Zdecydowały mocniejsze nerwy w końcówkach

14 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Sobotnia wygrana z Gwardią nie przyszła zawodniczkom Alessandro Chiappiniego łatwo. Sobotnia wygrana z Gwardią nie przyszła zawodniczkom Alessandro Chiappiniego łatwo.

Siatkarki Atomu Trefla wygrały na wyjeździe z Impelem Gwardią Wrocław 3:1 (25:27, 26:24, 25:23, 25:22). Zwycięstwo wiceliderkom PlusLigi nie przyszło jednak łatwo, a dwa pierwsze sety kończyły się walką na przewagi. Sopocianki wykazały się mocniejszymi nerwami w decydujących momentach. MVP spotkania została środkowa bloku niebiesko-zielonych, Maja Tokarska.

IMPEL GWARDIA: Wilson 11, Mroczkowska 20, Czypiruk 12, Haładyn 2, Rosner 7, Efimienko 8, Krzos (libero) oraz Medyńska 0, Folta 1, D.Sobolska.

ATOM TREFL: Tokarska 18, Konieczna 6, Świeniewicz 2, Dziękiewicz 17, Glass 4, Hodge 12, Maj (libero) oraz Bełcik 1, Fernandez 0, Sieczka 6, Kożuch 8.

Sobotnie spotkanie w hali Orbita rozpoczęło się od pojedynku w kontakcie, punkt za punkt. Na dwa "oczka" gospodynie odskoczyły podopiecznym trenera Alessandro Chiappiniego przy stanie 5:3 po nieudanym ataku Doroty Świeniewicz. Zepsuta zagrywka Gwardii i udane kontra w wykonaniu Megan Hodge pozwoliły doprowadzić "Atomówkom" do remisu 8:8. Po błędach wrocławianek i asie serwisowym Mai Tokarskiej sopocianki wyszły na prowadzenie 13:11.

O czas poprosił trener gospodyń Rafał Błaszczyk. Chwila na oddech przyniosła efekt w postaci remisu 15:15, a następnie prowadzenia Gwardii 19:17 Na zmiany zdecydował się trener Chiappini, który do gry desygnował Małgorzatę KożuchIzabelę Bełcik w miejsce Alishy GlassKatarzyny Koniecznej oraz chwilę później Amarantę Navarro Fernandez w miejsce Hodge.

Końcówka pierwszego seta podobnie jak jego początek, rozgrywana była na styku. Atom Trefl doprowadził do kolejnego remisu 22:22. Stan rywalizacji wynosił już 25:25, ale siatkarkom Gwardii udało się zdobyć punkty dwukrotnie z rzędu i po bloku Moniki Czypiruk na Eleonorze Dziękiewicz gospodynie wygrały partię 27:25.

Była to ich pierwsza i ostatnia tego dnia wygrana. Kolejne sety należały już do "Atomówek", ale głównie dzięki dobrej postawie przy decydujących akcjach. Tych nie brakowało, bo mecz był niesamowicie wyrównany i wygrana została okupiona sporym wysiłkiem.

Scenariusz kolejnych partii wyglądał podobnie - ucieczka więcej niż na cztery punkty okazywała się niemożliwa dla obu zespołów.

Przy prowadzeniu 17:15 w drugim secie Atom nie ustrzegł się błędów. Najpierw zagrywkę zepsuła Świeniewicz, później na nieczystym rozegraniu "wtopiła" Glass. Asem serwisowym odpowiedziała Aleksandra Folta i sopocianki straciły trzeci punkt z rzędu.

Błyskawicznie zareagował trener Chiappini. Przerwa dla zespołu gości przyniosła efekt - Atom po atakach Kożuch i Hodge oraz zepsutej zagrywce Marty Haładyn, doprowadził do remisu 20:20.

Tempo gry i ostra wymiana punktów zmuszała trenerów obu ekip do korzystania z przerw. Ostatecznie wygrana walka pod siatką w wykonaniu Glass i pomyłka Czypiruk w ataku pozwoliły "Atomówkom" wygrać 26:24.

Podrażnione gospodynie mocno rozpoczęły trzecią partię i do przerwy technicznej prowadziły 8:6. Przewagę powiększyły jeszcze o dwa punkty po zagraniu w siatkę przez Ewelinę Sieczkę i skutecznym ataku Mileny Rosner. Reprymendy trenera Chiappiniego najwidoczniej przyniosły skutek i sopocianki między innymi po dobrej grze w bloku i asie serwisowym Dziękiewicz odbiły prowadzenie (16:12).

Kolejna przerwa techniczna przyniosła ponowną zmianę - trzy punkty z rzędu zdobyły gospodynie, które wkrótce później doprowadziły do remisu 17:17, a nawet objęły prowadzenie 21:18. Sopocianki popisały się jednak kolejnym zrywem i po skutecznych atakach Kożuch i kiwce Dziękiewicz wygrały 25:23!

Końcówka spotkania wyglądała podobnie - cios za cios i walka w ciągłym kontakcie. Rywalki nie pozwalały sobie na ucieczkę z punktami, ale to zawodniczki Chiappiniego po raz kolejny wytrzymały nerwówkę w decydującym momencie. Przy stanie 23:22 włoski szkoleniowiec Atomu Trefla poprosił o czas. Po przerwie sopocianki potrójnym blokiem powstrzymały Rosner, a dzieła dopełniła Kożuch mocnym atakiem po przekątnej. Zwycięstwo 25:22 w czwartym secie i powrót do domu z kompletem punktów.

Obecnie Atom Trefl zajmuje drugie miejsce w lidze ze stratą punktu do Muszynianki Fakro Muszyna. Kolejnym ligowym rywalem sopockiej drużyny będzie zespół Budowlani Łódź. Mecz szesnastej kolejki Plus Ligi Kobiet odbędzie się 21. stycznia w Ergo Arenie.

Wcześniej, bo we wtorek 17. stycznia, "Atomówki" zmierzą się w hali 100-lecia Sopotu z Volero Zurych w ramach rozgrywek Ligi Mistrzyń. Sopocianki będą broniły drugiego miejsca w grupie C.

Pozostałe wyniki 15. kolejki:
Stal Mielec - PTPS Piła 2:3 (24:26, 22:25, 25:21, 25:18, 5:15), Pałac Bydgoszcz - AZS Białystok 3:0 (25:20, 25:17, 25:23), Budowlani Łódź - Bank BPS Muszynianka Fakro 1:3 (21:25, 27:25, 18:25, 19:25), Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Aluprof Bielsko-Biała 3:0 (28:26, 25:23, 25:19)

Opinie (25) 1 zablokowana

• A gdzie będzie mecz z Volero ? (3)

Bo raz podajecie że w ErgoArenie a raz że w hali 100-lecia.

• 4 6

• Atom podaje, że w 100-lecia.

W Ergo jakieś cyrki są ;)

• 4 4

• przeciez pisza caly czas ze w hali 100lecia (1)

to co sie glupio pytasz

• 4 4

• nie ma głupich pytań

są tylko głupie odpowiedzi

• 1 0

• Sukces rodził się w bólach

Zwycięstwo cenne ale styl mierny. Ponoc zwycięzców się nie ocenia ale gra falami napawa niepokojem o mecz w lidze mistrzyń zycze powodzenia!.

• 7 3

• Wygrana cieszy.

Może dzięki temu, że nie było łatwo, Atomówki do meczu z Volero przystąpią bardziej skoncentrowane. Gratuluję zwycięstwa i proszę o jeszcze :)