Koszykarze Trefla dogonili wygraną w Kutnie

6 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Rzuty Tautvydasa Lydeki (z piłką) oraz Pawła Leończyka przeważyły szalę zwycięstwa w Kutnie na stronę Trefla.  Rzuty Tautvydasa Lydeki (z piłką) oraz Pawła Leończyka przeważyły szalę zwycięstwa w Kutnie na stronę Trefla.

Jeszcze na siedem minut przed końcem gry koszykarze Trefla przegrywali różnicą 9 punktów i trudno się było w ich postawie doszukać symptomów, które mogą odmienić obraz meczu w Kutnie. A jednak Darius Maskoliunas potrafił w trakcie przerwy na żądanie poderwać sopocian do walki. Mimo że rywale osiągnęli ponad 60-procentową skuteczność w rzutach za dwa i mieli w swoich szeregach Kevina Johnsona, który zanotował double-double, to żółto-czarni potrafili w końcówce zamurować dostęp do swojego kosza oraz odnieść zwycięstwo nad Polfarmeksem 69:66 (20:19, 17:16, 8:16, 24:15).

POLFARMEX: Auda 15 (7 zb.), Mitchell 13 (6 as.), Johnson 12 (10 zb.), Malczyk 4 oraz Grochowski 8 (1x3), Jarecki 8 (1x3), Batka, Bartosz

TREFL: Leończyk 18, Vasiliauskas 16 (2x3, 5 as.), Lydeka 13 (7 zb.), Michalak 4, Sikora 2 oraz Bendzius 8 (1x3), Stefański 6 (6 zb.), Dutkiewicz 2, Kemp

Na początku spotkania można było zwątpić, czy koszykówka jest grą drużynową, czy też jednak o wszystkim decydują jednostki. Udaną akcją spotkanie rozpoczął Kevin Johnson, ale potem miał miejsce show Pawła Leończyka. Sopocki skrzydłowy w ciągu 3 minut zdobył aż 9 punktów i wyprowadził drużynę na prowadzenie 11:4.

Gorszy najwyraźniej nie chciał być Patrik Auda. Czech już w 6. minucie zmienił nastroje na trybunach. Do niego należało 7 punktów z rzędu, po których gospodarze osiągnęli korzystny wynik 13:11.

Końcówka inauguracyjnej kwarty należała z kolei do Eimantasa Bendziusa, który spotkanie rozpoczynał na ławce rezerwowych. Litwin zmienił rezultat na korzyść żółto-czarnych (20:17).

Co ciekawe, to w tej kwarcie Bendzius i Grzegorz Grochowski oddali jedyne udane rzuty za trzy punkty w ciągu blisko pół godziny gry! Skuteczność w tym elemencie obu ekip spadła poniżej 10 procent, gdyż jedni i drudzy spudłowali po 11-13 takich prób z rzędu!

W drugiej kwarcie do 15. minuty przeważali gospodarze, którzy odskoczyli na 29:24. Trefl odzyskał prowadzenie (33:32) po rzucie Sławomira Sikory. Natomiast dobrze grający w tej odsłonie Tautvydas Lydeka na 47 sekund przed przerwą poprawił na 37:33.

Po zmianie stron sopocianie mieli kłopoty ze skutecznością, dokładając w ciągu 10 minut zaledwie 8 punktów do swojego dorobku oraz nie potrafili znaleźć recepty na Johnsona. Amerykanin podążył po double-double, czyli dwucyfrowy dorobek zarówno w zbiórkach, jak i zdobyczach punktowych. M.in. po jego akcjach w 28. minucie Polfarmex prowadził 46:41. Natomiast wynik tej kwarty na 51:45 dla miejscowych ustalił Jacek Jarecki.

Gdy ten ostatni na dokładnie 7 minut przed końcem gry trafił na 57:48, Trefl wydawał się być zrezygnowany. Na szczęście zimną krew zachował Darius Maskoliunas. Szkoleniowiec natychmiast przerwał grę, a następnie w krótkich, żołnierskich słowach przypomniał podopiecznym, że do Kutna nie przyjechali na wycieczkę.

Po powrocie do gry rozpoczęła się pogoń, którą "trójką" zainicjował Sarunas Vasiliauskas. Kluczem do sukcesu była jednak defensywa. Trzeba było powstrzymać gospodarzy, którzy w rzutach za dwa osiągnęli ponad 63-procentową skuteczność.

Polfarmex został zatrzymany na granicy 66 punktów, którą osiągnął na 138 sekund przed końcem gry. Wówczas miał jeszcze 4 oczka w zapasie. Trzy z nich po wolnych odrobili Bendzius i Vasiliauskas.

Na pół minuty przed ostatnim gwizdkiem z rzutem za trzy wybrał się Jarecki, ale nie trafił. Piłkę zebrał Leydeka. On też na 11 sekund przed końcem popisał się hakiem, dającym Treflowi prowadzenie 67:66.

Gospodarze wzięli czas, ale sopocianie byli w tej korzystnej sytuacji, że mogli faulować bez konsekwencji rzutów wolnych dla rywali. Po wznowieniu gry z tej możliwości skorzystał Marcin Stefański.

Losy meczu próbował jeszcze odmienić Kwamain Mitchell, ale i on nie trafił. Końcowy wynik ustalił zaś Leończyk. Tym samym koszykarze Trefla mogli użyć ulubionego w takich sytuacjach powiedzenia komentatorów... piłkarskich i powiedzieć: "wróciliśmy z dalekiej podróży".

Wyniki 10 kolejki

• Polfarmex Kutno - TREFL SOPOT 66:69 (19:20, 16:17, 16:8, 15:24)
  • Rosa Radom - ASSECO GDYNIA 80:72 (15:20, 30:18, 20:18, 15:16)
  • Wikana Start Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza 80:74 (24:25, 9:17, 22:17, 25:15)
  • Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin 72:90 (13:25, 17:20, 23:12, 19:33)
  • Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 76:70 (19:25, 15:19, 22:12, 20:14)
  • Jezioro Tarnobrzeg - Stelmet Zielona Góra 87:90 (24:20, 30:17, 15:29, 18:24)
  • Polski Cukier Toruń - King Wilki Morskie Szczecin 87:90 (28:22, 19:22, 23:22, 17:24)
  • PGE Turów Zgorzelec - Śląsk Wrocław 92:76 (23:17, 21:16, 27:19, 21:24)

Opinie (18) 1 zablokowana

• Gratulacje z Gdyni.

Ale zdjęcie to z innego meczu, bo widać Aaronika w stelmetowym kubraczku :-)

• 1 0

• Na trybunach siedział ponoć... (1)

trener Greg Popovich i wiem z tajnych źródeł, że chce prowadzić Trefla bo mu NBA już rutyną zajeżdża :) A tu albo fochy, brak kasy, statystyki zawodników TBL jak w szkole podstawowej w USA więc można się wykazać.

PS - wiem, że do Trafla szykowany jest Tim Duncan który ma 137 lat ale lewą ręką w pojedynkę ogrywa AZS, Zastal i Śląsk.

• 0 12

• a ja wiem, że znowu odstawiłeś leki

• 3 0

• (7)

Chciałbym żeby litewski cham wytłumaczył swoje zachowanie wobec polskiego zawodnika podczas zmiany w IV kwarcie.

• 21 6

• Jego zachowanie i Twoje pisanie nie służy lepszemu dialogowi ... (4)

... a narodowość nie ma tu nic do znaczenia.

• 14 7

• A co ty z sejmu żeby dialogi uprawiać?
        To niech się cham zachowuje jak człowiek to pisania nie będzie.
        Na razie to jedynie cham i prostak.
        A jeśli jest inaczej niech spróbuje to pokazać podczas meczu.
        Bo jest tu już drugi sezon i do tej pory mu się nie udało.

• 4 0

• (1)

Litwin to Litwin

• 15 2

• Trzeba brać również pod uwagę, że Litwini w przeciwnieństwie

do amerykanów coś grają i walczą. Szczególnie nie strzelają focha gdy nie ma kasy na czas. Fakt, że Litewscy trenerzy mają w Polsce spore problemy z komunikacją z zespołem szczególnie w trakcie spotkań.

• 8 1

• Chodzi o jego zachowanie wobec Michalaka. Prosty litewski cham.szkoda, że Michał nie sprzedał mu z liścia.