Zeszła Cannon, uciekło zwycięstwo. Porażka koszykarek po dwóch dogrywkach

Marta
28 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Koszykarki Arki Gdynia doznały pierwszej ligowej porażki w tym sezonie. W zaciętej rywalizacji z brązowymi medalistkami ostatnich rozgrywek - Ślęzą Wrocław do wyłonienie zwycięzcy potrzebne były aż dwie dogrywki. W drugim doliczonym czasie za pięć przewinień "spadła" Emma Cannon, a jej koleżanki nie zdążyły się pozbierać i przegrały 81:89 (23:20, 14:19, 21:16, 18:21, d. 13:13, 2:9).

Arka: Cannon 31 (8 zb.), Allen 25 (3x3, 8 zb.), Misiek 8 (1x3), Greinacher 0, Balintova 0 (6 as.) oraz Jurcenkova 15, Baltkojiene 9 (1x3, 6 as.), Makurat 3 (1x3), Podgórna 0, Stelmach 0

Ślęza: Budrick 22 (10 zb.), Palenikova 17 (1x3), Colson 17, Udodenko 15 (1x3, 13 zb.), Dobrowolska 4 oraz Kastanek 10 (2x3), Marciniak 8 (1x3), Szybała 5 (1x3)

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z SOBOTNIEGO MECZU POLITECHNIKI W GDAŃSKU

Mecz w Gdyni zaczął się z półgodzinnym opóźnieniem i w innym miejscy niż pierwotnie planowano. Jak poinformowała Arka, ze względów technicznych dzisiejszy starcie zostało przeniesione z hali GCS do Gdynia Areny.

Od początku było ono niezwykle zacięte. Niemal przez całe spotkanie żadna z ekip nie wypracowała sobie przewagi wyższej niż pięcio, sześciopunktowa. Zwycięstwo Ślęzy w stosunku 98:91, było najwyższym prowadzeniem którejkolwiek ze stron.

Pierwsza część meczu toczyła się jednak z lekkim wskazaniem na gdynianki prowadzone przed Emmę Cannon i Rebeccę Allen. To zespół z Wrocławia musiał gonić wynik. Dwukrotnym mistrzyniom Polski udało się wyjść na prowadzenie na 92 sek. Przed zakończeniem pierwszej kwarty (20:19) po "trójce" Darii Marciniak. Prowadzenie dla Arki odzyskała za chwilę Allen a później dwa punkty dołożyła Anna Jurcenkova i było 23:20 po 10 minutach.

Gdynianki przeważały minimalnie również niemal przez całą druga kwartę. Powtórzył się jednak scenariusz z pierwszych 10 minut. Pod koniec pierwszej połowy Ślęza dogoniła i przegoniła rywalki (37:35 po "trójce" Marissy Kastanek w 19 min.) tym razem jednak lepiej rozegrały końcówkę partii o na przerwę schodziły przy prowadzeniu 39:37.

Już w pierwszej połowie można było niepokoić się o dalsze losy spotkania. Wprawdzie Cannon i Allen grały bardzo dobrze, zdobywając odpowiednio 12 i 14 punktów, ale cała reszta zespołu w sumie miała na swoim koncie zaledwie 11 "oczek". Niestety okazało się to kluczowe w końcowych fragmentach meczu.

W trzeciej partii gdynianki odzyskały inicjatywę i wyszły na prowadzenie 45:41, za chwile było już jednak 45:48, kiedy jednak zaraz na początku ostatniej odsłony gdynianki wyszły na najwyższe w meczu prowadzenie 62:55 a później 66:59 wydawało się, że "przypilnują wyniku. Niestety gospodynie straciły skuteczność w najważniejszym momencie, a po akcji 2+1 Terezy Palenikovej w 35 minucie było już tylko 66:64. Na trzy i pół minuty przed końcem czwartej kwarty było już 71:71, na 79 sekund przed końcem 76:76 po dwóch celnych wolnych Taisii Udodenko. Mecz w regulaminowym czasie starały się jeszcze rozstrzygnąć Cannon, Paulina Misiek czy Barbora Balintova, ale czyniły to nieskutecznie i trzeba było zarządzić dogrywkę.

W pierwszym doliczonym czasie to gdynianki musiały w końcówce gonić wynik, na niespełna 40 sek. przed końcem przegrywały 85:88, wówczas Cannon trafiła spod kosza na 87:88, Palenikova w odpowiedzi trafiła z wolnych tylko raz. Gdynianki zagrały na Cannon, a ta na 7 sekund przed syreną nie pomyliła się, było 89:89 i druga dogrywka.

W drugim dodatkowym czasie kluczowa okazała się druga minuta, w której z boiska z pięcioma faulami musiała zejść Cannon. Z gdynianek uszło powietrze, był remis 91:91, ale gospodynie nie trafiły kolejnych pięciu rzutów zza łuku, nie szło im też z półdystansu i spod kosza. Zupełnie inaczej zagrała Ślęza, która umiejętnie wykorzystała niemoc Arki.

Wyniki 5 kolejki

• SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Energa Toruń 67:79 (11:22, 28:15, 16:24, 12:18)
  • ARKA GDYNIA - Ślęza Wrocław 91:98 (23:20, 14:19, 21:16, 18:21, d. 13:13, 2:9)
  • Enea AZS Poznań - Widzew Łódź Sportklub 81:70 (20:27, 23:12, 20:21, 18:10)
  • PGE MKK Siedlce - Wisła CanPack Kraków 59:73 (22:17, 10:21, 17:16, 10:19)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Artego Bydgoszcz 67:76 (18:16, 24:16, 10:24, 15:20)
  • Ostrovia - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 55:113 (17:33, 9:29, 12:28, 17:23)
Marta

Opinie (43)

• Makurat (6)

Porażka dzięki Makurat. Dziewczyna totalne nieporozumienie i beztalencie.Jak może ona wogóle grać??

• 10 20

• Wróci Aldona Morawiec

To będzie lepiej. Będą 3 Polki mogące grać na trójce do wyboru.

• 8 0

• Jorge (1)

Porażka i beztalencie to ty jesteś jełopie!

• 8 6

• 3pkt i w decydującym momencie dovrywki pudła...pytania??To jakby grała w Ślęzy

• 4 2

• (2)

Ludzie czy wyście w ogóle oglądali ten mecz? było bardzo blisko wygranej... mimo , że kilka zawodniczek zagrało poniżej swoich możliwości. To dopiero czwarty mecz rundy zasadniczej a Wy już mówicie trenerowi co ma robić bo sami jesteście cieniasami. Na każdym poziomie polscy "kibice" to cieniasy... nie wiedzą jak się kibicuje ale wiedzą jak się krytykuje.Tutaj też sami najmądrzejsi hejterzy. Patrz siatkówka gdzie Kurka, Kubiaka i Łomacza wysyłano do domu i tylko zagraniczny trener potrafił wykorzystać ich potencjał. Ty się naucz kibicować bo taka jest Twoja rola a o baskecie nie wiesz nic.

• 6 2

• (1)

Pewnie oglądałaś ,mecz w tv .makurat do 1 ligi na naukę rzutów. Jak się jej uda to trafi ,ale to tylko jak się jej uda .w polu jest niesamowita. Dobry przegląd sytuacji ,niezłe podania ,nie złe zbiórki ale z rzutami to tragicznie Ćwiczenia to droga do doskonałości .Siostrunia ,zabiera głos ,to niech gra w polskiej lidze a nie w usa. Morawiec musi wracać bo nie ma komu z Polek grać Emilia ,grała w 1 lidze a powinna grac z Wrocławiankami . Mając piłkę ,przy remisie ,na 10 sekund przed końcem z braku Kanonady Cannon nie trafiła nasza gwiazda to obciach i zdania nie zmienię

• 0 6

• ostatni wpis do mojego ulubionego hejtera

Ach nie trafiłeś/aś bo nie jestem siostrunią (jak to słodko brzmi!). Jestem wieloletnim kibicem Gdyńskiej koszykówki. Sama trenowałam w Fota Porta a potem VBW Clima, ale to w cudownych latach 90tych :) Trener nas zabierał na mecze ekstraklasy. To on nauczył nas kibicować i dzięki niemu kocham ten spot. Nauczył też nas szacunku do pracy, sukcesu , umiejętności nie tylko swoich, ale także innych. Kimkolwiek jesteś (zawodnikiem, rodzicem, przyjacielem) nic nie zyskasz krytykując jednych by wybić na tym innych. Myślę, że przemiłej Pani Aldonie M. a także innym zawodniczkom jest wstyd za to co piszesz.
          Osobiście trzymam kciuki za wszystkie Polki w Arce. Zdolne bestie :) Młodziutkie z szansą na wielki sukces! One wiedzą , że tylko pracą mogą się przebić. Ż

PS. Wiesz, że tego nikt oprócz Ciebie nie czyta?
          Jeśli chcesz trafić do rodziny M. to po prostu podejdź do nich po meczu.

• 2 0

• Nie tylko strata Cannon (1)

W drugiej dogrywce mi było też Santy i Pauliny. Brawa za walkę do końca, dziewczyny zostawiły dużo zdrowia na parkiecie. Zastanawiam się tylko, czy zamiast Balintovej nie przydałaby się jakoś inna rozgrywająca...

Barbora Balintova 0/4
        To dziewczyny z pierwszego składu i się nie popisały i to w regulaminowym czasie w prostych sytuacjach. Makurat nie wyszły trójki w dogrywce czyli przy mega stresie i prawdopodobnie wychodziła z zadaniem od trenera że ma na po prostu rzucać za 3. Pomysł nie wypalił, ale i tak było blisko. Piękny mecz. Dopiero runda zasadnicza.. trener wyciągnie wnioski i będzie jeszcze lepiej!

• 3 3

• i Makurat (1)

będzie grzała ławę???
          Bo tam powinna być

• 0 6

• idąc tą drogą Sonija i Barabora też? Ciekawe kto będzie grał...

• 4 0

• Kibiców (3)

Wielkiej arki w brud

• 6 4

• Ale trochę ludzi bylo (1)

Zresztą i tak ci, którzy kibicowali, skandowali Basket, a nie: Arka. Chodzę na mecze koszykarek, nazwa mi się nie podoba, ale to przecież nie jest wina zawodniczek.

• 10 2

• To niech z zbojkotują ten twór

• 0 0

• "w bród"

• 2 0

• Hala (1)

Czemu w tej hali tak rzadko się spotykamy?Czemu większość jest w twj małej?

• 13 2

• Trzeba częściej powodować awarie w małej.

• 4 0

• Szczyt hipokryzji (5)

Jak można były Bałtyk nazwać arka

• 6 11

• Jaki Bałtyk (3)

Nazw tej drużyny było sporo przez ostatnie prawie 30 lat. Ale historycznie to chyba Spójnia Gdańsk, a do Gdyni zawędrowała przez brak hali...