Antoni Kawczyński, żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk medalistą mistrzostw świata U-16

dak., jag.
26 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk po lekcji żużla. Żużlowcy zapowiadają wiele treningów
Antoni Kawczyński został brązowym medalistą mistrzostw świata do lat 16. Antoni Kawczyński został brązowym medalistą mistrzostw świata do lat 16.

Antoni Kawczyński został brązowy medalistą mistrzostw świata do lat 16, choć był o krok, aby we Wrocławiu zdobyć bardziej szlachetny kruszec. Rasmus Jensen otrzymał dziką kartę do Grand Prix Danii 10 września, a już w sobotę, 27 sierpnia od godziny 14:30 rywalizować będzie w finale mistrzostw Europy par. W eWinner 1. Lidze Żużlowej rozegrano pierwsze mecze półfinałowe, które przyniosły zwycięstwa gospodarzom, a ciężki wypadek miał Adrian Miedziński.

Poznaj decyzje transferowe w sprawie młodzieżowców oraz U-24 w Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Antoni Kawczyński zaczyna od trzech wygranych

Antoni Kawczyński awansował do finału SGP 3 - mistrzostw świata do lat 16 z 4. miejsca w pierwszym półfinale. Zdobył 12 punktów, wygrywając m.in. trzy pierwsze wyścigi. Lepsi od niego byli: Nagel Christiansen (Dania) - 15 punktów oraz Luke Harrison (Wielka Brytania) - 13 i Szymon Ludwiczak (Polska) - 13.

Dzień później w finale żużlowiec Zdunek Wybrzeża Gdańsk pojechał według tego samego scenariusza. Znów najlepsze w jego wykonaniu były trzy pierwsze wyścigi. Potem nieco zabrakło albo koncentracji albo sił, ale i tak 14-latek odniósł wielki sukces.

Rasmus Jensen poza czołową "3" Grand Prix Challenge, ale czy ma jeszcze szanse na awans?

Już na inaugurację pokonał faworyta - Mikkela Andersena, a po trzech turach wyścigów miał na swoim koncie 9 punktów. Wspomniany Duńczyk, syn byłego duńskiego żużlowca - Hansa Andersena ostatecznie sięgnął po tytuł mistrza świata, gdyż jako jedyny zdobył 13 punktów.

Mogło być złoto

Kawczyński szansę na złoto pogrzebał w 13. biegu. Spod taśmy wyszedł na drugim miejscu i od razu zaczął atakować Nagela Christiansena. Ten wywiózł go pod bandę, na czym skorzystał Sebastian Mayland. Zawodnik Wybrzeża atakował drugiego z Duńczyków, ale przypłacił to spadkiem na ostatnie miejsce.

Przeczytaj, co pisaliśmy o Antonim Kawczyńskim 2 lata temu w cyklu Sport Talent

Jak się później okazało, gdyby gdańszczanin dojechał do mety jako drugi, byłby mistrzem świata. A tak podopieczny Jarosława Olszewskiego skończył fazę zasadniczą z 12 punktami i wraz z dwoma innymi żużlowcami musiał stanąć do wyścigu dodatkowego, który miał ustawić kolejność na miejscach 2-4 w końcowej klasyfikacji.

O włos od powtórzenia sukcesu Karola Żupińskiego

Kawczyński losował pola startowe jako pierwszy. Wyciągnął trzecie i widać było, że nie jest zadowolony. Jednak spod taśmy wyszedł jako pierwszy i z każdym kolejnym metrem umacniał się na prowadzeniu. Gdy wydawało się, że pewnie dojedzie po srebro, na trzecim okrążeniu Kacper Mania wjechał w Christiansena, powodując upadek Duńczyka.

Cudu nie było. Jak Zdunek Wybrzeże Gdańsk zakończył eWinner 1. Ligę Żużlową 2022?

Antoni najwyraźniej stracił koncentrację, gdy Mania został wykluczony z powtórki, a spiker ogłosił, że Nagel nie będzie zdolny do dalszej jazdy. Radość żużlowca Wybrzeża ze srebra została jednak szybko przerwana, gdyż Christiansen pozbierał się i trzeba było jechać jeszcze raz.

Tym razem spod taśmy Kawczyński wyszedł jako drugi i mimo że na dystansie się starał, nie był w stanie wyprzedzić rywala. Tym samym 14-latek skończył z brązem.

To dopiero drugi medal w historii Wybrzeża Gdańsk w rywalizacji o mistrzostwo świata żużlowców w klasie 250cc. W 2018 roku wicemistrzem był Karol Żupiński.

Sprawdź, jak startowali żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk w poprzednim tygodniu

Wyniki:
1. Mikkel Andersen (Dania) - 13 (1,3,3,3,3)
2. Nagel Christiansen (Dania) - 12+3 (1,2,3,3,3) - 1. miejsce w biegu dodatkowym
3. Antoni Kawczyński (Polska) - 12+2 (3,3,3,0,3) - 2. miejsce w biegu dodatkowym
4. Kacper Mania (Polska) - [b]12+w[/b] (3,3,1,3,2) - wykluczenie w biegu dodatkowym
5. Sebastian Mayland (Dania) - 11 (3,2,1,2,3)
6. Szymon Ludwiczak (Polska) - 9 (3,3,1,1,1)
7. Anton Jansson (Szwecja) - 9 (w,2,2,3,2)
8. Patrick Kruse (Dania) - 7 (2,1,0,2,2)
9. Adam Bednar (Czechy) - 7 (2,w,2,2,1)
10. Luke Harrison (Wielka Brytania) - 6 (2,2,0,1,1)
11. Andreas Olsen (Dania) - 6 (0,1,2,1,2)
12. Patrick Hyjek (Niemcy) - 5 (0,0,3,2,0)
13. Ace Pijper (Wielka Brytania) - 5 (2,1,2,0,0)
14. Frido Viidas (Estonia) - 5 (1,1,1,1,1)
15. Alfons Wiltander (Szwecja) - 1 (1,0,0,0,w)
16. Gracjan Szostak (Polska) - 0 (d,0,0,0,0)

13. (69,38) Christiansen, Mayland, Ludwiczak, Kawczyński
17. (71,27) Kawczyński, Jansson, Viidas, Wiltander (w/u)
O miejsca 2-4 (69.01) Christiansen, Kawczyński, Mania (w)

Rasmus Jensen pojedzie w Grand Prix i o medal mistrzostw Europy par

To nie koniec startów żużlowców Zdunek Wybrzeża Gdańsk o mistrzostwo świata w tym sezonie. W seniorskim cyklu Grand Prix zadebiutuje Rasmus Jensen. Co prawda kapitanowi gdańskiej drużyny, nie udało się zdobyć miana stałego uczestnika tego cyklu w 20233 roku, ale z najlepszymi zmierzy się już 10 września w Vojens.

Przypomnij sobie, kto przed rokiem z Wybrzeża Gdańsk zdobył tytuł wicemistrza Europy par

Popularny "Rasser" jako indywidualny mistrz Danii z tego roku otrzymał dziką kartę do 8. eliminacji tegorocznego cyklu mistrzostw świata. Przypomnijmy, że 7. odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia we Wrocławiu, a łącznie w terminarzu jest 10. rund, w tym ostatnia, 1 października w Toruniu.

Natomiast Jensen 27 sierpnia o godzinie 14:30 pojedzie w Slangerup w mistrzostwach Europy par. Jego partnerami będą: Michael Jepsen JensenJonas Seifert-Salk.

Wśród siedmiu ekip jest także Polska. Biało-czerwonych reprezentować będą: Grzegorz Zengota, Norbert KrakowiakKacper Pludra.

Pierwsze mecze półfinałowe eWinner 1. Ligi Żużlowej dla gospodarzy

Zdunek Wybrzeże Gdańsk zakończył rozgrywki w eWinner 1. Lidze Żużlowej na 6. miejscu po przegranym dwumeczu w ćwierćfinale z Abramczykiem Polonią Bydgoszcz (46:43, 34:56).

W piątek, 26 sierpnia rozegrano pierwsze mecze półfinałowe. W obu wygrali gospodarze. W fatalnym położeniu znalazł się lider po rundzie zasadniczej. Polonia przegrała w Zielonej Górze ze Stelmetem Falubazem aż 35:55, a w dodatku groźnego wypadku doznał Adrian Miedziński.

W 8. wyścigu żużlowiec klubu z Bydgoszczy wraz z Maxem Frickem wjechał w bandę. Australijczyk wyszedł z kraksy bez szwanku. Miedziński stracił przytomność i wprost ze stadionu został odwieziony do szpitala z podejrzeniem urazu głowy. Lekarze mieli następnie wprowadzić zawodnika w stan śpiączki farmakologicznej.

W drugim półfinale drużyna H.Skrzydlewska Orzeł Łódź pokonała Cellfast Wilki Krosno 49:41.

Rewanże zaplanowane są 4 września w Bydgoszczy i Krośnie. Zwycięzcy dwumeczów zmierzą się w finale, w którym stawką będzie awans do PGE Ekstraligi.

8 Energa Wybrzeże Gdańsk 2 0 0 2 -29 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.