Wiadomości

stat

Alan Szczotka, żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk: Jestem pewny siebie

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Alan Szczotka (pierwszy z lewej) już zadomowił się w Gdańsku. Na zdjęciu w warsztacie razem z Amadeuszem Szulistem (w środku) i Piotrem Gryszpińskim (z prawej).
Alan Szczotka (pierwszy z lewej) już zadomowił się w Gdańsku. Na zdjęciu w warsztacie razem z Amadeuszem Szulistem (w środku) i Piotrem Gryszpińskim (z prawej). fot. facebook

- Chcę być czołowym juniorem całej I ligi - mówi nam Alan Szczotka. Żużlowiec wypożyczony ze Stali Gorzów Wlkp. do Zdunek Wybrzeża Gdańsk, będzie rywalizował o skład z Karolem ŻupińskimPiotrem Gryszpińskim. - Jestem pewny siebie i wierzę, że rywalizacja da kopa do pracy całej formacji juniorskiej - mówi 19-latek, który aktualnie przygotowuje się do sezonu i do... egzaminu na prawo jazdy.Kto będzie najlepszym juniorem Zdunek Wybrzeża w sezonie 2020?

Piotr Gryszpiński 6%
Alan Szczotka 24%
Karol Żupiński 56%
nie będzie wyraźnego lidera 14%
zakończona Łącznie głosów: 270
Rafał Sumowski: Zdunek Wybrzeże Gdańsk chciało pozyskać pana już przed sezonem 2019, ale został pan w Stali Gorzów Wlkp. Co nie udało się wtedy, udało się teraz. Jak wyglądały kulisy tego wypożyczenia?

Alan Szczotka: Przed poprzednim sezonem mieliśmy z Wybrzeżem praktycznie wszystko ustalone. Miałem podpisać kontrakt, ale Hubert Czerniawski postanowił zakończyć karierę a Stal nie chciała tracić dwóch juniorów. Zostałem i praktycznie przesiedziałem rok. Straciłem praktycznie cały sezon, na co wpływ miały kontuzje więzadeł krzyżowych oraz barku. Teraz wszystko poszło jednak po mojej myśli.

Alan Szczotka w Zdunek Wybrzeże GdańskW PGE Ekstralidze nie udało się zaistnieć, ale przed panem jeszcze trzy sezony jako junior. To wciąż sporo czasu, a w I lidze będzie łatwiej zabłysnąć. Z jakimi nadziejami rozpocznie pan starty w Wybrzeżu?

Po to przeszedłem do I ligi, aby rozwinąć skrzydła i wreszcie się pokazać. Chcę wywalczyć sobie pewne miejsce w składzie Wybrzeża. Powiem więcej, chcę być czołowym juniorem całej I ligi. Znam swoją wartość i wiem, że mnie na to stać.

O dwa miejsce będzie pan rywalizował z Karolem Żupińskim i Piotrem Gryszpińskim. Przyznam, że dawno nie widziałem tak ciekawie zapowiadającej się rywalizacji na tych pozycjach w Gdańsku. Jak pan się na to zapatruje?

W Stali zawsze było nas kilku. Rywalizacja jest dobra i podtrzymuję to, choć w Gorzowie jej nie wygrałem. To mnie jednak nie złamało, jestem pewny siebie i wierzę, że rywalizacja da kopa do pracy całej formacji juniorskiej Wybrzeża.

Przeprowadził się pan do Gdańska i tu trenuje. Podczas sezonu będzie miał pan nad morzem swoją bazę?

Będą miał bazę w Gdańsku i w Gorzowie Wlkp. W zależności od tego, gdzie będę się ścigał, po zawodach będę jechał tam, gdzie bliżej. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę starty w drużynowych mistrzostwach Polski juniorów. Jeśli chodzi o obecny pobyt w Gdańsku, wyszło na plus. Skupiam się tylko na treningach, trzymaniu diety i składaniu sprzętu.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk nie odda Karola ŻupińskiegoPodjął pan ponadto pracę u jednego ze sponsorów Wybrzeża, ale wiem że to już nieaktualne?

To praca fizyczna, a ja miałem przejściowe problemy z barkiem, który wcześniej był kontuzjowany. Już jest dobrze, ale stwierdziłem, że zimę muszę w całości poświęcić pracy nad swoim ciałem oraz sprzętem.

Podobno problem była odległość do miejsca pracy, a pan nie ma prawo jazdy, przynajmniej na razie...

Przygotowuję się do egzaminu, który czeka mnie za około miesiąc.

Czy żużlowcy nie czują się dziwnie z tym, że w wieku kilkunastu lat jeżdżą po torze przy zawrotnych prędkościach motocyklem bez hamulców, a nie mogą wyjechać na ulicę samochodem?

Jedno i drugie to inna bajka. Nie ma punktu odniesienia, naprawdę. Ja niem z tym problemu. Myślę, że każdy chce mieć prawo jazdy. Przyznam, że ciągnie mnie do jazdy samochodem. Chcę zdać egzamin za pierwszym razem, zresztą tak jak egzamin na licencję żużlową.

Casting na podprowadzające Zdunek Wybrzeże GdańskWróćmy do zimowych przygotowań. Jak one wyglądają i co zmienił pan w stosunku do tego kiedy był pan zawodnikiem Stali?

Trenuję w Gdańsku pod okiem Jarosława Hulko. Razem z Kacprem Gomólskim biegam i chodzę na boks oraz do siłowni. To nie jest dla mnie nowe, ale różnica jest taka, że wcześniej trenowałem pięć, sześć razy w tygodniu. Teraz zaliczam nawet dwa treningi dziennie.

Z Wybrzeżem pojedzie pan po awans do PGE Ekstraligi?

Nie chcę oceniać naszej siły ani składać deklaracji. Awansujmy najpierw do play-off. Na pewno będziemy zgraną ekipą i jeśli wszystko zagra, możemy sporo osiągnąć.

Jak zostać żużlowcem? Zdunek Wybrzeże zaprasza na treningi

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
09.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 40:50 PGG ROW Rybnik LIVE!
01.06 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 31:17 zaliczony po 8 biegu Orzeł Łódź LIVE!
26.05 (nd) godz.17:00 Orzeł Łódź 47:43 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
11.05 (sob) godz.13:15 PGG ROW Rybnik 58:32 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.05 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:38 Arged Malesa TŻ Ostrovia LIVE!
14.04 (nd) godz.14:15 Lokomotiv Daugavpils 51:38 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Najczęściej czytane