Zwycięstwa piłkarzy ręcznych w I lidze

11 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Paweł Ćwikliński w poprzednim sezonie zdobywał punkty dla Wybrzeża. Teraz gra dla Spójni Gdynia, dla której w debiucie zdobył 10 bramek prowadząc ją do wygranej w Wieluniu. Paweł Ćwikliński w poprzednim sezonie zdobywał punkty dla Wybrzeża. Teraz gra dla Spójni Gdynia, dla której w debiucie zdobył 10 bramek prowadząc ją do wygranej w Wieluniu.

Udanie rozpoczęli sezon I-ligowi szczypiorniści z Trójmiasta. Spójnia Gdynia pokonała na wyjeździe MKS Wieluń 24:20 (10:12), a SMS Gdańsk wygrało we własnej hali z Realem Astromalem Leszno 33:27 (17:13). Wśród licealistów błysnął debiutujący na tym poziomie drugoklasista Piotr Rybski, zdobywca 8 bramek.

SMS Gdańsk - Real Astromal Leszno 33:27 (17:13)
SMS: Bartosik, Skrzypczyk - Rybski 8, Mauer 6, Kołtunowicz 5, Milewski 4, Komarzewski 3, Zarzycki 3, Gądek 2, Pawelec 1, Rogalski 1, Lazarowicz, Orpik, Sobczyk

REAL ASTROMAL: Musiał, Kruk, Skorupiński - Giernas 9, Leder 4, Łuczak 4, Pochopień 3, Przekwas 2, Krystkowiak 2, Bartłomiejczyk 1, Szkudelski 1, Wierucki 1, Makowiejew, Meissner, Nowak

Gdańscy licealiści jak co roku, rozpoczęli sezon w zmienionym składzie, osłabieni brakiem liderów, którzy zakończyli naukę w szkole średniej. Co więcej, podopiecznym Dariusza Tomaszewskiego od razu przyszło zmierzyć się z czwartym zespołem ubiegłego sezonu.

"Nowa zmiana" w SMS spisała się jednak znakomicie i trudno wyobrazić sobie lepszy początek sezonu. Jednym z bohaterów spotkania był bramkarz Maciej Bartosik, który stopował nawet najgroźniejsze ataki rywali. W dużej mierze dzięki niemu po niespełna kwadransie gry gdańszczanie wypracowali przewagę 9:3. W szczytowym momencie SMS prowadził już 13:5, ale podrażnieni goście zaczęli atakować jeszcze bardziej zdecydowanie, a gospodarze zaczęli łapać kary.

Lesznianie wykorzystali to bezlitośnie i przed przerwą, w zaledwie niecałe 10 minut zmniejszyli stratę do zaledwie 4 bramek. Po przerwie goście już tak skutecznie nie egzekwowali przewagi liczebnej, gdy miejscowi popełniali kolejne przewinienia. Zbliżyli się wprawdzie na 3 trafienia, ale to było maksimum tego, co udało się im wycisnąć.

SMS nie zdołał wprawdzie odzyskać inicjatywy z pierwszych 20 minut meczu, ale zdołał odbudować dużo bezpieczniejsze prowadzenie (29:21). Znakomicie zaprezentował się drugoklasista Piotr Rybski. Zawodnik, którego macierzystym klubem jest Stal Mielec, zaaplikował rywalom aż 8 trafień.

MKS Wieluń - Spójnia Gdynia 20:24 (12:10)
MKS: Matulski, Waloch - P.Dutkiewicz 10, Krzaczyński 3, Torchała 2, Wawrzyniak 2, Kazimierczak 1, Piwnicki 1, Więcek 1, Famulski, Kicmach, Młodzieniak, Pawelec, Bernaś, Klimas, K.Dutkiewicz

SPÓJNIA: Zimakowski, Głębocki - Ćwikliński 10, Oliferchuk 6, Kamyszek 3, Lisiewicz 1, Matuszak 1, Rychlewski 1, P.Pedryc 1, K Pedryc 1, Ringwelski, Brukwicki, Marszałek

Spójnia była faworytem meczu w Wieluniu, ale to beniaminek lepiej zaczął spotkanie. MKS zagrał bardzo intensywnie w obronie i wypracował prowadzenie 6:1 i zapachniało sensacją. Goście mieli jednak w składzie Bogdana OliferchukaPawła Ćwiklińskiego.

Ten drugi jeszcze w poprzednim sezonie grał dla Wybrzeża, ale nie został w zespole po tym, gdy gdańszczanie otrzymali zaproszenie do Superligi. W debiucie w barwach gdyńskiej drużyny brylował przede wszystkim w drugiej połowie. Po przerwie zapisał na swoim koncie aż 7 bramek. To on podgonił wynik pomiędzy 34. a 37. minutą, gdy zdobył 3 bramki z rzędu.

Miejscowi stracili prowadzenie na niespełna 10 minut do końca spotkania, gdy na 19:18 trafił Oliferchuk. W ostatnich 5 minutach gry napędowy duet punktującej seriami Spójni zdobył wspólnie jeszcze 4 bramki z rzędu i wybił gospodarzom zwycięstwo z głów.

Kolejny mecz Spójnia rozegra 18 września we własnej hali przeciwko Grunwaldowi Poznań, natomiast SMS dzień wcześniej zagra na wyjeździe z Nielbą Wągrowiec.