Piłkarze Arki na 4. miejscu w I lidze

7 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 18:54 (7 czerwca 2014)

Michał Szubert strzelił ostatnią bramkę dla Arki w sezonie 2013/2014. Niestety nie dała ona nawet punktu. Michał Szubert strzelił ostatnią bramkę dla Arki w sezonie 2013/2014. Niestety nie dała ona nawet punktu.

Piłkarze Arki na zakończenie sezonu 2013/14 przegrali na wyjeździe z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza 2:4 (1:1), choć już w 7. minucie rywale sprezentowali im prowadzenie po golu samobójczym. Piotr Rzepka, który na pięć kolejek przed końcem rozgrywek zastąpił Pawła Sikorę na stanowisku trenera żółto-niebieskich, doprowadził drużynę do 4. miejsca w końcowej tabeli. To najlepsza lokata gdynian od trzech lata, mimo że zdobyli oni mniej punktów niż przed rokiem.

Drozdowicz 29, Pawlusiński 62, Sołdecki 79, Schulmeister 84 - Sołdecki 7 (samobójcza), Szubert 64

TERMALICA: Nowak - Fryc, Czerwiński, Kopacz, Moskal - Pawlusiński (76 Kogut), Kaczmarczyk, Sołdecki, Foszmańczyk (58 Piotrowski), Schulmeister - Drozdowicz

ARKA: Miszczuk - Cichocki, Juraszek, Jarzębowski, Dampc - Rzuchowski, Pruchnik - Sulewski, Kowalski (76 Koziara), Radzewicz (46 Wojowski) - Szubert

Sędziował: Rokosz (Katowice). Żółta kartka: Sołdecki, Kopacz (obaj Termalica).

W przypadku zdobycia co najmniej punktu w Niecieczy Arka miała zapewnione 4. miejsce w końcowej tabeli, a uzyskanie lepszego wyniku punktowego od Dolcana dawało gdynianom 3. lokatę. Natomiast porażka gdynian i zespołu z Ząbek przy jednoczesnym zwycięstwie Wisły Płock, zepchnęłaby żółto-niebieskich na 5. pozycję.

PIOTR RZEPKA: LICZY SIĘ TU I TERAZ. KOLEJNE OSŁABIENIA ARKI

Dlatego Piotr Rzepka zapewniał, że nie zamierza eksperymentować ze składem w ostatniej kolejce. -Wystawię najsilniejszy skład, którym będę tego dnia dysponował - zapewnia szkoleniowiec Arki.

Jednak zmiany były wymuszone z powodu kontuzji i kartek. Dlatego po raz pierwszy w wyjściowym składzie w I lidze znalazł się Robert Sulewski, a dla niespełna 19-letniego Macieja Dampca był to oficjalny debiut w pierwszej drużynie.

Niewiele brakowało, aby Termalica wykorzystało to, że Arka potrzebuje czasu, aby odnaleźć się w nowym ustawieniu.

Już po inauguracyjnej akcji gospodarzy piłka trafiła do gdyńskiej siatki. Gol nie został uznany, gdyż ze spalonego strzelał Vojtech Schulmeister.

W 4. minucie Dariusz Pawlusiński znalazł się sam na sam z Jakubem Miszczukiem. Jednak przedobrzył. Zamiast strzelać podawał do Krzysztofa Kaczmarczyka, który był na spalonym.

Chwilę później wszystko było już zgodnie z przepisami, ale po podaniu Kaczmarczyka w dogodnej sytuacji przestrzelił Schulmeister.

Gdy wydawało się, że początkowy napór gospodarzy, musi im przynieść powodzenie piłka znalazła rzeczywiście drogę do siatki, ale Termaliki. Sebastian Nowak odbił piłkę, a nadbiegający Dawid Sołdecki wpakował ją do własnej bramki. W tej sposób Arka objęła prowadzenie w tym momencie znajdowała się na 3. miejscu w tabeli, bo Dolcan remisował w Chojnicach.

W 16. minucie znów Arce dopisało szczęście. Po rozegraniu rzutu rożnego miejscowy stoper - Jakub Czerwiński główkował w poprzeczkę.

Jednak limit farta kiedyś musiał się wyczerpać. Stało się to dokładnie w 29. minucie. Uderzeniem zza pola karnego wyrównał Emil Drozdowicz. Ten napastnik niegdyś podpisał kontrakt w Arce, ale nie zagrał w niej ani minuty, gdyż w tym samym oknie transferowym co został pozyskany, klub z niego zrezygnował. Piłkarz tak sprawy nie zostawił. Odwołał się do PZPN i wygrał odszkodowanie za bezpodstawne zerwanie kontraktu.

Jako że Dolcan nadal remisował w Chojnicach, w 29. minucie Arka wracała na 4. miejsce w I lidze, z którym przystępowała do ostatniej kolejki.

Przed przerwą bliżej strzelenia gola na prowadzenie byli gdynianie Michał Rzuchowski, który wrócił do gry po dwóch meczach pauzy po czerwonej kartce, w 34. minucie przymierzy z wolnego nieznacznie nad poprzeczką.

Natomiast w 40. minucie Michał Szubert fatalnie przestrzelił z pola bramkowego, gdy otrzymał doskonałe podanie od Marcina Radzewicza.

Z kolei Miszczukowi najmocniej zagrażał w tym fragmencie meczu Bartosz Kopacz. Obrońca popisał się strzałem, który o mały włos nie zakończył się golem z powodu rykoszetu. Natomiast drugie jego uderzenie, tym razem głową bramkarz Arki dobrze obronił.

W przerwie trener Rzepka jeszcze bardziej odmłodził skład. Do gry wyszedł Paweł Wojowski. Tym samym w "11" było aż dziewięciu piłkarzy co najwyżej 23-letnich.

Na początku drugiej połowy strzałów próbowali Drozdowicz i Radosław Pruchnik, ale żaden z nich nie mógł zmienić wyniku.

Dużo groźniejsza była próba na zakończenie godziny gry Schulmestera. Piłka wylądowała w bocznej siatce Arki. Po chwili w polu karnym piłki w dobrej sytuacji nie sięgnął Drozdowicz. Jednak z tych ostrzeżeń gdynianie nie wyciągnęli odpowiednich wniosków.

W 62. minucie Miszczuk musiał już wyciągać piłkę z siatki, bo z dystansu mocno i celnie przymierzył Pawluński.

Mimo niekorzystnego wyniku Arka utrzymywała 4. miejsce w tabeli, gdyż Wisła Płock (1:1) i Dolcan (0:0) w tym momencie remisowały.

Zresztą już po chwili żółto-niebiescy nie zawdzięczali lokaty jedynie rywalom. W 64. minucie po składnej akcji całej drużyny wyrównał Szubert, a asystę zaliczył Rzuchowski.

Dwa gole w ciągu trzech minut do tego stopnia zadowoliły obie drużyny, że przez kolejny kwadrans nic godnego uwagi na boisku się nie wydarzyło. Chyba, że za interesująco uznać przerwę, którą podobnie jak w pierwszej połowie, także i w drugiej sędzia zarządził, aby piłkarze uzupełnili płyny.

Tę swoistą sielankę zakończyć Sołdecki, który w 79. minuty trafił już to właściwej bramki. Pomocnik trafił głową po dośrodkowaniu rezerwowego, Damiana Piotrowskiego.

Natomiast kolejny piłkarz Termaliki wprowadzony do gry po przerwie zaliczył asystę przy czwartym golu dla miejscowych. Po akcji 18-letniego Szczepana Koguta na listę strzelców wpisał się aktywny przez całe spotkanie Schulmeister.

ARKA W I LIDZE W TRZECH OSTATNICH SEZONACH:
2013/14
IV lokata - 15 zwycięstw, 9 remisów, 10 przegranych, 54 punkty, 53:40 bramki
Strata do miejsc dających awans: 9 punktów do 1. oraz 7 do 2.
Strata matematycznych szans na awans: po 33. kolejce

2012/13
V lokata - 17 zwycięstw 6 remisów 11 przegranych, 57 punktów, 46:29 bramki
Strata do miejsc dających awans: 10 punktów do 1. oraz 7 do 2.
Strata matematycznych szans na awans: po 32. kolejce

2011/12
VII lokata - 13 zwycięstw 12 remisów 9 przegranych 51 punktów 50:41 bramki
Strata do miejsc dających awans: 13 punktów do 1. oraz 10 do 2.
Strata matematycznych szans na awans: po 30. kolejce

Bramki nie zmieniły pozycji Arki w tabeli, gdyż w Płocku oraz w meczu Dolcanu padły remisy. Czwarta lokata jest najlepszą, którą gdynianie zajęli w trzech ostatnich sezonach, najdłużej też utrzymali się w walce o ekstraklasę. Jednak w porównaniu sprzed rokiem gdynianie uzbierali o... 3 punkty mniej.

Wyniki 34 kolejki

• Termalica Bruk-Bet Nieciecza - ARKA GDYNIA 4:2 (1:1)
  • Chojniczanka - Dolcan Ząbki 0:0
  • Wisła Płock - GKS Katowice 1:1 (1:0)
  • GKS Bełchatów - Sandecja Nowy Sącz 4:0 (2:0)
  • Flota Świnoujście - Okocimski Brzesko 2:0 (1:0)
  • GKS Tychy - Miedź Legnica 3:1 (1:1)
  • Stomil Olsztyn - Górnik Łęczna 1:0 (0:0)
  • Olimpia Grudziądz - Energetyk ROW Rybnik 2:1 (0:1)
  • Puszcza Niepołomice - Kolejarz Stróże 1:2 (0:1)

• 14 2

• to już niczego nie zmienia. Bełchatów móże przegrać nawet 0:10...

• 16 1

• 4:2 (1)

Dla Termalici

• 25 0

• spokojnie...

Może uda się jeszcze coś załatwić przy zielonym stoliku.