Zdecydowało ostatnie pięć minut

Krzysztof Klinkosz
8 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Adam Waczyński Adam Waczyński

Koszykarze Trefla, jak na lidera TBL przystało, wygrali w meczu z jednym z najsłabszych zespołów - PBG Basketem Poznań 71:64 (17:10, 22:17, 16:20, 16:17). Zwycięstwo nie przyszło jednak sopocianom tak łatwo jak można się było tego spodziewać. Jeszcze na pięć minut przed końcem gry był remis 55:55. Gospodarzom najwięcej krwi napsuł Żarko Comagić, który grał pełne 40 minut i zdobył 23 punkty.

TREFL: Turek 17, Dylewicz 10, Wiśniewski 10, Mallett 6, Koszarek 2 - Waczyński 17, Burgess 4, Stefański 3, Cummings 2.

PBG BASKET: Comagić 23, Nikolić 10, Kulig 9, Smorawiński 5, Bartosz 5 - Parzeński 9, Nowak 3.

W 3 minucie zespół z Poznania prowadził 4:2, później najczęściej na tablicy wyników pojawiał się remis i dopiero pod koniec kwarty sopocianie zaczęli w większym stopniu kontrolować grę.

W 8 minucie było 12:8 dla Trefla, który znacznie przyspieszył swoje akcje, wydawać się mogło, że gospodarze dopiero w trakcie pierwszej kwarty kończyli przedmeczową rozgrzewkę, kiedy jednak weszli we właściwy rytm momentalnie uciekli rywalom. W ostatniej sekundzie pierwszej kwarty Marcin Stefański zdobył 2 punkty ustalając wynik na 17:10 dla Trefla.

Druga część meczu rozpoczęła się od 4 punktów z rzędu zdobytych przez Łukasza Wiśniewskiego (21:10 w 13 min.). Trener Milija Bogicević zmuszony był wziąć czas, po powrocie do gry Niksa Nikolić trafił zza łuku ale momentalnie tym samym odpowiedział Adam Waczyński i było 24:13 dla sopocian.

Przewaga Trefla w wysokości około 10 punktów utrzymała się jeszcze w kolejnych minutach drugiej kwarty. Pod jej koniec sopocianie zaczęli wykorzystywać błędy w rozegraniu młodej ekipy poznańskiej i powiększyli przewagę. Po trafieniu Filipa Dylewicza było 31:19 w 18 minucie, tuż przed końcem pierwszej połowy kapitan sopocian po efektownej akcji zakończonej wsadem doprowadził do stanu 35:24, później John Turek na 4 sek. przed przerwą trafił na 39:24 ale niemal równo z syreną celny rzut z 9 metrów oddał Nikolić i po 20 minutach było 39:27 dla sopocian.

Wydawało się, że na tym zakończą się emocje w niedzielny wieczór w Ergo Arenie a sopocianie pewnie "dowiozą" zwycięstwo do ostatniej syreny. Zapewne sami nie spodziewali się, że sprawy przybiorą zupełnie inny obrót. Ambitna drużyna poznańska z minuty na minutę niwelowała dystans do gospodarzy. Do tego stopnia, że po rzucie wolnym Jakuba Parzeńskiego, na minutę przed końcem trzeciej części gry było już tylko 50:47 dla Trefla.

W końcówce, m.in. dzięki rzutom Stefańskiego i Waczyńskiego sopocianie dołożyli do swojej niewielkiej przewagi kilka "oczek" i po 30 min. było 55:47 dla gospodarzy.

Jeszcze gorszy w wykonaniu gospodarzy był początek ostatniej odsłony. Pierwsze 4 minuty gospodarze przegrali aż 0:8. W 34 minucie po "trójce" Żarko Comagicia było 55:55 i goście uwierzyli, że tak jak w meczu z PGE Turowem Zgorzelec mogą sprawić ogromną niespodziankę. Kilkanaście sekund po rzucie Serba z PBG Basketu, Adam Waczyński również trafił zza łuku. Sopocianie wyszli na prowadzenie 58:55, później jeszcze z półdystansu "poprawił" Dylewicz.

Na niespełna 4 minuty przed końcem ponownie Comagić napędził stracha gospodarzom, doprowadzając do stanu 63:61, trener Karlis Muiznieks wziął czas a po powrocie na parkiet Turek trafił spod kosza (65:61). Na minutę przed końcem meczu za 3 punkty trafił Waczyński, gospodarze prowadzili już 69:61 ale znów zza linii 6,75 piłkę w koszu umieścił Comagić. Na szczęście dla sopocian zawodnik ten zakończył wówczas "podkręcanie licznika" zdobytych punktów, jeszcze tylko Turek dobił rzut Dylewicza i Trefl "wrócił z dalekiej podróży" wygrywając 71:64.

Tabela wprowadzona: 2012-01-08
W pozostałych meczach 21 kolejki TBL: Śląsk Wrocław - Anwil Włocławek 64:67 (20:15, 10:20, 18:17, 16:15), ŁKS Łódź - Zastal Zielona Góra 59:91 (13:24, 22:18, 8:18, 16:31), Siarka Jezioro Tarnobrzeg - AZS Koszalin 88:93 (25:18, 19:24, 15:26, 29:25), w poniedziałek zagrają: Energa Czarni Słupsk - Kotwica Kołobrzeg, mecz AZS Politechnika Warszawska - PGE Turów Zgorzelec przełożono na 8 lutego.

Miejsca

Opinie (45) 1 zablokowana

• KARLIS ORAZ CUMMINGS OUT!!!

• 16 6

• Hej Trefl (5)

Czekamy na Ruskich w PO, a tak nawiasem ktoś wie z jakim bilansem APG wejdzie do PO? i z jakiego miejsca będą grać?

• 11 10

• zapraszacie CSKA do playoffow?

• 8 8

• APG wchodzi do playoff z ostatniego miejsca w grupie i będzie miał na początek najsilniejszych przeciwników (3)

• 1 4

• Kłamstwo Arka wchodzi z uprzywilejowanej pozycji... (1)

Liczy sie bilans poprzednich spotakan a arka nic nie grała wiec wystarczy jej jedno zwyciestwo i ma 100%.
        Kolejne oszustwo śledzi.
        Ehhh.

• 3 1

• cytat z regulaminu

Etap II
          Grupa 1-6 ( czyli pięć zespołów z miejsc 1-5 po Etapie I oraz Asseco Prokom Gdynia z zaliczeniem wszystkich meczów i punktów z Etapu I)
          cytat:
          "Klasyfikacja zespołów w tej grupie jest tworzona w pierwszym rzędzie na podstawie stosunku punktów zdobytych do rozegranych meczów..."

Czyli na chłopski rozum będą ustawieni wg stosunku meczy wygranych do rozegranych. Oczywiście pomijając kwestię zwolnienia i pewny awans APG do play off sam system liczenia pkt nie jest korzystny dla APG, gdyż będzie im brakowało łatwych pkt ze słabszymi zespołami, a wszystkie mecze będą rozgrywali ze ścisłą czołówką.

• 1 1

• a co to ma wspólnego?

• 1 0

• Trefl ( Krew) Sopot ich zaleje co za gra !!!!!!!!!!!!!!!!!!