Zastal Zielona Góra - Trefl Sopot 83:99. Świetna czwarta kwarta koszykarzy

mip.
23 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (13)

Roland Freimanis (z prawej) i Cameron Wells (z lewej) byli najskuteczniejszymi koszykarzami Trefla Sopot w Zielonej Górze. Roland Freimanis (z prawej) i Cameron Wells (z lewej) byli najskuteczniejszymi koszykarzami Trefla Sopot w Zielonej Górze.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z Eneą Zastal BC Zielona Góra 99:83 (32:26, 17:23, 21:24, 29:10) wyrównana walka trwała przez 30 minut, ale ostatnia kwarta należała w pełni do podopiecznych Żana Tabaka, którzy zapewnili sobie szóste zwycięstwo z rzędu. Pozwoliło im ono, co najmniej do soboty, objąć 1. miejsce w tabeli. Świetnie zagrał Roland Freimanis, były koszykarz Zastalu zdobył 23 punkty i trafił 5 rzutów zza łuku.

Zastal: Żołnierewicz 29 pkt (5x3), Hadzibegovic 13 (11 zb.), Alford 10 (2x3, 5 st.), Zecevic 9 (1x3), Kutlesic 9 (1x3, 7 zb.) oraz J. Wójcik 6, Kowalczyk 5, S. Wójcik 2 (6 zb.), Brewton

TREFL: Freimanis 23 (5x3, 7 zb.), Wells 13 (1x3, 5 as.), Nevels 11 (3x3), Kolenda 6 (2x3), Gordon 6 oraz Watson 13 (2x3, 8 as.) Radić 11 (8 zb.), Zyskowski 10 (2x3), Pluta 6 (2x3, 8 as.)

Koszykarze Trefla w środę w ramach 9. kolejkę Energa Basket Ligi mierzyli się z Eneą Zastal BC Zielona Góra. Był to szczególny mecz dla trenera żółto-czarnych Żana Tabaka, który w latach 2019-2021 poprowadził zielonogórski zespół do mistrzostwa i wicemistrzostwa Polski.

Przeczytaj, co przed meczem w Zielonej Górze mówił trener Trefla Sopot

Sopocianie chcieli pójść za ciosem i po zwycięstwie nad BM Slam Ostrów Wlkp., pokonać kolejnego z pretendentów do medali. Rozpoczęło się od prowadzenia 9:4, ale gospodarze nie odpuścili i po chwili było już 10:9 dla Zastalu. Wyrównana walka punkt za punkt trwała przez całą pierwszą partię, którą ostatecznie 32:26 wygrał Trefl. Co ciekawe, aż 5 sopockich koszykarzy w tej kwarcie rzucało ze 100 proc. skutecznością, natomiast cały zespół trafił 76 proc. rzutów z gry (Zastal 50 proc.).

W drugiej kwarcie gospodarze wzięli się do odrabiania strat. Żółto-czarni odpowiadali "trójkami" Jarosława ZyskowskiegoMichała Kolendy. Zielonogórzanie byli jednak skuteczniejsi i w 16. minucie doprowadzili do remisu po 41. Chwilę później to właśnie oni objęli prowadzenie, wykorzystując fakt, że przez ponad 3 minuty Trefl nie potrafił zdobyć punktów. Ostatecznie dwa rzuty Camerona Wellsa ustaliły wynik 1. połowy na 49:49.

Trefl Sopot - Stal Ostrów Wielkopolski 93:78. Przeczytaj relację, zobacz wideo, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Po przerwie punktowanie rozpoczął Roland Freimanis. Łotysz tego dnia lubował się w rzutach zza łuku. Później to jednak gospodarze grali skuteczniej. Defensywie żółto-czarnych szczególnie we znaki dawał się Przemysław Żołnierewicz, czyli wychowanek GTK Gdynia. Gdy Zastal zanotował serię 9:0, o czas poprosił trener Tabak. Zaraz po nim "trójkę" rzucił Garrett Nevels i Trefl znów "był w grze".

Przed ostatnią partią na tablicy wyników było 74:70. Przyjezdni zagrali jednak bardzo konsekwentnie, szybko wymuszając na gospodarzach przekroczenie limitu fauli. Dorzucili do tego bardzo aktywną i skuteczną grę w obronie, a także ataku, wychodząc na 10-punktowe prowadzenie. Nie oddali go już do końca, wygrywając 99:83.

Wesley Gordon podekscytowany grą w Treflu Sopot i Ergo Arenie. Przeczytaj wywiad

Podkreślić należy niezwykle zespołową grę Trefla, który w całym meczu zanotował aż 29 asyst. Żółto-czarni wywalczyli także 11 przechwytów i trafili 17 z 31 rzutów "zza łuku".

Wyniki 9 kolejki

• Enea Zastal BC Zielona Góra - TREFL SOPOT 83:99 (26:32, 23:17, 24:21, 10:29)
  • BM Stal Ostrów Wielkopolski - SUZUKI ARKA GDYNIA 102:73 (24:21, 21:15, 31:17, 26:20)
  • Rawlplug Sokół Łańcut - Tauron GTK Gliwice 68:73 (10:21, 21:17, 20:16, 17:19)
  • Twarde Pierniki Toruń - King Szczecin 73:81 (14:14, 24:26, 19:18, 16:23)
  • PGE Spójnia Stargard - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 83:69 (30:12, 19:18, 16:21, 18:18)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Śląsk Wrocław 99:111 (25:30, 29:29, 22:25, 23:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Anwil Włocławek 79:82 (13:14, 28:25, 15:14, 23:29)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 76:103 (27:29, 18:22, 15:21, 16:31)