Wiadomości

Przebudowa stadionu żużlowego w Gdańsku etapami. Będzie lepszy niż Moto Arena?

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Stadion żużlowy w Gdańsku nie spełnia wymagań PGE Ekstraligi. Lista inwestycji w obiekt na wypadek awansu jest długa i szczegółowa.
Stadion żużlowy w Gdańsku nie spełnia wymagań PGE Ekstraligi. Lista inwestycji w obiekt na wypadek awansu jest długa i szczegółowa. fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Eksperci Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Ekstraligi Żużlowej przedstawili raport, który określa zakres prac do wykonania, aby stadion przy u. Długie Ogrody odpowiadał standardom najwyżej klasy rozgrywkowej. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie przebudowa będzie kosztowała, ale nie uda się wykonać wszystkiego od razu. - Prace będą musiały zostać przeprowadzone etapami. Niektóre wymagania trochę mnie dziwią. Nawet nowoczesna Moto Arena w Toruniu wszystkich ich nie spełnia - mówi prezes Wybrzeża Gdańsk, Tadeusz Zdunek.Oszacują, ile będzie kosztować modernizacja stadionu żużlowego w Gdańsku?Jak informowaliśmy przedstawiciele Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Ekstraligi Żużlowej - Leszek Demski oraz Andrzej Polkowski odwiedzili stadion im. Zbigniewa Podleckiego, aby wskazać jakich modernizacji należy dokonać na obiekcie, na wypadek awansu Zdunek Wybrzeże Gdańsk do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Efektem przeprowadzonej w połowie stycznia inspekcji jest raport, który trafił właśnie do klubu i został przekazany do władz miasta Gdańska, które jest właścicielem obiektu. Ocena została oparte o regulaminy Polskiego Związku Motorowego, m.in.: regulamin licencyjny, regulamin torów i regulamin organizacyjny Drużynowych Mistrzostw Polski.

Co trzeba zmienić na stadionie żużlowym - najważniejsze wytyczne Ekstraligi:
 • całkowity remont trybun
 • wymiana oświetlenia
 • dodatkowe boksy w parku maszyn
 • nowa strefa VIP
 • nowe zadaszenie trybuny głównej
 • nowa, większa wieżyczka sędziowska
 • dodatkowe pomieszczenia dla obsługi
 • nowe stanowiska dla komentatorów telewizyjnych i radiowych
 • większa przestrzeń dla dziennikarzy


Szczegółowa inspekcja nie pozostawiła złudzeń, obiekt który ostatni raz gościł mecze Ekstraligi w 2014 roku, wymaga gruntownej modernizacji. Kapitalny remont muszą przejść trybuny - siedzenia, podłoże i schody. Przebudować będzie trzeba także trybunę główną, która ma zyskać nowe zadaszenie. Zlecono również ujednolicenie nawierzchni w parku maszyn, stworzenie dodatkowych boksów, wydzielenie nowej strefy VIP, dodatkowych pomieszczeń dla obsługi i połączeń (m.in. pod kątem wprowadzenia telemetrii), wymianę elementów bandy a także zakup certyfikowanego przykrycia toru.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Ile żużlowcy dostają od sponsorów?Jedną z kluczowych inwestycji będzie powiększenie powierzchni i podniesienie standardu wieżyczki sędziowskiej, co w praktyce sprowadza się do budowy nowej. Potrzebne będzie większa przestrzeń dla dziennikarzy, sala konferencyjna i nowe stanowiska dla komentatorów telewizyjnych i radiowych. Nie obejdzie się także bez wymiany oświetlenia toru i parku maszyn. Ponadto to liście uwag znalazły się liczne mniej lub bardziej kosmetyczne kwestie jak dodatkowe pomieszczenia techniczne, uzupełnienie wygrodzenia pasa bezpieczeństwa czy wymiany pojedynczych lamp.

- Niektóre wymagania trochę mnie dziwią. Rozumiem, że to jest ekstraliga i wszystko musi być na poziomie, ale są niektóre stadiony, na których części rzeczy zrobić się nie da. Zresztą z tego co mi wiadomo, nawet nowoczesna Moto Arena w Toruniu nie spełnia wszystkich wymogów. Nie rozumiem na przykład po co pomieszczenia na zapasowe moduły band aż o powierzchni 30 m kw., czy wydzielenie osobnej strefy dla polewaczek i ciągników. Rozumiem dbanie o estetykę, ale w każdym szaleństwie musi być metoda. Jeśli ktoś był w Stanach Zjednoczonych, wie że tam fasada jest przepiękna, a co za nią, to inna kwestia. U nas wymaga się, aby na najwyższym poziomie była zarówno fasada jak i zaplecze - komentuje Tadeusz Zdunek.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Nowe stroje żużlowców na sezon 2021Prezes gdańskiego klubu liczy, że mimo tych wszystkich wątpliwości, uda się w Gdańsku przygotować stadion na ekstraligę, na wypadek gdyby zespół wywalczył awans. Nie ma jednak złudzeń, że będzie to wymagało dobrej woli ze wszystkich zainteresowanych stron: klubu, władz miasta oraz władz rozgrywek.

- Pewne kwestie wcale nie są tak poważne jak się wydaje. Na przykład z tego co się orientuję, w przypadku oświetlenia wystarczy wymiana lamp na nieco mocniejsze, bez potrzeby wymiany całych masztów. Inne wymagania mogą sprawdzić nam więcej trudności. Jedno jest pewne, na pewno te prace będą musiały zostać przeprowadzone etapami. Musimy wszyscy liczyć się z realiami. Przekazaliśmy raport do władz miasta, które wykazują bardzo dużą życzliwość wobec naszego klubu. Doceniają to, że żużel to druga najpopularniejsza dyscyplina w Trójmieście. Do choćby wstępnej wyceny wszystkich prac jeszcze daleka droga, na pewno trochę to potrwa. Myślę, że wspólnymi siłami i przy dobrej woli władz rozgrywek, można przygotować nasz stadion na ekstraligę - kończy Zdunek.
Przypomnijmy, że na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, Wybrzeże we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i sponsorami, dokonało dużych zmian w nawierzchni toru. 500 ton granitu i 20 ton glinki wymieszano z dotychczasową nawierzchnią. Łącznie prace trwały ponad 60 godzin. Koszt inwestycji to około 130 tys. zł.

Ponad 60 godzin usypywali na nowo tor dla żużlowców Zdunek Wybrzeże GdańskZobacz jak dosypywano nawierzchnię na gdańskim torze żużlowym.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Terminarz

11.04 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk typuj bez publiczności ROW Rybnik LIVE!
17.04 (sob) godz.18:30 Aforti Start Gniezno typuj bez publiczności ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
24.04 (sob) godz.18:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk typuj Abramczyk Polonia Bydgoszcz
09.05 (nd) Celfast Wilki Krosno ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
16.05 (nd) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Orzeł Łódź
05.04 (pon) godz.15:30 Unia Tarnów 35:55 bez publiczności ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
04.10.2020 (nd) godz.16:00 Unia Tarnów 37:53 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
27.09.2020 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:39 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
17.09.2020 (czw) godz.19:00 Start Gniezno 57:33 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
12.09.2020 (sob) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 51:38 Abramczyk Polonia Bydgoszcz LIVE!

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ROW Rybnik 1 1 0 0 63:27 2
2 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 1 1 0 0 55:35 2
3 Aforti Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
4 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów 0 0 0 0 0:0 0
6 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
7 Unia Tarnów 1 0 0 1 35:55 0
8 Celfast Wilki Krosno 1 0 0 1 27:63 0

Wyniki 1 kolejki:

 • Unia Tarnów - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 35:55
 • ROW Rybnik - Celfast Wilki Krosno 63:27
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa Ostrów, przełożony na 29 kwietnia ze względu na opady deszczu
 • Aforti Start Gniezno - Orzeł Łódź, przełożony ze względu na zakażenia koronawirusem w zespole gospodarzy, termin do ustalenia

Najbliższe spotkanie

początek meczu: 11.04.2021 godz. 14:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

89%

245 typowań

x

1%

1 typowanie

2

10%

28 typowań

TYPUJ!

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Piotr Lademann 1 4 100%
2. Aneta Starzyńska 1 4 100%
3. Małgorzata Starzyńska 1 4 100%
4. Andrzej Starzyński 1 4 100%
5. Wiesław Wroniewicz 1 4 100%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane