• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Nowy rywal w lidze. Żużlowcy pojadą do Niemiec

Rafał Sumowski
4 października 2021, godz. 15:25 
Opinie (95)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Zdunek Wybrzeże Gdańsk Rozpędzony Zdunek Wybrzeże Gdańsk chce więcej. Lahti rodzynkiem w Szwecji
W tym roku najdalej ma mecz ligowy żużlowcy Wybrzeża musieli jechać do Krosna (650 km). W nowym sezonie w drodze do niemieckiego Landshut trzeba będzie pokonać aż 1100 km. W tym roku najdalej ma mecz ligowy żużlowcy Wybrzeża musieli jechać do Krosna (650 km). W nowym sezonie w drodze do niemieckiego Landshut trzeba będzie pokonać aż 1100 km.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2022 będzie rywalizowało w eWinner 1. Lidze Żużlowej z zespołem z Niemiec. Beniaminkiem rozgrywek będzie Trans MF Landshut Devils. W drodze na mecz wyjazdowy będzie trzeba pokonać rekordowe 1100 km. Dodatkowe koszty powinny ograniczyć się do noclegu drużyny, a jedyny problem może stanowić pandemia. - Restrykcje w Niemczech są dużo bardziej rygorystyczne niż w Polsce i niewykluczone, że dostosowanie się do nich przysporzy nam pracy i kosztów - mówi menedżer Eryk Jóźwiak.Krystian Pieszczek zamienia Zdunek Wybrzeże na ROW RybnikZdunek Wybrzeże Gdańsk poznało już komplet rywalki na kolejny sezon w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Do PGE Ekstraligi awansowała Arged Malesa Ostrów, która na zapleczu zastąpi spadkowicz Falubaz Zielona Góra. Z kolei w miejsce relegowanej do II ligi Unii Tarnów, w sezonie 2022 grono rywali gdańszczan uzupełni Trans MF Landshut Devils.

Zespół z Niemiec wygrał rozgrywki II ligi pokonując w finale Kolejarza Opole. Na zapleczu elity będzie pierwszym zagranicznym zespołem od czasu Lokomotivu Daugavpils, który spadł z ligi w poprzednim sezonie. To oznacza, że po roku przerwy, Wybrzeże znów czekał będzie przynajmniej jeden wyjazd zagraniczny.

- To będzie najdalszy wyjazd w sezonie. Do Landshut mamy 1100 km, gdy w ostatnich latach najdalej było do Daugavpils, 720 km. Niecałe 700 w tym roku jeździliśmy do Krosna - przyznaje menedżer Wybrzeża Eryk Jóźwiak.
Zagraniczni rywale gdańskich żużlowców w lidze
Lokomotiv Daugavpils (Łotwa): 2006 II liga, 2008, 2010-11, 2013, 2016-20 I liga
Speedway Miszkolc (Węgry): 2006 II liga, 2010 I liga
Ukraina Równe (Ukraina): 2006 II liga

Opiekun gdańskiej drużyny przyznaje, że wyjazd do Niemiec w normalnych okolicznościach nie wymagałby specjalnie większej logistyki. W dobie pandemii, może jednak być inaczej.

- Jeździłem do Landshut przez dwa lata, jeszcze jako mechanik Renata Gafurowa. W normalnych okolicznościach wystarczy zarezerwować jeszcze hotel na nocleg przed zawodami. To jest koszt, który nie przekroczy 1800 zł. Jedzie się głównie autostradami, a jako że jest strefa Schengen, nikt nie zatrzymuje cię na granicy. Problem stanowi pandemia. Restrykcje w Niemczech są dużo bardziej rygorystyczne niż w Polsce i niewykluczone, że dostosowanie się do nich przysporzy nam pracy i kosztów. Na razie to jednak wróżenie z fusów, bo to kolejnego sezonu jeszcze wiele może się zmienić jeśli chodzi o sytuację na świecie - wyjaśnia Jóźwiak.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Jakie transfery u żużlowców? Kandydaci do jazdyDotychczas gdańscy żużlowcy w ligowych rozgrywkach pojedynkowali się z trzema zagranicznymi rywalami. Oprócz regularnie startującego w I lidze Lokomotivu Daugavpils, ścigali się z Ukrainą Równe i Speedway Miszkolc, także w najniższej klasie rozgrywkowej. Przypomnijmy, że obecnie zagraniczna drużyna nie może awansować do ekstraligi. Ofiarą przepisu padł Lokomotiv, który wygrał rozgrywki I ligi w 2015 i 2016 roku.

- Największe "przeboje" były z wyjazdem na Ukrainę. Pomimo posiadania kompletu dokumentów, celnicy potrafili zatrzymywać żużlowców i mechaników na granicy nawet przez 2 godziny. Trzeba było opróżniać całe busy, włącznie z wyciąganiem motocykli - wspomina menedżer Wybrzeża.

Szalona podróż żużlowca Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Uniknął kwarantanny, sen na podłodzeNiewykluczone, że część żużlowców zdecyduje się na podróż do Niemiec samolotem, a busami będą podróżować mechanicy. Gdańscy żużlowcy niejednokrotnie preferowali takie rozwiązanie, gdy wracali ze startów w międzynarodowych zawodach.

Zdarzały się też tak spektakularne rozwiązania. W 2010 Renat Gafurow przyleciał na mecz do Rzeszowa awionetką z zawodów Drużynowego Pucharu Świata. Z kolei w tegorocznym sezonie Rasmus Jensen wspólnie z rywalem Tobiaszem Musielakiem podstawionym przez sponsora Wilków Krosno samolotem przylecieli na mecz do Gdańska

Playoff

Półfinały

Cellfast Wilki Krosno 100
Zdunek Wybrzeże Gdańsk 80
Arged Malesa Ostrów 104
ROW Rybnik 75

Finał

Cellfast Wilki Krosno 79
Arged Malesa Ostrów 100

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów
Tabela wprowadzona: 2021-10-03
  • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
  • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
  • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
  • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

10 lipca 2022, godz. 16:30
Stadion Miejski w Rybniku, ul. G
79% ROW Rybnik
0% REMIS
21% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Krzysztof Debski 11 30 90.9%
2. Beata Xxx 11 25 81.8%
3. Czesław Belka 11 25 72.7%
4. Grzegorz Wrzask 11 24 81.8%
5. Gks Wybrzeże 11 24 72.7%

Ostatnie wyniki Wybrzeża

4 lipca 2022, godz. 18:00
Stadion Miejski im. płk. Francis
HIT
63% Aforti Start Gniezno
0% REMIS
37% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Stelmet Falubaz Zielona Góra
18% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
81% Stelmet Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE