Zmiany w lidze siatkarzy. 5 min. przerwy między setami, więcej meczów w play-off

Trefl Gdańsk

Trener Andrea Anastasi nie zabierze już siatkarzy do szatni pomiędzy drugim i trzecim setem. PlusLiga zlikwidowała 10-minutową przerwę pomiędzy partiami. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Szefowie klubów PlusLigi razem z Radą Nadzorczą oraz zarządem Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA podjęli decyzje w sprawie sezonu 2018/19. Format rozgrywek będzie taki sam jak ostatnio, czyli po sezonie zasadniczym, do play-off awansuje sześć drużyn. Więcej będzie meczów o złoto. Zlikwidowano 10-minutową przerwę po drugim secie, a w zamian po każdej partii będą 5-minutowe pauzy.

ARTUR SZALPUK LIGOWCEM MAJA. ZADAJ PYTANIE BYŁEMU PRZYJMUJĄCEMU TREFLA GDAŃSK

System rozgrywek PlusLigi w sezonie 2018/2019 będzie taki sam jak poprzednio. A to oznacza, że 14 drużyn zagra systemem mecz i rewanż. Następnie dwa czołowe zespoły awansują do półfinału play-off, a drużyny z miejsc 3-6 zmierzą się w ćwierćfinale, w parach 3-6 i 4-5. Trwają jeszcze dyskusje w sprawie możliwości rozgrywania meczów ćwierćfinałowych oraz półfinałów, na pewno jednak finał grany będą do trzech zwycięstw - w tym roku do dwóch - ze zmianą gospodarza po każdym meczu.

SPRAWDŹ, JAK ŚRODKOWY TREFLA PIOTR NOWAKOWSKI RADZI SOBIE W KADRZE POLSKI

- To dla nas bardzo ważne, by utrzymać, a być może jeszcze podnieść atrakcyjność fazy play-off, która w minionym sezonie była wyjątkowa. Stąd takie same decyzje w lidze męskiej oraz żeńskiej. Liczę, że ta szóstka znowu wypali i czekają na nas wielkie emocje - mówi Artur Popko, prezes zarządu PLPS SA.
SIATKARZE TREFLA ZAGRAJĄ W LIDZE MISTRZÓW. JAK TO SIĘ STAŁO?

Zmianie ulegną zasady spadku. Ostatnia ekipa zagra baraż o pozostanie w elicie z mistrzem I Ligi. Ostatnio z PlusLigi spadły dwie drużyny: Dafi Społem Kielce i BBTS Bielsko-Biała, natomiast 14. Łuczniczka Bydgoszcz - obecnie już Chemik - grała w barażu z AZS Częstochowa i po nim utrzymała się na najwyższym stopniu rozgrywek.

Wiele negatywnych emocji budziła 10-minutowa przerwa po drugim secie. Wielokrotnie zdarzało się, że odwracała ona losy meczów. Od nowego sezonu nie będzie już jej. Będą za to 5-minutowe przerwy po każdym z setów. Dotychczas po pierwszy, trzecim i czwartym były 3-minutowe pauzy.

Telewizja Polsat będzie transmitować na żywo cztery spotkania z każdej kolejki PlusLigi, a pozostałe trzy będą na żywo w internecie. Szczegóły tego projektu poznamy w późniejszym czasie.