• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w osłabieniu. Czy można ukarać Rosję, a nie sportowców?

Sebastian Zwiewka
27 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Tadeusz Zdunek przyznaje, że brak Rosjanina Wiktora Kułakowa to duży problem dla Wybrzeża Gdańsk, ale nie tylko z tego powodu jest za tym, by odebrać Rosji wszystkie imprezy, ale oszczędzić od sankcji sportowców z tego kraju. Tadeusz Zdunek przyznaje, że brak Rosjanina Wiktora Kułakowa to duży problem dla Wybrzeża Gdańsk, ale nie tylko z tego powodu jest za tym, by odebrać Rosji wszystkie imprezy, ale oszczędzić od sankcji sportowców z tego kraju.

- To nie sportowcy są winni całej sytuacji. Absolutnie nie zgadzam się, aby ich karać. Natomiast jestem za tym, aby w Rosji nie organizować żadnych imprez sportowych - mówi nam Tadeusz Zdunek, prezes i sponsor tytularny drużyny żużlowej Wybrzeża Gdańsk. W poniedziałek, 28 lutego rozpocznie ona zgrupowanie kondycyjne w Cetniewie osłabiona. Rosjanin Wiktor Kułakow wciąż nie otrzymał wizy wjazdowej do Polski, a posiadający polskie obywatelstwo - Wiktor Trofimow jest zaangażowany w pomoc rodzinie na Ukrainie, gdzie się wychował.Polska nie zagra z Rosją w baraży o mundial. Kto podjął decyzję i co może zrobić FIFA?Co zrobić ze sportowcami z Rosji, którzy występują w zagranicznych klubach, w tym polskich?

Sebastian Zwiewka: Sankcje na Rosję za agresję na Ukrainę także w sporcie stają się faktem. Jak się pan na to zapatruje?

Tadeusz Zdunek: To nie sportowcy są winni całej sytuacji. Absolutnie nie zgadzam się, aby ich karać. Kariera sportowca trwa krótko i zabieranie im pracy nie ma sensu. Natomiast jestem za tym, aby w Rosji nie organizować żadnych imprez sportowych. Czy to meczów piłkarskich pod auspicjami FIFA i UEFA, czy żużlowego Grand Prix. Taką współpracą dawałoby się świadectwo, że tam wszystko jest w porządku, a przecież Rosja dokonała inwazji.

Gdyby Rosjanie zostali całkowicie usunięci ze sportu, czy Wiktor Kułakow mógłby startować w Zdunek Wybrzeżu Gdańsk w 2022 roku?.

Próbowalibyśmy pomóc zawodnikowi, choć tak naprawdę trudno powiedzieć, w jaki sposób, i w jakim stopniu moglibyśmy to zrobić. Jeszcze raz powtórzę, nie powinni cierpieć sportowcy, a ci którzy zarabiają największe pieniądze na organizacji Ligi Mistrzów czy Grand Prix. Takie imprezy mają ogromną wartość, jeśli chodzi o reklamę czy to dla miast czy organizacji zaangażowanych w te przedsięwzięcia.

Wiktor Kułakow starał się o polskie obywatelstwo. Przeczytaj, dlaczego mu się nie udałoGdyby nie było Kułakowa w Zdunek Wybrzeżu Gdańsk, Siergieja Łogaczowa w ROW Rybnik to układ sił w eWinner 1. Liga się zmieni? Jest jeszcze Roman Lachbaum z Abramczyk Polonii Bydgoszcz, ale jego zastąpić może Oleg Michaiłow

Brak Wiktora Kułakowa z całą pewnością byłby dla nas dużym osłabieniem. To bezdyskusyjnie lider drużyny. Naszym celem w tym sezonie będzie wygrać najbliższy mecz i sprawić, żeby nasza jazda podobała się kibicom, przyciągała ich na stadion i wzbudzała dobre emocje.

Przeczytaj, co mówią o wojnie ukraińscy sportowcy, którzy grają w Trójmieście

Przeczytaj, jak Wiktor Kułakow próbował zdobyć wizę do PolskiWiktor Kułakow może liczyć na pomoc klubu odnośnie polskiego obywatelstwa, jeśli Rosjanie zostaną wyrzuceni ze sportu?

Jeśli tylko będziemy w stanie, pomożemy Wiktorowi w kwestii uzyskania polskiego obywatelstwa. To jest trudny proces. W przeszłości były podobne próby z Renatem Gafurowem, który jeździł u nas przez wiele lat i nie udało się tego doprowadzić do końca. Sytuacji nie ułatwił fakt, że Renat jest Tatarem i jako wyznanie wpisał muzułmańskie, na co swego czasu podchodzono w urzędach z pewnym uprzedzeniem. To nie są takie przypadki jak Wiktora Trofimowa, który otrzymał polskie obywatelstwo, bo jego przodkowie pochodzili z naszego kraju.


Przeczytaj komentarz trenera Lechii Gdańsk do sytuacji na Ukrainie oraz sankcjach wobec sportowców Rosji

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Filippo Xyz 16 35 81.3%
2. Baltyk Gdynia 16 34 81.3%
3. Adam Markuszewski 16 34 81.3%
4. Krzysztof Walaszek 16 34 75%
5. Janusz Ciopcinski 16 33 75%

Tabela końcowa

1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 .
2 .
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
5 Trans MF Landshut Devils
6 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łóź
8 InvestHousePlus PSŻ
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Playoff

Półfinały

Enea Falubaz Zielona Góra 102
Arged Malesa Ostrów Wlkp. 77
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 87
ROW Rybnik 93

Finał

Enea Falubaz Zielona Góra
ROW Rybnik

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane