Zwycięstwo uciekło w końcówce

Krzysztof Klinkosz
23 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Geraldine Robert Geraldine Robert

Koszykarki Lotosu nie wywiozą z Pragi kompletu punktów. Od euroligowego zwycięstwa dzieliło je kilkadziesiąt sekund. Niestety, w końcówce meczu z ZVVZ USK gdyniankom zabrakło skuteczności, za to nie myliła się w rzutach zza łuku Eva Viteckova. Ostatecznie podopieczne Javiera Fort Puente przegrały na zakończenie pierwszej rundy rozgrywek na wyjeździe 77:82 (21:10, 15:17, 21:19, 20:26).

ZVVZ: Viteckova 24, Kulichova 11, Burgrova 8, Elhotova 8, Penicheiro 5 - Montanana 16, F.Eldebrink 8, Bartonova 2, E.Eldebrink 0.

LOTOS: Anderson 26, Robert 11, Henry 10, Żurowska 7, Jalcova 7 - Ajanović 12, Knezević 4, Ziętara 0.

Gdynianki efektownie otworzyły mecz w Hali Folimanka. Przez 4 pierwsze minuty gry trafiły 4 razy za 3 punkty, trzy takie rzuty były autorstwa Jolene Anderson i dzięki temu wyszły na prowadzenie 14:9. Niestety w kolejnych minutach spotkania trafiły zza linii 6,75 m. zaledwie raz a w końcówce to gospodynie popisywały się rzutami dystansowymi i to one zaważyły na wyniku spotkania. Czeszki poradziły sobie z rywalkami grając nawet bez swojej kontuzjowanej, podstawowej koszykarki DeLishy Milton - Jones.

Skuteczniejsza ekipa Lotosu powadziła przez większość czasu pierwszej kwarty. W 7 minucie było 17:14 dla gdynianek. Wówczas 4 punkty z rzędu zdobyła Eva Viteckova i prażanki objęły minimalne prowadzenie. Przez kilkadziesiąt sekund trwała walka kosz za kosz a tuż przed zakończeniem pierwszej części gry trafiła Ines Ajanović dając Lotosowi prowadzenie 21:20.

Początek drugiej odsłony również należał do ekipy z Gdyni, która wyszła na prowadzenie 25:22. Gospodynie wyrównały wykorzystując m.in. straty gdyńskich koszykarek. Zresztą w całym meczu gdynianki zgubiły aż 17 piłek.

W 13 minucie wzburzony kontrowersyjnymi decyzjami arbitrów, trener Javier Fort Puente głośno protestował przeciwko sędziowskiej interpretacji wydarzeń na boisku za co został ukarany dwoma pod rząd przewinieniami technicznymi. Musiał opuścić ławkę drużyny gdyńskiej a do końca meczu drużyną kierował II trener Jarosław Rynas.

Na linii rzutów wolnych stanęła Frida Eldebrink wykorzystała 4 rzuty wolne a po wznowieniu gry "dołożyła" jeszcze 2 punkty z półdystansu. ZVVZ objął prowadzenie 31:25 i ten "kapitał" punktowy pozwolił Czeszkom na utrzymywanie prowadzenia aż do połowy trzeciej kwarty.

Jeszcze w 18 minucie było 37:30 dla koszykarek z Pragi, jednak ostatnie dwie minuty pierwszej połowy Lotos wygrał 6:0 i po 20 minutach było tylko 37:36 dla gospodyń.

W trzeciej odsłonie, podobnie jak to miało miejsce przez większość czasu gry w pierwszej połowie, trwała walka kosz za kosz. Koszykarki z Pragi w 23 minucie prowadziły 43:42, jednak minutę później po punktach Justyny Żurowskiej było 43:44. Po kolejnej "trójce" Anderson - niestety jak się okazało ostatniej w meczu - było 49:46 dla Lotosu a ostatecznie po 30 minutach gry było 57:56 dla gdynianek.

Takie minimalne prowadzenie zespołu z Gdyni utrzymywało się do ostatnich minut meczu. Na 155 sekund przed końcem meczu na 71:71 wyrównała Ticha Penicheiro. Zespół gdyński poprosił o czas, niestety po powrocie na parkiet za 3 trafiła Viteckova, było 74:71 dla ZVVZ i 106 sekund do końca meczu.

Niestety w odpowiedzi Anderson za 3 punkty już nie trafiła. Penicheiro sfaulowała Żurowską, gdyńska skrzydłowa pierwszy rzut wykorzystała, drugiego nie trafiła ale piłkę zebrała Anneika Henry i spod kosza się nie pomyliła. Było 74:74 a do końca czwartej kwarty 77 sekund.

Tymczasem po wznowieniu gry znów zza łuku trafiła Viteckova i to chyba najwyraźniej mocno "zachwiało" drużyną gdyńską. Ekipa gości myliła się na linii rzutów wolnych, jeszcze na 8 sekund przed końcem do stanu 80:77 dla gospodyń doprowadziła Adrijana Knezević, niestety sekundę później sfaulowana Viteckova trafiła 2 wolne co przesądziło o losach meczu w Pradze.

W pozostałych spotkaniach siódmej kolejki Grupy D Euroligi: VICI Aistes Kowno - Bourges Basket 67:69 (18:28, 15:14, 13:13, 21:14), UMMC Jekaterinburg - Seat Unisze Gyor 97:60 (31:16, 27:13, 18:23, 21:8), Galatasaray Stambuł - ROS Casares Walencja 46:76 (13:22, 6:12, 7:22, 20:20).

Tabela Grupy A:
Kolejno: mecze, zwycięstwa, porażki, bilans, punkty)

• Co tu tak cicho? (1)

Przygrywka przed jutrzejszym laniem A...P...G...??

• 7 11

• już szczujesz?

• 6 5

• Znowu niewiele zabrakło

Trochę koncentracji i wygrywamy, jak myślimy o awansie to niezbędne.

• 10 3

• pewna porażka; zagraniczna kompromitacja

• 5 11

• A co trener narozrabiał?

A co trener narozrabiał, że dostał 2 techniczne i dziewczyny musialy odrobić 4 pkt.?
    Generalnie widać po statystykach, że się popsuły Jalcowa, Knezević, Żurowska, Henry - która rzucała nawet za 3pkt. Fajny mecz Ajanovic, Anderson oraz Robert, chociaż te dwie ostatnie zaliczyły po 3 straty. Widać, że dziewczyny są zmęczone i z Euroligi nic nie będzie w tym roku ale w stosunku do zeszłego roku jest o 100% lepiej bo mają 2 zwyciestwa:-) Skupmy się w PLKK i powrocie na podium.

• 9 3

• Czy Mietek nadal może ? (1)

Ech ta Viteckowa.Sama ograła Mietka i Jego zaciężne.Nie Ticha.A podobno niewiele brakowało.Ale trzeba wyjść z grupy.I w PLKK pudło.A za rok większy budżet i Finał 8 w Gdyni.Mietek!Pokaż na Boga ,że możesz jeszcze dla dobra kosza kobiet w Metropolii i Polsce.

• 5 3

• La.k,na co Ty jeszcze masz nadzieję?

Odpowiadając na Twoje pytanie,sparafrazuję tytuł znanego dzieła E.Hemingwaya: STARY CZŁOWIEK I (już nie) MOŻE...

• 1 6

• bez zmian

Znowu ponad 80pkt. stracone , to juz norma?!Oj nie powinno sie tak grać i tyle w tym temacie.

• 6 3

• No niestety...

82:77 to wynik,przy którym można mieć korzystny bilans z Pragą (w Gdyni sześcioma punktami powinny wygrać),tylko w rundzie rewanżowej już nie będą mogły sobie pozwolić na wpadkę.Będzie ciężko,ale może jakoś wyjdą z grupy (bo na więcej przy tym składzie nie ma co liczyć).I koniecznie muszą poprawić obronę,bo to co się jeszcze nie zemściło ze słabiutkim Kownem,to już przeciwko trochę mocniejszemu ZVVZ USK przyniosło mało wesołe skutki...

• 5 3

• podsumowując jednym słowem:
    DNO!

• 5 12

• (2)

ten Gdynianin to ma wielkie huśtawki nastrojów :)
    w każdym razie największy problem mamy w obronie i to widać po ilości punktów straconych. Oglądałem mecz w TV internetowej i niestety zabrakło....... trenera!!
    w 2 kwarcie dostał 2 techniczne i musiał wyjść z sali, a z całym szacunkiem dla asystenta, to nie można dać rady ot tak z brązowym medalistą MŚ - Błażkiem.
    cieszy gra Anderson, bo dała dużo w ataku, ale niestety w obronie zawiodła, zwłaszcza w 4. kwarcie!
    teraz wliczona porażka w Ekaterinburgu i oby wygrać w CCC!