Wiadomości

stat

Żeglarze rywalizowali w Pucharze Świata w Miami. Paweł Tarnowski najbliżej podium

Paweł Tarnowski (z lewej) liczył się w walce o medale klasy RS:X, ale przed ostatnim startem spadł na 4. miejsce, a w nim zaliczył falstart.
Paweł Tarnowski (z lewej) liczył się w walce o medale klasy RS:X, ale przed ostatnim startem spadł na 4. miejsce, a w nim zaliczył falstart. fot. Sailing Energy / World Sailing

W Miami zakończyły się zmagania żaglarzy w Pucharze Świata klas olimpijskich. Wśród Polaków mieliśmy sześciu przedstawicieli Trójmiasta. I choć czwórkę z nich zobaczyliśmy w wyścigach finałowych, to żadnemu nie udało się zdobyć medalu. Najbliżej był w klasie RS:X Paweł Tarnowski. Lider przed ostatnim startem spadł po nim na 4. pozycje.W trwających od środy regatach Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami, od początku nadzieje medalowe mogliśmy mieć związane z windsurferem, Pawłem Tarnowskim z SKŻ Ergo Hestia Sopot. W pierwszych wyścigach w klasie RS:X zajął miejsca drugie oraz ósme i plasował się na trzeciej pozycji w ogólnej klasyfikacji. Tylko o dwa punkty wyprzedzali go Hiszpan Angel Granda-Roque (miejsca 8. i 1.) i Chińczyk Bing Ye (miejsca 5. i 4.). Na 31. był natomiast Piotr MyszkaAZS AWFiS Gdańsk (miejsce 13. i BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze).

Tylko jeden wyścig udało się przeprowadzić pierwszego dnia w klasie Finn. Jedynym polskim zawodnikiem był Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który zajmował po nim 13. miejsce.

Paweł Tarnowski sportowcem roku w SopocieNatomiast w klasie 49erFX 14. były Aleksandra MelzackaKinga Łoboda (YKP
Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast w klasie Laser Standard sędziowie przeprowadzili dwa wyścigi. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który dzień rozpoczął miejscem dziewiątym, a zakończył 27.

Drugiego dnia zmagań z warunkami pogodowymi nie poradził sonie Tarnacki, który w jedynym rozegranym wyścigu dopłynął dopiero na 23. miejscu. W czwartej dziesiątce wciąż plasował się Myszka, który tym razem był 32. Tego dnia w klasie Finn Kula zamienił pozycję 13. na 12, w klasie Laser Standard Ciszkiewicz spadł na 61. miejsce, a w klasie 49erFX Melzacka i Łoboda były 19.

Po czwartkowych i piątkowych startach ostatecznie do wyścigów finałowych, z trójmiejskich reprezentantów awansowali: Tarnowski - jako lider stawki - Melzacka i Łoboda oraz Kula. Poza nimi w najważniejszych startach znaleźli się również: Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) oraz Zofia Klepacka (Legia Warszawa). Myszka zakończył zmagania w RS:X na 18. miejscu, a Ciszewski był 61. w klasie Laser Standard.

Przeczytaj o nagrodzonych w Lwach ŻeglarstwaPo wyścigu finałowym w klasie RS:X najwięcej powodów do zadowolenia miał Furmański. 22-latek ruszał do niego zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale dzięki temu, że dopłynął do mety trzeci, zakończył udział w imprezie na drugiej pozycji. To jego najwyższe miejsce do tej pory w seniorskiej karierze. Liderem przed sobotnim startem był Tarnowski, ale niestety został złapany na falstarcie i musiał zadowolić się czwartą lokatą, co także jest dobrym wynikiem. Zmagania wygrał Ye.

W kategorii kobiet szansę na końcowe zwycięstwo miała Klepacka, która przed wyścigiem medalowym zajmowała czwartą lokatę i traciła dziewięć punktów do liderki. Jednak jej również przytrafił się falstart i spadła na szóstą pozycję, na której zakończyła występ w Miami. Ze zwycięstwa cieszyła się brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata Chinka Yunxiu Lu.

W klasie 49erFX Melzacka i Łoboda zameldowały się na mecie 10. i takie też miejsce zajęły w całych regatach. Dla młodych zawodniczek jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w pokonanym polu zostawiły złote, a także brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy.

Jako ostatni w finałowym wyścigu popłynął Kula w klasie Finn. Przypłynął w nim na 7. pozycji, co pozwoliło awansować z 10. na 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Triumfował Szwed Max Salminen.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane