Czy Asseco wystąpi jeszcze w Gdyni?

Rafał Sumowski
16 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Piotr Szczotka zaliczył double-double 16 pkt i 10 zbiórek. Piotr Szczotka zaliczył double-double 16 pkt i 10 zbiórek.

Koszykarze Asseco pokonali we własnej hali AZS Koszalin 79:77 (20:14, 18:20, 26:21, 15:22). Gdynianie, choć prowadzili już różnicą 11 punktów, zgotowali swoim fanom dreszczowiec. Tym razem uniknęli jednak dogrywki i zatrzymali komplet punktów. Jeśli podopieczni Davida Dedka nie chcą by był to ich ostatni mecz we własnej hali w tym sezonie, muszą w trzech spotkań wyjazdowych zdobyć tyle punktów, by awansować do play-off.

ASSECO: Dmitriew 18 (3x3), Szczotka 16 (1x3,10 zb.), Walton 10 (9 as., 8 zb.) Seweryn 9 (3x3), Szymański 6, - Galdikas 14, Matczak 3 (1x3), P.Żołnierewicz 3 (1x3), Kowalczyk 0, Frasunkiewicz 0.

AZS: Dunn 29 (6x3, 5 zb.), Szubarga 16 (2x3), Robinson 12 (1x3), Dąbrowski 5 (1x3), Trybański 0, - Harris 8 (8 zb.), Wołoszyn 7 (1x3), Raczyński 0, Mielczarek 0.

Pomeczowy dwugłos trenerów:
DAVID DEDEK (ASSECO): Gratuluje zawodnikom za walkę, którą pokazali w tym meczu. AZS to dla nas ciężki, równorzędny przeciwnik. W trzeciej kwarcie mieliśmy dużo problemów ze zbiórką w obronie i narzucali nam 10 łatwych punktów. Później mieliśmy problem z penetracją, ale walczyliśmy na tablicach, co jest dla nas krokiem do przodu patrząc na starcia z Koszalinem. Walka, którą pokazaliśmy dziś, zadecydowała o zwycięstwie. Dziękuje kibicom, bo ich wsparcia było dziś szczególnie ważne.

IGOR MILICIĆ (AZS): Obie drużyny wiedziały jak ważny jest ten mecz. Przyjechaliśmy tu wygrać i rozegraliśmy spotkanie na granicy oczekiwań. Mieliśmy ostatnią akcję na wygraną, ale przegraliśmy. Jak się przegrywa dwoma punktami to nie jest wina zawodników, a trenera. Muszę przeanalizować, w którym momencie mogłem zrobić różnicę tych trzech brakujących punktów.

Gdynianie podeszli do środowego spotkania ze świadomością, iż porażka może ich kosztować miejsce w play-off. Ponadto gracze Davida Dedka pałali żądzą rewanżu za przegraną w Koszalinie po dogrywce. Zadanie zapowiadało się niełatwo, bo AZS nie przegrał jeszcze meczu w fazie "szóstek", czyli dokładnie od momentu kiedy zespół jako trener przejął po Gasperze Okornie Igor Miliić.

Wynik spotkania w Gdynia Arena celnym rzutem za 2 punkty otworzył Krzysztof Szubarga, ale gospodarze odpowiedzieli serią 6:0, m.in. dzięki "trójce" Łukasza Seweryna. Walkę z gdynianami podjął Jeff Robinson, który zapisał na swoim koncie udaną akcję 2+1.

Od początku spotkania asystami obdzielał jednak kolegów A.J. Walton. Po zagraniu Amerykanina z Fiodorem Dmitriewem Asseco prowadziło 13:7. Akcja za 3 punty LaceDariusa Dunna pozwoliła koszalinianom na chwilę zmniejszyć straty, ale pod koszem swoją dominację pokazali kolejno Dmitriew i Ovidijus Galdikas, który zakończył akcję wsadem. Fiodor na 90 sekund przed końcem kwarty trafił jeszcze zza łuku i na sowim koncie miał już 9 punktów, a gdynianie prowadzili 20:12.

Dwa rzuty wolne wykorzystał jeszcze Dunn i drugą kwartę akademicy rozpoczynali ze stratą 6 "oczek". Partię kolejnymi efektownymi wsadami po podaniach Dmitriewa rozpoczął Galdikias, co rozjuszyło gości. AZS nie radził sobie jednak pod koszem gospodarzy, za to trafienie zza łuku zaliczył Filip Matczak (27:16).

Akcja Piotra Szczotki na 33:30 dla Asseco.

Dopiero wówczas podopieczni Igora Milicicia wzięli się za odrabianie strat i zdobyli w serii 6 punktów. Na 27:29 AZS zbliżył się do gdynian po trafieniu zza łuku Dunna, a po chwili Amerykanin powtórzył swój wyczyn i zapewnił swojej drużynie minimalne prowadzenie. Odzyskał je dla gospodarzy Piotr Szczotka, który najpierw trafił rzutem z wyskoku, a po chwili dobijał własną niecelną próbę (33:30).

Na 90 sekund przed przerwą zza łuku "sypnął" Przemysław Żołnierewicz i podopieczni Davida Dedka odskoczyli rywalom na 6 punktów. Dwa rzuty wolne trafił jednak Szubarga, a trener Milicić poprosił o czas. Akcję próbował rozegrać jeszcze "Szubi" i trafił za 2 punkty, ale rzut oddany był już po syreni i w przerwie na tablicy świetlnej widniał wynik 38:34 dla gospodarzy.

Trzecią kwartę znakomicie rozpoczęli gdynianie. Zza łuku trafił Seweryn, a chwilę później po 2 punkty zdobyli Szymański i Walton (45:34). Trener Milicić o czas poprosił już po niespełna 70 sekundach! Zza linii 6,75 trafił Dunn, ale błyskawicznie tym samym odpowiedział Seweryn. Obaj zawodnicy mieli w tym momencie po trzy "trójki", więc Dunn postanowił zdobyć czwartą. Do tej rywalizacji włączył się jednak Dmitriew i.. zza łuku trafił dwukrotnie (54:40).

W sumie kibice zobaczyli sześć "trójek" z rzędu, bo w ten sposób trafił jeszcze Piotr Dąbrowski. To radosne rzucanie zza łuku udanym wejściem pod kosz przerwał dopiero Bartłomiej Wołoszyn i to koszalinianie zaczęli powoli odrabiać straty. Szybko "skrócił" ich Galdikas kolejnym wsadami po podaniach kolekcjonera asyst Waltona (62:50).

Ovidijus Galdikas zdobywa punkty na 66:55.

Koszalinianie zdołali jeszcze odrobić kilka punktów po rzutach Robinsona, ale na ostatnią partię wyszli przegrywając 55:64. Już na początku kwarty czwarte przewinienie zaliczył jednak właśnie Robinson, w tym momencie drugi strzelec gości po Dunnie.

AZS podjął jednak rękawice i zniwelował straty do 6 punktów grając coraz agresywniej. Gdynianie robili co mogli by nie powtórzyć scenariuszu z ostatniego meczu i nie dać rywalom doprowadzić do dogrywki. Sytuację utrudnili sobie po tym, gdy minimalnie z celnym rzutem zza łuku spóźnił się Frasunkiewicz, "odpalając" już po syrenie kończącej akcję. Do wyniku 72:76 doprowadził Dunn i trener Dedek zażądał przerwy na 2 minuty przed końcem kwarty.

Dunn trafił jeszcze raz i w Gdynia Arenie zrobiło się naprawdę gorąco, gdyż Asseco niemal doszczętnie roztrwoniło przewagę. Na faul Mielczarka złapał Walton, ale wykorzystał tylko jeden rzut wolny (77:74). O czas poprosił wówczas trener koszalinian.

Na parkiecie rozgorzała koszykarska wojna, a na 22 sekundy do końca meczu na linii rzutów wolnych stanął Galdikas. Dwukrotnie spudłował, a po kontrze zza łuku trafił Dunn doprowadzając do remisu po 77!

O czas poprosił Dedek, z boku akcję rozpoczął Frasunkiewicz, a na raty do kosza trafił Szczotka. Gościom pozostało 9 sekund, za 3 punkty rzucał Dunn, ale tym razem niecelnie. Piłkę zebrał Dmitriew, który był faulowany, a następnie spudłował rzuty osobiste. Piłkę zebrał Dąbrowski, ale musiał rzucać jedną ręką z końca boiska, trafiając jedynie w tablicę.

Tym samym gdynianie nie uniknęli dreszczowca, ale uniknęli porażki, co sprawia że są w uprzywilejowanej sytuacji przed wyjazdowym maratonem na koniec "szóstek".

• o miejsca 1-6:
  • TREFL Sopot - PGE Turów Zgorzelec 89:94 (22:20, 30:21, 17:22, 20:31)
  • Rosa Radom - Energa Czarni Słupsk 57:83 (12:23, 24:15, 11:27, 10:18)
  • Stelmet Zielona Góra - Anwil Włocławek 83:66 (21:20, 28:12, 21:14, 13:20)
  • o miejsca 7-12:
  • ASSECO Gdynia - AZS Koszalin 79:77 (20:14, 18:20, 26:21, 15:22)
  • Polpharma Starogard Gdański - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 87:73 (28:13, 20:22, 27:13, 12:25)
  • Śląsk Wrocław - Kotwica 93:70 (24:17, 25:24, 24:19, 20:10)

Opinie (19)

• (6)

gdyby nie Dunn i Szubarga nie byłoby emocji
    sędziowanie tragiczne - meczy o życie nie powinny sędziować odpady
    brawo Galdikas, ukłony dla Waltona za tym razem brak samolubstwa i prawie triple double a bez nieocenionego Pitera nie byłoby tego zwycięstwa.
    mam nadzieję obejrzeć jeszcze parę meczy w tym sezonie. brawo za dzisiaj!

• 32 1

• (3)

ciekawa tabela:) trzy drużyny z dolnej 6-tki mają więcej punktów niż czarni
      tylko asseco!!!

• 3 0

• jak weźmiesz pod uwagę (2)

że czarni graja teraz dwumecze ze stelmetem, turowem i treflem a nie z kotwicą, polpharmą i jeziorem to może zorientujesz się że nic w tym ciekawego. tabela była dzielona po dwóch rundach i wtedy właśnie czarni byli na 6-tym miejscu.

• 3 3

• (1)

to ci przypomnę że w Gdyni poległa cała czołówka TBL

• 7 0

• problem w tym, że czołówka to jest w górnej szóstce

chodzi mi raczej o to, że najlepsze drużyny z dolnej szóstki grają mecze z ogonami i outsajderami TBL - tu łatwiej o punkty a najsłabsza drużyna górnej szóstki gra z czołówką TBL- tu trochę trudniej o punkty. Tak więc nie ma co porównywać już punktów drużyn z różnych szóstek

• 1 1

• zgadzam sie sędziowie

po prostu słabi

• 6 1

• AZS to dla nas ciężki, równorzędny przeciwnik. - słowa Dedka po meczu:))) Tylko że dla sportowych faktów przed meczem twierdzził że to AZS jest faworytem. Fajnie że tak docenia własny zespół

• 1 1

• Brawo (1)

Wystarczy jeszcze wygrać z kotwicą i lakersami z Tarnobrzega i play off zapewniony

• 16 3

• Niestety to nie wystarczy

Patrz niżej

• 1 0

• (3)

Czy ktoś wie,co mówi regulamin? Kto jest lepszy w dwumeczu?

• 2 0

• Liczą sie wszystkie 4 mecze rownież te z sezonu zasadniczego wiec asseco jest lepsze (1)

• 9 1

• Dzięki za info ,już mi kamień spadł z serca....Ufff

• 3 0

• I tak trzeba wygrać we Wrocku

Jak przegramy ze Śląskiem, to Wrocław może odpuścić Koszalinowi w ostatniej rundzie i odpadami, bo jesteśmy najgorsi w małej tabeli trzech:-(

• 2 1

• Troche zawałowo bylo w końcowce

ale mecz wygrany, Brawo dla Piotrka-tyrał jak zwykle ale tez rzucal!!,Galdikasa za wejścia pod kosz, Łukasza za pare trójek i walkę,Fidora za akcje i trójki,trochę słabiej dziś AJ- chwilami jakby nie miał pomysłu, dobrze grał tez Szymanski-może nie super ale OK, młodziaki też starali się! Dzięki trener, Dzieki zespołowi za EMOCJE!

• 24 1

• Kolejny mecz na poziomie naszych centrów, brawo Ovi.

• 12 0

• Mecz... (2)

Dawno nie byłem na meczu - jakieś 3-4 lata. Ale z tego co widzę poziom się mocno cofnął, garstka kibiców w pustej hali...może lepiej obniżyć ceny lub wprowadzić promocje np 3bilety w cenie 30PLN?. ..co nie zmieni faktu, że poziom żenujący...

• 1 12

• Totalne dno! (1)

Kto przyjdzie na mecz z Koszalinem?! Nasi grali jak "zero" - A AZS - mniej niż "zero"!