Wiadomości

Żużel. Mateusz Cierniak obronił Brązowy Kask. Decydowały... upadki

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najlepsi żużlowcy Brązowego Kasku 2021 (od lewej): Michał Curzytek, Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski
Najlepsi żużlowcy Brązowego Kasku 2021 (od lewej): Michał Curzytek, Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski fot. Jarosław Pabijan/400mm.pl

Mateusz Cierniak po raz drugi z rzędu zdobył Brązowy Kask. W Gdańsku w sukcesie żużlowcowi Motoru Lublin nie przeszkodziło nawet wykluczenie z jednego biegu. Michał Curzytek nie wykorzystał szansy, gdyż sam się też przewrócił i wylądował na 2. pozycji. Natomiast o ostatnim miejscu na podium decydował dodatkowy wyścig, który wygrał Bartłomiej Kowalski. Znajomości toru nie wykorzystał Karol Żupiński. Wychowanek miejscowego Wybrzeża był 9., ale i tak zapewnił sobie awans do eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów.Aktualizacja, 1 maja, godz. 17:56

Finał Brązowego Kasku w Gdańsku - wyniki
1. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) - 12 (3,w,3,3,3)
2. Michał Curzytek (Betard Sparta Wrocław) - 11 (3,3,3,2,0)
3. Bartłomiej Kowalski (Eltrox Włókniarz Częstochowa) - 10+3 (2,2,3,1,2)
4. Denis Zieliński (ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz) - 10+2 (2,3,3,0,2)
5. Fabian Ragus (Marwis.pl Falubaz Zielona Góra) - 9 (1,3,2,3,0)
6. Kacper Pludra (Fogo Unia Leszno) - 9 (2,0,2,3,2)
7. Krzysztof Sadurski (Fogo Unia Leszno) - 8 (3,0,u,2,3)
8. Mateusz Bartkowiak (ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz) - 7 (3,3,0,0,1)
9. Karol Żupiński (eWinner Apator Toruń) - 7 (0,w,2,2,3)
10. Krzysztof Lewandowski (eWinner Apator Toruń) - 7 (1,1,1,3,1)
11. Dawid Rempała (Unia Tarnów) - 7 (0,2,2,1,2)
12. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno) - 6 (u,2,0,1,3)
13. Sebastian Szostak (Agred Malesa Ostrów) - 6 (2,1,1,2,0)
14. Kacper Łobodziński (ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz) - 4 (1,2,0,0,1)
15. Kacper Grzelak (Agred Malesa Ostrów) - 4 (0,1,1,1,1)
16. Jakub Krawczyk (Agred Malesa Ostrów) - 2 (1,u,1,w,0)
17. Jakub Poczta (Agred Malesa Ostrów) - NS
18. Mateusz Jabłoński (Aforti Start Gniezno) - NS

Bieg po biegu:
1. Sadurski, Zieliński, Ragus, Grzelak
2. Cierniak, Pludra, Krawczyk, Ratajczak (u2)
3. Curzytek, Szostak, Łobodziński, Rempała
4. Bartkowiak, Kowalski, Lewandowski, Żupiński
5. Curzytek, Ratajczak, Lewandowski, Sadurski
6. Bartkowiak, Łobodziński, Grzelak, Cierniak (w/u2)
7. Ragus, Kowalski, Szostak, Pludra
8. Zieliński, Rempała, Krawczyk (u3), Żupiński (w/su)
9. Cierniak, Żupiński, Szostak, Sadurski (u3)
10. Kowalski, Rempała, Grzelak, Ratajczak
11. Curzytek, Ragus, Krawczyk, Bartkowiak
12. Zieliński, Pludra, Lewandowski, Łobodziński
13. Pludra, Sadurski, Rempała, Bartkowiak
14. Lewandowski, Szostak, Grzelak, Krawczyk (w4)
15. Ragus, Żupiński, Ratajczak, Łobodziński
16. Cierniak, Curzytek, Kowalski, Zieliński
17. Sadurski, Kowalski, Łobodziński, Krawczyk
18. Żupiński, Pludra, Grzelak, Curzytek
19. Cierniak, Rempała, Lewandowski, Ragus
20. Ratajczak, Zieliński, Bartkowiak, Szostak
Bieg dodatkowy o 3. miejsce: Kowalski, Zieliński


Podobnie jak przed rokiem, najlepszym żużlowcem do lat 19. został Mateusz Cierniak. Zawodnik Motoru Lublin okazał się najlepszy w finale Brązowego Kasku na gdańskim torze. W odniesieniu zwycięstwa nie przeszkodził mu upadek w swoim drugim biegu. We wszystkich pozostałych dojeżdżał jako pierwszy na metę.

Aforti Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Sprawdź, awizowane składyDrugie miejsce zajął Michał Curzytek (Betard Sparta Wrocław), który przegrał trofeum w kuriozalnych okolicznościach. W swoim ostatnim wyścigu jechał na drugiej pozycji i przewrócił się nieatakowany. Wstał i dojechał do mety, ale na ostatniej pozycji. Trzecie miejsce w turnieju zajął Bartłomiej Kowalski (Eltrox Włókniarz Częstochowa). O ostatniej pozycji na podium zadecydować musiał dodatkowy wyścig.

Poza podium znalazł się Karol Żupiński. Wychowanek Zdunek Wybrzeże Gdańsk, który przed obecnym sezonem trafił do ekstraligowego Apatora Toruń zdobył tylko siedem punktów, które dały mu dziewiątą lokatę. Nie przeszkodziło mu to jednak w zapewnieniu sobie awansu do międzynarodowych eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. "Żupek" już w ubiegłym sezonie wygrał Turniej Zaplecza Kadry Juniorów. Wraz z nim kwalifikacje zdobyli dwaj najlepsi.

Zawody na stadionie przy ul. Zawodników przebiegły bez większych komplikacji. Żużlowcy zaprezentowali dobre widowisko, w którym nie brakowało mijanek. Niestety, nie obyło się też bez upadków. Np. ósmy bieg ukończyło tylko dwóch zawodników, gdyż najpierw wykluczony został Żupiński, a w powtórce Jakub Krawczyk.

Wiktor Kułakow nie jest zadowolony, czeka na komplet. Przeczytaj rozmowę z żużlowcem
Turnieje o Brązowy Kask odbywają się od 1976 roku. O miano najlepszego walczą żużlowcy do 19. roku życia. We wcześniejszych latach zawody zaczynały się od półfinałów. Obecnie z uwagi na koronawirusa od razu zdecydowano się na finał. Obsadę wybrał Polski Związek Motorowy, a znalazło się w niej 12 żużlowców z PGE Ekstraligi i 4 z eWinner 1. Ligi.

W sobotę na gdańskim torze pojadą m.in.: Mateusz CierniakSebastian Szostak, czyli dwaj najlepsi zawodnicy ubiegłorocznego turnieju. Warto wspomnieć, że do tej pory tylko siedmiu zawodników wygrywało ten turniej więcej niż raz. Liderem historycznej klasyfikacji jest Rafał Okoniewski, który dokonał tego trzykrotnie w latach 1997-1999.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk wygrało na inaugurację DMPJ na żużlu. Przeczytaj o sukcesie juniorówŻużlowcy z największą liczbą zwycięstw w finale Brązowego Kasku do 2020 roku:
Trzy: Rafał Okoniewski
Dwa: Krystian Pieszczek, Patryk Dudek, Piotr Świst, Bartosz Smektała, Dominik Kubera, Mieczysław Kmieciak


Kandydatem do medalu jest również Karol Żupiński. To wychowanek Wybrzeża Gdańsk, który przed obecnym sezonem przeniósł się do ekstraligowego Apatora Toruń.

- Myślę, że jednym z faworytów do zwycięstwa jest Mateusz Cierniak. Bardzo chciałbym, aby triumfował Karol Żupiński, mój były podopieczny. Nie zdziwiłbym się także, gdyby doszło do jakichś niespodzianek. Wystąpi kilku debiutantów, których obecność mnie zaskoczyła, ale nie zamierzam z tym polemizować. Taki był wybór kadry narodowej i należy to uszanować. Finał mógłby być ciekawszy, gdyby pojechać mógł np. Wiktor Przyjemski z Polonii Bydgoszcz, który dopiero co pokazał się z dobrej strony w DMPJ. Na swój udział musi jednak poczekać - ocenia Piotr Szymko, trener młodzieży w zespole Zdunek Wybrzeże.
Gdańskim kibicom przypomniał się m.in. Karol Żupiński. Wychowanek Zdunek Wybrzeże, a obecnie żużlowiec Apatora Toruń zajął dziewiąte miejsce w finale Brązowego Kasku.
Gdańskim kibicom przypomniał się m.in. Karol Żupiński. Wychowanek Zdunek Wybrzeże, a obecnie żużlowiec Apatora Toruń zajął dziewiąte miejsce w finale Brązowego Kasku. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl
Ponadto wystąpią m.in.: Mateusz Bartkowiak, Fabian Ragus, Przemysław Liszka, Kacper Pludra czy Krzysztof Lewandowski, którzy regularnie jeżdżą w PGE Ekstralidze. Zabraknie natomiast żużlowców z Gdańska, czyli organizatora zawodów. Aktualni podstawowi juniorzy Zdunek Wybrzeża mają 20 i 21 lat. Swoich kandydatów możemy doczekać się jednak w kolejnych latach.

- Taka droga jest zawsze trudna i daleka, ale obecnie jesteśmy bliższej niż dalej. Coraz lepszą pracę wykonuje Amadeusz Szulist, który z każdym kolejnym turniejem robi postępy. Są również młodsi, jak Mateusz Łopuski, Antoni Kawczyński czy Jakub Malina. Za kilka lat szerszej publiczności pokazać będzie mógł się także Eryk Kamiński. Tak naprawdę mamy całą grupę utalentowanych chłopaków, więc nikogo nie chciałbym pominąć. Cieszę się, że mamy na kogo liczyć, gdyż nie ma większej radości, jeśli triumfują nasi zawodnicy - tłumaczy Szymko.

Antoni Kawczyński. Ze szkoły baletowej do Grand Prix na żużlu? Przeczytaj o bohaterze cyklu Sport TalentFinał Brązowego Kasku jest także podstawą do nominacji zawodników do Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów przez Główną Komisję Sportu Żużlowego. Aktualnie Polska ma cztery zapewnione miejsca w IMEJ.

Opinie (20) 1 zablokowana

 • Karolkowi już dziękuję nie mam ochoty go oglądać

  Są fajniejsi, Przejemski z bydzi to będzie diament

  • 37 6

 • Karol .

  Byl i juz go nie ma ! Jest w Toruniu i bardzo dobrze !

  • 30 4

 • Żupa (1)

  Robi się z niego drugi Kossakowski. Wiek junior skończy i zawiesi kask na kołku.

  • 42 2

  • Spokojnie , Wanda Kraków się reaktywuje i będzie jak znalazł.

   • 6 0

 • Trzymam kciuki (1)

  Trzymam kciuki za Karola, liczę że kiedyś wróci do Gdańska jako lepszy zawodnik i będzie jednym z liderów tak jak teraz Krycha. Martwi że nie ma nikogo od nas w tym finale. Za rok będzie bida z nędzą. Gryszpinski kończy wiek juniora, Szczotka wróci do Gorzowa i nie będzie komu jechać. Mozart jest cieniutki na razie jak barszcz a drugiego nawet na sztukę brak..... Są dzieciaki na 250 i 125 ale to melodia przyszłości. Pozazdrościć Ostrowowi - z taką trójką są ustawieni na lata a my będziemy zbierać baty w drugim wyścigu bez względu czy w elidze czy na zapleczu.

  • 17 15

  • Nie jest jeszcze powiedziane, że szczotka wróci do Gorzowa, dogadają się z Chomskim i zostanie Szczotka, ale to i tak tylko na rok.

   • 6 3

 • (1)

  Takiej juniorskiej padaki jaką mamy obecnie nie było w historii Wybrzeża nigdy. Minitor działa od 20 lat, a wychowanków na palcach można policzyć, w tym obecnie startujących pozostało dwóch. Zdunek poszedł śladami Skrzydlewskiego z Łodzi pod względem szkolenia.

  • 20 4

  • Za komuny płacili za zwerbowanie pracownika do zakładu. Teraz trzeba wypłacać kasę za ściągnięcie jakiegoś chłopaka do nauki żużla. Najlepiej ze wsi, bo Jancarze, Plechy stamtąd się brali. Ci miastowi, których na mini tor przyprowadzają ambitni rodzice, z musu siadają na motorki bo najchętniej kopią piłkę w przerwach między wyjazdami na tor.

   • 0 0

 • Mateusz

  Tylko Cierniak!!!!!!!!

  • 2 7

 • Pan Karol zna tor ale nie wygra

  • 13 3

 • Karol "prosta" dziękuje za zasługi dla GKS-u

  • 1 6

 • Podium(obstawiam)

  1 Cierniak
  2 Kowalski
  3 Curzytek

  • 5 1

 • brazowy kask 2021

  1 mateusz cierniak 2 krzysztof lewandowski 3 sebastian szostak 4 barlomiej kowalski 5 mateusz bartkowiak moje typy sa takie brazowy kask

  • 1 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 31.07.2021 godz. 16:00 LIVE!

ROW Rybnik
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

79%

131 typowań

x

3%

4 typowania

2

18%

30 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 12 21 58.3%
2. Sławek Surkont 12 19 58.3%
3. Marek Lamczyk 12 19 50%
4. Krzysztof Korniaho 12 18 50%
5. Krystian Cyrzon 10 17 60%

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów 12 7 2 3 588:492 20
2 ROW Rybnik 12 7 1 4 540:517 19
3 Cellfast Wilki Krosno 12 8 0 4 558:518 19
4 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 12 7 0 5 580:497 17
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 12 6 2 4 544:533 17
6 Orzeł Łódź 12 5 1 6 528:448 13
7 Aforti Start Gniezno 12 5 0 7 497:559 11
8 Unia Tarnów 12 0 0 12 420:657 0

W rundzie zasadniczej wszystkie drużyny zmierzą się między sobą systemem mecz i rewanż. Za wygraną w dwumeczu przyznawany jest punkt bonusowy. Ostatni zespół spada z ligi, cztery pierwsze awansują do play-off, w którym odbędą się półfinałowe dwumecze i dwumecz finałowy. Tylko zwycięzca awansuje do PGE Ekstraligi.

Wyniki 12 kolejki:

 • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Aforti Start Gniezno 52:37 (pierwszy mecz 39:50, bonus dla Wybrzeża)
 • Unia Tarnów - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 27:63 (35:54, bonus dla Polonii)
 • Orzeł Łódź - Cellfast Wilki Krosno 51:39 (40:49, bonus dla Orła)
 • Arged Malesa Ostrów - ROW Rybnik 48:42 (51:39, bonus dla Arged Malesy)

Terminarz

31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik typuj ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
14.08 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!
05.07 (pon) godz.20:15 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 59:31 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
20.06 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:40 Cellfast Wilki Krosno LIVE!

Najczęściej czytane