• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żużel. Mateusz Cierniak obronił Brązowy Kask. Decydowały... upadki

dak.
30 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 17:56 (1 maja 2021)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Zdunek Wybrzeże Gdańsk Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Urodziny w warsztacie, bonus i zniszczony motocykl
Najlepsi żużlowcy Brązowego Kasku 2021 (od lewej): Michał Curzytek, Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski Najlepsi żużlowcy Brązowego Kasku 2021 (od lewej): Michał Curzytek, Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski

Mateusz Cierniak po raz drugi z rzędu zdobył Brązowy Kask. W Gdańsku w sukcesie żużlowcowi Motoru Lublin nie przeszkodziło nawet wykluczenie z jednego biegu. Michał Curzytek nie wykorzystał szansy, gdyż sam się też przewrócił i wylądował na 2. pozycji. Natomiast o ostatnim miejscu na podium decydował dodatkowy wyścig, który wygrał Bartłomiej Kowalski. Znajomości toru nie wykorzystał Karol Żupiński. Wychowanek miejscowego Wybrzeża był 9., ale i tak zapewnił sobie awans do eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów.Aktualizacja, 1 maja, godz. 17:56

Finał Brązowego Kasku w Gdańsku - wyniki
1. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) - 12 (3,w,3,3,3)
2. Michał Curzytek (Betard Sparta Wrocław) - 11 (3,3,3,2,0)
3. Bartłomiej Kowalski (Eltrox Włókniarz Częstochowa) - 10+3 (2,2,3,1,2)
4. Denis Zieliński (ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz) - 10+2 (2,3,3,0,2)
5. Fabian Ragus (Marwis.pl Falubaz Zielona Góra) - 9 (1,3,2,3,0)
6. Kacper Pludra (Fogo Unia Leszno) - 9 (2,0,2,3,2)
7. Krzysztof Sadurski (Fogo Unia Leszno) - 8 (3,0,u,2,3)
8. Mateusz Bartkowiak (ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz) - 7 (3,3,0,0,1)
9. Karol Żupiński (eWinner Apator Toruń) - 7 (0,w,2,2,3)
10. Krzysztof Lewandowski (eWinner Apator Toruń) - 7 (1,1,1,3,1)
11. Dawid Rempała (Unia Tarnów) - 7 (0,2,2,1,2)
12. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno) - 6 (u,2,0,1,3)
13. Sebastian Szostak (Agred Malesa Ostrów) - 6 (2,1,1,2,0)
14. Kacper Łobodziński (ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz) - 4 (1,2,0,0,1)
15. Kacper Grzelak (Agred Malesa Ostrów) - 4 (0,1,1,1,1)
16. Jakub Krawczyk (Agred Malesa Ostrów) - 2 (1,u,1,w,0)
17. Jakub Poczta (Agred Malesa Ostrów) - NS
18. Mateusz Jabłoński (Aforti Start Gniezno) - NS

Bieg po biegu:
1. Sadurski, Zieliński, Ragus, Grzelak
2. Cierniak, Pludra, Krawczyk, Ratajczak (u2)
3. Curzytek, Szostak, Łobodziński, Rempała
4. Bartkowiak, Kowalski, Lewandowski, Żupiński
5. Curzytek, Ratajczak, Lewandowski, Sadurski
6. Bartkowiak, Łobodziński, Grzelak, Cierniak (w/u2)
7. Ragus, Kowalski, Szostak, Pludra
8. Zieliński, Rempała, Krawczyk (u3), Żupiński (w/su)
9. Cierniak, Żupiński, Szostak, Sadurski (u3)
10. Kowalski, Rempała, Grzelak, Ratajczak
11. Curzytek, Ragus, Krawczyk, Bartkowiak
12. Zieliński, Pludra, Lewandowski, Łobodziński
13. Pludra, Sadurski, Rempała, Bartkowiak
14. Lewandowski, Szostak, Grzelak, Krawczyk (w4)
15. Ragus, Żupiński, Ratajczak, Łobodziński
16. Cierniak, Curzytek, Kowalski, Zieliński
17. Sadurski, Kowalski, Łobodziński, Krawczyk
18. Żupiński, Pludra, Grzelak, Curzytek
19. Cierniak, Rempała, Lewandowski, Ragus
20. Ratajczak, Zieliński, Bartkowiak, Szostak
Bieg dodatkowy o 3. miejsce: Kowalski, Zieliński


Podobnie jak przed rokiem, najlepszym żużlowcem do lat 19. został Mateusz Cierniak. Zawodnik Motoru Lublin okazał się najlepszy w finale Brązowego Kasku na gdańskim torze. W odniesieniu zwycięstwa nie przeszkodził mu upadek w swoim drugim biegu. We wszystkich pozostałych dojeżdżał jako pierwszy na metę.

Aforti Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Sprawdź, awizowane składyDrugie miejsce zajął Michał Curzytek (Betard Sparta Wrocław), który przegrał trofeum w kuriozalnych okolicznościach. W swoim ostatnim wyścigu jechał na drugiej pozycji i przewrócił się nieatakowany. Wstał i dojechał do mety, ale na ostatniej pozycji. Trzecie miejsce w turnieju zajął Bartłomiej Kowalski (Eltrox Włókniarz Częstochowa). O ostatniej pozycji na podium zadecydować musiał dodatkowy wyścig.

Poza podium znalazł się Karol Żupiński. Wychowanek Zdunek Wybrzeże Gdańsk, który przed obecnym sezonem trafił do ekstraligowego Apatora Toruń zdobył tylko siedem punktów, które dały mu dziewiątą lokatę. Nie przeszkodziło mu to jednak w zapewnieniu sobie awansu do międzynarodowych eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. "Żupek" już w ubiegłym sezonie wygrał Turniej Zaplecza Kadry Juniorów. Wraz z nim kwalifikacje zdobyli dwaj najlepsi.

Zawody na stadionie przy ul. Zawodników przebiegły bez większych komplikacji. Żużlowcy zaprezentowali dobre widowisko, w którym nie brakowało mijanek. Niestety, nie obyło się też bez upadków. Np. ósmy bieg ukończyło tylko dwóch zawodników, gdyż najpierw wykluczony został Żupiński, a w powtórce Jakub Krawczyk.

Wiktor Kułakow nie jest zadowolony, czeka na komplet. Przeczytaj rozmowę z żużlowcem
Turnieje o Brązowy Kask odbywają się od 1976 roku. O miano najlepszego walczą żużlowcy do 19. roku życia. We wcześniejszych latach zawody zaczynały się od półfinałów. Obecnie z uwagi na koronawirusa od razu zdecydowano się na finał. Obsadę wybrał Polski Związek Motorowy, a znalazło się w niej 12 żużlowców z PGE Ekstraligi i 4 z eWinner 1. Ligi.

W sobotę na gdańskim torze pojadą m.in.: Mateusz CierniakSebastian Szostak, czyli dwaj najlepsi zawodnicy ubiegłorocznego turnieju. Warto wspomnieć, że do tej pory tylko siedmiu zawodników wygrywało ten turniej więcej niż raz. Liderem historycznej klasyfikacji jest Rafał Okoniewski, który dokonał tego trzykrotnie w latach 1997-1999.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk wygrało na inaugurację DMPJ na żużlu. Przeczytaj o sukcesie juniorówŻużlowcy z największą liczbą zwycięstw w finale Brązowego Kasku do 2020 roku:
Trzy: Rafał Okoniewski
Dwa: Krystian Pieszczek, Patryk Dudek, Piotr Świst, Bartosz Smektała, Dominik Kubera, Mieczysław Kmieciak


Kandydatem do medalu jest również Karol Żupiński. To wychowanek Wybrzeża Gdańsk, który przed obecnym sezonem przeniósł się do ekstraligowego Apatora Toruń.

- Myślę, że jednym z faworytów do zwycięstwa jest Mateusz Cierniak. Bardzo chciałbym, aby triumfował Karol Żupiński, mój były podopieczny. Nie zdziwiłbym się także, gdyby doszło do jakichś niespodzianek. Wystąpi kilku debiutantów, których obecność mnie zaskoczyła, ale nie zamierzam z tym polemizować. Taki był wybór kadry narodowej i należy to uszanować. Finał mógłby być ciekawszy, gdyby pojechać mógł np. Wiktor Przyjemski z Polonii Bydgoszcz, który dopiero co pokazał się z dobrej strony w DMPJ. Na swój udział musi jednak poczekać - ocenia Piotr Szymko, trener młodzieży w zespole Zdunek Wybrzeże.
Gdańskim kibicom przypomniał się m.in. Karol Żupiński. Wychowanek Zdunek Wybrzeże, a obecnie żużlowiec Apatora Toruń zajął dziewiąte miejsce w finale Brązowego Kasku. Gdańskim kibicom przypomniał się m.in. Karol Żupiński. Wychowanek Zdunek Wybrzeże, a obecnie żużlowiec Apatora Toruń zajął dziewiąte miejsce w finale Brązowego Kasku.
Ponadto wystąpią m.in.: Mateusz Bartkowiak, Fabian Ragus, Przemysław Liszka, Kacper Pludra czy Krzysztof Lewandowski, którzy regularnie jeżdżą w PGE Ekstralidze. Zabraknie natomiast żużlowców z Gdańska, czyli organizatora zawodów. Aktualni podstawowi juniorzy Zdunek Wybrzeża mają 20 i 21 lat. Swoich kandydatów możemy doczekać się jednak w kolejnych latach.

- Taka droga jest zawsze trudna i daleka, ale obecnie jesteśmy bliższej niż dalej. Coraz lepszą pracę wykonuje Amadeusz Szulist, który z każdym kolejnym turniejem robi postępy. Są również młodsi, jak Mateusz Łopuski, Antoni Kawczyński czy Jakub Malina. Za kilka lat szerszej publiczności pokazać będzie mógł się także Eryk Kamiński. Tak naprawdę mamy całą grupę utalentowanych chłopaków, więc nikogo nie chciałbym pominąć. Cieszę się, że mamy na kogo liczyć, gdyż nie ma większej radości, jeśli triumfują nasi zawodnicy - tłumaczy Szymko.

Antoni Kawczyński. Ze szkoły baletowej do Grand Prix na żużlu? Przeczytaj o bohaterze cyklu Sport TalentFinał Brązowego Kasku jest także podstawą do nominacji zawodników do Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów przez Główną Komisję Sportu Żużlowego. Aktualnie Polska ma cztery zapewnione miejsca w IMEJ.
dak.

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Trans MF Landshut Devils
11 czerwca 2023, godz. 14:00
34% Trans MF Landshut Devils
0% REMIS
66% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Grzegorz Szlachcikowski 8 21 87.5%
2. Arkadiusz Kunowski 8 20 75%
3. Janusz Ciopcinski 8 20 75%
4. Mariusz Kamiński 8 19 75%
5. Henryk Kiszka 8 19 75%

Tabela

1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra 7 7 0 0 366:264 15
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 7 5 0 2 343:307 11
3 ROW Rybnik 8 3 0 5 348:370 7
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 8 3 0 5 255:283 7
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 6 3 0 3 241:251 6
6 Trans MF Landshut Devils 8 3 0 5 307:325 6
7 InvestHousePlus PSŻ Poznań 8 3 0 5 306:323 6
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 8 3 0 5 317:360 6
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Wyniki 8 kolejki

  • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - InvestHousePlus PSŻ Poznań 49:40 (pierwszy mecz 41:49, bonus dla Wybrzeża)
  • Enea Falubaz Zielona Góra - H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 57:33 (pierwszy mecz 55:35, bonus dla Falubazu)
  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 56:34 (pierwszy mecz 36:54, bonus dla Polonii)
  • ROW Rybnik - Trans MF Landshut Devils 51:39 (pierwszy mecz 40:50, bonus dla ROW)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

InvestHousePlus PSŻ Poznań
94% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
5% InvestHousePlus PSŻ Poznań
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1 czerwca 2023, godz. 18:00
89% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1% REMIS
10% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane