Zlatan Alomerović: Raca pół metra od mojego biodra. Oświadczenia Lechii i Gryfa

Jacek Główczyński
25 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Pirotechnika na meczu Gryf Wejherowo - Lechia Gdańsk (2:3) przerwała grę w pierwszej połowie na 20 minut

- Dla mnie to jest niemożliwe, co się zdarzyło. Przecież jak jechaliśmy na mecz, to ze 20 samochodów policji było pod stadionem. W dodatku nie było kibiców Lechii Gdańsk, a oni robią sobie fajerwerki, strzelają rakietami. Raca przeleciała z pół metra od mojego biodra. Instynktownie odskoczyłem - mówi nam Zlatan Alomerović o zdarzeniu, które na 20 minut przerwało mecz z Gryfem w Wejherowie. - Najważniejsze, że pokazaliśmy charakter i wygraliśmy - dodaje bramkarz biało-zielonych. Oba kluby w tej sprawie wydały oświadczenia, które publikujemy pod wywiadem.

Gryf Wejherowo - Lechia Gdańsk 2:3 - video, foto, relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

Jaka decyzja powinna zostać podjęta po wystrzeleniu racy w stronę Zlatana Alomerovicia?

Jacek Główczyński: Jak wyglądała sytuacja z racą wystrzeloną z rakietnicy z pańskiej perspektywy?

Zlatan Alomerović:2-3 race, które zostały wystrzelone wcześniej, w górę, widziałem. Natomiast tą, którą leciała na mnie, zobaczyłem w ostatnim momencie. Dopiero po meczu wszystko dokładnie obejrzałem na zapisie video. Dla mnie to jest niemożliwe, co się zdarzyło. Przecież jak jechaliśmy na mecz, to ze 20 samochodów policji było pod stadionem. W dodatku nie było kibiców Lechii Gdańsk, a oni robią sobie fajerwerki, strzelają rakietami. Takie coś widziałem pierwszy raz.

Celowali w pana? Tak można, czy nawet trzeba powiedzieć?

Nie wiem, jak to dokładnie było. Trzeba to ocenić na podstawie wideo. Wszystko działo się bardzo szybko. Raca przeleciała z pół metra od mojego biodra. Instynktownie odskoczyłem.

Raca z rakietnicy omal nie trafiła Zlatana Alomerovicia

Aż 20 minut trwały rozmowy piłkarzy, trenerów z sędzią i delegatem PZPN. Dlaczego tak długo?

Ja tylko pytałem sędziego, czy może on nam zagwarantować zdrowie zawodników i bezpieczeństwo wszystkich obecnych na stadionie. Bo jeśli tak, to nie ma problemu. Dogramy ten mecz albo jutro albo nawet teraz, jeśli wszyscy z trybun wyjdą poza stadion. Jednak na moje pytanie "czy gwarantuje bezpieczeństwo?", sędzia powiedział, że on nie wie, a zdecyduje delegat PZPN. I tak długo decydował. Nie rozumiałem, dlaczego najpierw postanowiono, że dla asekuracji, pod trybunę pójdzie tylko trzech ochroniarzy.

Czyli liczyliście się z tym, że mecz zostanie przerwany?

Chcieliśmy grać, ale jak nie można gwarantować bezpieczeństwa, to chyba trzeba kończyć. Nie wiem, jakie są tutaj przepisy. Na pewno nie chcieliśmy żadnego walkowera. Zależało nam, aby wygrać to spotkanie na boisku, ale w normalnych warunkach.

Zlatan Alomerović nie mógł zrozumieć, dlaczego w Wejherowie strzelano do niego z rakietnicy. Zlatan Alomerović nie mógł zrozumieć, dlaczego w Wejherowie strzelano do niego z rakietnicy.
Jak wytłumaczyć początek, bo jak się mówi w żargonie piłkarskim chyba "nie wysiedliście z autokaru"?

To jest puchar. Gryf stanął piątką obrońców i bardzo dobrze grał kontrą. Trochę nas zaskoczył na początku. Trzeba to przyznać. Natomiast najważniejsze, że pokazaliśmy charakter, wróciliśmy do meczu i wygraliśmy.

Wyszedł brak zgrania, bo taką "11" jeszcze nie rozpoczynaliście oficjalnego meczu?

Nie graliśmy, ale tym nie możemy się tłumaczyć. Każdy piłkarz w Lechii ma umiejętności. Po to jest w kadrze pierwszego zespołu, aby takie mecze wygrywać.

Przed meczem Gryf Wejherowo - Lechia Gdańsk (2:3) atmosfera była piknikowa

Mimo niekorzystnego wyniku sprawialiście wrażenie, że jesteście dość pewni, iż uda się odrobić straty. To była dobra mina do złej gry, czy rzeczywiście tak się czuliście?

No tak. Od razu po stracie bramki na 0:2, zaczęliśmy grać dobrze. Dodatkowo ta przerwa związana z rakietnicami nas wkur... Chcieliśmy pokazać, że nie może tak być. Także trener dorzucił kilka mocnych słów i to wszystko sprawiło, że czym bliżej końca gry, tym stawialiśmy się coraz silniejsi od Gryfa. Brawo dla Macieja Gajosa, który strzelił dwa gole, ale i dla Flavio Paixao. Przypomniał, że w przeszłości bardzo wiele meczów rozstrzygaliśmy po jego bramkach. I tak też było w Wejherowie.

OŚWIADCZENIA KLUBÓW PO MECZU GRYF WEJHEROWO - LECHIA GDAŃSK

treść oryginalna, wyróżnienia pochodzą od redakcji

LECHIA GDAŃSK

Podczas rozgrywanego w Wejherowie, w dniu 24 września 2019 r., meczu w ramach 1/32 finału Totolotek Pucharu Polski w kierunku Zlatana Alomerovicia, zawodnika Lechii Gdańsk, zostały wystrzelone z trybun materiały pirotechniczne, które mogły stanowić bezpośrednie zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Klub Lechia Gdańsk SA stanowczo sprzeciwia się takim skandalicznym aktom chuligaństwa na trybunach. Po tym zajściu, jakie miało miejsce podczas pierwszej połowy meczu WKS Gryf Wejherowo - Lechia Gdańsk, zawodnicy oraz sztab jasno i wyraźnie stwierdzili, że kontynuowanie meczu jest obarczone wysokim ryzykiem. Mimo to wyszli na boisko, rozegrali drugą połowę meczu i wygrali spotkanie, awansując do kolejnej rundy.

Rozgrywki pucharowe to piłkarskie święto, na które kibice czekają z utęsknieniem, chcąc dopingować swoją drużynę. Dlatego niezrozumiałe i nieakceptowalne są zachowania, które mogą narazić zdrowie i życie sportowców. Takie incydenty nie mają nic wspólnego z piłką nożną i nie powinny mieć miejsca.

Jednocześnie apelujemy do Polskiego Związku Piłki Nożnej o wnikliwe zbadanie sprawy i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Zwłaszcza, że na trybunach, decyzją klubu WKS Gryf Wejherowo, ze względów bezpieczeństwa nie było kibiców Lechii, a jedynie kibice gospodarzy.

GRYF WEJHEROWO

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce podczas wczorajszego meczu 1/32 finału Totolotek Puchar Polski pomiędzy Gryfem Wejherowo i Lechią Gdańsk, Zarząd WKS Gryf Wejherowo stanowczo potępia sposób w jaki zachowywali się poszczególni kibice.

W związku z zaistniałą sytuacją zarząd klubu podkreśla, iż 2 godziny przed rozpoczęciem spotkania stadion został oddany pod opiekę profesjonalnej agencji ochrony, która miała za zadanie zadbać o bezpieczeństwo uczestników tego spotkania.

Ponadto pragniemy podkreślić, iż potępiamy zachowanie kibiców oraz nie bierzemy odpowiedzialności za ich zachowanie podczas wtorkowego meczu.

Nagrania z monitoringu zostały natychmiastowo zabezpieczone. Obecnie Policja wraz z firmą zabezpieczającą to spotkanie wyjaśnia okoliczności wtorkowego meczu.

Osoby, które zostały urażone chuligańskim wybrykiem pragniemy przeprosić oraz zapewnić, że w przyszłości podobne sytuacje nie będą mieć miejsca.

• (3)

Dobrze że betonki nigdy nie rzucają racami w ludzi np na derbach pomimo że też wyglądają jak ze wsi na południe od Gdyni.

• 0 1

• smieszny kibic

koleś jak kibicujesz Milanowi to na jakiego wypisujesz tu swoje mądrości chyba ze jesteś kibicem arki ale się wstydzisz przyznać - nie dziewie się.

• 0 0

• Rzucamy rzucamy

i śpiewamy u nas na wsi na północ od Sopotu: arka arka nie spadniemy.

• 0 0

• Halo, to była rakietnica...

• 0 0

• (1)

Gryf Wejherowo powinien być zlikwidowany gdyż w Wejherowie nie ma kibiców tylko są bandziory. Odpowiedzieć też powinna za całą sytuację Arka gdyż będący na meczu jej kibice prowokowali do całego zdarzenia kibiców Gryfa. Kara dla Arki również powinna być solidna jak na wandali przystało

• 7 6

• d**il

• 0 0

• Jak można było zrobić mecz z Ekstraklasowa drużyna, nie kfalifikujac go jako impreza masowa!

Tyle już różnych złych doświadczeń mieliśmy.. Co na to pzpn? Władze klubu Lechia powinny nie odpuścić! Ktoś wyklada duże pieniądze na swoich zawodników, a ktoś strzela do nich rakietnica! Przecież ten mecz powinien być traktowany jako podwyższonego ryzyka.

• 1 0

• Wasi przyjaciele strzelali do Widzewa. To ok prawda???? (3)

• 4 4

• Nie, Wrocławianie po prostu odpalili za dużo rac i polano ich armatką wodną. Do nikogo nie strzelali.

• 0 0

• Nie

• 2 0

• A wasi żołto-niebiescy ojcowie strzelali do robotników

Lepiej?

• 5 2

• nie popieram rakiet na stadionach! (1)

Tylko gentelmeni Lechisci nie mieszajcie do tego Arki /trzeba to udowodnic/ . co by bylo gdyby przyjechali do Wejherowa kibice lechii,cz oni sa tacy swieci,oni nie napi....laja racami? Jeszcze taka wielka gwiazda Lechia nie jest i napewno dlugo nie bedzie!!!!!

• 5 5

• Podpowiedź śledziu :

"Na pewno" piszemy oddzielnie. Na przykład: Jestem kibicem Arki i na pewno zdam do następnej klasy.

• 0 0

• (1)

A dziennikarze sportowi często każą kibicom zachwycać się tzw oprawami meczu, które często są równie niebezpieczne bo z użyciem środków palnych i zakrytych twarzach ich "bohaterów".

• 1 1

• No i to problem, że nie widzicie różnicy między racą a rakietnicą. Trzeba zalegalizować oprawy pirotechniczne, robić to pod nadzorem. Tak jest w wielu krajach, tylko u nas "nie wolno" bo niby race są niebezpieczne - nie są, nikomu nigdy nic się nie stało, a gdyby były to tym bardziej powinno to być kontrolowane. Natomiast czym innym jest strzelanie z rakietnic, kusz, katiuszy itp