Lechia wygrała z Los Barrios aż 13:0

2 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 20:17 (2 lutego 2015)

Ci piłkarze strzelili 7 z 13 goli, które Lechia zaaplikowała hiszpańskiemu IV-ligowcowi. Od lewej: Kevin Friesenbichler, Antonio Colak i Stojan Vranjes. Ci piłkarze strzelili 7 z 13 goli, które Lechia zaaplikowała hiszpańskiemu IV-ligowcowi. Od lewej: Kevin Friesenbichler, Antonio Colak i Stojan Vranjes.

Ostre strzelanie na pożegnanie Hiszpanii urządzili sobie piłkarze Lechii. Gdańszczanie rozgromili zespół UD Los Barrios, występujący na czwartym poziomie rozgrywek ligowym w tym kraju aż 13:0 (4:0). Cztery gole strzelił Antonio Colak, który na boisko wszedł w drugiej połowie. Jednak miano najskuteczniejszego piłkarza zagranicznych sparingów utrzymał Kevin Friesenbichler, który dołożył dwa trafienia i kończy zgrupowania z dorobkiem siedmiu. Natomiast między słupkami bramki biało-zielonych zabrakło Dariusza Treli. Został on wypożyczony do końca sezonu do GKS Bełchatów. W jego miejsce ma zostać pozyskany Łukasz Budziłek, który w poprzednim sezonie wypromował się w I-ligowym GKS Katowice, a ostatnie pół roku spędził w Legii Warszawa, gdzie grał jedynie w III-ligowych rezerwach.

PIOTR WIŚNIEWSKI ZWYCIĘZCĄ PLEBISCYTU NA NAJLEPSZEGO LIGOWCA 2014 ROKU W TRÓJMIEŚCIE

Colak 47, 51, 60, 70, Friesenbichler 5, 22, Borysiuk 48, 57, Nazario 15, Pietrowski 25, Vranjes 72, Mila 76 (karny), Grzelczak 79

LECHIA:
I połowa: Bąk - Możdżeń, Rudinilson, Dźwigała, Leković - Pietrowski, Łukasik - Buksa, Wiśniewski, Nazario - Friesenbichler (31 Macierzyński)
II połowa: Podleśny - Wojtkowiak, Janicki, Bougaidis, Wawrzyniak - Borysiuk, Vranjes - Makuszewski, Mila, Grzelczak - Colak

Na zakończenie zgrupowania w Hiszpanii biało-zieloni mieli zagrać z koreańskim Suwon. Jednak po raz drugi na tym obozie musieli w ostatniej chwili szukać innego sparingpartnera. Wyboru nie było wielkiego. Dlatego zdecydowano się na grę z hiszpańskim IV-ligowcem.

Tym razem Jerzy Brzęczek teoretycznie silniejszy skład wystawił w drugiej połowie i om dokończył dzieła zniszczenia, strzelając 8 goli i ustalając wynik na dwucyfrowy. Jednak już przed przerwą na dobre rozpruł się worek z bramkami.

Doskonałą skuteczność w sparingach potwierdził Kevin Friesenbichler. Austriak, choć na boisku spędził tylko pół godziny, strzelił dwa kolejne gole. Łącznie zimą uzbierał już 7 bramek.

To on otworzył wynik sparingu z Los Barrios. Już w 5. minucie 21-latek posłał piłkę do siatki po asyście Piotra Wiśniewskiego.

ZAGŁOSUJ, KTO POWINIEN GRAĆ W ATAKU LECHII? PRZECZYTAJ, CO NA TEN TEMAT SĄDZI TOMASZ DAWIDOWSKI

Jesienią Friesenbichler był w cieniu Antonio Colaka. Chorwat w sparingach strzelał dotychczas mniej, ale w tym sparingu zasygnalizował, że miejsca na szpicy ataku nie zamierza oddawać. Po przerwie strzelił on aż cztery gole!

Poza napastnikami warta podkreślenia jest skuteczność defensywnych pomocników. Piłkarze grający na tej pozycji dołożyli cztery gole. Dwukrotnie piłkę do siatki skierował Ariel Borysiuk. Ponadto zaliczył asystę przy jednym z trafień Colaka. Jednak pamiętamy, że ten piłkarz z powodu kartek będzie musiał pauzować na inaugurację wiosny.

Niewiele brakowało, aby wyczyn Borysiuka skopiował Stojan Vranjes. Bośniak zdobył ostatecznie jednego gola, a po innym jego strzale piłka odbiła się od słupka.

Warto także podkreślić, że pierwszego gola w drugim sparingu w barwach Lechii zdobył Sebastian Mila. Pomocnik wykorzystał rzut karny, który został podyktowany po faulu na Jakubie Wawrzyniaku. Ponadto zaliczył on asystę przy golu Piotra Grzelczaka który ustalił końcowy rezultat sparingu.

Natomiast popularny "Grzelu" miał wcześniej dwa podania, po których bramki zdobywał Colak.

- Ze względów psychologicznych dobrze, że gole strzelali nasi napastnicy. Na tle mniej wymagającego przeciwnika była okazja, by rozgrywać dobre akcje, stwarzać sytuacje podbramkowe i je wykorzystywać. Trzeba też pamiętać, że każdy sparing jest lepszy niż trening we własnym gronie - ocenił sparing Jerzy Brzęczek, szkoleniowiec biało-zielonych.

W meczu z IV-ligowcem dużo pracy nie mieli gdańscy bramkarze. Na boisku nie pojawił się już Dariusz Trela. Ten golkiper jednak nie zagra w Lechii wiosną. Ma trafić do GKS Bełchatów. Natomiast gdańszczanie zamierzają zaangażować Łukasza Budziłka. To 24-latek, który w ekstraklasie zagrał trzy mecze w barwach właśnie Bełchatowa. Potem grał w I-ligowym GKS Katowice, a ostatnie pół roku spędził w Legii Warszawa. Jesienią wystąpił tylko siedem razy wystąpił w III-ligowych rezerwach stołecznego klubu.

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku obaj bramkarze zmienili kluby bez żadnych kwot odstępnego, po wygaśnięciu umów z poprzednimi pracodawcami. Trela podpisał w Gdańsku kontrakt na trzy lata, a Budziłek dostał angaż w Warszawie na cztery sezony.

RUCHY KADROWE LECHII PRZED RUNDĄ WIOSENNĄ 2014/15
Przybyli: Sebastian Mila (pozycja pomocnik, ostatni klub Śląsk Wrocław, transfer definitywny, kontrakt do 30.06.2018), Grzegorz Wojtkowiak (obrońca, TSV 1860 Monachium, Niemcy, wolny transfer, kontrakt do 30.06.2017), Donatas Kazlauskas (narodowość: Litwa, skrzydłowy, Atlantas Kłajpeda, Litwa, wolny transfer, kontrakt do 30.06.2018), Jakub Wawrzyniak (lewy obrońca, Amkar Perm, Rosja, wolny transfer, 30.06.2017), Przemysław Macierzyński (napastnik, SMS Łódź, 30.06.2017)

Przedłużony kontrakt: Marcin Pietrowski (pomocnik, do 30.06.2017)

Mogą przyjść: Łukasz Budziłek (bramkarz, Legia Warszawa), Gerson Guimaraes Ferreira Junior (Brazylia, obrońca, Petrolul Ploiesti, Rumunia)

Ubyli: Dariusz Trela (bramkarz, GKS Bełchatów, wypożyczenie do 30.06.2015), Diego Hoffmann (Brazylia, lewy obrońca, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron), Paweł Czychowski (napastnik, Viktoria Koeln, wypożyczenie do 30.06.2015), Danijel Aleksić (Serbia, pomocnik, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron), Tsubasa Nishi (Japonia, pomocnik, wypożyczenie do Widzewa Łódź do 31.12.2015), Tiago Valente (Portugalia, środkowy obrońca, FC Penafiel/Portugalia), Adłan Kacajew (Rosja, pomocnik, skrócenie wypożyczenia z Tereka Grozny), Henrique Ribeiro Miranda (Brazylia, lewy obrońca), Filip Malbasić (Serbia, lewoskrzydłowy) - obaj kontuzje