Wiadomości

Żużlowcy Zdunek Wybrzeże Gdańsk w DMPJ. Mirosław Berliński: Walczymy o medal

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Gdańscy juniorzy w środę w Toruniu rozpoczną drogę do finału DMPJ. Na zdjęciu Karol Żupiński (z lewej) i Alan Szczotka (z prawej).
Gdańscy juniorzy w środę w Toruniu rozpoczną drogę do finału DMPJ. Na zdjęciu Karol Żupiński (z lewej) i Alan Szczotka (z prawej). fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Żużlowcy Zdunek Wybrzeże Gdańsk rozpoczynają rywalizację w drużynowych mistrzostwach Polski juniorów. Pierwsze dwie z czterech rund, stanowiących eliminacje do finału pojadą ,19 sierpnia w Toruniu i 20 sierpnia w Grudziądzu. - Naszym podstawowym celem jest awans do finału, a tam chcielibyśmy oczywiście powalczyć o medal - mówi trener Mirosław Berliński. Gdańszczanie starają się ponadto o przełożenie meczu z Apatorem Toruń a 19 sierpnia będą gospodarzami dwóch rund mistrzostw Polski w miniżużlu. Zagraniczni żużlowcy Wybrzeża znów dobrze prezentują się w Szwecji.Drużynowe mistrzostwa Polski juniorów - walka o medal celem WybrzeżaPoczątkowo rozważano wariant, w którym "pandemiczny" sezon żużlowy będzie musiał obejść się bez drużynowych mistrzostw Polski juniorów. Ostatecznie rozgrywki wystartują w okrojonym składzie i formie, bez drugoligowców. 16 drużyn zostało podzielonych na 4 grupy.

W każdej z nich odbędą się cztery czwórmecze, po jednym na torze każdego z zespołów. W każdym czwórmeczu drużyny będą mogły zdobyć w zależności od zajętego miejsca: 3,2,1 lub 0 pkt. Oprócz punktów meczowych liczyć się będą małe punkty, czyli suma zdobyczy poszczególnych zawodników. W przypadku takiej samej liczby małych punktów w danych zawodach, drużyny zajmują jedno miejsca a duże punkty dzielone są po równo.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk na półmetku eWinner 1. Ligi Żużlowej. Oceniamy żużlowcówZwycięzcy grup uzyskają awans do finału, który zostanie przeprowadzony 24 września. Jego miejsce nie zostało jeszcze wyznaczone. Tytuły bronił będzie Falubaz Zielona Góra.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk, którego barwy w tych rozgrywkach reprezentować będą: Karol Żupiński, Alan Szczotka, Piotr GryszpińskiAmadeusz Szulist, trafiło do grupy D z Polonią Bydgoszcz, GKM Grudziądz i Apatorem Toruń. Pierwsze zawody odbędą się w środę 19 sierpnia o godz. 16:30 na Moto Arenie w Toruniu. W czwartek 20 sierpnia kolejna runda odbędzie się w Grudziądzu, 2 września w Gdańsku a 3 września w Bydgoszczy.

- Naszym podstawowym celem jest awans do finału, a tam chcielibyśmy oczywiście powalczyć o medal. Ten sezon jest specyficzny, a zawodów młodzieżowych wyjątkowo mało dlatego zależy nam na każdej okazji do jazdy, a awans gwarantuje dodatkowy turniej. Każdy z moich podopiecznych do zawodów musi podejść troszkę inaczej. Karol i Alan mają już za sobą sporo jazdy w tym roku, Piotrek w niedzielę jechał po raz pierwszy w czwórkę spod taśmy, a Amadeusz zadebiutuje w zawodach młodzieżowych. Jedziemy na spokojnie, ale wierzę w potencjał naszej młodzieży - mówi nam trener Zdunek Wybrzeża Mirosław Berliński.

Brąz żużlowców Wybrzeża w MDMPSzkoleniowiec Wybrzeża był członkiem jedynej drużyny w historii gdańskiego żużla, która cieszyła się ze złota w tych rozgrywkach. Miało to miejsce w 1983 roku a więc, gdy żadnego z jego obecnych podopiecznych nie było jeszcze na świecie. Ostatni krążek w DMPJ gdańszczanie zdobyli w 2015 roku. Drużyna prowadzona przez trenera Grzegorza Dzikowskiego sięgnęła po brąz. Wówczas rozgrywki te tytułowano jeszcze jako młodzieżowe drużynowe mistrzostwa Polski.

Medale gdańskich żużlowców w DMPJ (wcześniej młodzieżowych drużynowych mistrzostwach Polski):
Złoto
 • 1983 Dariusz Stenka, Mirosław Berliński, Piotr Żyto, Krzysztof Fedeczko, Roman Fedeczko

Srebro

Brąz


Mistrzostwa Polski na minitorze


W środę 19 sierpnia na gdańskim minitorze odbędzie się 3. oraz 4. runda Indywidualnych Mistrzostw Polski w klasie 85-125 cc. Na liście startowej jest dwóch zawodników Wybrzeża. Zawody ze względów sanitarnych są zamknięte dla publiczności.

W tym sezonie ze względu na dużą liczbę zgłoszeń i chęć umożliwienia większej liczbie zawodników startu i rywalizacji z rówieśnikami, Indywidualne Mistrzostwa Polski rozgrywane są w dwóch grupach, które dzielone są przy okazji każdych kolejnych zawodów. Tym razem zgłosiło się 25 zawodników z 10 klubów.

Wśród zgłoszonych są Antoni Kawczyński, który w pierwszych zawodach zajął 4. miejsce oraz Kacper Król, dla którego będzie to pierwsza okazja do rywalizacji. Ponadto przy okazji zawodów zorganizowany zostanie egzamin na licencję miniżużlową, do którego przystąpią również nasi zawodnicy.

Kawczyńskiemu przyjrzymy się bliżej 25 sierpnia. Tego dnia młody żużlowiec będzie bohaterem naszego cyklu Sport Talent. będzie

Zdunek Wybrzeże chce przełożyć mecz z Apatorem ToruńGdański klub zwrócił się do Głównej Komisji Sportu Żużlowego z prośbą o przełożenie zaplanowanego na 28 sierpnia meczu Zdunek Wybrzeże Gdańsk - eWinner Apator Toruń. Początek spotkania wyznaczono na godz. 16 aby dopasować się do telewizyjnej ramówki. Gdańszczanie w obawie o niską frekwencję na trybunach poprosili o inny termin.

- Jako gdańszczanie wiemy doskonale w jakich godzinach pracuje większość naszych kibiców. Ponadto piątkowe popołudnia często powodują duże korki w Gdańsku. Jesteśmy gotowi na to, by jechać z eWinner Apatorem, jednak niech to się stanie w późniejszej godzinie lub innego dnia, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć mecz na żywo - wyjaśnił Tadeusz Zdunek, prezes Wybrzeża.
Według nieoficjalnych informacji, GKSŻ najprawdopodobniej przychyli się do prośby gdańszczan a nowym terminem meczu ma być czwartek 27 sierpnia.

Żużlowcy Wybrzeża ponownie na szwedzkich torachKolejne mecze w Bauhaus-Ligan zaliczyli zagraniczni zawodnicy Wybrzeża.. Na torach szwedzkiej ekstraligi po raz kolejny klasę potwierdził Rasmus Jensen, który zdobył 15 pkt w sześciu startach dla Rosspigarny Hallstavik. Niestety jego zespół przegrał 40:50 z Lejonen Gislaved, w którym prym wiedli Nicolai Klindt, Rohan Tungate oraz Robert Lambert.

Dobrze spisali się także Peter KildemandJacob Thorssell. Duńczyk zdobył 12 pkt w sześciu startach dla Piraterny Motala, ale i jego zespół doznał porażki - 42:48 z Masarną Avesta. Szwed natomiast skończył mecz z dorobkiem 11 pkt i bonusa w pięciu wyścigach a jego Dackarna Malilla pokonała Indianernę Kumla 48:42. Dwucyfrowej zdobyczy nadal nie może się doczekać natomiast Mikkel Bech. Znajdujący się poza składem Wybrzeża kapitan zdobył dorzucił 6 pkt i bonus do zwycięstwa Vastervik nad Vetlandą 51:39.

Kolejne mecze w Szwecji już w czwartek. Jensen i Bech rywalizować będą bezpośrednio gdy zmierzą się w meczu Rospiggarna Hallstavik - Vastervik Speedway. Kildemand pojedzie z Piraterną na mecz do Vetlandy a Thorssel z Dackarną do Avesty.

Wyścigi z udziałem Rasmusa Jensena
1. Jensen, Lambert, Hansen, Thoernblom 2:4
4. Gała, Jensen, Tungate, Hansen 4:2 (14:10)
7. Jensen, Klindt, Henriksson, Hansen 3:3 (22:20)
10. Klindt, Jensen, Huckenbeck, Thoernblom 3:3 (33:27)
12. Gała, Jensen, Lahti, Henriksson 3:3 (41:31)
15. Jensen, Lambert, Klindt, Lahti 3:3 (50:40)

Wyścigi z udziałem Petera Kildemanda:
1. Lindbaeck, Hansen, Kildemand, Bergstroem 1:5
6. Kildemand, Nilsson, Hellstroem-Baengs, Jensen 3:3 (16:20)
8. Kildemand, Berge, Pawlicki, Bergstroem 3:3 (22:26)
11. Kildemand, Hellstroem-Baengs, Seifert-Salk, Berge 4:2 (32:34)
14. Ellis, Pawlicki, Kildemand, Hansen 1:5 (39:45)
15. Davidsson, Lindbaeck, Kildemand, Nilsson 4:2 (43:47)

Wyścigi z udziałem Jacoba Thorssella:
2. Lindgren, Thorssell, Andersson, Kling 2:4 (4:8)
4. Jeppesen, Aspgren, Thorssell, Kling 1:5 (7:17)
9. Thorssell, Fricke, Grahan, Kling 3:3 (26:28)
12. Thorssell, Jeppesen, Fricke, Johansson 3:3 (39:33)
14. Andersen, Thorssell, Jeppesen, Lindgren 5:1 (45:39)

Wyścigi z udziałem Mikkela Becha:
3. Woentin, Lyager, Bech, Karlsson 1:5 (11:7)
5. Hjelmland, Karlsson, Bech, Kurtz 3:3 (18:12)
7. Palovaara, Karlsson, Haertel, Bech 2:4 (24:18)
10. Sundstroem, Palovaara, Bech, Hjelmland 4:2 (34:26)
13. Bech, Masters, Woentin, Lyager 5:1 (45:33)


Typowanie wyników

mecz ligowy
22.08.2020 godz.16:30
wartość: 3 punkty
Arged Malesa TŻ Ostrovia
58:31
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

1

25%

56 typowań

x

1%

2 typowania

2

74%

162 typowania

Opinie (34) 1 zablokowana

 • (4)

  Dlaczego mecz z piernikami nie może być w sobotę albo niedzielę? Ja np tego dnia pracuje od14do22 lepiej w weekend zrobic mecz np w sobotę o19 więcej wtedy kibiców przyjdzie

  • 7 7

  • telewizja chce wszystko transmitowac, a bylyby kolizje terminow (2)

   • 6 0

   • (1)

    Co mnie telewizja obchodzi !!!! Mecz maja przesunąć !!!!

    • 1 1

    • Janusz

     • 0 0

  • Niestety w piątek i sobotę jest GP o 19 i o tej godz. meczy z reguły nie ma bo GP priorytet

   • 4 0

 • To będą play offy... (3)

  Ja w tej chwili - to nie wiem , czy warto się jeszcze ekscytować szansami drużyny - czy tylko pooglądać mecz dla odrębnej przyjemności. Zapadły wiążące decyzje , co do dalszego kształtu rozgrywek ?

  • 4 4

  • Play off będą jak na stadiony będzie można już wpuszczać 100% kibiców. A na to się nie zapowiada. Myślę że dużo zależy od szkół. Jeśli nie będzie problemów i szkoły zostaną otwarte przez dłużej niż 3 tygodnie to jaki byłby sens nadal ograniczać ilość kibiców na stadionach. W szkole dystans społeczny jest mniejszy niż na meczach.

   • 4 0

  • Będą... (1)

   W nSport+ niemal na każdym meczu 1-ligi komentatorzy wciąż mówią o Play-Off... tzn. kalkulują, czy dana drużyna ma szanse czy też nie załapać się do play-off... - Czyżby nie wiedzieli o czym mówią? nie znali przepisu o obostrzeniach i robili z siebie wariata?
   Ps. NIE! - myślę, że dokładnie wiedzą o czym mówią, bo (jako TV mająca wyłączność) mają lepsze dojścia do Centrali... a "Nasz" Autor artykułu nie może po prostu napisać o tym oficjalnie.. a Oni w nSport+, już sobie na to pozwalają.

   • 1 1

   • Obyś miał rację

    • 0 0

 • gks wybrzeże (2)

  Jazda w środku tygodnia ok ale niech te mecze rozgrywane są w godzinach wieczornych a nie południowych.
  Mecz z Ostrowem o 14, patelnia jak ch.. i lampy nad torem włączone. Pytam po co?Chyba tylko po to w by w tej zadymie z toru było lepiej widać.

  • 11 2

  • Taki jest nakaz z telewizji... A po co? Nie wiem....

   • 6 0

  • Lampy człowieku i tak są za słabe

   Wymóg telewizji i jakość HD poczytaj doucz się oświetlenie musi byc

   • 1 2

 • Dzisiaj w Szwecji. (3)

  Mikkel Bech - 1,1,d,1 -3 pk. Przykre ale nasz kapitan w tym sezonie jest po prostu slaby .

  • 9 1

  • (2)

   Może jak będzie normalny przyszły sezon z treningami, sparingami itp. będzie lepiej. Oby go zostawili u nas na przyszły sezon bo myślę że by się odbudował.

   • 2 7

   • (1)

    Kolejny do odbudowania? Mam nadzieję, że Becha już u nas nie będzie.

    • 3 3

    • Wszyscy którzy mieli się u nas odbudować byli nowymi nabytkami w naszej drużynie. Za to Mikkel jeździ u nas juz parę sezonów i pokazał na co go stać. Jeśli będziemy mieli dobry podstawowy skład to Becha też można zostawić

     • 2 2

 • Juniorów nie ma.... (2)

  Ostatni wychowanek który na krajowych torach coś znaczy to Olszak

  • 8 11

  • (1)

   Gadasz głupoty. Pieszczek zdobył brąz w IMŚJ. Olszewski był czwarty po biegu dodatkowym w którym pokonał go Tony Rickardson. Pewnie nie masz o tym pojęcia. A w lidze Pieszczek też był dobry.

   • 3 4

   • Srebro

    Krycha zdobył srebro .

    • 7 2

 • Maciej Uszaruk już zakończył karierę? (2)

  • 6 1

  • A kiedykolwiek zaczął? (1)

   • 10 0

   • jest poza czwórką, którzy są lepsi od niego

    • 1 0

 • Jan Kołacki nie Janusz

  Jan Kołacki nie Janusz...

  • 6 0

 • Grupa śmierci (2)

  Grupa śmierci to to nie jest. Bydgoszcz poza Orwatem nie ma nikogo, Toruń ma dwóch do jazdy , w Grudziądzu nawet Turowski w tym roku cień zawodnika. Awans realny o ile chłopaki dadzą maxa.

  • 5 0

  • Nawet Turowski hehehe (1)

   A kiedy to on cokolwiek jezdzil...

   • 2 0

   • Turowski

    Rok temu miał przebłyski, średnia w lidze równe 1,00 a w tym zamiast iść w górę to średnia 0,67 dotychczas

    • 2 0

 • (1)

  Coś mało mamy tych juniorów. Do tego tylko dwóch wychowanków. Jeszcze trochę i będzie jak u Skrzydlewskiego w Łodzi gdzie w ogóle się nie szkoli.

  • 4 1

  • Staszewski ma być jak zda licencję

   • 1 0

 • Rasmus Jensen 15 pkt :o

  • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 16 27 62.5%
2. Sławek Surkont 16 26 62.5%
3. Marek Lamczyk 16 26 56.3%
4. Zdzisław Werner 16 25 50%
5. Radosław Dymkowski 16 24 62.5%

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów
 • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
 • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
 • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
 • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Playoff

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
80
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
75
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
79
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2
100

Terminarz

11.09 (sob) godz.16:00 Cellfast Wilki Krosno 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.09 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
15.08 (nd) godz.16:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 49:41 Unia Tarnów LIVE!
31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik 54:36 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane