Żeglarzom zabrakło 10 minut, aby zostać mistrzami Europy. Są medale dla Polski

30 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Polska zdobyła tytuł drużynowych wicemistrzów Europy w klasie Optimist. Polska zdobyła tytuł drużynowych wicemistrzów Europy w klasie Optimist.

Polska została drużynowym wicemistrzem Europy w klasie Optimist, a do złota - jak ocenił trener Karol Jączkowski - zabrakło... 10 minut. W czteroosobowej reprezentacji biało-czerwonych, która rywalizowała we Włoszech, było troje przedstawicieli trójmiejskiego żeglarstwa: Julia Padzik, Jan Marjański i Szymon Kolka. Natomiast brązowy medal mistrzostw świata do lat 15 w klasie iQFoil wywalczył w Szwajcarii Gustaw Trybek.

Przypomnij sobie, kto żeglował w reprezentacji Polski w klasie Optimist w 2019 roku

Reprezentacja Polski w klasie Optimist, w której startują żeglarze do lat 15, w mistrzostwach Europy powtórzyła sukces sprzed trzech lat. Biało-czerwoni ponownie zdobyli srebrny medal, choć byli bardzo blisko najcenniejszego kruszcu.

Podopieczni Karola Jączkowskiego eliminacje ukończyli na 2. miejscu. W finale żeglowali jeszcze lepiej. Na dwie rundy przed końcem regat byli liderami. Niestety, zmieniły się warunki atmosferycznej i wyścigi, w których dominowali nasi reprezentanci, zostały anulowane!

- Niestety, prognozy były niekorzystne i nie było szans na dokończenie rozgrywek. Utrzymanie wyników tylko po rozegraniu części fazy finałowej byłoby niewymierne i niesprawiedliwe, dlatego sędziowie zdecydowali, że obowiązywać będzie punktacja po rundzie eliminacyjnej. Wracamy do Polski ze srebrem i niedosytem, bo w złotej grupie mieliśmy taką przewagę, że nawet porażki w dwóch ostatnich meczach gwarantowałyby nam złote medale. Zabrakło dosłownie 10 minut. Na wiatr nie mamy jednak wpływu, nie mamy pretensji do sędziów, takie jest żeglarstwo. Jestem dumny z naszych żeglarzy, z tego, jak żeglowali. Była to doskonale przygotowana reprezentacja, która włożyła masę pracy i dużo wyrzeczeń, żeby przygotować się do tych mistrzostw. Chcieliśmy walczyć o medale i naszym celem było złoto. Wykonaliśmy odpowiednią pracę - dużo treningów, dużo poświęceń i to przyniosło efekty - podsumował Karol Jączkowski, trener polskiej reprezentacji w klasie Optimist.
Wicemistrzowie Europy w żeglarskiej klasie Optimist wraz z trenerem Karolem Jączkowskim. Wicemistrzowie Europy w żeglarskiej klasie Optimist wraz z trenerem Karolem Jączkowskim.
Tytuł drużynowych wicemistrzów Europy w klasie Optimist na jeziorze Ledro we Włoszech zdobyli: Julia Padzik (Opti CWM Gdynia), Jan Marjański (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Kolka (YKP Gdynia) oraz Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice). Złoto przypadło gospodarzom - Włochom.

W Silvaplanie w Szwajcarii o medale mistrzostw świata w klasie w olimpijskiej klasie iQFoil rywalizowali juniorzy i młodzieżowcy. Polska reprezentacja liczyła aż 26 zawodniczek i zawodników. Do kraju wróciła z trzema medalami. Łącznie w regatach brało udział blisko 250 uczestników.

W kategorii chłopców do lat 15 brązowy medal zdobył Gustaw Trybek. Podopieczny Jana Sulińskiego reprezentuje Sopocki Klub Żeglarski, ale jest gdańszczaninem, uczniem Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku-Osowie.

Gustaw Trybek - trzeci zawodnik mistrzostw świata do lat 15 w klasie iQFoil. Gustaw Trybek - trzeci zawodnik mistrzostw świata do lat 15 w klasie iQFoil.
Wśród 17-latków z 2. lokatą do ostatniego wyścigu przestępował Igor Lewiński. Deskarz Gdańskiego Klubu Żeglarskiego metę osiągnął jako piąty, a że to był start punktowany podwójnie i  różnice w czołówce były nieznaczne, także na 5. miejscu ukończył całe regaty.

Natomiast dwukrotnie na podium stawała Maria Rudowicz. Zawodniczka Szturwał Kalisz została wicemistrzynią świata do lat 15 oraz zdobyła brąz wśród 17-latek.

Miejsca pozostałych deskarzy z Trójmiasta w mistrzostw świata w klasie w klasie iQFoil w kategoriach do lat 19 i 17:

U-19
14 - Aleksandra Wasiewicz i Stanisław Trepczyński (oboje Sopocki Klub Żeglarski)
17 - Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski)
25 - Michał Maziarka (Sopocki Klub Żeglarski)
27 - Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski)
47 - Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski)
51 - Szymon Charytanowicz (Sopocki Klub Żeglarski)
64 - Maksymilian Szweda (Gdański Klub Żeglarski)

U-17
11 - Sonia Maliszewska (Sopocki Klub Żeglarski)
17 - Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski)
21 - Joanna Dzioba (Sopocki Klub Żeglarski)
22 - Maja Pomierska (Sopocki Klub Żeglarski)
35 - Tomasz Kisielewski (Sopocki Klub Żeglarski)
47 - Franciszek Block (Gdański Klub Żeglarski)
53 - Kajetan Wygnańczuk (Sopocki Klub Żeglarski)
55 - Igor Wójcik (Sopocki Klub Żeglarski)
66 - Leonard Domachowski (Sopocki Klub Żeglarski)

Opinie (8) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

• niech zgadne? czy złota nie dostali Włosi? jak anulowali wyniki? (1)

• 1 0

• w Polsce w takiej sytuacji sędziowie robiliby wszystko aby tylko Polacy nie wygrali

bo trzeba byc świetszym od papieża a proszę Włosi się nie patyczkowali

Chamera ucz się a nie tylko wszystko dla karierki

• 0 0

• no 10 minut drużynowo, to jednak sporo (1)

W tym sporcie liczą się sekundy

• 1 3

• Ga mon

Czytaj. Nawet nie ze zrozumieniem. Tylko przeczytaj zanim napiszesz.. wystarczyło 10min więcej wiatru żeby zaliczyć wyścig jeden z serii. Nie że różnice na mecie były 10min. W drużynowym żeglarstwie różnice na mecie to centymetry nie minuty...

• 0 0

• Opinia wyróżniona

Brawo. Pamiętam dwóch dorosłych w optymiście. Woda wlewała się przez skrzynię mieczową :D

• 1 0

• Co (1)

wy ciągle z jakimiś medalami. W sporcie liczy się tylko zwycięstwo i złoto.

• 1 2

• srebrny

medal to jest medal przegranego, czyli nagroda pocieszenia.

• 0 1

• A w mistrzostwach świata juniorow w golfie srebrny medal zdobył łukasz bułka z gdyni.