Żeglarstwo. Medale dla Trójmiasta w mistrzowskich regatach

31 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Tymoteusz Bendyk został brązowym medalistą mistrzostw świata katamaranów klasy A. Tymoteusz Bendyk został brązowym medalistą mistrzostw świata katamaranów klasy A.

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) zajęli 4. miejsce w klasie 49er w regatach Pucharu Świata w japońskiej Enoshimie. Tymoteusz Bendyk (Navigo Sopot) zdobył brązowy medal w mistrzostwach świata katamaranów klasy A w angielskim Weymouth. Natomiast Ewa Lewandowska (AZS AWFiS) i Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) żeglowały w drużynie Optimistów, która w mistrzostwach Europy na włoskim jeziorze Lago di Ledro sięgnęła po srebro. W Górkach Zachodnich w sobotę kończy się pierwsza część mistrzostw Polski, a 5 września startuje druga.

Dominik BuksakSzymon Wierzbicki ruszyli do ostatniego, punktowanego podwójnie medalowego wyścigu jako wiceliderzy klasy 49er. Gdyby wyprzedzili Tima FischeraFabiana Grafa (Niemcy) o 4 miejsca, zwyciężyliby w regatach Pucharu Świata w Enoshimie. Niestety, ta sztuka Polakom się nie udało, a ponadto do ataku ruszyły załogi, które były za nimi w klasyfikacji.

Biało-czerwoni ostatni wyścig ukończyli na 7. miejscu, a w końcowej punktacji zajęli 4. lokatę, tracąc do najniższego stopnia podium tylko punkt. Natomiast dwa najlepsze duety były od naszych reprezentantów lepsze tylko o 4 punkty.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki byli o krok od podium klasy 49er w regatach Pucharu Świata w Japonii. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki byli o krok od podium klasy 49er w regatach Pucharu Świata w Japonii.
W stawce 37 załóg klasy 49er mieliśmy jeszcze dwa duety. Nie zakwalifikowały się do czołowej "10", która zaprezentowała się w wyścigu medalowym. Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński (AZS AWFiS) po siedmiu startach sklasyfikowani zostali na 12. pozycji. Natomiast Mikołaj StaniulJakub Sztorch wycofali się w trakcie regat z powodu kłopotów zdrowotnych.

Z polskiej reprezentacji najlepiej w Enoshimie spisała się Zofia Noceti-Klepacka. Deskarka Legii Warszawa w klasie RS:X zajęła 3. miejsce.

Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk na podium regat przedolimpijskich. Przeczytaj relację

W mistrzostwach świata katamaranów klasy A w Weymouth w Wielkiej Brytanii zaprezentowało się 88 żeglarzy. Zdecydowana większość (64), w tym wszyscy Polacy rywalizowali w grupie foiling, czyli tzw. katamaranów latających.

Zawodnicy UKS Navigo Sopot w klasyfikacji generalnej zdobyli cztery miejsca w pierwszej "11". Brązowy medal zdobył Tymoteusz Bendyk, który wygrał pierwszy z 12 wyścigów. W ogólnym rozrachunku srebro na rzecz Nowozelandczyka Dave'a Shawa, który przez całe lata trenował w... Sopocie, przegrał różnicą tylko 2 punktów. Zdecydowanie najlepszy był Mischa Heemskerk. Holender wygrał aż 8 biegów.

W czołówce znaleźli się jeszcze inni przedstawiciele Navigo. Jakub Surowiec był 5., a Maciej Żarnowski 7. Natomiast Jacek Noetzel, 11. w klasyfikacji generalnej, był najlepszy w kategorii wiekowej Grand Masters. Z kolei Andrzej Senkus okazał się najlepszym juniorem, kończąc regaty na 30. pozycji.

Miejsca pozostałych trójmiejskich żeglarzy
23. Michał Korneszczuk (Yacht Club Gdańsk)
27. Marcin Kamiński (Navigo)
51. Maciej Trocha (UKS Navigo Sopot)

Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy mistrzostwa Polski katamaranów, które zakończyły sezon w Sopocie

Wicemistrzowie drużynowych mistrzostw Europy w klasie Optymist wraz z trenerem Karolem Jączkowskim. Wicemistrzowie drużynowych mistrzostw Europy w klasie Optymist wraz z trenerem Karolem Jączkowskim.
W czerwcu, w Crozon-Morgat we Francji Polska zajęła 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Polski. Wówczas żeglarze rywalizowali przede wszystkim indywidualnie, do wyniku zespołu liczone były punkty dwóch najlepszych chłopców oraz dwóch dziewcząt, a medale przyznano wszystkich zawodnikom danej reprezentacji.

Do Włoch selekcjoner Karol Jączkowski mógł zabrać tylko czworo żeglarzy. Polski zespół tworzyli: Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk), Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) oraz Jacek KalinowskiJeremi Szczukowski (obaj z ChKŻ Chojnice). Za rywali mieli 15 drużyn narodowych.

Na jeziorze Lago di Ledro, tak jak poprzednio we Francji, o złoto walczyli z Włochami. Nieznacznie przegrali, w dość kontrowersyjnych okolicznościach.

- Odbyły się dwie fazy, najpierw Round Robin - każdy z każdym, a następnie organizatorzy podzielili zawodników na grupy srebrną i złotą. Po rozegraniu 180 wyścigów Polska była na 1. miejscu. W finale, przy stanie rywalizacji z Włochami 1:1, po świetnym starcie i dużym prowadzeniu naszej reprezentacji, wyścig został przerwany ze względu na to, że wiatr zmalał. Polacy przyjmowali gratulacje od wszystkich, ponieważ uczestnikom regat i obserwatorom wydawało się, że jeżeli mamy małe punkty na swoją korzyść oraz byliśmy zwycięzcami kwalifikacji, to jesteśmy zwycięzcami. Jednak po interpretacji przepisów, które mówią że najważniejszy jest bilans pomiędzy drużynami z całych regat, to Włosi zostali ze złotym medalem, a nam zostało srebro - relacjonował trener Jączkowski na oficjalnej stronie Polskiego Związku Żeglarskiego.

Polska drużyna była na 2. miejscu także podczas czerwcowych mistrzostw w Crozon-Morgat. Przeczytaj relację

W Michmoret w Izraelu 168 zawodniczek i zawodników rywalizowało w mistrzostwach Europy w klasie Techno 293. Z polskiej ekipy najlepszy wynik osiągnęła Aleksandra Wasiewicz (GKŻ Gdańsk), która zajęła 8. miejsce.

Miejsca pozostałych trójmiejskich deskarzy:
20. Nell Ryan (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
21. Krzysztof Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia)
22. Konrad Machura (SKŻ Ergo Hestia)
25. Filip Dmochowski (GKŻ Gdańsk)
32. Dawid Sykuła (SKZ Ergo Hestia)
52. Julian Wardaszko (SKZ Ergo Hestia)

Regat żeglarskich nie brakuje także w Trójmieście. 31 sierpnia w gdańskich Górkach Zachodnich przy ul. Stogi zakończy się pierwsza część mistrzostw Polski, w której rywalizują juniorzy oraz żeglarze z klas nieolimpijskich. Natomiast 5 września w tym samym miejscu ruszy część druga z udziałem m.in. naszych kandydatów do startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.