Rafał Sumowski
14 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Rasmus Jensen potwierdził wysoką formę i awansował do eliminacji cyklu Grand Prix oraz SEC. Rasmus Jensen potwierdził wysoką formę i awansował do eliminacji cyklu Grand Prix oraz SEC.

Rasmus Jensen zajął trzecie miejsce w duńskich kwalifikacjach i awansował do eliminacji żużlowego Grand Prix oraz mistrzostw Europy SEC. Duńczyk znalazł się oczywiście w składzie Zdunek Wybrzeże Gdańsk na sobotni mecz wyjazdowy ze Startem Gniezno. Miejsce w nim stracił za to Michał Gruchalski, którego w awizowanym zestawieniu zastąpił Lukas Fienhage. To pierwsza roszada personalna jakiej w tym sezonie dokonał menedżer Eryk Jóźwiak. W czwartek żużlowcy mieli rozegrać sparing w Grudziądzu, ale ze względu na opady deszczu, został odwołany.

Aktualizacja, godz. 21:30
Czwartkowy sparing w Grudziądzu pomiędzy GKM a Zdunek Wybrzeże został odwołany ze względu na opady deszczu. Niewykluczone, że z tego samego powodu przełożone zostanie także sobotnie spotkanie eWinner 1. Ligi Żużlowej w Gnieźnie, gdyż prognozy nie są optymistyczne.

Dobrw wieści przyszły za to z Danii, gdzie znakomicie spisał się Rasmus Jensen. W krajowych kwalifikacjach do eliminacji cyklu Grand Prix 2022 oraz mistrzostw Europy SEC 2021, żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk zajął 3. miejsce. Rasmus zdobył 12 pkt i zaliczył trzy biegowe zwycięstwa. W starciu dodatkowym o drugie miejsce przegrał ze swoim serdecznym przyjacielem Nicolaiem Klindtem. Sensacyjnym zwycięzcą zawodów w Esbjergu z dorobkiem 13 pkt został Patrick Hansen.

Rasmus Jensen - wywiad

Awans uzyskało czterech najlepszych żużlowców a jedno miejsce na swoją nominację zostawiła federacja. Przypadło ono Mikkelowi Michelsenowi, który wygrał wyścig o piąte miejsce. Z powodu kontuzji nie mogli wystartować Niels Kristian IversenAnders Thomsen w czołówce nie znalazł się Kenneth Bjerre. Fatalnie wypadł Frederik Jakobsen, który zajął dopiero 15. miejsce z dorobkiem 2 pkt. Jensen pokonał zawodnika Startu w bezpośrednim pojedynku, co jest kolejnym dobrym prognostykiem przed sobotnim meczem w Gnieźnie.

Indywidualne mistrzostwa Europy na żużlu 2021 również w Gdańsku. Turniej 3 lipca

Przypomnijmy, że jedna z tegorocznych rund finałowych Speedway European Championship odbędzie się 3 lipca w Gdańsku. Wcześniej żużlowcy powalczą o miejsca w cyklu podczas rund kwalifikacyjnych, które zostaną rozegrane 1 oraz 8 maja w czeskim Pilznie, węgierskim Debreczynie, niemieckim Pocking oraz ukraińskim Równem.

Finał eliminacji odbędzie się 22 maja w czeskich Pardubicach. Oprócz Jensena w eliminacjach pojadą Jakub JamrógKrystian Pieszczek, którzy otrzymali nominacje za kolejno: 2. i 4. miejsca w finale Złotego Kasku 2019 roku. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku eliminacje cyklu nie odbyły się z uwagi na pandemię.

Natomiast eliminacje do Grand Prix 2022 odbędą się 24 maja w Abensbergu oraz 29 maja w Glasgow, Gorican i Lamothe-Landerron. Ich czołowi zawodnicy 5 czerwca pojadą w GP Challenge w Żarnowicy. Tam trzech najlepszych uzyska awans do Grand Prix 2022.

Wyścigi z udziałem Jensena:
2. P.Hansen, Birkemose, Jensen, Breum (t)
5. Jensen, M.Hansen, Bach, Andersen
10. Jensen, Klindt, Kildemand, Jakobsen
15. Jensen, Michelsen, Joergensen, K.Hansen
20. Lyager, Jensen, Bjerre, Seifert-Salk
Bieg o 2. miejsce. Klindt, Jensen

Michał Gruchalski (z lewej) stracił miejsce w składzie Wybrzeża na rzecz Lukasa Fienhage (z prawej), który czeka na debiut w gdańskich barwach. Michał Gruchalski (z lewej) stracił miejsce w składzie Wybrzeża na rzecz Lukasa Fienhage (z prawej), który czeka na debiut w gdańskich barwach.
Lukas Fienhage zastąpił Michała Gruchalskiego w składzie żużlowców Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Menedżer Eryk Jóźwiak w awizowanym zestawieniu na sobotni mecz wyjazdowy w Gnieźnie dokonał pierwszej roszady personalnej w tym sezonie.

Zdunek Wybrzeże. Eryk Jóźwiak: Młodzież? Totalna "klapa", musimy pracować

Gruchalski w poprzednich dwóch spotkaniach był wystawiony na pozycji zawodnika do lat 24. Wystartował łącznie w sześciu wyścigach, w których zdobył 5 pkt i bonus. Wychowanek częstochowskiego Włókniarza mimo niezłych wyjść spod taśmy, miał ogromne problemy z utrzymywaniem pozycji na dystansie. Już w zremisowanym meczu z ROW Rybnik Jóźwiak dwukrotnie zmienił go rezerwowym Aleksandrem Kajbuszewem.

Awizowane składy na sobotni mecz w Gnieźnie
WYBRZEŻE: 1. Krystian Pieszczek, 2. Rasmus Jensen, 3. Jakub Jamróg, 4. Lukas Fienhage, 5. Wiktor Kułakow, 6. Alan Szczotka, 7. Piotr Gryszpiński, 8. rezerwowy do lat 23

START: 9. Mirosław Jabłoński, 10. Frederik Jakobsen, 11. Timo Lahti, 12. Peter Kildemand, 13. Oskar Fajfer, 14. zawodnik młodzieżowy, 15. Marcel Studziński, 16. rezerwowy do lat 23

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ROW Rybnik 45:45. Relacja, foto, możliwość wystawienia ocen żużlowcom i menedżerowi

W Gnieźnie jako zawodnik U-24 z numerem 4 wystartować ma Fienhege, który wciąż czeka na debiut w gdańskich barwach. Niemiec, który jest indywidualnym mistrzem świata na długim torze, w meczowej kadrze był już podczas inauguracji w Tarnowie, ale tylko jako rezerwowy i nie doczekał się startu.

Wiadomo, że pod numerem 8 w sobotę wystartuje Gruchalski lub Kajbuszew, gdyż do Wielkiej Brytanii udał się na razie Drew Kemp. Oczywiście w składzie przed meczem można dokonać dwóch korekt, tym bardziej, że w czwartek o godz. 16 gdańszczan czeka wyjazdowy trening punktowany z GKM Grudziądz. Odbędzie się on z myślą o młodszych zawodnikach oraz Krystianie Pieszczku, który słabo spisał się przeciwko ROW. We własnym zakresie we Wrocławiu i Toruniu trenują Jakub JamrógWiktor Kułakow.

Krystian Pieszczek o meczu żużlowców Zdunek Wybrzeża Gdańsk: Sędzia wypaczył wynik

8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 36:54 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.