Złoty Mariusz Siembida.

26 sierpnia 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
Mariusz Siembida (AZS AWF Gdańsk - na zdjęciu) zdobył złoty medal na 50 m stylem grzbietowym podczas rozgrywanej w Pekinie Uniwersjady. Srebrne medale wywalczyli Bartosz Kizierowski 100 m stylem dowolnym i Joanna Skowrońska w gimnastyce.

Mariusz Siembida przypłynął na metę wyścigu równo z Amerykaninem Peterem Marshallem. Obaj uzyskali ten sam czas 25.79 i obu przyznano złote medale. Polak był bardzo zadowolony ze swojego występu. - Cieszę się nie tylko z tego, że zdobyłem pierwsze złoto dla polskiej ekipy, ale i z wyniku. Jestem bardzo zadowolony ze swojej formy. Uzyskałem dziś czas w granicach rekordu życiowego i krajowego. Nie przeszkadza mi, że podzieliłem pierwsze miejsce z Amerykaninem. W końcu żaden z nas nie przegrał, obaj jesteśmy mistrzami - powiedział gdańszczanin.

Pierwszy medal na Uniwersjadzie dla Polski wywalczył inny pływak, Bartosz Kizierowski, który zajął drugie miejsce w finale biegu na 100 m stylem dowolnym. Nasz zawodnik poprawił przy okazji swój własny rekord Polski wynikiem 49.65 s. Kolejną szansę medalową będzie miał na dystansie sprinterskim. Polak awansował do finału z najlepszym czasem i jest głównym faworytem dzisiejszego biegu. Do finału wyścigu na 50 m żabką zakwalifikowały się dwie polskie zawodniczki: Agnieszka Braszkiewicz i Beata Kamińska, które uzyskały czwarty i piąty czas dnia. W dzisiejszych finałach nie są bez szans na medal.

Miłą niespodziankę sprawiła Joanna Skowrońska, która zdobyła srebrny medal w skoku przez konia. Polka otrzymała identyczną notę jak Rosjanka Olga Ugarowa (9,037). Zwyciężyła Koreanka Son Un Hui.

Polkie piłkarki zajęły pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej turnieju uniwersjadowego. W dzisiejszym ćwierćfianle przeciwniczkami naszych zawodniczek będą Francuzki.

Nadal słabo spisują się polscy judocy. Wszyscy nasi reprezentanci przegrali swoje pierwsze walki i odpadli z dalszej rywalizacji.