13 medali MP lekkoatletów z Trójmiasta

25 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 19:50 (26 czerwca 2016)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Lekkoatletyczny Wybory samorządowe 2024. Sportowcy startują na radnych w Trójmieście
Angelika Cichocka jest mistrzynią Polski 2016 na 1500 i 800 m, teraz czas na występ w mistrzostwach Europy i na igrzyskach olimpijskich. Angelika Cichocka jest mistrzynią Polski 2016 na 1500 i 800 m, teraz czas na występ w mistrzostwach Europy i na igrzyskach olimpijskich.

13 medali zdobyli trójmiejscy lekkoatleci podczas trzydniowych, zakończonych w niedzielę mistrzostw Polski seniorów. Złota w biegach na 1500 i 800 metrów zdobyła Angelika Cichocka, na 400 metrów przez płotki triumfował Patryk Dobek, a na 200 m Anna Kiełbasińska. Przyczyniała się ona także do czwartego tytuł dla SKLA Sopot, biegnąc w żeńskiej sztafecie 4x100 metrów. Trofea z mniej szlachetnego kruszcu trafiły również do przedstawicieli Gdańska i Gdyni.

W Bydgoszczy nie zawiedli trójmiejscy lekkoatleci, którzy już są pewni startu w tegorocznych igrzyskach olimpijskich, a przed rokiem startowali w finale mistrzostw świata.

- Miło jest zwyciężyć. W sobotę i w niedzielę powalczę o minimum na dystansie 800 metrów, ale nie ukrywam, że większe nadzieje w tym roku ulokowałam na dystansie 1500 - przyznaje dla oficjalnej strony związku lekkoatletyki Angelika Cichocka.
LISTA MINIMÓW i LEKKOATLECI Z TRÓJMIASTA, KTÓRZY JE WYPEŁNILI LUB SĄ TEGO BLISKO

Biegaczka SKLA zdominowała w piątek rywalizację na dystansie 1500 m. Choć ma już zapewniony udział w mistrzostwach Europy w Amsterdamie - pierwszy tydzień lipca oraz na igrzyskach olimpijskich, to wciąż potwierdza wysoką formę.

W Bydgoszczy przybiegła na metę z czasem 4:08.48, a to oznacza, że po raz kolejny wypełniła minimum na pierwszą z imprez. A przed urodzoną w Kartuzach Cichocką pozostawały jeszcze starty na 800 m.

Także w nich nie miała sobie równych, choć o zwycięstwo było trudnej. Do ostatnich metrów musiała rywalizować o to z Joanną Jóźwik. Biegaczka SKLA uzyskała czas 2:10.62, a jej rywalka z AZS AWF Warszawa 2:10.90. Oba czasy są jednak aż o 9 sekund gorsze niż minimum olimpijskie.

W sobotę na najwyższy stopień podium wbiegł Patryk Dobek. W finale biegu na 400 metrów przez płotki sopocianin osiągnął wynik 50.06. Dzień wcześniej w eliminacjach był wolniejszy o blisko sekundę (50.91).

- Pogoda troszkę nie dopisała ale i tak jestem zadowolony z tego startu i oczywiście z tytułu - powiedział po biegu Dobek, gdyż i Bydgoszczy nie oszczędziły sobotnie burze.
Trzecie złoto dla SKLA zdobyła żeńska sztafeta 4x100 metrów. Katarzyna Wesołowska, Anna Kiełbasińska, Marta Jeschke i wieloboistka Karolina Tymińska jako jedyne pokonały ten dystans poniżej 45 sekund (44.90).

Kiełbasińska, ale już indywidualnie, zapracowała na czwarte złoto dla sopockiego klubu. W finale biegu na 200 m ustanowiła swój rekord sezonu na poziomie 23.27. To raptem o 0.07 gorszy czas niż minimum do Rio de Janeiro.

Dwa dni wcześnie Ania zdobyła brąz na dystansie o połowę. Czas, który uzyskała sopocianka - 11:65 był o 0.33 gorszy od przepustki do Rio de Janeiro. Musiała uznać wyższość: Ewy Swobody (11.34) i Mariki Popowicz-Drapale (11.49). Czas, który uzyskała sopocianka - 11:65 był o 0.33 gorszy od przepustki do Rio de Janeiro.

Po srebro sięgnęła Marcelina Witek. To kolejna przedstawicielka SKLA. W tym sezonie rzucała już ponad 60 metrów, w Bydgoszczy posłała oszczep na odległość 57.31. Trzecia pozycja przypadła zawodniczce AZS AWFiS Gdańska Marcie Kąkol (53.46).

Z tytułu wicemistrzowskiego cieszyła się także Agnieszka Kaszuba. 18-latka KL Gdynia w skoku o tyczce uzyskała 4 metry i podzieliła 2. miejsce z Kamilą Przybyłą (Zawisza Bydgoszcz). Mistrzyni - Justyna Śmietanka (AZS AWF Warszawa) skoczyła o 20 cm wyżej.

ANGELIKA CICHOCKA POBIEGNIE W RIO

Najniższe miejsce na podium przypadło również sprinterowi Floty Gdynia Przemysławowi Słowikowskiemu. Czas 10.42 był tylko i 0.01 gorszy od drugiego na mecie, który osiągnął Remigiusz Olszewski. Wygrał Karol Zalewski - 10.30. Trójmiejski sprinter nadal nie wypełnił minimum na mistrzostwa Europy (10.35).

PATRYK DOBEK Z KWALIFIKACJĄ SKLA NA IGRZYSKA

Tak Karol Zalewski i Przemysław Słowikowski biegali w tym sezonie w Gdańsku

Trzecie miejsca SKLA zdobyło również w trójskoku. Pozwolił na to najlepszy wynik w sezonie uzyskany przez Katarzynę Płonkę - 13.46 m. A to oznacza, że zabrakło jej 54 cm to wyjazdu do Amsterdamu. Dokładnie taki wynik - 14 m - uzyskała zwyciężczyni, Anna Jagaciak-Michalska.

Krążek tego samego koloru zdobył Michał Lewandowski - 16.35. Zabrakło mu 40 cm do minimum na Amsterdam. Wygrał Karol Hoffmann - 16.67.

W niedzielę po brąz na 100 m przez płotki pobiegł kolejny z przedstawicieli SKLA Sopot, Artur Noga. Wyleczył kontuzję, ale wynik nie zachwycił 13.83. Wygrał z rekordem życiowym Damian Czykier - 13;36, a drugi był Dominik Bochenek - 13.77.