• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zimowe Mistrzostwa Polski seniorów w pływaniu. 16-latka ratowała honor Trójmiasta

Sebastian Zwiewka
6 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zofia Chrzan (na zdjęciu pierwsza z prawej) zajęła trzecie miejsce w wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym. Zofia Chrzan (na zdjęciu pierwsza z prawej) zajęła trzecie miejsce w wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym.

Tylko jeden medal zdobyli pływacy z trójmiejskich klubów w zimowych mistrzostwach Polski seniorów. Na najniższym stopniu podium stanęła Zofia Chrzan (Delfin Gdynia) po wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym zdobyła brązowy medal, a dwóch kolejnych konkurencjach otarła się o podium. Można powiedzieć, że 16-latka, która jest jeszcze juniorką, ratowała honor naszego, regionalnego pływania.O talencie Zofii Chrzan pisaliśmy już w 2017 roku - przeczytajJeden medal na szyi, dwa kolejne bardzo bliskoZimowe Mistrzostwa Polski seniorów to swoista kategoria OPEN, podczas tych zawodów nagrodzeni zostali również zwycięzcy w kategoriach rocznikowych 17-18 lat oraz 19-23 lata.

Zofia Chrzan największy sukces odniosła w wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym, który ukończyła na trzecim miejscu z rekordem życiowym w czasie 1:08:10. Brązowy medal to gigantyczne osiągnięcie, gdyż wiekowo jest jeszcze juniorką. Zawodniczka KS Delfin Gdynia otarła się o podium w dwóch innych konkurencjach - w wyścigu na 200 metrów stylem klasycznym zajęła czwartą pozycję, a na 50 metrów była piąta.

- Jestem bardzo zadowolona. Zawsze pewne rzeczy są do poprawy, ale muszę dokładnie przenalizować wyścig z trenerem. Skonsultujemy wszystko i popracujemy przez dłuższy czas, by przygotować się do ważniejszych zawodów. Na pewno muszę popracować jeszcze nad nawrotami. W wyścigu na 200 metrów otarłam się o medal, więc niedosyt jest. Cieszę się jednak z pierwszego seniorskiego medalu na 100 metrów. Najbliższe cele? W tym tygodniu czekają mnie kolejne mistrzostwa Polski, tym razem już rocznikowe. Będę chciała zdobyć jak najwięcej medali. W przyszłym roku mistrzostwa Europy, wielomecze - fajnie byłoby się zakwalifikować - tak skomentowała swój występ Zofia Chrzan.
Zofia Chrzan podczas wyścigu. Zofia Chrzan podczas wyścigu.

Sukcesy młodych pływaków z Trójmiasta- Zosia jest jeszcze juniorką. Starty wsród seniorek zawsze są dla niej dużym przeżyciem. Już od dwóch sezonów notowała wyniki w pierwszej piątce, więc nie ukrywam, że liczyliśmy na ten medal. Naszym priorytetem są jednak "życiówki", cały czas ma robić progres. Udało się osiągnąć zamierzone cele, startując w trzech konkurencjach poprawiła rekordy na dwóch dystansach. Mamy duży sukces. Cieszymy się, jednak dalej jesteśmy głodni. Za kilka dni mistrzostwa Polski juniorów w Gliwicach, gdzie czasy mogą zostać jeszcze poprawione - dodaje Jarosław Gawlik, trener młodej pływaczki.
4. miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem klasycznym jest zaliczane do sporych sukcesów, gdyż 16-latka bardziej skupiała się na startach na 50 i 100 metrów. Na 200 metrów zdarzały się jej pojedyncze występy, jednak w mistrzostwach Polski seniorów wystąpiła po raz pierwszy. Do medalu zabrakło bardzo niewiele. Zofia Chrzan musi łączyć treningi i zawody ze szkołą. Przyznaje, że czasami ciężko jest pogodzić pływanie z nauką, lecz finalnie daje sobie radę.

Na zdjęciu: Zofia Chrzan z Jarosławem Gawlikiem po ostatnim sukcesie. Na zdjęciu: Zofia Chrzan z Jarosławem Gawlikiem po ostatnim sukcesie.

Odległe miejsca pozostałych reprezentantek i reprezentantówZofia Chrzan nie była jedyną reprezentantką Trójmiasta. W zawodach wzięły udział inne dziewczyny z Gdyni oraz Gdańska, a także chłopcy. Niestety, nie odegrali znaczących ról. Poza Zofią Chrzan, najwyżej sklasyfikowana w swoich wyścigach została Dominika MolendaUKS Żabianka Gdańsk. Zawodniczka zajęła 10. miejsce w wyścigu na 800 metrów w stylu dowolnym (czas 9:06.96) i 13. miejsce na 1500 metrów w czasie 17:36.06. Na 400 metrów - również w stylu dowolnym - była piętnasta z czasem 4:26.57.

Dlaczego w Trójmieście jest kłopot z wyszkoleniem klasowych pływaków?

- Ciężko to jednoznacznie stwierdzić. Rywalizacja na poziomie seniorskim jest naprawdę wymagająca, to najwyższy poziom pływania w Polsce. Znaleźć się na tym etapie jest ciężko, a tym bardziej walczyć o medale. Jestem dumny z mojej zawodniczki. Co do innych klubów, to nie chcę się wypowiadać. Podejrzewam, że jest to złożona sytuacja. Na pewno przykłada się do tego dosyć kiepska infrastruktura, jeśli chodzi o Trójmiasto. Nie mamy pływalni na 50 metrów, co na pewno wpływa na zawodników i dyscyplina nie jest tak popularna jak w innych regionach Polski - podsumował Gawlik.

Zofia Chrzan pobiła dwa rekordy Polski w pływaniu do lat 14

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane