Wybrzeże w barażach o Superligę

28 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 25:33. Piąte zwycięstwo z rzędu
Bezpośredni awans do Superligi padł łupem zespołu z Legionowa. Choć Wybrzeże wygrało 20 z 23 dotychczasowych spotkań w I lidze, będzie musiało walczyć w barażach. Na zdjęciu Michał Waszkiewicz, najlepszy strzelec meczu w Lesznie. Bezpośredni awans do Superligi padł łupem zespołu z Legionowa. Choć Wybrzeże wygrało 20 z 23 dotychczasowych spotkań w I lidze, będzie musiało walczyć w barażach. Na zdjęciu Michał Waszkiewicz, najlepszy strzelec meczu w Lesznie.

Szczypiorniści Wybrzeża wygrali na wyjeździe z Realem Astromalem Leszno 31:25 (12:16). Jednak gdańszczanie nie dościgną już KPR Legionowo i szans na awans do Superligi muszą szukać w barażach. Zwycięstwem z własną publicznością pożegnała się w tym sezonie drużyna SMS Gdańska, która przy ul. Kołobrzeskiej pokonała Grunwald Poznań 24:22 (10:10).

Real Astromal Leszno - Wybrzeże Gdańsk 25:31 (16:12)
WYBRZEŻE: Głębocki, Chmieliński - Waszkiewicz 7, Mogielnicki 6, Abram 5, Kondratiuk 5, Rogulski 4, Piętak 3, Sulej 1, Markuszewski 1, oraz Nilsson, Nidzgorski, Strzebiecki, Naus.

Miejsce w Superlidze padło łupem KPR Legionowo, które I-ligowej stawce przewodziło przez cały sezon. Na kolejkę przed końcem rozgrywek Wybrzeże traci do tego zespołu dwa punkty, ale jednocześnie ma gorszy bilans bramkowy w bezpośrednich spotkaniach. Przypomnijmy, że w Legionowie KPR wygrał 29:26 (13:13), a w Gdańsku Wybrzeże 19:17 (10:5).

Przedostatni w tym sezonie mecz ligowy gdańszczanie rozegrali w Lesznie. Choć już przed nim byli pogodzeni z drugim miejscem (spadek na trzecie również im nie groził), wykazali ogromną wolę walki. Zespół Wybrzeża na miejsce meczu dotarł niespełna godzinę przed meczem. Złośliwość rzeczy martwych, a konkretnie środka transportu sprawiło, że na spotkanie wyszli praktycznie wprost z autokaru.

Zmęczenie dało się we znaki podopiecznym Daniela WaszkiewiczaDamiana Wleklaka w pierwszej połowie meczu. Gdańszczanie wyraźnie nie nadążali za rywalami w defensywie. Czterobramkowe prowadzenie gospodarze wywalczyli celnym rzutem na 10:6. Właśnie taką przewagę udało im się utrzymać do przerwy.

Drugą połowę świetnie rozpoczął Paweł Piętak, który szybko zaliczył trzy trafienia. Wybrzeże przejęło inicjatywę i kompletnie zdominowało ostatnie 20 minut gry. Stratę z pierwszych 30 minut gry gdańszczanie odrobili ze znaczną nawiązka i sięgnęli po 11 wygraną z rzędu. Jeśli w ostatnim meczu pokonają we własnej hali Wolsztyniaka Wolsztyn, zakończą rundę rewanżową z kompletem zwycięstw.

Dotychczas czerwono-biało-niebiescy wygrali 20 z 23 spotkań. Tyle samo razy zwyciężał zespół KPR Legionowo, który przegrał jednak tylko raz i to właśnie z Wybrzeżem. Gdańszczanie doznali natomiast trzech porażek i stracili już szansę na awans.

W barażach zagrają z Nielbą Wągrowiec (awans z grupy B uzyskała Gwardia Opole), a w razie zwycięstwa w dwumeczu zmierzą się z 11 zespołem Superligi - Miedzią Legnica lub Chrobrym Głogów.

SMS Gdańsk - Grunwald Poznań 24:22 (10:10)
SMS: Morawski, Plaszczak - Prymlewicz 9, Genda 6, Krupa 2, Ciosek 2, T.Gębala 2, Bąk 1, Misieujuk 1, Chełmiński 1 oraz Chyła, Bartłomiejczyk.

W przedostatniej kolejce I ligi pauzował zespół Kar-Do Spójni Gdynia. Natomiast po raz ostatni w tym sezonie przed własną publicznością zagrała ekipa SMS Gdańsk. Licealiści musieli radzić sobie bez trenera Dariusza Tomaszewskiego, który w poprzedniej kolejce został ukarany czerwoną kartką.

Zaczęło się źle. Gospodarze przegrali 1:6. Jednak jeszcze przed przerwą gdańszczanie doprowadzili do wyrównania 10:10. Po zmianie stron długo toczyła się walka w myśl zasady bramka za bramkę. Na kwadrans przed końcem pojedynku oba zespoły miały po 17 trafień. W ostatnich minutach gdańszczanie przechylili szalę zwycięstwa na swoja korzyść i umocnili się na siódmym miejscu w tabeli.

- To był słaby mecz z obu stron. Strasznie się męczyliśmy, a z tym przeciwnikiem powinniśmy zanotować pewne zwycięstwo. Na usprawiedliwienie chłopaków może działać to, że dzień przed meczem mieli zakończenie roku trzecich klas i wielu z nich myślami jest już w domach. Przyspieszyliśmy rozegranie ostatniego meczu, który odbędzie się już we wtorek - powiedział trener Jan Prześlakiewicz, który poprowadził gdański zespół razem z Marcinem Plichem.

Licealiści rozgrywki zakończą wyjazdem do drużyny Warmia-Traveland Olsztyn. Natomiast 4 maja Wybrzeże ma ugościć Wolsztyniaka, a Kar-Do-Spójnia pojedzie do Legionowa, gdzie miejscowi świętować będą awans do Superligi.

W grupie B I ligi również już wszystko jasne na szczycie. Bezpośredni awans zdobyła Gwardia Opole, która z 25 meczów aż 24 wygrała. Kolejne miejsca zajmują: Nielba Wągrowiec i Śląsk Wrocław.

Wyniki 25 kolejki

• WYBRZEŻE GDAŃSK - Vetrex Sokół Kościerzyna 33:20 (14:8)
  • AZS UW Warszawa - SMS GDAŃSK 23:24 (12:10)
  • Real-Astromal Leszno - KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA 32:25 (15:15)
  • MKS Poznań - KU AZS UKW Bydgoszcz 32:24 (15:13)
  • Warmia Traveland Olsztyn - Meble Wójcik Elbląg 34:27 (18:15)
  • Nielba Wągrowiec - Polski Cukier Pomezania Malbork 31:28 (16:14)
  • Wolsztyniak Wolsztyn - Grunwald Poznań 35:25 (17:12)
  • Mecz rozegrany awansem z 26. kolejki:
  • Vetrex Sokół Kościerzyna - Wolsztyniak Wolsztyn 31:27 (16:13)

Opinie (8)

• Liga to był spacer, najcięższe przed nami.
    Panowie , trzymamy za Was kciuki !

" Naszym klubem GKS ... ! "

• 20 4

• Będzie ciężko!

No ale jacy byli by z nas kibicie, gdybyśmy nie wierzyli w tą ekipę?!

• 15 4

• Czy ktoś wie może jakie są terminy baraży??

• 1 3

• bedzie ekstraliga spoko tylko GKS będę trzymał kciuki!!!!!1

• 9 4

• baraże

mecz z Nielbą Wągrowiec 12 maja 2013 w Gdańsku, rewanż w Wągrowcu 18/19.maj. Lepszy w dwumeczu Wybrzeże -Nielba zagra z Chrobrym Głogów 22.maja u siebie i rewanż 25/26. maja w Głogowie.

• 3 3

• do "kibic" i "RG"

Dotychczas, to była walka o mistrzostwo I-ligi grup A i B.
    Oczywiście zwycięzcy, jak KPR Legionowo, awansował do PGNiG SL,
    Ale śmiem stwierdzić, że boje barażowe z drużynami, najpierw
    Wągrowca a następnie Chrobrego, wyjdzie tylko chłopakom na dobre.
    Będzie to porownanie umiejetności(Nielba) oraz zderzenia z poziomem
    Super Ligi (Głogów) do której gdańszczanie pretendują.
    A jeśli chcą grać w krajowej elicie szczypionistów, to powyższe spotkania
    nie powinny byc problemem, nie mylić z pojeciem "chłopców
    do bicia" w przypadku Nielby i Chrobrego, bo tak na pewno! nie będzie.
    Ale dodatkowe ogranie, do dodatkowe doświadczenie.