Wiadomości

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Przyczyny niepowodzenia. Która największa?

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Żużlowcy mieli walczyć o awans do PGE Ekstraligi, a skończyli na półfinale. Lista rzeczy, które złożyły się na porażkę jest dość pokaźna.
Żużlowcy mieli walczyć o awans do PGE Ekstraligi, a skończyli na półfinale. Lista rzeczy, które złożyły się na porażkę jest dość pokaźna. fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Zdunek Wybrzeże Gdańsk po raz kolejny rozczarował i nie wjechał do żużlowej ekstraligi. Lider, który zgubił formę w połowie sezonu, słabi juniorzy i zawodnicy do lat 24, rozczarowujący sezon najlepszego wychowanka, czy menedżer dopiero zbierający doświadczenie w swoim fachu bądź złe przygotowanie toru w meczach domowych? Wskazujemy przyczyny niepowodzeń, a także pytamy was o opinie w tej sprawie.Wybrzeże Gdańsk. Rozczarowanie i przeprosiny. Menedżer czeka na rozmowęNajwiększy zawód w Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2021 to:

Wiktor Kułakow 11%
juniorzy 5%
menedżer drużyny 13%
Krystian Pieszczek 51%
zawodnicy U24 13%
przygotowanie toru w Gdańsku 5%
inne (napisz w komentarzu) 2%
zakończona Łącznie głosów: 754

U-24. Więcej niekoniecznie znaczy lepiejPrzed sezonem Zdunek Wybrzeże Gdańsk zakontraktowało aż czterech zawodników na pozycje U-24 i U-23. Szeroka kadra z obiecującymi nazwiskami miała dać duże pole manewru.

Można było założyć, że konkurencja dobrze wpłynie na zawodników i przynajmniej jeden z nich okaże się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, gdańszczanie postawili spróbować zawodników z różnych nacji, bo zakontraktowano: Polaka, Niemca, Rosjanina i Anglika.

Michał Gruchalski, Lukas Fienhage, Aleksandr Kajbuszew ani Drew Kemp nie spełnili jednak oczekiwań. Każdy z nich otrzymał szanse po tym jak kiepsko w sezon wszedł Gruchalski, a efekt był taki, że ostatecznie wrócono do "Gruchy", który ostatecznie jako jedyny zaliczył pojedyncze mecze, w których rzeczywiście dorzucił ważne punkty do dorobku drużyny. Pozostałych "ananasów" na półfinały z Wilkami nie ściągano nawet na rezerwę. Do rozgrywek gdańszczanie zgłosili Duńczyka Kevina Juhla Pedersena, który ostatecznie był tylko zabezpieczeniem na wypadek kontuzji podczas meczu.

O ile po Kajbuszewie nie spodziewano się cudów, z pewnością na więcej można było liczyć od mającego ekstraligowe doświadczenie Gruchalskiego czy będącego nadzieją brytyjskiego żużla Kempa. W przypadku Fienhage trudno uwierzyć, że mieliśmy do czynienia z mistrzem świata na długim torze. W walce o ligowe punkty był jedynie statystą.

Michał Gruchalski ze średnią biegową 1,136 był najlepszym z zawodników Wybrzeża do lat 24. Niech to wystarczy za komentarz odnośnie tej formacji.
Michał Gruchalski ze średnią biegową 1,136 był najlepszym z zawodników Wybrzeża do lat 24. Niech to wystarczy za komentarz odnośnie tej formacji. fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Wiktor Kułakow czyli lider, któremu nie starczyło pary na cały sezonTransfer Wiktora Kułakowa do Gdańska był prawdziwą bombą ze strony Wybrzeża i czytelną deklaracją, że klub zamierza walczyć o awans do PGE Ekstraligi. Rosjanin trafił nad morze po znakomitych sezonach w Tarnowie i Toruniu. Kolejno w Unii i Apatorze kończył rozgrywki jaki pierwszy i drugi zawodnik całej ligi ze średnimi biegowymi 2,411 i 2,361.

Cellfast Wilki Krosno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk 55:35. Relacja, możliwość wystawienia ocen żużlowcom i trenerowiW barwach Wybrzeża żużlowiec pochodzący z Samary "wykręcił" zaledwie 2,167, co stanowi dopiero siódmi wynik w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Wyższe średnie zanotowali m.in. Grzegorz Walasek (Arged Malesa Ostrów) czy Siergiej Łogaczow (ROW Rybnik).


Pierwsza faza sezonu w ogóle nie wskazywała, że Kułakow obniży loty. Rosjanin "szedł" jak maszyna. Notował co najwyżej pojedyncze wpadki i raczej denerwował się, że nie może zdobyć kompletu punktów. Wraz z nadejściem lipca przyszło załamanie formy. Gdy w Bydgoszczy przywiózł 7 pkt bez wygranego wyścigu, wydawało się, że to po prostu słabszy dzień. Niestety, był to dopiero zwiastun tego, co stało się w Rybniku (5 pkt) czy na własnym torze z Krosnem (7 pkt).

Kułakow do końca sezonu nie przekroczył granicy 11 pkt. Po ostatni meczu tłumaczył się tym, że nie udźwignął presji. I choć mimo wszystko, z pewnością nie będzie narzekał na brak ofert, niewykluczone że nikt go gdańszczanom nie podkupi, bo zrezygnują z niego sami. Koniec końców, niemałe pieniądze przeznaczone na jego kontrakt nie zwróciły się w takim stopniu jak oczekiwano.

Wiktor Kułakow jeździł jak na lidera przystało. Niestety, tylko do połowy sezonu.
Wiktor Kułakow jeździł jak na lidera przystało. Niestety, tylko do połowy sezonu. fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Krystian Pieszczek miewał tylko przebłyski2,031 - 1,954 - 1,636. To średnie biegowe, które uzyskał Krystian Pieszczek w kolejnych trzech sezonach po powrocie do Gdańska z klubów PGE Ekstraligi (Zielona Góra, Grudziądz). W pierwszym sezonie miał 10. średnią w lidze, w drugim 15., a teraz wypadł poza "30". Najlepszy gdański wychowanek od czasów Marka DeryJarosława Olszewskiego gaśnie w oczach. Zawodnik błyskotliwy jeśli chodzi o wyjście spod taśmy, miał problemy nawet z tym, gdy udawało mu się wykorzystać swój największy atut, nie wspominając o wyścigach, w których start mu się nie udał.

Ostatnia rzecz jaką można napisać o Pieszczku to, że się nie starał. "Krycha" w trakcie sezonu zrzekł się roli kapitana na rzecz Rasmusa Jensena, aby móc skupić się na własnej niedyspozycji. Inwestował w sprzęt, żonglował silnikami i często brał udział w przedmeczowej próbie toru. Wszystkie te starania dawały mu co najwyżej pojedyncze zrywy. Niewykluczone, że gdańszczaninowi zaszkodził brak jazdy, bo oprócz startów dla Wybrzeża, imprez miał naprawdę niewiele.

Pieszczek nie narzekał na tor, otwarcie przyznawał się do własnych problemów i zapewniał, że cały czas szuka rozwiązań. Niestety, nie zdążył ich znaleźć i w wielu oczach tym sezonem przekreślił swoje szanse na powrót do poważnego ścigania. Jego pozostanie w zespole stoi pod dużym znakiem zapytania.

Nowa nawierzchnia, stare problemyGdy w listopadzie gdański klub zdecydował się na dosypanie nawierzchni na torze, kibice nie mogli wyjść z zachwytu. Fani Wybrzeża wciąż mieli w pamięci sezon 2020, w którym na "dzień dobry" zespół przegrał dwa mecze u siebie. Po zmianach tor znów miał być atutem, a w dodatku sprzyjać widowiskom. I rzeczywiście, ściganie nie brakowało, ale zbyt często to gdańszczanie dali się wyprzedzać.

Nowa nawierzchnia toru żużlowego. Przeczytaj jakie prace wykonanoW tym roku Wybrzeże u siebie przegrało tylko raz, z Orłem Łódź, ale zaliczyło remisy z ROW Rybnik i Wilkami. Zmiana nawierzchni dała większy wachlarz możliwości jeśli chodzi o jej przygotowanie. Tyle tylko, że osoby odpowiedzialne za to, cały czas uczyły się nowego toru, któremu zdarzało się rozsypywać w trakcie zawodów. A niestety, na "selektywnym" torze, Wybrzeże z Kułakowem czy Pieszczkiem na czele, nie czuło się najlepiej.

Krystian Pieszczek od powrotu do Gdańska spisuje się słabiej z sezonu na sezon. Regres jego średniej biegowej w ostatnich latach to: 2,031 - 1,954 - 1,636.
Krystian Pieszczek od powrotu do Gdańska spisuje się słabiej z sezonu na sezon. Regres jego średniej biegowej w ostatnich latach to: 2,031 - 1,954 - 1,636. fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Menedżer musi uczyć się szybciejWybrzeże nie było w stanie ściągnąć menedżera gwarantującego sukcesy, więc postanowiło go sobie stworzyć. Za byłym mechanikiem Erykiem Jóźwiakiem stało wieloletnie doświadczenie, kontakty z zawodnikami, pochodzenie z Gdańska i znajomość języka angielskiego. Początek był imponujący, bo oprócz prac torowych, nowy menedżer ściągnął Kułakowa, Jakuba Jamroga i aż czterech "obiecujących" zawodników na pozycje U-24 i U-23. Mało tego, pracę zaczął od sprawienia lania Unii Tarnów na wyjeździe.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Wszystkie wyniki z ostatnich sezonówNiestety, dalej było gorzej, a Jóźwiak mierzył się z krytyką. Długo rotował pozycjami U-23 i U-24, nie poczynił wzmocnień w trakcie sezonu i nie zdążył zapanować nad torem. Przede wszystkim to on odpowiadał jednak za dobór zawodników, a jego autorski skład nie zrealizował celu jakim był awans do ekstraligi. Być może gdyby naciskał na wzmocnienia, dziś sytuacja byłaby inna. Przykład Mikkela Becha w 2017 roku pokazał, że nowy zawodnik potrafi odmienić drużynę. Nie wspominając o dwóch, co pokazały Wilki Krosno ściągając w trakcie tego sezonu Tobiasza MusielakaVaclava Milika.

Jóźwiak przez rok zebrał ogromne doświadczenie, ale jego nauka odbiła się pośrednio na wyniku drużyny, która na papierze miała w cuglach wjechać do finału. Pytanie brzmi, czy menedżer dostanie szansę, aby udowodnić, że nauka nie poszła w las. Jeśli tak, z pewnością będzie musiał uczyć się szybciej, bo w Gdańsku, gdzie na ekstraligę czeka się od 2014 roku, cierpliwość jest na wyczerpaniu.

Problem z junioramiPiotr GryszpińskiAlan Szczotka mieli być najsilniejszą juniorską parą w eWinner 1. Lidze. Obu kompletnie przyćmił debiutant z Polonii Bydgoszcz, 16-letni Wiktor Przyjemski czy Sebastian Szostak z Arged Malesy. Gdańszczanie próbowali wzmocnić formację przed playoff, ale nie udało im się wypożyczyć żadnego zawodnika.

Gryszpiński, dla którego był do ostatni sezon w roli młodzieżowca, zanotował ewidentny wzrost formy w drugiej części sezonu i był jasnym punktem drużyny. Ostatecznie skończył rozgrywki ze średnią biegową 1,255, wyższą choćby od Gruchalskiego.

Z kolei Szczotka uzyskał 0,959 i to jest ogromne rozczarowanie. Alan przy dobrym wyjściu spod taśmy potrafił wygrać wyścig młodzieżowy i od czasu do czasu pokonać jednego z młodzieżowców w kolejnej serii startów. Zdarzały się jednak mecze, w których miał problemy z płynną jazdą. Jeśli zostanie wypożyczony z Gorzowa na kolejny sezon to tylko z musu. Gryszpiński kończy wiek juniora a Amadeusz Szulist, który debiutował w tym sezonie na ligowych torach, postanowił nie kontynuować przygody z żużlem.

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
80
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
75
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
30
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2
60

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów

Tabela wprowadzona: 2021-10-03

  • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
  • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
  • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
  • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Opinie wybrane


wszystkie opinie (130)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Terminarz

11.09 (sob) godz.16:00 Cellfast Wilki Krosno 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.09 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
15.08 (nd) godz.16:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 49:41 Unia Tarnów LIVE!
31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik 54:36 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!
05.07 (pon) godz.20:15 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 59:31 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
20.06 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:40 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
14.06 (pon) godz.20:30 Celfast Wilki Krosno 44:46 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.06 (sob) godz.18:30 Orzeł Łódź 44:46 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
31.05 (pon) godz.18:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Arged Malesa Ostrów LIVE!

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów
  • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
  • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
  • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
  • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Playoff

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
80
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
75
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
79
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2
100

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 16 27 62.5%
2. Sławek Surkont 16 26 62.5%
3. Marek Lamczyk 16 26 56.3%
4. Zdzisław Werner 16 25 50%
5. Radosław Dymkowski 16 24 62.5%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane