Żużel. Thorssell i Nilsson w GP Skandynawii. Żupiński ostatni w MIMP

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Karol Żupiński, który wcześniej na własnym torze wywalczył zaledwie miano rezerwowego, w finale młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski zastąpił Mateusza Bartkowiaka. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Jacob Thorssell wystartuje w sobotę o godz. 19 w Grand Prix Skandynawii na żużlu, a Kim Nilsson będzie w tych zawodach rezerwowym. Ten drugi w czwartkowy wieczór zaliczył niemal perfekcyjny występ w lidze szwedzkiej, gdzie zdobył 17 pkt. Na ostatnim miejscu finał młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski zakończył Karol Żupiński. Kacper Gomólski zajął drugie miejsce w turnieju towarzyskim w Gnieźnie.

Jacob Thorssell: Chcę zostać w Gdańsku. Przeczytaj co mówił po ostatnim meczu

Żużlowcy Zdunek Wybrzeża nie mają w składzie stałego uczestnika cyklu Grand Prix od 2014 roku, gdy gdańskim zawodnikiem był Fredrik Lindgren. W sobotę w Malilli podczas GP Skandynawii zaprezentuje się jednak Jacob Thorssell, który wystartuje z dziką kartą.

Uzyskał ją automatycznie pod koniec lipca, gdy zdobył tytuł indywidualnego mistrza Szwecji. Trzeci w tych samych zawodach był Kim Nilsson, który w Malilli będzie pierwszym rezerwowym i na torze pojawi się w przypadku, gdy któryś z zawodników wycofa się z rywalizacji na przykład w wypadku kontuzji.

Thorssell z dziką kartą startował już dwukrotnie, podczas Grand Prix Sztokholmu w sezonach 2016 i 2017. W pierwszym występie zdobył punkt, a w kolejnym 4. Po zakończeniu sezonu w Polsce z Wybrzeżem i brakiem awansu do play-off, Jacob prezentuje dość nierówną formę przeplatając lepsze zawody gorszymi w Anglii i Szwecji.

Mikkel Bech: Zawiedliśmy wszystkich. Przeczytaj jak kapitan Wybrzeża podsumował sezon

W sobotę z pewnością będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony i uzyskać znacznie lepszy rezultat niż w minionych latach. W czwartek zdobył 9 oczek dla Wolverhampton Wolves w spotkaniu brytyjskiej Premiership z King Lynn Stars, ale "Wilki" ostatecznie przegrały. Wynik gdańskiego żużlowca był drugim w zespole zaraz po Rorym Schleinie.

Z kolei Nilsson zanotował niemal bezbłędny występ w szwedzkiej Elitserien. W meczu Masarny Avesta z Piraterną Motala zdobył 17 na 18 możliwych pkt. Decydujący głos miał również w ostatnim wyścigu, w którym postawił "kropkę nad i" zapewniając swojej drużynie wygraną 46:44. W obecnej formie na szwedzkich torach, gdyby tylko dostał szansę, mógłby sporo namieszać w sobotnim turnieju.

Wyścigi z udziałem Jacoba Thorssella:
1. THORSSELL, Cook, Becker, Grajczonek (d) 2:4
5. Joergensen, Palm Toft, THORSSELL, Douglas 5:1 (19:11)
11. THORSSELL, Riss, Kerr, Becker 3:3 (39:27)
13. Riss, THORSSELL, Masters, Grajczonek 3:3 (44:34)
15. Joergensen, Riss, Schlein, THORSSELL 5:1 (54:36)

Wyścigi z udziałem Kima Nilssona:
4. NILSSON, Hellstroem-Baengs, J. Davidsson, Iversen (w) - 5:1 (13:11)
7. NILSSON, Przedpełski, Sundstroem, Tarasienko - 3:3 (23:19)
9. NILSSON, Michelsen, Huckenbeck, Hellstroem-Baengs - 3:3 (30:24)
11. NILSSON, Sundstroem, Huckenbeck, Łoktajew - 3:3 (36:30)
13. Iversen, NILSSON, Sundstroem, Tarasienko - 2:4 (41:37)
15. NILSSON, Sundstroem, Łoktajew, Przedpełski - 4:2 (46:44)

W Tarnowie w czwartek 15 sierpnia odbył się finał młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski. Karol Żupiński, który wcześniej na własnym torze wywalczył zaledwie miano rezerwowego, zastąpił Mateusza Bartkowiaka.

Wcześniej, W ramach eliminacji młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski odbyły się trzy turnieje w trzech różnych miastach: Gdańsku, Poznaniu i Łodzi. W zawodach udział mogą brać żużlowcy, którzy nie ukończyli 21. roku życia. Wszystkie turnieje miały wyłonić 11 zawodników (po 4 z Gdańska i Łodzi, 3 z Poznania).

Sprawdź relację z eliminacji MIMP w Gdańsku

Wychowanek gdańskiego zespołu dobrze rozpoczął zawody w Tarnowie. W drugim biegu z problemami zaczął Bartosz Smektała, co sprytnie wykorzystał żużlowiec Wybrzeża Gdańsk, znajdując się za plecami Wiktora Lamparta. Na pierwszym wyścigu Żupiński zaprzestał jednak punktować. Kolejne starty były bardzo nieudane i w pozostałych biegach żużlowiec Wybrzeża Gdańsk dojeżdżał do mety ostatni.

W 14. biegu żużlowiec Wybrzeża zaliczył upadek. Przewrócił się z własnej winy na drugim okrążeniu, jadąc za plecami pierwszego Maksyma Drabika. "Żupek" szybko zdołał się podnieść i po chwili o własnych siłach wrócił do parku maszyn. Z powtórki został wykluczony.

Młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski został Jakub Miśkowiak. O pierwszym miejscu podium zadecydować musiał dodatkowy wyścig, bowiem po ostatnim biegu po 13 punktów mieli również Dominik KuberaWiktor Lampart.

11: Wieczorek, Miśkowiak, Gruchalski, ŻUPIŃSKI
14: Karczmarz, Drabik, Pawliczak, ŻUPIŃSKI (w)
17: Pióro, Kubera, Krakowiak, ŻUPIŃSKI

Słabo zaprezentował się w Anglii Krystian Pieszczek. Wychowanek Wybrzeża w 4 biegach dwukrotnie kończył ostatni. Dla Ipswich Witches dowiózł w sumie dwa punkty z bonusami, a "Wiedźmy" przegrały z Swindows Robins 37:53.

Finał Złotego Kasku w Gdańsku. Zenon Plech patronem imprezy

W silnie obsadzonym jak na I-ligowe warunki turnieju towarzyskim o Koronę Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, świetnie spisał się Kacper Gomólski. "Ginger" na swoim macierzystym torze w serii zasadniczej zdobył 9 punktów i choć nie odniósł indywidualnego zwycięstwa, awansował do półfinału. W nim zajął pierwsze miejsce, a w finałowym wyścigu przegrał tylko z Przemysławem Pawlickim.

Wyścigi z udziałem Krystiana Pieszczka:
2. Covatti, Doolan, Perks, PIESZCZEK 3:3 (4:8)
7. Musielak, Lawson, PIESZCZEK, Jensen (u) 3:3
11. Doyle, Lawson, PIESZCZEK, Ellis 3:3 (27:39)
14. Musielak, Allen, Perks, PIESZCZEK 2:4 (34:50)

Wyścigi z udziałem Kacpra Gomólskiego:strong>
3. Berntzon, GOMÓLSKI, Buczkowski, Jakobsen
8. Nowak, GOMÓLSKI, Lebiediew, Stalkowski
10. Kościuch, Pawlicki, GOMÓLSKI, Pavlic
13. Fajfer, GOMÓLSKI, Kudriaszow, Bellego
19. Gała, GOMÓLSKI, Jabłoński (w), Okoniewski (w)
Półfinał: GOMÓLSKI, Berntzon, Fajfer, Kudriaszow
Finał: Pawlicki, GOMÓLSKI, Lebiediew, Berntzon (d)