 roku) czy FC Barceloną, ale sukcesy na krajowych boiskach są dla Zbigniewa Zalewskiego, kustosza muzeum Lechii, najsłynniejszymi wydarzeniami w historii gdańskiego klubu.
6 czerwca 1949 roku na boisku przy Biskupiej Górce biało-zieloni pokonali rywali 5:1 (2:0). Gole strzelali: Alfred Kokot, Aleksander Kupcewicz, Leszek Goździk, Roman Rogocz oraz... bramkarz Józef Pokorski z karnego

Jeszcze lepiej spisali się tydzień. Mecz rewanżowy, który odbył się tydzień później we Wrzeszczu, zakończył się zwycięstwem Lechii aż 7:2 (3:0). Po dwie bramki zdobyli: Goździk i Rogocz, a po jednej: Kupcewicz, A. Kokot i Henryk Kokot.

Na równi z tym dwumeczem postawiłbym pierwsze spotkanie w ekstraklasie w Gdańsku. 27 marca 1949 roku Lechia zmierzyła się z Ruchem Chorzów, naszpikowanym gwiazdami z legendarnym Gerardem Cieślikiem na czele. Już pierwsza akcja przyniosła gospodarzom prowadzenie, a po 10. minutach prowadzili aż 3:0 po golach: Kupcewicza, Goździka i Rogocza! Ostatecznie biało-zieloni wygrali 5:3.

Pamiętnych meczów w ekstraklasie nie brakowało także i później. W 1956 roku Lechia zdobyła 3. miejsce w ekstraklasie. Natomiast jeszcze w debiutanckim sezonie w elicie popisała się rzadką sztuką. W lipcu 1949 roku do przerwy przegrywała z Legią w Warszawie 0:4, a mimo to potrafiła doprowadzić do wyrównania i zakończyć grę wynikiem 4:4.
Zbigniew Zalewski

Osoba

Zbigniew Zalewski

Zbigniew Zalewski

Urodzony 10 lutego 1959 roku w Gdańsku. W Lechii pracuje od grudnia 2004 roku. Obecnie kustosz Muzeum Lechii, które w kwietniu 2013 roku otwarte zostało na PGE Arenie. Przez blisko cztery lata przygotowania tej placówki, zgromadził około 1600 eksponatów. Dominują te związane z piłką nożną, ale nie brakuje również pamiątek dokumentujących sukcesy innych sekcji działających przez minione lata w gdańskim klubie. Oprócz pucharów, wyróżnień i medali w Muzeum Lechii znajdują się m.in. monitory wyświetlające najbardziej pamiętne pojedynki Lechii oraz makiety stadionów: z Traugutta 29 oraz nowoczesnej PGE Areny. Można też zapoznać się z profilami najbardziej zasłużonych dla klubu osób.

Kluby sportowe

Opinie (109) 9 zablokowanych

  • szczekajcie,szczekajcie szprotki

    tylko to wam zostało

    • 3 7

  • Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy, (1)

    Wielka Lechia była lepsza od Barcelony. Teraz mistrzostwo Polski, a potem Liga Mistrzów. Brawo! Probierz lepszy od Guardioli. Bąk lepszy od Szczęsnego i Borubara. Bieniuk lepszy od Glika, Perquisa. Kasprzycki lepszy od Koseckiego. Duda lepszy od LEWANDOWSKIEGO .Grzelak lepszy od Błaszczykowskiego. A w ogóle to po co powoływać reprezentację z zawodników różnych klubów, gdy Nasza Kochana Lechijka może być REPREZENTACĄ POLSKI.
    Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,Lwy Pólnocy,

    • 2 1

    • fap fap fap fap

      • 0 0

  • A gdzie jest sponsor Lechii z tamtego okresu? (1)

    Honorowy obywatel Miasta Gdańska Nikodem Skotarczak?

    • 5 1

    • nie żyje?!

      • 2 0

  • lechia-legia 1:0 (bramka wilk) 05.2012

    płacz legii bezcenny

    • 3 0

  • Ten mecz numer jeden

    Ten mecz z Arką to była jedna wielka kpina. Arbiter gwizdał tylko w jedną stronę. I jeśli kustosz muzeum lechi stawia go na pierwszym miejscu no to gratulacje dla obu tych panów

    • 3 1

  • redaktor beton i jego fantazje (1)

    Najważniejsze mecze kupiony puchar od nikosia i kupiony mecz z Arką.Wielka gloria hahahaha

    • 1 3

    • jak się mecze kupuje to wy najlepiej wiecie

      • 1 0

  • co tu robią gdynioki ?

    kibicować arczynie tj. kopaninie - tam wasze zaszczyty i ujadanie.

    • 4 1

  • Gdzie śp.Nikodem Stokarczak ,,Nikoś" , fundator Pucharu Polski dla Lechii Gdańsk?

    • 2 5

  • TYLKO LECHIA !!!

    W trójmieście jest tylko Lechia :) widzę że ludzie z gDYNI szybko zapominają co działo się 2 i 3 lata temu jak kupowali mecze :) a co do meczu o którym wspomina Gebels to żeczywiście wspaniały dzień. Nigdy nie myślałem że tak szybko można uciekać z własnego podwórka :)

    • 1 0

  • JAK SIĘ NA CZELE STAWIA KUPIONY POLITYCZNIE MECZ TO WYBITNIE TO ŚWIADCZY O TYM KLUBIE

    Z Lechią jest jak z Stocznią im.Lenina. albo jak z jajkiem. Tak się trzeba obchodzić by nie rozlać a zjeść. Mecz z Arką był jedną wielką ściemą. Lechia miała wygrać bo władze potraktowały to jak wentyl bezpieczeństwa przez który upuszcza się trochę pary jak za bardzo wzrasta ciśnienie. Szkoda tylko, że w tym brali udział niektórzy piłkarze Arki jak np. Możejko. Teraz też ukochany klub obecnej władzy ma ją przybliżyć do wyborców i stąd te fajerwerki (monstrualne koszty). Za pozory autonomii i niezależności robią Lwy Północy tak jak poprzednio NSZ czy ROBCIO.
    Nihil novi w polityce. A tłum to i tak kupi.

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Stal Rzeszów
27 kwietnia 2024, godz. 17:30
4% Stal Rzeszów
16% REMIS
80% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Łukasz Gawlik 30 65 60%
2 Piotr Matusiak 30 63 66.7%
3 Karol Zubel 30 62 56.7%
4 Mariusz Kamiński 30 61 63.3%
5 Wojciech Tabis Tabis 30 61 63.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 29 18 5 6 48:22 59
2 Arka Gdynia 29 16 7 6 47:29 55
3 GKS Tychy 29 15 3 11 38:34 48
4 GKS Katowice 28 13 7 8 49:30 46
5 Wisła Kraków 29 12 10 7 53:36 46
6 Górnik Łęczna 28 11 12 5 30:25 45
7 Motor Lublin 28 13 6 9 38:35 45
8 Wisła Płock 29 12 9 8 41:39 45
9 Odra Opole 28 12 7 9 35:28 43
10 Miedź Legnica 29 10 11 8 38:30 41
11 Stal Rzeszów 29 11 6 12 41:45 39
12 Znicz Pruszków 29 10 4 15 26:36 34
13 Chrobry Głogów 28 9 6 13 29:44 33
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 28 7 10 11 42:44 31
15 Polonia Warszawa 29 7 9 13 35:42 30
16 Resovia 29 8 5 16 32:51 29
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 29 4 10 15 23:47 22
18 Zagłębie Sosnowiec 29 2 9 18 19:47 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 29 kolejki

  • LECHIA GDAŃSK - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
  • Znicz Pruszków - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
  • Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 0:1 (0:1)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Tychy 0:2 (0:1)
  • Resovia - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
  • Wisła Płock - Miedź Legnica 2:1 (0:1)
  • czwartek
  • Motor Lublin - Chrobry Głogów
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole
  • GKS Katowice - Górnik Łęczna

Ostatnie wyniki Lechii

Polonia Warszawa
93% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
3% Polonia Warszawa
Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane