Zwycięska inauguracja II ligi

25 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia Wysokie zwycięstwo TLG. Energa Bałtyk lepszy od Arki. Jaguar stracił lidera

"Graj Bałtyku jak za dawnych lat" - skandowali kibice biało-niebieskich podczas pierwszego od trzynastu lat meczu tego klubu na szczeblu centralnym. Na inaugurację II ligi podopieczni Piotra Rzepki nie zawiedli. Na głównej murawie stadionu przy ul. Olimpijskiej gdyńska drużyna pokonała Miedź Legnica 2:0 (2:0) i po sobotnich grach są wiceliderem tabeli

.

Pięta 17 (karny), Adamus 39.

BAŁTYK: Chamera - Kamiński, Wasielewski, Martyniuk, Zybert (75 Chorab) - Drzymała (69 Szweda), Bielecki, Pięta, Adamus - Nadolny, Hartman (61 Kudyba).

W pierwszej jedenastce Bałtyku ligowy debiut zaliczyło czterech piłkarzy (Kamiński, Drzymała, Bielecki, Hartman). Biało-niebiescy rozpoczęli nieco stremowani. Tym samym pierwszy celny strzał meczu oddali goście. W 9. minucie Michał Chamera obronił "główkę" Pawła Ochoty.

Gospodarze po raz pierwszy zatrudnili Aleksandra Dżuldinowa cztery minuty później . Z wolnego dobrze przymierzył Wojciech Pięta. Bramkarz Miedzi obronił z kłopotami.

W 17. minucie biało-niebiescy objęli prowadzenie. Mady Cisse podciął w polu karnym Łukasza Nadolnego. Pewnym egzekutorem karnego był Pięta. Pomocnik posłał piłkę w lewy róg, gdy golkiper rzucił się w przeciwny.

W 39. minucie było 2:0. Bezpańską piłkę przed polem karnym przejął Błażej Adamus. Lewoskrzydłowy, który w poprzednim sezonie był królem asyst, pokazał, że nie obca mu jest także sztuka strzelania goli. Uderzenie gdynianina po "długim rogu" było nie do obrony.

Dobry nastrój na trybunach, na których zasiadło około pół tysiąca widzów, zmąciła jedynie niedyspozycja jednego z kibiców. Interweniować musiała obsługa medyczna karetki pogotowia. Sympatyk biało-niebieskich w przerwie odwieziony został do szpitala.

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W rolach głównych wystąpili debiutanci w Bałtyku. Michał Drzymała wrzucił piłkę na głowę Szymona Hartmana, którego uderzenie bramkarz sparował na róg. Niestety, później gospodarze oddali inicjatywę rywalom. Jeszcze tylko w 82. minucie Miłosz Bielecki zmusił do wysiłku Dżuldinowa.

Po godzinie gry na boisko wszedł Dariusz Kudyba, który latem próbował przenieść się do... Arki. Co ciekawe trenerem Miedzi jest Janusz Kudyby, stryj napastnika Bałtyku. Darek zdołał tego dnia oddać tylko jeden strzał. W 89. minucie w niezłej sytuacji strzelił obok słupka.

W 73. minucie najlepszą okazję na honorową bramkę mieli legniczanie. Rezerwowy Piotr Burski w pojedynku sam na sam z Chamerą strzelił obok słupka.

- Jestem bardzo zadowolony z inauguracji. Podobała mi się walka na boisku, którą zaprezentowała drużyna oraz to że pokonała stres, bo przed meczem była bardzo spięta. W meczu wyjazdowym oczekuję, że również drużyna da z siebie wszystko. A radość będzie tym większa, jeśli to wystarczy to zdobycia choćby punktu - ocenił trener Rzepka.

Tabela wprowadzona: 2009-07-27

Pozostałe wyniki 1. kolejki grupy zachodniej II ligi: Olimpia Grudziądz - Unia Janikowo 2:3 (2:0), Nielba Wągrowiec - Czarni Żagań 1:0 (1:0), Elana Toruń - Polonia Słubice 1:1 (0:0), Lechia Zielona Góra - Ruch Radzionków 0:3 (0:2), Raków Częstochowa - Zawisza Bydgoszcz 1:2 (0:1), Górnik Polkowice - Tur Turek 1:0 (1:0), Jarota Jarocin - GKS Tychy 2:2 (1:0), Zagłębie Sosnowiec - Ślęza Wrocław (5 sierpnia).