Szczypiorniści Wybrzeża doznali pierwszej porażki

23 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 25:33. Piąte zwycięstwo z rzędu
Krzysztof Jasowicz miał szansę by zapewnić Wybrzeżu remis w Malborku. Niestety, jego celny rzut został oddany minimalnie za późno i sędzia go nie uznał, a gdańszczanie przegrali pierwszy mecz ligowy w tym sezonie. Krzysztof Jasowicz miał szansę by zapewnić Wybrzeżu remis w Malborku. Niestety, jego celny rzut został oddany minimalnie za późno i sędzia go nie uznał, a gdańszczanie przegrali pierwszy mecz ligowy w tym sezonie.

Piłkarze ręczni Wybrzeża przegrali na wyjeździe z drużyną Polski Cukier-Pomezania Malbork 25:26 (11:17). To pierwsza przegrana gdańszczan w I lidze. Podopieczni Daniela Waszkiewicza i Damiana Wleklaka w kontekście awansu do Superligi mają jednak "wentyl bezpieczeństwa" w postaci jeszcze jednej porażki, gdyż od Nielby Wągrowiec mają lepszy bilans bezpośrednich meczów i dwa punkty przewagi. W 22. kolejki z trójmiejskich zespołów zwyciężyła tylko ekipa Kar-Do Spójnia Gdynia, która u siebie pokonała Grunwald Poznań 23:22 (14:11).

Polski Cukier-Pomezania Malbork - Wybrzeże Gdańsk 26:25 (17:11)
POMEZANIA: Sibiga, R.Kądziela - Cieślak 7, Suwisz 6, Baraniak 4, Boneczko 3, Babicki 2, Perwenis 2, Cielątkowski 1, Walasek 1 oraz Czarnecki, Derdzikowski, Hanis, Lipiński, Miedziński.

WYBRZEŻE: Sokołowski, Chmieliński - Rakowski 7, Kondratiuk 4, Abram 3, Kornecki 3, Sulej 3, Jasowicz 2, Żak 2, Nilsson 1 oraz Prymlewicz, Wiak.

Zespół z Malborka już raz w tym sezonie pokonał Wybrzeże wygrywając z nim mecz rozgrywany w ramach Pucharu Polski. W wojewódzkim finale gdańszczanie przegrali we własnej hali 30:31 (13:16). Dla podopiecznych Daniela WaszkiewiczaDamiana Wleklaka była to jedyna porażka w sezonie. W rozgrywkach I ligi stracili dotychczas zaledwie punkt remisując w Wągrowcu z Nielbą.

WYBRZEŻE ODPADŁO Z PUCHARU POLSKI

Do Malborka czerwono-biało-niebiescy pojechali praktycznie w pełnym składzie, ale aż trójka zawodników z powodu urazów mecz oglądała tylko z trybun. Na widowni zasiedli Łukasz Rogulski, Piotr PapajKrystian Nidzgorski, a również zmagający się z urazem Krzysztof Mogielnicki zasiadł na ławce rezerwowych i pozostał tam przez całe spotkanie.

Gospodarze od pierwszych minut dosłownie rzucili się na lidera tabeli wychodząc wysoko w obronie. W 6. minucie po bramce zdobytej przez Grzegorza Perwenisa malborczanie prowadzili już 4:0. Zmuszeni do pogoni za rywalami gdańszczanie postawili przede wszystkim na grę skrzydłami i w 20 minucie doprowadzili do remisu 9:9 po bramce Andrzeja Rakowskiego. Wówczas kolejny zryw, jak się później okazało, kluczowy dal wyniku meczu, zanotowali gospodarze. Pomezania zaliczyła serię 8:1 i na przerwę schodziła z przewagą 7 trafień.

Zaraz po zmianie stron wydawało się, że gdańszczanie podłamani fatalną końcówką pierwszej połowy, przejdą obok meczu. Wybrzeże nie było w stanie wykorzystać momentów gry w przewadze, a malborczanie przez pierwsze minuty drugiej odsłony utrzymywali wypracowaną wcześniej przewagę. Przełamanie nastąpiło przy stanie 23:16 dla Pomezanii. Wybrzeże w ciągu 8 minut zapisało na swoim koncie 6 trafień z rzędu doprowadzając po bramce Rakowskiego do wyniki 22:23.

W końcówce meczu gospodarze odskoczyli jeszcze na 3 bramki, ale ponownie trafił Rakowski, a w dodatku rzut karny obronił Sebastian Sokołowski. W ostatniej minucie kontaktowe trafienie na 25:26 zdobył Jacek Sulej. Kolejne udane interwencje zaliczył Sokołowski i niemal równo z końcem meczu przed szansą na wyrównanie stanął Krzysztof Jasowicz. Gdańszczanin oddał celny rzut, ale arbiter spotkania uznał, że został on oddany już po końcowej syrenie i bramka nie została zaliczona.

- Pomezania wygrała zasłużenie. My od początku musieliśmy gonić. Nie graliśmy swojej gry i tego, co funkcjonowało do tej pory. Pod koniec mieliśmy sporo szczęścia i mogliśmy nawet zremisować lub wygrać, jednak nie potrafiliśmy tego przełożyć na naszą korzyść - podsumował mecz trener Wybrzeża Damian Wleklak.

W tabeli przewaga Wybrzeża nad Nielbą stopniała do dwóch punktów. Aby awansować do Superligi, w czterech ostatnich kolejkach gdańszczanie nie mogą stracić do rywali więcej niż dwa punkty.

Kar-Do Spójnia Gdynia - Grunwald Poznań 23:22 (14:11)
KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Szlinger 6, Dorsz 5, Wróbel 3, Bronk 2, Gębala 2, Kowalski 2, Mbanefo 2, Dziemian 1 oraz Pacholarz, Borzymowski, Bielec.

GRUNWALD: Pietrowski, Kulczyński - Staniek 10, Martyński 4, Koligat 3, Fogler 2, Przybylski 1, Walczak 1, Westwal 1 oraz Guraj, Meissner, Nieradko, Wachowiak.

Zwycięstwo w ostatnich sekundach spotkania zapewnili sobie natomiast gracze Kar-Do Spójni Gdynia, którzy we własnej hali pokonali Grunwald Poznań. Podopieczni Marcina Markuszewskiego liczyli na powiększenie przewagi nad tym rywalem i odskoczeniem na dobre od miejsca skazującego na grę w barażach o utrzymanie w I lidze.

Zwycięstwo udało się odnieść po zaciętej walce. Niezwykle ważny dla gdynian był udany początek spotkania. Po 11 minutach gry Kar-Do Spójnia prowadziła już 7:2, a jeszcze przed przerwą po trafieniu Łukasza Szlingera było 14:6! Goście zdobyli jednak 5 bramek z rzędu i przed przerwą zdołali zachować szanse na korzystny rezultat.

Po zmianie stron zespół z Wielkopolski kontynuował pogoń za gdynianami. Podopiecznym Tomasza Draszkiewicza udało się doprowadzić do remisu 21:21, a w 54 minucie gry wyszli na pierwsze prowadzenie po bramce skutecznego Patryka Stańka. Do wyrównania doprowadził jednak Paul Mbanefo, a na minutę przed końcem gry rzut na wagę zwycięstwa oddał Kamil Kowalski.

SMS Gdańsk - Vetrex Sokół Kościerzyna 29:30 (14:13)
SMS: Glabik, Dyszer, Mentel - Kawka 8, Kowalczyk 4, Majdziński 3, Chyła 2, Czarnecki 2, Pietruszko 2, Potoczny 2, Szopa 2, Matuszak 1, Orzechowski 1, Pedryc 1, Skwierawski 1 oraz Grzegorek

VETREX SOKÓŁ: Pińczewski, Kasperek - Lisiewicz 8, Janusiewicz 7, J.Reichel 6, Ringwelski 5, Żynda 2, Gryczka 1, Kuczyński 1 oraz Bronk, Piechowski.

SMS Gdańsk nie musi się martwić o końcowe rozstrzygnięcia w tabeli, gdyż zgodnie z regulaminem rozgrywek zespół szkolący licealistów nie może spaść do II ligi. Podopiecznym Dariusza Tomaszewskiego nie brakuje jednak motywacji do gry, co pokazali w pojedynku z wyżej notowanym Sokołem.

Wprawdzie zespół z Kościerzyny rozpoczął mecz w gdańskiej hali od prowadzenie 3:0, a następnie 5:1, ale w 22 minucie do remisu 9:9 doprowadził Wiktor Kawka. Rozgrywający chwilę później trafił na 13:11 dla SMS, ale ostatecznie na przerwę gospodarze zeszli z prowadzeniem różnicą jednej bramki.

Po przerwie gdańszczanie znów fatalnie rozpoczęli grę. Najpierw zdobyli wprawdzie bramkę na 15:13, ale następnie stracili 6 z rzędu. Goście po bramce Adama Lisiewicza prowadzili już 22:16. Trener Tomaszewski dał w tym meczu wykazać się drugoklasistom i to głównie za ich sprawą udało się podgonić wynik. Gospodarze zaczęli odrabiać straty i na minutę przed końcem gry zmniejszyli zbliżyli się na 28:30. Chwilę później kontaktową bramkę zdobył Bartosz Kowalczyk, ale na doprowadzenie remisu licealistom zabrakło już czasu.

Wyniki 22 kolejki

• Polski Cukier-Pomezania Malbork - WYBRZEŻE GDAŃSK 26:25 (17:11)
  • KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA - Grunwald Poznań 23:22 (14:11)
  • SMS GDAŃSK - Vetrex Sokół Kościerzyna 29:30 (14:13)
  • Meble Wójcik Elbląg - Wolsztyniak Wolsztyn 29:36 (17:17)
  • Real Astromal Leszno - Nielba Wągrowiec 27:36 (19:17)
  • MKS Poznań - Warmia Traveland Olsztyn 30:31 (13:19)
  • AZS UKW Bydgoszcz - AZS UW Warszawa 24:23 (7:7)

Opinie (12) 2 zablokowane

• za szybko poczuli się graczami Superligi

• 23 8

• (2)

No to kubeł zimnej wody. Oby na szczęście!

• 25 0

• (1)

Tu nie ma co myśleć o tym, jak sie zadomowić w ekstraklasie, tylko myśleć na boisku! Wczoraj u co niektórych były z tym problemy, bo grali to czego nie powinno sie grać przy takiej obronie Malborka.Poza myśleniem, będą tu koniecznie potrzebne ze cztery nowe nazwiska, które z marszu wejdą do drużyny i bedą stanowić o sile tego zespołu. Kierownictwo poza tym powinno zrobić wszystko, żeby skusić Jakima na jeszcze jeden sezon gry.

• 5 1

• Na początek wystarczy, jak zostaną 9-10 siłą w Polsce. O trzeciej to trzeba na razie zapomnieć, najważniejsze żeby się utrzymali i nie spadli po sezonie. Różnica pomiędzy superliga, a1 ligą jest kolosalna we wszystkim. Począwszy na A, a na Z skończywszy. Najlepszym przykładem jest Legionowo i jeszcze gwardia Opole, a więc beniaminki ligi. Pomimo wzmocnień zajmują odpowiednio 12 i 11 miejsce i pozostała im walka w play outach z Piotrkowem i Zagłębiem Lubin. O dojściu do obecnej pozycji Kielc czy Płocka, nie ma co marzyć prze kilka następnych sezonów. Wisła Puławy awansowała do półfinału pucharu challenge i jest bardzo mocna, zakontraktowała ostatnio bramkarza reprezentacji Rosji. Dalej jest mocna na dziś Pogoń, Górnika Zabrze czy też Stal Mielec. Niezły sezon ma Chrobry Głogów. Na teraz są to ekipy poza naszym zasięgiem ale we wrześniu może będzie inaczej??? bo chociaż to jest sport, to nie wierzę żebyśmy przegrali cokolwiek do końca sezonu. Na koniec gratulacje dla Śląska Wrocław za awans z grupy B. Fajny wyjazd i miły weekend we Wrocławiu się szykuje!

• 6 0

• Spoko Chłopaki,

nic się nie stało. Ta porażka była wkalkulowana i mogliście sobie na nią pozwolić. Teraz trzeba się szybko otrzepać, zregenerować siły i myśleć o tym, jak zadomowić się w SL.

• 7 11

• Będzie trzecia siła piłki ręcznej w Polsce...