• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto dojedzie do żużlowej ekstraligi?

Rafał Sumowski
9 września 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Unia Tarnów to najlepszy zespół rundy zasadniczej, a Kenneth Bjerre (na czele) jest najskuteczniejszym żużlowcem Nice 1. Ligi. Wybrzeże nie jest jednak bez szans, aby pokonać "jaskółki" w walce o ekstraligę. Aby o tym myśleć, trzeba w niedziele jak najwyżej wygrać w Gdańsku. Unia Tarnów to najlepszy zespół rundy zasadniczej, a Kenneth Bjerre (na czele) jest najskuteczniejszym żużlowcem Nice 1. Ligi. Wybrzeże nie jest jednak bez szans, aby pokonać "jaskółki" w walce o ekstraligę. Aby o tym myśleć, trzeba w niedziele jak najwyżej wygrać w Gdańsku.

W niedzielę żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk i Grupy Azoty Unii Tarnów rozpoczną rywalizację o awans do ekstraligi. Miejsce w najsilniejszej lidze świata zdobędzie lepsza drużyna dwumeczu. Przy ul. Długie Ogrody zespoły zmierzą się o godzinie 14:30, a rewanż odbędzie się 17 września na torze rywala. Przy remisie cieszyć się będą przeciwnicy, gdyż to oni byli najlepsi w sezonie zasadniczym. Porównanie składu wskazuje jednak, że na własnym torze ekipa Mirosława Kowalika powinna być silniejsza.Relacja LIVE


Typowanie wyników

GdańskDługie Ogrody
HIT
3 pkt.
ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
Grupa Azoty Unia Tarnów

Jak typowano

87% 320 typowań ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
1% 1 typowanie REMIS
12% 45 typowań Grupa Azoty Unia Tarnów

Twoje danePOGODA NIE ZAGROZI ŻUŻLOWCOM? MIROSŁAW KOWALIK: TOR POTRZEBUJE DOBY BEZ OPADÓW

Przed pierwszą odsłoną finału Nice 1. Ligi Żużlowej przenalizowaliśmy siłę rażenia obu drużyn w formule "head to head", czyli porównując w parach zawodników w kolejności, w której zostali zgłoszeni do składu meczowego. Pod uwagę wzięliśmy: średnie biegowe z obecnego sezonu (liczba średnio zdobytych punktów na wyścig), występy w bezpośrednich starciach Unii i Wybrzeża w tym sezonie oraz aktualną dyspozycję. Przypomnijmy, że w sezonie zasadniczym w Gdańsku, w przerwanym meczu po 10 biegach było 32:28 dla Wybrzeża. Natomiast w Tarnowie wygrali rywale 53:37.

Te wyniki teraz nie mają już większego znaczenia, ale podkreślają, że kluczowym elementem w rywalizacji tych drużyn bywa atut własnego toru. W niedzielę będzie on po stronie zespołu Mirosława Kowalika.

25 CZERWCA: WYBRZEŻE - UNIA 32:28

1. Peter Ljung (śr. biegowa 2,141) - 9. Oskar Fajfer (1,841): Pod nieobecność Ljunga w Gdańsku, Unia przegrała 28:32, zaś w Tarnowie Szwed zdobył przeciwko Wybrzeżu 8 pkt i bonus (1*,3,1,3,0). Jest dopiero piątym najskuteczniejszym zawodnikiem "jaskółek", ale w tym przypadku świadczy to jedynie o dużej sile zespołu. W ostatnim meczu z Orłem Łódź, który przesądził o awansie do finału, Ljung zdobył 12 pkt wygrywając cztery wyścigi.

Na jego tle liczby świadczą przeciwko Fajferowi. Średnia biegowa Oskara jest znacznie niższa, a i jego dorobek przeciwko Unii to 6+1 (0,0,2*,3,1) w Tarnowie i 3 (d,3,0) w Gdańsku. Wydaje się jednak, że "Faja" odzyskał szczytową formę w decydującym momencie sezonu o czym świadczy nie tylko ostatni występ przeciwko Lokomotivowi Daugavpils, ale i dyspozycja na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy. W niedzielę pojedzie u siebie, dlatego stawiamy raczej na wychowanka Startu Gniezno, ale z jednym zastrzeżeniem. Zakładamy, że tak jak w ostatnim spotkaniu, będzie popisywał się znakomitymi startami.
Nasz typ: Remis ze wskazaniem na Fajfera.

2. Jakub Jamróg (2,196) - Anders Thomsen (2,250): Jamróg świetnie spisał się w ostatnim meczu obu drużyn w Gdańsku - 7 (3,2,2), a jeszcze lepiej w Tarnowie - 10+1 (2,1,3,2,2*). Choć jest obecnie dziewiątym najskuteczniejszym zawodnikiem zaplecza PGE Ekstraligi, wciąż pozostaje trochę niedoceniany. To, że nie jest prowadzącym parę, może być mylące.

Thomsen jest objawieniem obecnego sezonu w Nice 1. Lidze, choć wciąż bardziej ze względu na styl jazdy niż wyniki. Duńczyk wreszcie do efektownych mijanek na torze dołożył jednak zdobycze punktowe, dzięki którym jest teraz czwartym najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek. W przegranym 37:53 Tarnowie dał popalić Unii zdobywając 15 pkt (3,2,3,3,1,3) i szkoda jedynie, że koledzy z drużyny nie dostosowali się wówczas do jego poziomu. W Gdańsku zdobył natomiast 6+1 (2,2*,2). W ostatnim pojedynku z Lokomotivem nieco spuścił z tonu, na co miał wpływ defekt sprzętu.

- Rozleciał mi się najlepszy silnik, ale na mecz z Unią będę przygotowany. Doskonale zdaję sobie sprawę ze stawki tego spotkania - zapewnia Anders.Nasz typ: Thomsen

ANDERS THOMSEN LIGOWCEM SIERPNIA W TRÓJMIEŚCIE

Tak cieszył się Artur Mroczka z awansu Wybrzeża do ekstraligi w 2013 roku. Miał w nim spory udział, ale teraz stanie na drodze gdańszczan, gdyż reprezentuje Unię Tarnów. Tak cieszył się Artur Mroczka z awansu Wybrzeża do ekstraligi w 2013 roku. Miał w nim spory udział, ale teraz stanie na drodze gdańszczan, gdyż reprezentuje Unię Tarnów.
3. Artur Mroczka (2,224) - 11. Troy Batchelor (2,029): Mroczka startował w Gdańsku w latach 2013-14. Miał ogromny wkład w awans do ekstraligi, a jego szarża po punkt decydujący o zwycięstwie na otwarcie sezonu w elicie przeciwko Unibaksowi Toruń przeszła do historii. "Arczi" świetnie czuje się zarówno na torze w Tarnowie jak i w Gdańsku, gdzie często ścigał się jeszcze jako junior klubu z Grudziądza w zawodach młodzieżowych. W tym roku w Gdańsku zdobył 6 pkt (1,2,3), zaś w rewanżu w Tarnowie miałby szanse na komplet, gdyby nie wykluczenie - 10+2 (2*,3,w,2*,3).

Batchelor przed sezonem typowany był na lidera Wybrzeża. Australijczyk z bogatym doświadczeniem z ekstraligi i Grand Prix spisuje się nieco poniżej oczekiwań. Choć wstydu nie ma, kilkukrotnie w tym sezonie tracił punkty na trasie lub miał problemy z mijaniem rywali. Bardzo dobrze zaprezentował się jednak w półfinałowym spotkaniu w Daugavpils, a w rewanżu w Gdańsku, gdy tylko zmienił silnik po drugim starcie, również imponował szybkością. Wydaje się, że tak jak Fajfer, w końcu trafił z formą. W rundzie zasadniczej przeciwko Unii zdobył w Gdańsku 8 pkt (2,3,3) i był najlepszym zawodnikiem spotkania. Bardziej martwimy się o jego postawę w Tarnowie, gdzie zdobył tylko 5 pkt (1,2,2,0,d).
Nasz typ: Remis

4. Artur Czaja (2,000) - 12. Mikkel Bech (2,800) Czaja w 2014 roku czarował jako junior w rozgrywkach ekstraligi w barwach klubu z Częstochowy, którego jest wychowankiem. Włókniarza wyrzucono jednak z hukiem z elity za zaległości finansowe i pod Jasną Górą nie było ligowego żużla przez rok. Czaja trafił do Rzeszowa, ale tam nie rozwinął skrzydeł. Później wrócił do Włókniarza, ale tam zabrakło dla niego miejsca po powrocie do elity. W Tarnowie radzi sobie przyzwoicie, choć wciąż nie na miarę tego do prezentował jako junior 3 lata temu. O ile w starciu Unii i Wybrzeża w Tarnowie poprowadził gospodarzy do wygranej zdobywając 11 pkt (3,1,3,2,2), to nad morzem spisał się kiepsko - Artur Czaja 2+1 (0,1*,1).

Becha Wybrzeże zakontraktowało dopiero na rewanżowy mecz półfinału z Lokomotivem. Debiut Duńczyka wypadł fenomenalnie, bo w pięciu seriach stracił na rywalu tylko punkt, a gdańskich kibiców urzekł także ofensywnym stylem jazdy. Podobnie jak Czaja, to zawodnik, który po słabszym okresie stara się nawiązać do oczekiwań z czasów juniorskich. Bech spadał jednak z jeszcze wyższego konia, gdyż z "dziką kartą" i łatką największego żużlowego talentu w swoim kraju, ścigał się w GP Danii. Jego postawa w niedzielę to wielka niewiadoma, ale liczymy na "siłę rozpędu" po genialnym wejściu do drużyny.
Nasz typ: Remis ze wskazaniem na Becha

TUTAJ WYWIAD Z MIKKELEM BECHEM I AWIZOWANE SKŁADY NA NIEDZIELNY MECZ

Postawa Mikkela Becha to wielka niewiadoma. Czy Duńczyk sprosta oczekiwaniom gdańskich kibiców i przeciwko Unii będzie tak skuteczny jak podczas debiutu w barwach Wybrzeża? Postawa Mikkela Becha to wielka niewiadoma. Czy Duńczyk sprosta oczekiwaniom gdańskich kibiców i przeciwko Unii będzie tak skuteczny jak podczas debiutu w barwach Wybrzeża?
5. Kenneth Bjerre (2,375) - Kacper Gomólski (2,188) Bjerre to aktualnie najskuteczniejszy zawodnik całej ligi. Dodatkowym atutem Duńczyka powinna być znajomość gdańskiego toru, ale nad morzem ścigał się dawno, bo w 2009 roku.Ten argument można więc włożyć między bajki, ale i bez tego trzeba mieć się na baczności. Choć Kenneth w tym roku w starciach z Wybrzeżem wypadał dość pechowo - 6 (3,3,t,d) w Tarnowie i 5 (3,d,2) w Gdańsku, na pewno jest najgroźniejszym rywalem dla podopiecznych Mirosława Kowalika.

Kacper Gomólski przez większość sezonu uchodził za najrówniej jeżdżącego żużlowca Wybrzeża. Pod koniec rozgrywek dopadły go jednak problemy sprzętowe, a w dodatku w ostatnim czasie zmagał się z kontuzją pleców. "Ginger", który jeszcze w 2013 sam ścigał się dla Unii, w rundzie zasadniczej był w starciu z "jaskółkami" w Gdańsku bezbłędny zdobywając 9 pkt (3,3,3). Gorzej było na wyjeździe - 7 (1,2,2,1,1). Jak będzie w niedzielę?

- Na pewno nie zamierzamy drżeć przed Unią, bo wygrała rundę zasadniczą. Są do pokonania, a nawet Kenneth nie jest jakąś gwiazdą, która jest poza zasięgiem. To przede wszystkim dobry startowiec, ale ja też tak potrafię - zapewnia Kacper. Nasz typ: Bjerre

9 LIPCA: UNIA - WYBRZEŻE 53:37

6. Patryk Rolnicki (1,722) - 15. Dominik Kossakowski (1,489) Podstawowy junior Unii Patryk Rolnicki pokazał się w tym sezonie z dobrej strony. W Gdańsku zdobył 3 pkt (2,1), a w Tarnowie dość mocno dał się we znaki Wybrzeżu zapisując na swoim koncie aż 6 pkt i bonus (3,2*,1). Ostatnio spuścił z tonu, ale na swoim torze na pewno będzie groźny.

Natomiast w niedzielę zdecydowanym faworytem w wyścigu młodzieżowym będzie Dominik Kossakowski. Najlepszy junior gdańskiej drużyny przede wszystkim zdobywa punkty na swoim torze. Przy dobrym spasowaniu się z torem i szybkich wyjściach spod taśmy, może pokusić się o urwanie jakichś punktów także seniorem Unii. W juniorskiej parze partnerować mu będzie ktoś z dwójki Marcin Turowski - Aureliusz Bieliński, zaś Unia pod nieobecność leczącego uraz Michała Nowińskiego wystawi Kacpra Koniecznego. Kto wie, być może punkty zdobyte w walce pomiędzy drugimi juniorami, okażą się kluczowe w dwumeczu, bo i takiej opcji nie można wykluczyć.
Nasz typ: Kossakowski

Oczywiście nawet jeśli nasze typy się sprawdzą, nie musi to oznaczać zwycięstwa gdańszczan, gdyż różnice w zdobyczach punktowych mogą mieć różny zakres. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że Wybrzeże wypracuje w niedzielę jak największą przewagę przed rewanżem w Tarnowie, który jest zaplanowany na 17 września.

Przypomnijmy, że gdański klub prowadzi przedsprzedaż biletów na pierwszą odsłonę rywalizacji o PGE Ekstraligę. Można je nabyć przez internet na stronie bilety.wybrzezegdansk.pl, na stacji paliw MOYA przy ul. Śnieżnej 1 oraz do soboty w biurze klubu w godz. 9:30 - 16:30. Tego dnia sprzedaż prowadzona będzie również w kasie przy Bramie Maratońskiej w godzinach 16-19. W niedzielę pierwsza kasa biletowa będzie czynna od 10:30, natomiast pozostałe siedem od godziny 12:30. Bilety normalne kosztują 25, zaś ulgowe 15 zł. To cena w przedsprzedaży. W dniu meczu będą one o 5 zł wyższe.

Playoff

Półfinały

Grupa Azoty Unia Tarnów 94
Orzeł Łódź 86
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 98
Lokomotiv Daugavpils 82

Finał

Grupa Azoty Unia Tarnów 32
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 40

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie (67) ponad 10 zablokowanych

 • jedziemy z nimi Wybrzeże, potrzeba min. 52:38 zeby myslec o awansie (2)

  • 48 2

  • AAAAAAAA.

   A masz wątpliwości ,że będzie inaczej.??? Ja tylko na taki właśnie wynik liczę ,jak i mój WNUCZEK.!!!! Do zobaczenia na meczu.!!!!!

   • 10 3

  • Marzyciel

   • 3 3

 • Aureliusz daj spokój już.... (1)

  • 18 10

  • Jest ryzyko, że będzie trochę mokro...Nie wiadomo czy pojedzie Rudy i Dominik...

   • 3 8

 • Wszyscy na stadion !

  GKS!!!

  • 44 0

 • Zadecyduje forma Batcha i juniorów

  • 25 4

 • Do boju Gdansk !

  Bedzie doping na trybunach i bedzie wspaniala wygrana Gdanska !

  • 39 0

 • tylko gks

  • 21 0

 • to jest tak jak awansują i tak spadną . Tak było

  • 2 29

 • (1)

  Wszyscy na mecz! Nawet bolo ma byc

  • 27 0

  • I nawet bolo dal plusa

   • 4 0

 • Mecz na szczycie

  Tylko nie zapomnijcie że w meczu w Gdańsku Tarnów był bardzo blisko wygranej jedynie pogoda przeszkodziła

  • 6 16

 • Unia wygra w Gdańsku i po finale (2)

  Nie mamy juniorki i to się zemści

  • 10 28

  • a oni mają?

   Rolnicki od pewnego czasu jedzie piach, Konieczny nawet nie wspominam

   • 6 3

  • TY

   byles kiedys na zawodach

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1 czerwca 2023, godz. 18:00
93% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
0% REMIS
7% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Grzegorz Szlachcikowski 6 15 83.3%
2. Henryk Kiszka 6 14 66.7%
3. Marcin Gerlak 6 13 66.7%
4. Mariusz Kamiński 6 13 66.7%
5. Arkadiusz Kunowski 6 13 66.7%

Tabela

1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra 6 6 0 0 309:231 12
2 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 5 3 0 2 207:187 6
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5 3 0 2 228:232 6
4 Trans MF Landshut Devils 7 3 0 4 266:274 6
5 InvestHousePlus PSŻ Poznań 7 3 0 4 306:323 6
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 3 0 4 284:303 6
7 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 6 2 0 4 173:186 4
8 ROW Rybnik 6 2 0 4 297:331 4
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Wyniki 7 kolejki

 • ebebe PSŻ Poznań - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 49:41
 • Trans MF Landshut Devils - ROW Rybnik 50:40
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Enea Falubaz Zielona Góra 35:55
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz (przełożony na 01.07)
 • Zaległy mecz 5. kolejki
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Zdunek Wybrzeże Gdańsk (czwartek, godz. 18)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

28 maja 2023, godz. 14:00
24% ebebe PSŻ Poznań
0% REMIS
76% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
98% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
2% Landshut Devils

Relacje LIVE

Najczęściej czytane