stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Żeglarski Puchar Trójmiasta (4 opinie)

  • piątek - niedziela, 29 - 31 maja 2015
  • Gdańsk Sopot Gdynia
  • wstęp wolny

Trzecia edycja regatowych zmagań o Żeglarski Puchar Trójmiasta zostanie w tym roku wzbogacona przez obecność jednostek 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP. Wojskowe jachty szkoleniowe będą reprezentowały miasta województwa pomorskiego. Regaty, których gospodarzami są Gdynia, Sopot i Gdańsk odbędą się w dniach od 29 do 31 maja 2015.

Znany jest już plan wydarzeń przewidzianych w ramach Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2015. Zgodnie z ideą przyświecającą regatom od samego początku co roku zmienia się kolejność odwiedzanych miast. W tym sezonie zmagania zainaugurowane zostaną w Gdyni, drugiego dnia uczestnicy odwiedzą Sopot, a uroczysty finał regat odbędzie się w Gdańsku. Załogi jachtów zmierzą się w walce o Puchar w ostatni weekend maja (29-31.05.2015).

JACHTY

Partnerem tegorocznej edycji została gdyńska 3. Flotylla Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego. W regatach wezmą udział wojskowe jachty szkoleniowe, a kapitanami poszczególnych jednostek będą marynarze. Udział żeglarzy w marynarskich mundurach w regatach, stanowi świetną okazję dla sprawdzenia ich umiejętności żeglarskich oraz podkreśla ważną rolę Marynarki Wojennej w budowaniu tożsamości regionu. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż morski rodzaj sił zbrojnych nie pierwszy już raz bierze udział w inicjatywach o charakterze cywilnym związanych z morzem.
Trasa regat
Wyścigi rozgrywane będą na wodach Zatoki Gdańskiej na akwenie Miast: Gdyni, Sopotu i Gdańska.


30.05.2015

11:00 - start do pierwszego wyścigu - Marina Gdynia
Długi wyścig do Sopotu
Dwa krótkie wyścigi na wysokości molo w Sopocie
Meta - Marina Sopot

31.05.2015

10:00 start do pierwszego wyścigu - Marina Sopot

Jeden krótki wyścig na wysokości molo w Sopocie

Długi wyścig do Gdańska
Meta - rejon główek Portu Gdańsk


Otwierające sezon na wodach Bałtyku regaty to doskonała okazja do prezentacji bandery na jachtach Marynarki Wojennej, a także do spotkania z mieszkańcami Trójmiasta. Załogi jachtów Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie uczestniczyły w zmaganiach żeglarskich rywalizując z cywilnymi jednostkami. Dla nas marynarzy to zaszczyt i przyjemność, że możemy uczestniczyć w wydarzeniach mających na celu promocję sportu i walorów naturalnych morskiego regionu - mówi rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch.

W Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, oprócz jednostek Marynarki Wojennej, tradycyjnie już wezmą udział załogi profesjonalne i amatorskie. Regaty rozegrane zostaną w klasach: KWR, ORC oraz Open (kategorie jachtów: do 7 metrów, od 7 do 9 metrów i powyżej 9 metrów). Przewidziane jest również przyznanie nagrody w klasyfikacji generalnej.

Wydarzenie organizowane od 2013 roku przez Pomorski Związek Żeglarski na stałe wpisało się już w kalendarz najważniejszych, pomorskich wydarzeń rekreacyjno-sportowych. W minionych edycjach łącznie wzięło udział ponad 750 żeglarzy. W tym roku regaty zostały również docenione przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną - znalazły się w pierwszej trójce plebiscytu na "Produkt Turystyczny Województwa Pomorskiego 2014" oraz zakwalifikowały się grupy imprez nominowanych do nagrody "Kryształowy Żagiel" w kategorii Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku 2014.

Podczas wieczornej imprezy, która odbędzie się w sobotę w sopockiej marinie, rozstrzygnięty zostanie nasz konkurs na najfajniejszą załogę 2015. Rok temu załogi walczyły o 10-litrową beczkę rumu w zawodach sprawnościowych, które odbyły się na lądzie, w Górkach Zachodnich. Tym razem
zapraszamy żeglarzy do zabawy jeszcze na wodzie, na pokładzie swoich jednostek. Po minięciu linii mety ostatniego sobotniego wyścigu, każda załoga będzie miała krótką sesję zdjęciową, wykonaną z pontonu.

Zachęcamy załogi do przyjęcia ciekawej pozy czy wystąpienia w marynistycznych strojach. Liczy się humor i dobra zabawa. Zdjęcia będziemy mogli oglądać na dużym ekranie podczas wieczornej imprezy. Wybierzemy wspólnie zwycięzców, którym przypadnie beczka pełna rumu.


29 maja po zakończenu oficjalnych uroczystości, Jachtfilm zaprasza na pokaz filmu w ramach Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

Kazimierz "Kuba" Jaworski, wybitny polski żeglarz regatowy i konstruktor jachtowy. Współprojektant legendarnego jachtu Polonez, i konstruktor jachtu Spaniel, na którym w 1976 roku w regatach OSTAR zajmuje w klasyfikacji generalnej 4 miejsce. Wyprzedza go m.in. Eric Tabarly na swoim Pen Duicku IV. Uniesiony sukcesem Spaniela, przygotowuje się do kolejnych wielkich regat. W prezentowanym filmie "Kuba" opowiada o tym jak nie doszło do jego udziału w regatach na jachcie "Spaniel 2", który, po drugich regatach OSTAR'80, ogromnym wysiłkiem sprowadził do kraju. Gdy 3 grudnia 1980 roku on i jego współpracownicy wprowadzili jacht do portu w Szczecinie, okazało się że "Spaniel 2" ma zostać sprzedany. Opowieść kapitana o "gorzkim zwycięstwie" ilustruje film dokumentalny zrealizowany w trakcie atlantyckiej żeglugi. Jacht na oceanie, codzienne zajęcia kapitana i załogi - stwierdzenie uszkodzenia masztu i próba naprawy na pełnym morzu. Dalszy rejs z uszkodzonym masztem, wejście do portu na Azorach, praca przy prowizorycznym remoncie. zdjęcie pochodzi z książki "11.40 GMT Newport"

"Gorycz zwycięstwa" (1981 rok)
realizacja: Andrzej Radomiński
czas trwania: 43 min.

Żeglarski Puchar Trójmiasta
Trzydniowe regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej dla załóg jachtów morskich i kabinowych. Organizatorem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta jest Pomorski  Związek Żeglarski, a gospodarzami imprezy są miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia. Odzież dostarcza: D.A.D.

Ważne informacje dla załóg

SLIPOWANIE / DŹWIG
Dla uczestników regat istnieje możliwość darmowego korzystania ze slipu i dźwigu w Marinie Gdynia.

Piątek (29.05) 08.00 - 18.30
Sobota (30.05) 08.00 - 10.00
Niedziela (31.05) 13.00 - 18.30

Żeglarze, którzy będą chcieli wyciągać swoje jednostki w Gdańsku, po uroczystym zakończeniu regat, będą mieli możliwość skorzystania ze slipu w Marinie Na Stępce. Koszt 10 zł. Telefon do bosmana: 506 056 264.

CUMOWANIE W MARINACH

Wszystkie jednostki biorące udział w regatach są uprawnione do bezpłatnego cumowania w Marinach: Gdynia, Sopot, Gdańsk. Obsługa marin będzie identyfikować jednostki biorące udział w regatach na podstawie oficjalnych flagi i naklejek rozdawanych w pakietach startowych.

Przed wpłynięciem do Mariny każdy jacht jest zobowiązany zgłosić swoje wpłynięcie:

Marina GDYNIA - VHF Kanał 12
Marina SOPOT - VHF Kanał 63
Marina GDAŃSK - VHF Kanał 14

Ze względu na sporą liczbę jachtów biorących udział w tegorocznej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, prosimy o cumowanie burta w burtę oraz zachowanie szczególnej ostrożności przy cumowaniu.


Współpraca: Pantaenius, North Sails, Premium Yachting, VMG PR, VMG EVENTS.


Przeczytaj także

Opinie (4)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11.07 g.15.00
ŁKS Łódź
11.07 g.16.00
Juvenia Kraków
11.07 g.16.30
Unia Tarnów
11.07 g.17.30
Jantar Ustka
12.07 g.17.30
Lech Poznań
08.07 g.20.00
Lech Poznań
04.07 g.20.00
Cracovia
03.07 g.20.30
Korona Kielce
28.06 g.15.00
Jagiellonia Białystok